|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه85/9/15: آيين چراغ خاموشي نيست
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 657
سه شنبه دوم بهمن ماه 1386


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 340 15/9/85 > صفحه 14 (هنر) > متن
 
 


ضيافت  
آيين چراغ خاموشي نيست
به مناسبت سالروز درگذشت علي حاتمي    نور مي آيد. علي حاتمي تنها در خلوت صبحگاهي، در حياط خانه اي قديمي، همان خانه اي كه فيلم مادر را در آن ساخت! حوض پر آب و ماهي ها در آن; تختي مفروش در گوشه حياط، روي تخت دفتر و قلم، سماور و اسباب چاي پذيرا! علي حاتمي فكور با آب پاش آب مي دهد به گل ها و گلدان هاي شمعداني; از كار فارغ شده; لب تخت مي نشيند، يك استكان چاي براي خودش مي ريزد. بعد قلم به دست گرفته مي نويسد; ما صداي ذهن او را بر تصوير مي شنويم!
    
    علي حاتمي : بسم الله الرحمن الرحيم; ن و القلم; برقص قلم بر لوح سپيد اين دفتر! شهد كدام درد مي چكد از حلقوم خامه ات اي يار ديرين؟ از چه بي تاب نوشتني در اين صبح صادق؟ جوهر كه نه، خون دل است جاري از تو; زنجيره اي كلمات! سحر كرده مي كشي، خاطرخواه با خود هر جا; تنها نواي ناي توست كه از ياد مي برد اندوه بود و نبود. نفير از من و نغمه از تو; به چرخ و بچرخان; بگو كه آمدم از سفر! اين بار بي سايه تن; بي نياز; بي تب و تعلق; بي جسم رنجور كه ارزاني اي خاك شد، وقت عروج; راوي تقدير! حديث كن حكايت اين سفر معجزه را، رخصت اين سور خدايي. اجر بند گي بود در ملكوت و شاگردي هنر به وقت حيات! خلعت اهل هنر بود; قبل جزا; با من، اين قافله تكميل شد با شاهي و وزيري و تلخكي! كه شاه بازي نمايش تاريخ قبيله من، بي اين سه ناممكن و اسباب عبرت، ناقص! خيال و خاطره باز كن قلم! كف بين يگانه غيب، افشاي راز كن! فرياد لحظه هاي هراس، نايت بريده مباد گلوي پر فرياد! بگو كه حكايت شاهان پشت در پشت اين ديار، قصه مكرر داغ و درفش و كند و زنجير است. حكايت مافوق و مادون! حاكم و محكوم; حكايت باد تموز و لرزش برگ هاي هميشه خزان، بي تخيل بهار! عمر تاريخ تلف شد به هنگامه ستيز بيرون يا جنگ خانه گي! عيش حرم و وصف باغ ماند براي خاصان و تاوان دولت; براي خيل پاهاي چاك چاك و لب هاي تشنه ناداري ماند و ناداني; دل شوره و عذاب! چاره و مقابله كه نشد، رو در رو; نمايش و بازي شد راه گريز; صحن نمايش و نقش ها; شاه پوش در قالب شاه شد به وقت تنگي و تلخك سياه رفت به جلد و رخت مردم! آه و دم خلق شد و شاه و شاهي كباب كرد بر آتش صحنه، گريه درد، زهرخند شد از كلام طناز و تند! وزير واسطه عقد شاه و رعيت بود اين ميان; يا جانب عدالت ناب بود و گرفتار; لاجرم گرفتار زهر و تيغ و دارو، شد شهيد و ماند; يا فروخت اسباب كمال بابت چند روزه روزي و شد مردار و كود خاك و رفت! ضيافت اين معركه عالمي داشت تماشايش; حتي در پس پرده و پنهاني و خلوت! نقش ها هم قسم شدند به افشاي ظلم تاريخ; وقتي زبان سنگين شد از اين پرده خواني هزار رنگ، از خوف بند و بست; حركت سر و گردن و چشم شد چاره كار...
    
     i i i
    
    علي حاتمي در 23 مرداد ماه سال 1323 در تهران متولد شد ودر طول فعاليت سينمايي خود حداقل 15 فيلم بلند سينمايي و سريال تلويزيوني ساخته است. اولين اثر سينمايي اين هنرمند بزرگ در سال 1348 با عنوان « حسن كچل » ساخته شد و آخرين فيلم نيمه تمامش با نام « جهان پهلوان تختي » كه يكي از بزرگ ترين پروژه هاي سينمايي او بعد از سريال « هزار دستان » بود، نافرجام ماند.
    
    او كار هنري خود را با تئاتر در زمينه نويسندگي آغاز كرد و نمايشنامه هاي «ساتن»، «قصه حرير»، «ماهيگير»، «حسن كچل»، «چهل گيس» و «شهر آفتاب و مهتاب» را براي تئاتر نوشت.
    
    در زمينه فيلمنامه نويسي و كارگرداني حاتمي، حسن كچل را در سال 1348، طوقي 1349، باباشمل 1350، قلندر 1351، خواستگار 1352، ستارخان 1353، مجموعه تلويزيوني مثنوي مولوي 1354، سلطان صاحبقران 1355، سوته دلان 1356، هزاردستان 1358، حاجي واشنگتن 1361، كمال الملك 1363، مادر 1368، دلشدگان 1371 و جهان پهلوان تختي را از سال 1373 به جلوي دوربين برد و تا سال 1375 به نيمه رسانيد ولي عمرش كفاف نداد و كارش نيمه تمام ماند.
    
    علي حاتمي در طول فعاليت هاي هنري اش هميشه نگران ارزش هايي بود كه اكنون تجدد و مدرنيسم لايه ضخيم و پرده زمختي بر روي آن كشيده و آن ها را محو و كمرنگ ساخته است.
    
    حاتمي آن چنان تاريخ را صميمانه و ملموس روايت مي كرد كه دلنشين و دوست داشتني بود. او راوي لحظه هاي تلخ و شيرين زندگي ايرانيان در خلال روزگاران بود. دوربين سينما بسان ابزاري در دستان توانمند حاتمي بود تا به واسطه آن غبار و پيرايه ها را از چهره تاريخ معاصر بزدايد و جامعه ايراني را از طريق فولكورها و ساير مظاهر فرهنگ و بومي با هويت واقعي اش آشنا سازد.
    
    حاتمي همواره دغدغه روزگاراني را داشت كه زندگي ايراني آلوده مناسبات و معادلات پيچيده مدرنيسم نگشته و زندگي اين گونه سرد، بي روح، خشن و فاقد معني نشده بود.
    
    افسوس، آيينه اي شكست و فرو ريخت كه رنگ نمي پذيرد و دلي از تپيدن باز ايستاد كه تيرگي راهي به آن نمي يافت.
    
    سوخته دلي از جمع سوته دلان رفت كه سهم بسزايي در حفظ و گراميداشت سنت هاي اصيل داشته و يادآور يادمان هاي گذشته بود.
    
    ميراث گران بهايي كه حاتمي براي سينماي ايران باقي نهاد به عنوان باقيات و صالحات او نام باني شان را تا ابد در جريده هنر ايران بادوام خواهد ساخت. يادگارهاي ارزنده حاتمي همواره زينت بخش فرهنگ و هنر اين مرز و بوم بوده و دلدادگان هنر پيوسته قدردان خدمات جاودان اين دلشده از تبار دلشدگان خواهند بود.
    
    علي حاتمي بعد از ماه ها مداوا با بيماري مهلك و صعب العلاجي كه او را سخت نحيف و رنجور ساخته بود در تاريخ 15 آذر ماه 1375 دار فاني را وداع كرده، به سراي باقي شتافت. پيكر وي را در بهشت زهرا در قطعه 88 (قطعه هنرمندان و نويسندگان) به خاك سپردند.
    
    پيامد اين واقعه محروم شدن سينماي ايران از وجود انساني لايق، هنرمندي درد آشنا، اديبي سخندان، مورخي تيزهوش و سخن پروري نغزگو و شيرين گفتار بوده است.
    
    در وصف سجايا و فضايل اين هنرمند مردمي همين بس كه در اوج بيماري حتي طي آخرين روزهاي زندگي حضور در عرصه هنر را به خزيدن در كنج انزوا ترجيح داد.
    
    بي ترديد نور صحنه فيلم جهان پهلوان تختي از شمع وجود حاتمي تامين مي گشت كه ذره ذره سوخت تا چراغ سينما در اين ملك روشن بماند. يادش گرامي باد.
    
    


 روزنامه سرمايه، شماره 340 به تاريخ 15/9/85، صفحه 14 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 91 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم غذايي و تغذيه
متن مطالب شماره 3 (پياپي 9802)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است