|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد85/9/23: مظنونين هميشگي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4303
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1284 23/9/85 > صفحه 16 (تاريخ ورزش) > متن
 
      


مظنونين هميشگي
بازي هاي آسيايي و 70 سال مديريت سازمان ورزش

نويسنده: مهدي حدادپور


     آدم هاي 12-10 سال اول مديريت در ورزش ايران از لحاظ سياسي آدم هاي بزرگي بوده اند. شما نگاهي به اين اسامي بيندازيد: ابراهيم حکيمي )حکيم الملک(، حسين علاء، حسين سميعي، محمدعلي تربيت، اللهيار صالح، ابوالحسن ابتهاج و... مرداني بودند که در اين مملکت نخست وزير و وزير امورخارجه و مدير سازمان برنامه و بودجه شدند. اين چند نفر همراه غلامعلي شايگان که بعدها به جمع آنها اضافه شد اداره ورزش مملکت را تا سال 1326 برعهده داشتند. يک سال قبل از المپيک 1948 لندن اما مدير سازمان ورزش در المپيک 1948 لندن و اولين دوره بازي هاي آسيايي کسي به جز امان الله جهانباني نبود. امان الله جهانباني برادر خسرو جهانباني و خسرو، همسر دوم شهناز پهلوي دختر بزرگ محمدرضا پهلوي از ملکه فوزيه بود.
    
    امان الله جهانباني اولين رئيس سازمان در دوران بازي هاي آسيايي بود و کاروان ورزش ايران در دوره مديريت او بسيار خوب کار کرد و با 64 ورزشکار در مسابقات آسيايي 1951 دهلي نو موفق به کسب 10 مدال طلا، 6 نقره و يک مدال برنز شد. جهانباني که خودش نظامي بود روساي فدراسيون هاي مختلف را از جمع نظامي ها انتخاب مي کرد. بالفرض رئيس فدراسيون فوتبال در دوران مديريت او سپهبد هدايت الله گيلانشاه فرمانده وقت نيروي هوايي بود. امان الله جهانباني از دسته افرادي بود که در شلوغي طليعه انقلاب اسلامي و در دولت آشتي ملي جعفر شريف امامي، فراماسونر معروف به زندان افتاد و بعد از انقلاب در دادگاه هاي انقلاب به رياست مرحوم آيت الله خلخالي به اعدام محکوم شد و حکم او توسط همين شخص اعلام شد و او رسماً به جوخه اعدام سپرده شد.
    
    
    
    دومين رئيس سازمان تربيت بدني که در دوران حضور او، ورزش ايران در بازي هاي آسيايي شرکت کرد دکتر عباس ايزدپناه بود که در دو دوره، يک بار در سال 1958 و در بازي هاي آسيايي توکيو و بار ديگر در سال 1966 در بازي هاي آسيايي بانکوک هدايت جامعه ورزش را برعهده داشت. در سال 1958 کاروان ورزش با هدايت دکتر ايزدپناه صاحب 8 مدال طلا، 14 نقره و 7 مدال برنز شد و در سال 1966 ، 6 مدال طلا، 8 نقره و 17 برنز گرفتيم. در اين دوره حداقل از حيث دريافت مدال برنز رکوردشکن بوديم،
    
    سومين رئيس سازمان تربيت بدني که با حضورش رقابت هاي آسيايي را تجربه کرديم سپهبد پرويز خسرواني بود که در همين صفحه به عنوان يکي از رجال تاريخ ورزش ايران به مرور عملکرد و نقش او در ورزش خواهيم پرداخت. پرويز خسرواني که در سال هاي 42 و 48، برادرش عطاءالله خسرواني را به عنوان وزير کار و معتمد اميرعباس هويدا نخست وزير وقت داشت در سال 1346 به رياست سازمان تربيت بدني رسيد. در سال 1349 يعني 3 سال بعد از دوران رياست او ايران در بازي هاي آسيايي 1970 بانکوک شرکت کرد و با 9 مدال طلا، 7 نقره و 8 برنز کارنامه قابل توجهي را از خود به جاي گذاشت.
    
    
    
    سپهبد علي حجت کاشاني که در ميان اهالي جامعه ورزش معروف به تيمسار حجت )او هم در دادگاه انقلاب محارب و مهدورالدم تشخيص داده و اعدام شد( بود از ارديبهشت سال 1351 و مقارن نهمين سال نخست وزيري هويدا معاون او و رئيس سازمان تربيت بدني شد. در دوران رياست حجت کاشاني در بازي هاي آسيايي تهران کاروان ورزش صاحب 64 مدال شد که 30 تاي آن طلايي بود. با اين حال در دوران مديريت او، ورزش ايران هيچگاه موفقيت شايسته يي را در مسابقات المپيک کسب نکرد.
    
    
    
    اولين رئيس سازمان بعد از انقلاب که بازي هاي آسيايي را تجربه کرد مصطفي داوودي بود. اگر مديران ورزش قبل از انقلاب عموماً از طيف مردان درجه اول سياست و نظام برگزيده مي شدند مديران ورزش، طي سال هاي 59 تا 68 آدم هايي بسيار معمولي بودند. در دوره مديريت داوودي صاحب 4 طلا، 4 نقره و 4 برنز در بازي هاي آسيايي 1982 دهلي نو شديم که نتيجه يي بسيار ضعيف بود. 4 سال بعد در دوران مديريت مسوولي نوظهور يعني احمد درگاهي 6 طلا، 8 نقره و 8 برنز گرفتيم.
    
    
    
    کاروان ورزش در بازي هاي آسيايي 1990 پکن شکست بسيار بدي خورد، 4 طلا، 6 نقره و 8 برنز در دوره مديريت دکتر حسن غفوري فرد که پيش از آن وزير نيرو و رئيس کميته ملي المپيک بود نمي توانست گناهي برگردن او باشد. او کاروان ورزش را تنها يک سال قبل از بازي هاي آسيايي از احمد درگاهي گرفته بود. بنابراين نتيجه عملکرد او را بايد در مسابقات 1994 هيروشيما بررسي کرد.
    
    يک سال بعد از خداحافظي او از سازمان ورزش و حضور هاشمي طبا در راس سازمان - جالب است بدانيد که هاشمي طبا از حيث مديريتي شباهت هاي بسياري به غفوري فرد داشت - او هم وزيري بود که بعدها رئيس کميته ملي المپيک شد.
    
    هاشمي طبا 8 سال رئيس سازمان ورزش بود. سال 94 در هيروشيما مديريت 9 ماهه او نمي توانست عامل کسب 9 طلا، 9 نقره و يک برنز باشد و اين افتخار به غفوري فرد اختصاص دارد اما کسب 10 طلا، 11 نقره و 13 برنز در بانکوک 98 و حتي 8 طلا، 14 نقره و 14 برنز بوسان 2002 که در دوران مديريت مهرعليزاده اتفاق افتاد محصول عملکرد او بود. کما اينکه کسب مدال هاي امروز را بايد در واقع در نحوه مديريت و اعتباردهي مردي به اسم محسن مهرعليزاده جست وجو کرد.
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1284 به تاريخ 23/9/85، صفحه 16 (تاريخ ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1317 بار
    آثار ديگري از "مهدي حدادپور"

  گلزني با پاسپورت غيرايراني / به بهانه پيشتازي ادينهو در جدول گلزنان ليگ
مهدي حدادپور، جام جم 3/2/94
مشاهده متن    
  نيمكت هايي كه جوان مي شود / نسل تازه مربيان ايران در راه است
مهدي حدادپور، جام جم 2/2/94
مشاهده متن    
  مربياني براي نوزايي / نگاهي به مرداني كه يك رشته ورزشي را متحول كردند
مهدي حدادپور، جام جم 31/1/94
مشاهده متن    
  محله برو بياي مربيان / نگاهي به تغييرات در نيمكت پرسپوليس
مهدي حدادپور، جام جم 24/1/94
مشاهده متن    
  جنجالي ترين اتفاقات در تاريخ ليگ برتر فوتبال ايران / بزرگ ترين جنجال داوري در فوتبال باشگاهي در اين دهه شكل گرفته است
مهدي حدادپور، جام جم 23/1/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهبري و مديريت آموزشي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1203)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است