|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران85/9/28: مالكيت درياي خزر در ابهام در آستانه نخستين اجلاس وزيران كشورهاي حاشيه اين دريا مطرح است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7111
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3527 28/9/85 > صفحه 13 (محيط زيست) > متن
 
      


مالكيت درياي خزر در ابهام در آستانه نخستين اجلاس وزيران كشورهاي حاشيه اين دريا مطرح است


نويسنده: مينا حقي مقدم


    كنوانسيون محيط زيست درياي خزر برنامه اي است بين دولت هاي حاشيه درياي خزر تا با طرح ها و منابع مالي مشترك با هدف حفاظت از درياي خزر با يكديگر هماهنگ شوند. نوامبر ۲۰۰۴ بود كه براي نخستين بار كنوانسيون حفاظت از درياي خزر در تهران به امضاي كشورها رسيد و به كنوانسيون تهران معروف شد. اين كنوانسيون از فاصله امضاي توافقنامه تا به امضا رسيدن قوه مقننه پنج كشور، فاصله زماني ۲‎/۵ساله را پيمود و لازم الاجرا شد. ۱۲ آگوست ۲۰۰۶ ميلادي و يا ۲۱ مرداد سال ،۸۵ روزي بود كه با لازم الاجرا شدن اين كنوانسيون، زمينه قانوني براي همكاري جدي تر براي حفاظت از درياي خزر فراهم شد.
    بعد از الزام آور شدن كنوانسيون معاهده تهران اين اميدواري وجود دارد كه در نخستين نشست وزراي محيط زيست در اسفند ماه امسال يا فروردين سال جاري بتوان در باره پروتكل هاي در دست اجرا كه بي ارتباط با محيط زيست خزر هم نيست تصميم گيري شود.
    در اين باره با دكتر محمدباقر نبوي، مدير كل محيط زيست دريايي، سازمان حفاظت محيط زيست كه به همراه نماينده اي از وزارت امور خارجه ايران هفته پيش در مسكو در نشست سالانه كميته راهبردي در زمينه درياي خزر، حضور داشته است، گفت و گو كرديم.
    
    *نشست پنج كشور حاشيه درياي خزر در مسكو چه نتايجي را در بر داشت؟
    بعضي از كشورها گزارش هاي ملي خود را ارائه كردند كه بهترين گزارش، مربوط به ما بود و مورد تقدير هم قرار گرفت. اين گزارش شامل نتايجي بود كه از لحاظ پژوهشي درباره مسائل مربوط به درياي خزر به دست آورده بوديم. مسأله مورد توجه بعدي، برگزاري اجلاس وزيران براي تصميم گيري بود كه قرار شد نخستين نشست برحسب ترتيب حروف الفبا، در آذر بايجان (باكو) و دومين نشست در ايران برگزار شود.
    موضوع ديگر استقرار دبير خانه دائم بود كه قرار شد بعد از رايزني ميان كشورهاي پنج گانه حاشيه درياي خزر قبل از تشكيل دومين نشست وزيران در باكو، محل دبيرخانه دائم كنوانسيون مشخص شود. باوجود اين كه ما نخستين متقاضي براي استقرار دبيرخانه در كشور مان بوديم، ولي كشور هاي آذربايجان و فدراسيون روسيه هم درصدد گرفتن اين امتياز هستند.
    * استقرار اين دبيرخانه چه امتيازاتي براي كشورمان خواهد داشت؟
    همه ارتباطات بين المللي درباره دريا ها، بويژه درياي خزر از اين طريق انجام مي شود و بالطبع امكانات خاصي هم به دست مي آيد. ما در كنوانسيون كويت اشتباه كرديم و باعث شديم دفتر آن همه امكانات در كويت مستقر و ارتباطات بين المللي در كويت انجام شود. اگر دبير خانه دائم كنوانسيون درياي خزر در ايران باشد هم ارزش سياسي دارد و هم علمي. البته اگر با استقرار دبيرخانه در ايران موافقت نشود، الگوهاي ديگري را مورد نظر داريم، همچون استقرار دبيرخانه به صورت چرخشي بينكشورها، پنج سال باكو، پنج سال تهران و ... و يا دفتر دبيرخانه در ژنو يا سازمان يا جاي خاصي مستقر شود كه زياد روي اين موضوع آخر تأكيد نداريم.
    همچنين موضوع ديگر نامگذاري يك روز در تقويم كشورهاي پنج گانه حاشيه درياي خزر به عنوان روز درياي خزر بود و پيش بيني شد كه در اجلاس وزيران كه ۳ ماه ديگر در باكو برگزار مي شود، در تقويم همه كشورهاي عضو، اين مورد لحاظ شده باشد.
     * مالكيت درياي خزر چگونه است، آيا ميزان مالكيت تأثيري براي اعمال نظارت بيشتر روي كشورهاي حاشيه درباره مسائل زيست محيطي و رعايت آن دارد؟
    شما شاهد بوديد كه كنوانسيون تهران در عرض يك دهه اجرايي شد و از هشت پروتكل آن، چهار پروتكل درباره مسائل زيست محيطي همچون ارزيابي هاي زيست محيطي و تأثيرآلودگي هاي خشكي بر دريا در حال نهايي شدن است. اين يعني ما توانسته ايم با وجود مخالفت هايي كه كشورها داشتند، با آنها به نتيجه برسيم.
    موضوع رژيم حقوقي درياي خزر پيچيده است و ما در اين زمينه بيشتر از سوي متولي اين قضيه، وزارت امور خارجه در حال پيگيري و رايزني هستيم. من فكر مي كنم زمان طولاني بايد صرف شود تا مالكيت ها مشخص بشود، مالكيت ها مسلماً مشخص نيست و رژيم حقوقي به اين زودي ها به نتيجه نمي رسد.
    * در اين صورت كشورهاي همسايه به خود اجازه مي دهند هرگونه دخل وتصرفي در دريا داشته باشند، اين طور نيست؟
    بله، ما قبلاً با يك كشور روبه رو بوديم، بعد از فروپاشي روسيه سابق حالا كشورهاي تازه استقلال يافته قرقيزستان، تركمنستانو آذربايجان هم هستند. بويژه كشور آذربايجان كه توجهي به اين مسأله ندارد و مرتب از منابع زير زميني موجود در درياي خزر استفاده مي كند و به نفع اش هم نيست كه رژيم حقوقي را بپذيرد. چون پشتوانه هايي مانند اتحاديه اروپا و آمريكا دارد و توجهي هم به مسائل حقوقي ندارد.
    *در آخر، درباره مصوبه اخير دولت درساري و بحث ملي شدن سواحل درياي خزر، به نظر شما اين موضوع چه تأثيري روي محيط زيست درياي خزر خواهد گذاشت؟
    درباره ماده ۶۳ قانون دريا ها، با تأكيد بر آزاد سازي سواحل درياها بحث هاي كارشناسي زيادي شده است.
    با توجه به ساخت و سازهايي كه در اين چند دهه انجام شد، در اغلب موارد امكان نزديك شدن به ساحل را نداريم. اين موضوع، علاوه بر صدمه اي كه آلودگي به دريا مي زند، گردشگر را هم دفع مي كند. اگر بتوانيم طبق قانون موجود، ۶۰مترحريم دريا ها را پاكسازي كنيم، جاذبه گردشگري آن براي منطقه و مردم بومي آن كه در حدود شش ميليون تا هفت ميليون نفر هستند، بيشتر خواهد شد.
    بخش بيشتري از اين پيشروي به سمت درياها، مربوط به بخش دولتي است كه همين مسأله نياز به برنامه اي مدون دارد، زيرا بسياري از ارگان ها ذينفع هستند. اگر بخواهيم قدمي برداريم، بهترين راه اين است كه ما اول خودمان پيش قدم بشويم. اگر ساختارهاي دولتي اين عقب نشيني را انجام بدهند بالطبع كمك زيادي مي كنند تا شهروندان بومي هم اين كار را انجام بدهند.
    درياي خزر ارزش هاي بسياري دارد و من پيشنهاد مي كنم كه براي مردم بومي فرهنگ سازي كنيم و پيگير پاك سازي و سلامت و بهداشت دريا باشيم، زيرا هم بهسلامت جامعه و هم به اقتصاد جامعه از لحاظ جذب گردشگري كمك شاياني كرده ايم.
    ما چارچوب هاي استانداردي نداريم، با توجه به فرهنگ غني كه ما ايرانيان داريم، اجرا نشدن قوانين ما، به علت نبود اطلاع رساني صحيح است.
    
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3527 به تاريخ 28/9/85، صفحه 13 (محيط زيست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 259 بار
    آثار ديگري از "مينا حقي مقدم"

  تنوع در ويترين رشته هاي علوم تجربي بالاست گول «رشته هاي دهن پر كن» را نخوريد
مينا حقي مقدم، كيهان 30/4/88
مشاهده متن    
  در راستاي حفظ محيط زيست قانون ناكام شد يا به كام؟
مينا حقي مقدم، ايران 21/9/85
مشاهده متن    
  مديريت شهري به چه قيمت
مينا حقي مقدم، ايران 23/8/85
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آفاق نور
متن مطالب شماره 25-26، بهار تا زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است