|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران85/8/24: قدمعلي سرامي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7000
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3498 24/8/85 > صفحه 24 (صفحه آخر) > متن
 
      


امروز با... 
قدمعلي سرامي


نويسنده: ساير محمدي


    «لبخند آرزو» نخستين مجموعه شعر قدمعلي سرامي بود كه در سال ۴۲ با مقدمه دكتر باستاني پاريزي و دكتر مجدالدين كيواني منتشر شد. به دنبال آن «با اين سكوت سرخ» و «از دو نقطه تا همه چيز» و «صاف و ساده مثل آب»، «تازادن با مداد بايد خواند» را چاپ و منتشر كرد. سرامي متولد ۱۳۲۲ را مهر مز، دكتراي زبان و ادبيات فارسي است و سال ها در دانشگاه هاي كشور تدريس كرده و پس از بازنشستگي در دانشگاه آزاد زنجان تدريس مي كند. وي علاوه بر شعر در حوزه تحقيقات ادبي نيز آثار متنوعي چون «از رنگ گل تارنج خار» و «از خاك تا افلاك» و «از هرگز تا هميشه» و «پنج مقاله در باره ادبيات كودك» را در كارنامه اش دارد. ضمن اين كه نزديك به بيست عنوان كتاب درحوزه ادبيات كودك و نوجوان تأليف و منتشر كرده است.
    \ آقاي سرامي هم اكنون چه آثاري در دست انتشار يا در دست نوشتن داريد؟
    > هم اكنون يك كتاب آماده چاپ دارم به اسم «ارزش باوري امثال فارسي» كه همه اين موضوع را بررسي كردم كه مردم عامي ايران مثل ها، حكمت شان بوده، اعتقاد شان بوده، باورشان بوده، كتاب كه نمي خواندند. اقتصادشان، زبان شناسي شان و تمام نياز هايشان را با امثال برطرف مي كردند. آن وقت با همين نگرش امثال را رده بندي كردم، امثال اقتصادي، امثال روانشناسي، امثال اجتماعي، امثال ديني، حتي مثل هاي عرفاني در ميان مردم فراوان داريم. شايد به اين مثال دقت نكرده باشيد كه مردم مي گويند: « هرچه در عالمه در آدمه» اين مثل نظر دارد به آن انطباق عالم صغير و عالم كبير. اين ضرب المثل عاميانه از عرفان سرچشمه مي گيرد. كتاب ديگري هم دارم كه هنوز تمام نشده است. «اميد در فرهنگ ايراني» با تأكيد بر آثار فردوسي و مولانا و سعدي و حافظ. چهار تن از شاعران بزرگ ادبيات فارسي ايران كه اساتيد اربعه شعر فارسي شناخته مي شوند.
    \ در اين تحقيق به واژه اميد نظر داشتيد يا به مفاهيم آن؟
    > اين كتاب يك تحقيقي است كه درعين حال شأن پژوهشي دارد، نيت من اين بوده كه بر نسل امروز اثر گذار هم باشد. چون كه مردم بسيار محتاج هستند. سعي نكردم اين اثر صرف پژوهش باشد. خواستم ابيات را هم نقل كنم كه اثر بگذارد بر مخاطب و اورا اميدوار كند. چون امروز پيش از هرچيز جامعه ما نياز به اين جوهره انساني دارد. اين تحقيق به محتواي اميد نظر دارد. در اين تحقيق نشان دادم كه در فرهنگ ما اميد نه يك توصيه است و نه يك امر اخلاقي است. يك بنيان فلسفي دارد. چون ملت ما بخشي در آخر اعتقاد دارد كه ۳ آدم هوشيدر و هوشيدرماه و سوشيانت مي آيند و دنيا را بهتر مي كنند. همين طور اعتقاد به روز پسين و معاد داشتن معني اش اين است كه اميد يك امر اصلي و اساسي است. در اين كتاب نگاه فلسفي و اجتماعي و در عين حال اخلاقي به اميد را سعي كردم نشان بدهم.
    \ در سال هاي اخير شاهد موج هاي گوناگوني در عرصه شعر بوديم، كه به اعتقاد برخي سبب شد مخاطب از شعر گريزان شود. شما چه تحليلي از اين وضعيت داريد؟
    > من در طول سال ها كار در عرصه شعر بيش از هشت هزار بار با شعر همراه بودم يعني با ناخود آگاه شعر گفته ام. شعري كه به فرمايش كسي بوده باشد. اگر ناگزير بودم بسيار كم اتفاق افتاده است. شعر من جوششي بوده نه كوششي. آن چه كه به صورت تلاش و كوشش سروده شود تبديل به نظم مي شود. يك بيت از آن شعرهايم را براي شما مي خوانم:
    پينه دست است قدر افزاي مرد‎/ پينه دل را كسي قيمت نكرد.
    تحليل من از اين موج هاي شعري اين است كه نه تنها در مورد شعر وضع چنين است. در مورد همه چيز اين تشتت هست. لازمه هزاره نو است كه با شلوغي هاي بن لادني ها و تروريسم عجيب و غريب كه انسان متمدن هم ناگزير شده ظاهراً با آن در بيفتد و اين درگيري ها خدا مي داند چه بلايي در آينده بر سر جهان بياورد.
    اگر بخواهيم انسان ها را به هم نزديك كنيم بايد از طريق هنر، از طريق زبان عشق باشد. اصلاً عقل شرقي و عقل غربي با هم فرق دارند اما زبان عشق، در ناخودآگاه بشر در همه جاي جهان يكي است آن چه كه محصول خود آگاه است متفاوتند و شر به پا مي كنند. پيش بيني هم كردم حتي اين بيت حافظ را هم به عنوان شاهد مثال آوردم كه:
    گفت وگو آيين درويشي نبود ‎/ ورنه با تو ماجراها داشتيم
    اگر انسان بخواهد از راه گفت وگو برود وضع جهان از اين بدتر مي شود. چون هر يك از دوطرف گفت وگو مي خواهند حرف خود را به كرسي بنشانند. در مورد شعر هم بايد گفت عصر، عصر هنر تركيبي است، هنر خالص و ناب ديگر به آن صورت پيدا نمي شود. دوران تشتت در شعر سپري مي شود و دوباره به آرامش مي رسد.
    \ آيا شما هم اعتقاد داريد كه در اين دو - سه دهه رمان نويسي ها و داستان كوتاه ما متحول شده است؟
    > قطعاً همين طور است. نويسندگان ديروز كه همچنان به كارشان ادامه دادند امثال دولت آبادي و خانم دانشور. اما نويسندگان تازه اي هم پيدا شدند. مثل خانم رواني پور و خانم عليزاده، مخملباف كه پيش از ورود به سينما در عرصه داستان و رمان فعال بود. منتها اين عرصه، آن قدر فراخ نيست چون هر بخش از زبان ادبيات كه نامفهوم تر است گمان بر انگيز تر است.
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3498 به تاريخ 24/8/85، صفحه 24 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 768 بار
    آثار ديگري از "ساير محمدي"

  كاوش در جهان پيچيده يك نسل سرگشته / فرزانه طاهري، از ادبيات جهان و آخرين ترجمه خود مي گويد
ساير محمدي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  آيا روسيه امپرياليست است؟ / تعريفي ديگر از روسيه
ساير محمدي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  كتابي براي تمام فصول نمايش / گفت و گو با نگار يونس زاده مترجم درباره كتاب «پس از باران» نمايشنامه اي ازسرژي بلبل
ساير محمدي، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با افشين خاكباز، مترجم كتاب «اخلاق بازجويي»: بازجوها زير ذره بين اخلاق
ساير محمدي، ايران 21/5/97
مشاهده متن    
  طنين صداي كلاسيك هاي آلماني در ادبيات ايران / محمود حدادي، مترجم ادبيات آلماني از آخرين ترجمه هاي خود و نويسندگان بزرگ آلمان مي گويد
ساير محمدي، ايران 15/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دامپزشكي ايران
متن مطالب شماره 61، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است