|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران85/9/21: در راستاي حفظ محيط زيست قانون ناكام شد يا به كام؟
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7107
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3521 21/9/85 > صفحه 9 (گزارش) > متن
 
      


در راستاي حفظ محيط زيست قانون ناكام شد يا به كام؟


نويسنده: مينا حقي مقدم

زمين خواري، توليد كارخانه ها و اراضي كشاورزي، آلودگي هوا، ساخت و ساز غيرمجاز، آلودگي آب ها، همه اين ها شايد خيلي پررنگ تر از ديگر مسائل، مورد توجه حاميان حفظ محيط زيست قرار بگيرد، اما شايدكمتر كسي حتي توجهي كند به اين كه در گوشه اي از شهر زمين هاي سبز كوچكي را يك شبه خراب كنند و يا يك آتش سوزي چند درخت را خاكستر كند. درواقع همه اين ها، جرم محسوب مي شوند، چه سرسوزن و يا چه خروار، خروار. به راستي آيا براي پيگيري جرم هاي زيست محيطي حمايت قانوني هست و اگر اين طور است، چرا شاهد لگدمالي طبيعت اطراف خود هستيم. آيا قانون كافي نيست؟ و يا مجريان...
    ***
    گروه پيام زردكوه چهارمحال و بختياري در نامه اي به اداره كل منابع طبيعي استان چهارمحال و بختياري در اعتراض به احداث سنگ شكن در چندين قسمت از رشته كوه جهانبين، اعلام كرد: ساخت سنگ شكن، زيستگاه هاي گياهي و جانوري را به ورطه نابودي مي كشد و باعث تغيير اكوسيستم منطقه از مرتعي زنده به بياباني خشك و لم يزرع مي شود كه نتيجه آن توالي ويرانگري سيلاب هاي شديد و نابودي حيات گياهي و جانوري است.
    ***
    بزرگترين درياچه جهان، خزر علاوه بر صيد بي رويه به دليل آلودگي آب دريا از طريق عوامل مختلف آلوده كننده در خطر نابودي قرار گرفته است. برآورد انجام شده نشان مي دهد كه كشور روسيه ۵۰ درصد، جمهوري آذربايجان ۱۶ درصد و جمهوري اسلامي ايران ۱۱ درصد از موادآلوده كننده را به اين دريا سرازير مي كنند.
    موضوع تخريب محيط زيست و عدم اجراي تعهدات در پروژه آزاد راه تهران ـ شمال در حضور دادستان كل كشور مورد بررسي قرار گرفت. اين درحالي است كه بيش از ۹۰ درصد پروژه هنوز باقي مانده است و مشكلات پيش آمده تنها در ۷‎/۵ درصد پيشرفت پروژه مؤثر بوده است.
    درحمايت از محيط زيست، چندين اعلاميه و منشور بين المللي كه به طور كلي جنبه ارشادي دارند مانند منشور جهاني طبيعت ،۱۹۸۲ اعلاميه ريو ۱۹۹۲ به تصويب رسيده است.
    در همه اين اسناد، سعي مي شود از عناصر تشكيل دهنده محيط زيست حمايت شود، دفع مواد خطرناك، زباله ها، مواد شيميايي حاوي راديو اكتيو، مواد آلوده ساز خانگي ـ ساختماني ، بيولوژيك و كشاورزي، موردتوجه است و درباره چگونگي زدودن آنها پيش بيني و آموزش هاي لازم زيرنظر سازمان ملل متحد در قالب برنامه ريزي آموزشي زيست محيطي انجام مي شود.
    در اسناد بين المللي، ازجمله قطعنامه هاي مصوب اجلاس سوم وين، نوعي همكاري بين المللي درخصوص جلوگيري از صدور كالاي مصنوعي و تصويب ضوابط كيفري براي حفظ محيط زيست از سوي كشورهاي عضو توصيه شده است.
    كنوانسيون حقوق درياها، برحفظ تعادل زيست محيطي يا انتقال تعادل زيست محيطي يا انتقال مواد زائد خطرناك، كنوانسيون پاريس درباره چگونگي آلودگي خاك، كنوانسيون باماكو درباره مبادله مواد زائد درآفريقا و موافقتنامه لوزاكا، درباره مبادله جانوران و گياهان وحشي ... زمينه اتخاذ تدابير بين المللي و همكاري جهاني را فراهم نموده است.
    دركشور ما ايران، قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست مصوب ۱۳۵۳ كه در سال ۱۳۷۱ اصلاح گرديده است، به صراحت حفاظت و بهبود و بهسازي محيط زيست و پيگيري و ممانعت از هرگونه آلودگي و هر اقدام مخربي كه موجب برهم زدن تعادل و تناسب محيط زيست مي شود و نيز تمامي امور مربوط به حيوانات وحشي و آبزيان موردتوجه و عنايت بوده است و اين وظايف را سازماني به نام محيط زيست عهده دار است، وظايف مختلفي ازجمله نظارت بر تدوين قانون شكار و صيد، بهبودسازي محيط زيست، حفظ تعادل اكولوژيك طبيعت و چگونگي استفاده از سموم كشاورزي و ارائه پيشنهاد براي جلوگيري از تخريب مراتع و جنگل ها و درياها و رودخانه ها و مراقبت از آب، خاك و هرگونه اقدام در مورد محيط زيست و انجام برنامه هاي آموزشي را برعهده دارد.
    در قوانين مربوطه هر اقدامي كه موجب آلودگي محيط زيست شود از هرگونه كه باشد ، پخش يا آميختن موادخارجي به آب، هوا يا خاك يا زمين، از لحاظ قانوني پيش بيني و براي مرتكبين آن مجازات تعيين شده است.
    در ضمن در قوانين مربوطه ديگر، در قانون مجازات اسلامي نيز، در ماده ۶۸۰ درابعاد مختلف براي حفاظت اجرايي كيفري مقرر داشته است.
    درماده ۶۸۰ شكار حيوانات و جانوران وحشي حفاظت شده مجازات ۳ماه تا ۳سال، حبس و جريمه نقدي از ۱‎/۵ ميليون تا ۱۸ ميليون ريال پيش بيني شده است.
    در ماده ۶۸۶ براي حفاظت از فضاي سبز، قطع درختان و ازبين بردن آنها، شش ماه تا ۳سال حبس و ۳ تا ۱۸ ميليون ريال براي مرتكبين جريمه نقدي مقرر كرده است.
    خوشبختانه در ماده ۶۸۸ با نگاهي نافذ هر اقدامي كه تهديد عليه بهداشت عمومي تلقي شود همانند آلوده كردن آب آشاميدني ، توزيع آب آشاميدني آلوده، دفع غيربهداشتي فضولات انساني و حيواني ، زباله در خيابان ها و كشتار غيرمجاز دام و استفاده غيرمجاز از فاضلاب خام براي مصارف كشاورزي قابل مجازات از يك تا ۳سال كيفر حبسي پيش بيني شده است.
    مشاور كميسيون بهداشت محيط زيست شوراي شهر رشت، با بيان اين كه دفع زباله در اين شهر هم ممكن است به شرايط حادي منجر بشود، در زمينه خطرات زيست محيطي ديگر در استان مي گويد: «آلوده ترين رودخانه ها در استان، رودهاي «زردجوب» و «گوهررود» هستند كه هر دو از وسط شهر رشت مي گذرند وبعد از پيوستن به هم، با پيمودن ۶۰ تا ۷۰ كيلومتر به تالاب انزلي مي ريزند.
    «چگيني» در اين رابطه مي افزايد: «شورا براي تأسيس «سازمان احياي زردجوب و گوهررود» پيشنهادي داده است. با توجه به اين كه ، شورا از لحاظ وجهه قانوني، متولي اين قضيه نيست، فقط مي خواهيم پيشنهاد دهنده باشيم.
    در بحث هاي دولتي ناهماهنگي وجود دارد. به نكات علمي توجهي نمي شود. يكسري از مديران با همه شعار وتعريف وتمجيد، در عمل حركتي نمي كنند، شايد هم در برنامه خودشان اين مسائل نيست.»
    «علي نجفي توانا» استاد دانشگاه، حقوقدان و جرم شناس، در پاسخ به اين سؤال كه با وجود اين قوانين، چرا احساس مي شود كه قانون نقص و كمبود دارد و آيا در اين زمينه ، اهمال كاري صورت گرفته است، مي گويد:
    «متأسفانه با اتخاذ اين تدابير و ضمانت اجراهاي مدني و كيفري به دلايل مختلفي، توفيق حفظ محيط زيست و جلوگيري از تخريب آن را نداشته ايم. اين ناكارآمدي به عوامل زير بازمي گردد:
    - نظارت محيط زيست در زمينه مبارزه باعوامل آلوده كننده به ميزان مورد نياز و پاسخگو نيست.
    - پيگيري هاي قضايي و حقوقي و مطالبه خسارت بسيار ضعيف و ناكارآمد است.
    - حمايت جدي نهادها، از انجام وظايف و رسالت سازمان محيط زيست كافي نيست.
    - ابزار و نيروهاي تخصصي براي جلوگيري از عوامل ضدمحيط زيست مهيا نيست.
    وي در ادامه مي افزايد: «مجموعه اين عوامل موجب گرديد كه بعد از سال هاي ،۱۳۶۰ بخش مهمي از جنگل ها در خطه شمال، شبانه يا روزانه تخريب شود و به جاي آن ويلاها و خانه ها سربرآورد.
    متأسفانه، در بسياري از نقاط كشور از جمله تهران، دلايل مختلفي چون غفلت سازمان مراتع و جنگلباني ومحيط زيست مورد تخريب و تصرف قرار مي گيرد و در مدت چند سال، بخش مهمي از كوهپايه ها و مراتع كه از انفال و منابع طبيعي تلقي مي شود، مورد تعرض قرار گرفته و سازمان هاي دولتي با افراد خصوصي و با اعمال قدرت مانع ازاجراي قانون گرديده، چهره زشتي به منظره زيباي كوه هاي تهران داده اند. احداث جاده ها، بويژه بزرگراه شمال، باقي مانده فيلتر سبز كشور را نابود خواهد كرد.
    اين بي توجهي فقط در كشور ما نيست، كشورهاي بزرگ نيز مانند آمريكا به طور كلي از پيوستن به كنوانسيون هايي كه با فعاليت تجاري و آلوده كننده محيط زيست به آنها لطمه وارد كند، مانند كنوانسيون كيوتو خودداري مي كند.
    آنچه مربوط به ما است، بايد با هماهنگي ۳قوه و با تشكيل ستاد بحران، با عوامل آلوده كننده محيط زيست، به مبارزه برخاست، قبل از اين كه دير شود.
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3521 به تاريخ 21/9/85، صفحه 9 (گزارش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 281 بار
    آثار ديگري از "مينا حقي مقدم"

  تنوع در ويترين رشته هاي علوم تجربي بالاست گول «رشته هاي دهن پر كن» را نخوريد
مينا حقي مقدم، كيهان 30/4/88
مشاهده متن    
  مالكيت درياي خزر در ابهام در آستانه نخستين اجلاس وزيران كشورهاي حاشيه اين دريا مطرح است
مينا حقي مقدم، ايران 28/9/85
مشاهده متن    
  مديريت شهري به چه قيمت
مينا حقي مقدم، ايران 23/8/85
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله اكو هيدرولوژي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است