|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان85/9/14: انواع معافيت هاي سربازي و شرايط اخذ آن
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21912
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 18682 14/9/85 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
 


انواع معافيت هاي سربازي و شرايط اخذ آن
    مدير مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح آخرين وضعيت انواع معافيت هاي سربازي و چگونگي دريافت هر يك از آنها را تشريح كرد.
    سردار موسي كمالي در گفت وگو با فارس مدت خدمت سربازي را در كشور 30سال عنوان كرد و گفت: مدت خدمت سربازي در كشور 30سال است كه اين مدت به 4دوره ضرورت، احتياط، ذخيره اول و ذخيره دوم تقسيم مي شود كه در دوره ضرورت كليه افراد ذكور كه وارد سن 19سالگي مي شوند در شمول قانون وظيفه عمومي قرار گرفته و مشمول مي شوند كه اين افراد بايد تكليف نظام وظيفه خود را روشن كنند.
    وي با بيان اينكه مدت دوره خدمت ضرورت طبق قانون 24ماه است تصريح كرد: هم اكنون اين مدت بين 17تا 20ماه است كه در مناطق عملياتي 17ماه، مناطق مرزي18ماه، مناطق محروم 19ماه و ساير مناطق 20ماه است.
    سردار كمالي ادامه داد: خدمت بسيجياني كه در گردان هاي عاشورا و پايگاههاي مقاومت سازماندهي شده اند بين 45تا 3ماه و حداكثر 6ماه از اين مدت كم مي شود و لذا اين دسته از بسيجيان به طور متناوب از 11ماه تا 13ماه خدمت كنند.
    ¤چگونگي ادامه تحصيل كساني كه به سن مشموليت مي رسند
    مدير امور مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح در خصوص چگونگي ادامه تحصيل افرادي كه به سن مشموليت مي رسند گفت: اگر اين افراد دانش آموز باشند مطابق قانون مي توانند تا سن 24سالگي ادامه تحصيل بدهند ولي اگر در اين مدت موفق به فارغ التحصيلي نشده و يا در بين تحصيل وقفه اي به وجود بيايد فرد فوق مشمول بوده و بايد به سربازي برود.
    وي در خصوص چگونگي ادامه تحصيل افراد دانشجو گفت: افراد دانشجو در مقطع فوق ديپلم مجازند 3سال تحصيل كنند كه اين مدت براي كارشناسي پيوسته حداكثر 6سال، ناپيوسته 3سال و كارشناسي ارشد و دكترا 8سال است و طي اين مدت فرد مي تواند با استفاده از معافيت موقت به تحصيل ادامه داده و بعد از فارغ التحصيل شدن به خدمت برود.
    ¤معافيت هاي افراد بيمار و چگونگي دريافت آن
    مدير مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح در خصوص معافيت هاي پزشكي و چگونگي اخذ آن گفت: گاهي فرد مشمول به دليل بيماري امكان خدمت را ندارد كه در اين خصوص وي با مراجعه به سازمان وظيفه عمومي معافيت موقت پزشكي تا حداكثر 1سال دريافت مي كند و در پايان سال به وضع فرد رسيدگي شده و اگر بيماري همچنان ادامه داشته باشد حداكثر يكسال تمديد مي شود و در پايان سال دوم به وي معافيت دائم داده مي شود.
    وي گفت: افرادي هم هستند كه از سلامت كامل برخوردار نبوده ولي بيماري آنها در حد معافيت نبوده اين افراد هم مي توانند مراجعه كرده و چنانچه بيماري آنها تأييد شود به عنوان معاف از رزم شناخته شده و در كارهاي خدمات رزمي و يا پشتيباني خدمات رزمي بكارگيري مي شوند.
    مديرمشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح با اشاره به افرادي كه به دليل بيماري به هيچ عنوان قادر به خدمت نيستند، گفت: اين افراد هم در صورت تائيد بيماري مطابق قانون از معافيت دائم برخوردار مي شوند كه بيماري آنها را هم قانون مشخص كرده است.
    وي در پاسخ به سؤالي در خصوص اينكه در مورد اخذ معافيت چه نوع بيماري در قانون مورد اشاره قرارگرفته است گفت: بيماريهاي غدد، پوست، مغز و اعصاب، روان پزشكي، ريه، استخوان، دستگاه گوارش، خون، دهان و دندان، چشم، گوش، قلب و بيماريهاي عفوني از جمله بيماريهايي است كه فرد در صورت تاييد پزشكي از انجام خدمت ضرورت معاف مي شود.
    ¤ معافيت هاي تعهد به خدمت
    مدير مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح در خصوص چگونگي معافيت افرادي كه متعهد به خدمت در سازمان هاي دولتي مي شوند گفت: بعضي از افراد مشمول به جاي خدمت دوره ضرورت متعهد به خدمت در بعضي از مراكز دولتي مي شوند كه اين مراكز عبارتند از تربيت معلم با 5سال تعهد خدمت، آموزش و پرورش تعهد به خدمت 2برابر مدت تحصيل، قوه قضائيه 10سال، سازمان هواپيمايي 12سال، سازمان كشتيراني 10سال، وزارت بهداشت 5سال و يا استخدام در نيروهاي مسلح است كه اين افراد برابر سهميه سازمان هاي ذكر شده گزينش و جذب شده و بعد جهت صدور كارت معافيت به سازمان وظيفه عمومي معرفي مي شوند.
    ¤انواع معافيت هاي كفالت و چگونگي دريافت آن.
    سردار كمالي در خصوص انواع معافيت هاي كفالت گفت: يكي از انوع معافيت هاي كفالت مربوط به تنها فرزند ذكور بالاي 18سال و پدر 60سال و بالاتر مي باشد، كه در اين حالت سن پدر بايد 60سال يا بالاتر بوده و يا به دليل بيماري نياز به مراقبت داشته باشد.
    وي ادامه داد: اگر پدر تنها فرد ذكور بالاي 18سال در زندان باشد و بيش از يكسال از مدت زندان وي باقي مانده باشد فرزند وي مي تواند معافيت كفالت اخذ كند.
    سردار كمالي با بيان اينكه تنها فرزند بالاي 18سال مادر فاقد شوهر نيز مي تواند معافيت دريافت كند گفت: گاهي ممكن است فرد مشمول برادر و يا خواهر نيز داشته باشد ولي آن برادر و يا خواهر نياز به مراقبت دارد كه در اين حالت نيز معافيت اعطا مي شود.
    مدير مشمولان ستادكل نيروهاي مسلح ادامه داد: مادر فاقد شوهر كه تحت پوشش كميته امداد قرار داشته باشد در صورتيكه 2فرزند نيز داشته باشد مي تواند از معافيت يك فرزند خود استفاده كند.
    وي در خصوص معافيت هاي ديگر كفالت گفت: تنها مراقب جد فاقد فرزند، مراقب جده فاقد شوهر و فرزند، تنها مراقب برادر صغير و يا برادر بيمار فاقد پدر و تنها مراقب خواهر صغير يا مجرد و يا خواهر فاقد پدر، همسر و فرزند نيز مي توانند از معافيت هاي كفالت استفاده كنند.
    كمالي ادامه داد: كسي كه برادر خود را در حين خدمت سربازي از دست داده باشد و خودش تنها فرزند بالاي 18سال باشد نيز مي تواند از خدمت معاف شود.
    ¤انواع معافيت هاي خاص
    مدير مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح در خصوص چگونگي استفاده از معافيت هاي خاص گفت: 2تن از فرزندان شهدا، 1نفر از فرزندان مفقودالاثر، 1فرزند جانباز 30درصد و 2فرزند جانباز 60درصد و فرزندان آزادگاني كه 36ماه سابقه اسارت داشته باشند مي توانند از خدمت معاف شوند.
    وي ادامه داد: اگر ميزان اسارت فرد آزاده كمتر از 36ماه باشد مدت خدمت فرزند وي به ازاي هر سال اسارت 6ماه كسر خواهد شد.
    وي گفت: 2تن از فرزندان رزمنده اي كه 80ماه سابقه جبهه داشته باشند نيز از خدمت معاف مي شوند و چنانچه ميزان حضور فرد رزمنده در جبهه 40ماه باشد يك فرزند وي مي تواند از معافيت استفاده كند.
    ¤معافيت هاي معلولان
    سردار كمالي در خصوص چگونگي معافيت هاي معلولان گفت: خانواده اي كه داراي پدر يا مادر معلول و يا 2برادر معلول باشد، يكي از افراد مشمول آن مي تواند با مراجعه به سازمان بهزيستي جهت دريافت معافيت وظيفه عمومي معرفي شده و از معافيت برخوردار شود.
    وي ادامه داد: كساني كه همسرشان بعد از ازدواج معلول شده باشد نيز از انجام خدمت معاف مي باشند.
    ¤معافيت جهت زلزله زدگان
    سردار كمالي با اشاره به بروز زلزله هاي بزرگ در كشور گفت: گاهي زلزله هاي بزرگي در كشور به وقوع مي پيوندد كه اين زلزله ها مي تواند سرنوشت يك فرد را نيز تغيير دهد و بنابراين جهت حمايت از افراد زلزله زده معافيت هايي پيش بيني شده است.
    وي ادامه داد: افرادي كه تمامي خانواده خود را در زلزله از دست داده باشند، افرادي كه همسر و فرزند خود را از دست داده باشند و يا منزل مسكوني آنها 100درصد تخريب شده باشد مي توانند از معافيت استفاده كنند.
    ¤ معافيت افراد ايراني خارج از كشور
    وي در خصوص معافيت هاي افراد ايراني كه در خارج از كشور هستند گفت: افرادي كه تا سال82 از كشور خارج شده اند و حداقل 2سال در خارج از كشور اقامت داشته باشند مي توانند با پرداخت مبلغ 50ميليون ريال معافيت اخذ كنند.
    سردار كمالي ادامه داد: مشمولاني كه بعد از سال83 از كشور خارج شده اند اگر دانشجوي يكي از دانشگاههاي خارج از كشور باشند و تا پايان شهريورماه سال85 نيز از كشور خارج شده اند به شرط آنكه يكي از دانشگاههاي داخلي آنها را پذيرش كنند مي توانند به كشور آمده و در دانشگاه داخلي بدون اينكه غيبت سربازي داشته باشند، ادامه تحصيل دهند.
    وي گفت: اگر فرد به صورت غيرقانوني نيز از كشور خارج شده باشد در مورد غيبت مشكلي ندارد و مي تواند با پذيرش دانشگاه داخلي بدون غيبت ادامه تحصيل بدهد.
    ¤معافيت هاي عفو رهبري
    مدير مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح با بيان اينكه مدت خدمت در كشور 30سال است، گفت: با موافقت مقام معظم رهبري افرادي كه خدمت نظام وظيفه را انجام نداده بودند و حتي مرتكب غيبت شده بودند، قبل از 30سال از سيستم نظام وظيفه خارج كرديم بطوريكه افراد ليسانس و پائين تر تا متولدين سال54، افراد فوق ليسانس تا پايان 52 و افراد داراي دكتراي غيرپزشكي متولدين تا پايان سال 50و پزشكي تا پايان سال 44اگر هم غيبت داشته اند و يا از خدمت فرار كرده اند با عفو مقام معظم رهبري مي توانند مراجعه كرده و كارت معافيت اخذ كنند.
    ¤ سوءاستفاده از معافيت ها
    سردار كمالي با اشاره به سوءاستفاده هايي كه ممكن است در خصوص اخذ معافيت ها انجام شود گفت: يكي از مواردي كه فرد مي توانست از معافيت استفاده كند معافيت در خصوص چاقي و يا لاغري بيش از اندازه بود كه با توجه به اينكه افراد با گرفتن رژيم هاي غذايي خود را لاغر و يا چاق مي كردند اين نوع معافيت لغو شد.
    وي در پاسخ به اين سؤال كه با توجه به قانون معافيت براي فرزندان زنان فاقد شوهر و يا زنان كه از همسرشان طلاق گرفته اند و اينكه اين موضوع مورد سوءاستفاده قرار گرفته است، گفت: بعضي از خانواده ها جهت اخذ معافيت براي فرزندان خود اقدام به طلاق سوري مي كردند كه بعد از اخذ معافيت دوباره رجوع صورت مي گرفت كه در اين خصوص سازمان نظام وظيفه جلوي اخذ اينگونه معافيت ها را گرفت ولي به دليل اينكه نبايد به دليل سوءاستفاده عده اي تعداد زيادي را از اين امكان معافيت محروم كرد، راهكارهايي جهت اين موضوع انديشيده شد و اعطاي اين نوع معافيت نيز از سرگرفته شد.
    
    
    
    


 روزنامه كيهان، شماره 18682 به تاريخ 14/9/85، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6732 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Dentomaxillofacial Radiology, Pathology and Surgery
متن مطالب شماره 3 (پياپي 603)، Autumn 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است