|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد85/10/3: گفت وگوي «دنياي اقتصاد» با حميدرضا كاتوزيان: ناگفته هايي از قرارداد ال-90
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4551
چهار شنبه 1 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 1136 3/10/85 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


گفت وگوي «دنياي اقتصاد» با حميدرضا كاتوزيان: ناگفته هايي از قرارداد ال-90


نويسنده: عليرضا بهداد


    بخش نخست گفت وگو با حميدرضا كاتوزيان، عضو كميسيون صنايع و معادن و نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ديروز به چاپ رسيد. كاتوزيان در بخش نخست گفت وگوي خود با اشاره به تاريخچه اي از قرارداد ال-90 دلايل مخالفت خود و ساير همكارانش در مجلس شوراي اسلامي را با مفاد اين قرارداد مطرح كرد و در واقع قرارداد را مورد كالبدشكافي قرار داد.
    
    وي بر اين باور بود كه قرارداد ال- 90 با زيركي خاصي از سوي فرانسوي ها دو خودروساز بزرگ كشور را درگير مونتاژ كاري يك خودرو كرده است.
    كاتوزيان كه به گفته خودش در بخش هاي كشاورزي و صنعت خيلي ملي گرا است، سياست هاي فعلي خودروسازهاي كشور را در جهت دور شدن از ملي شدن صنعت خودرو تعبير و به اين نكته اشاره كرد كه قرارداد ال-90 ، ايران خودرو و سايپا را به كارگر خارجي ها تبديل كرده است.
    وي در عين حال ابراز اميدواري كرد كه اگر شروع توليد ال-90 با 60درصد ساخت داخل انجام گيرد تا حدودي از اشكالات اين قرارداد كاسته خواهد شد.
    اما در بخش دوم، كاتوزيان سعي مي كند با طرح ناگفته هايي از اين قرارداد به ابعاد تازه تري از ال-90 بپردازد.
    وي با اشاره به اينكه هدف از قرارداد ال-90 توليد خودرو ارزان بوده يادآور مي شود تعيين قيمت بين 8 تا 10ميليون تومان براي اين خودرو نشان دهنده دور شدن از اهداف اين قرارداد است.
    از طرف ديگر با توجه به اينكه طرح تحقيق و تفحص از صنعت خودرو مراحل پاياني خود را مي گذراند در رابطه با اين طرح و زمان انتشار آن نيز اظهارنظر كرده است.
    و اينك بخش پاياني گفت وگو.
    چرا پس از روي كار آمدن دولت جديد كه از قضا مجلس هم ارتباط خوبي با آن دارد، گامي براي لغو اين قرارداد برنداشتيد؟
    در حال حاضر ارتباط خوبي با دكتر طهماسبي، وزير صنايع معادن داريم و از اين بابت خيلي خوشحاليم چرا كه ايشان از نظرات مجلس هميشه استقبال كرده است. اما بحث دوستي ما با دولت جاي خودش و وظيفه اصليمان نيز در جاي خودش. چرا كه، وكيل مردم هستيم نه وكيل دولت.در خصوص اين قرارداد نيز بسياري از موارد و شبهات را از طريق رسانه ها با مردم در ميان گذاشتيم، اما ديديم كه شركت رنو پارس هيچ توجهي به خواسته هاي مجلس ندارد. اين موضوع را با وزير در ميان گذاشتم و در مصاحبه هاي خود تهديد به شكايت از قرارداد نيز كردم، چرا كه احساس مي شد موضوع اصلي از دست طرف ايراني خارج شده است. باز هم توجهي نشد، بنابراين در يك نطق علني موضوع را با نمايندگان در ميان گذاشتم.
    اضافه شدن الحاقيه ها با نظارت مجلس انجام شد پس چرا دوباره بعد از اصلاح قرارداد ال-90 شما باز هم گير داديد؟
    چون هنوز ايرادات برطرف نشده بود و حتي الان هم خيلي از ايرادات به قوت خودش باقي است و بايد كارشناسي دقيق تري صورت گيرد. به همين خاطر از كميسيون اصل 90 درخواست كرده ام ناظر قرارداد داشته باشند. چرا كه در اين قرارداد حيثيت مان را گرو گذاشته ايم تا اجازه ندهيم كه خارجي ها سرمان كلاه بگذارند.
    از طرفي هم اخيرا شنيده ام قرار است به جاي موتور K4M كه در زمان امضاي قرارداد گفته بودند روي اين خودرو نصب مي شود از موتور ديگري استفاده كنند. اين در حالي است كه قيمت پايه 6 هزار و 750 يورو براساس اين موتور تعيين شده است و اگر قرار باشد موتور K4M روي ال-90 نصب نشود قيمت اين خودرو بيش از 5 هزار يورو ارزش ندارد. اصولا نگذاشتن موتور K4M نقض قرارداد است و رنو حق انجام چنين كاري را ندارد بنابر اين بايد با K4M باشد.
    به همين خاطر بايد حتما يك ناظر مقيم، بالاي سرخودروسازها قرار بگيرد تا اين خودرو آنچنان كه بايد توليد شود.
    آقاي مفيدي، رييس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران، اخيرا در بازديد از خط توليد ال-90 در شركت پارس خودرو به خبرنگاران گفته است كه نبايد از ال-90 به عنوان يك خودروي ارزان ياد شود. اما تا جايي كه من يادم مي آيد قرار بود اين خودرو به عنوان يك خودروي ارزان وارد بازار شود. در اين رابطه چه نظري داريد؟
    اين گفته آقاي مفيدي نشان دهنده دور شدن از اهداف قرارداد است. اگر ايشان به مدارك و مستندات نگاه كنند، متوجه خواهند شد كه هدف از توليد ال-90 اين بود كه خودرويي جايگزين پيكان را توليد كنند، اما امروز مي بينم كه اعلام مي شود اين خودرو با قيمت 8 تا 10 ميليون تومان به بازار عرضه خواهد شد.
    چندي پيش خبرنگاران به دعوت شركت رنو پارس از خط توليد شركت رنو فرانسه ديداري داشتند. شما در نطق خود، آنان را متهم كرديد كه به خاطر اين مسافرت ها خبرنگاران به طور ويژه از ال-90 حمايت مي كنند اين در حالي است كه خود شما به رغم برخي انتقاداتي كه از خودروسازان داريد، بارها به دعوت آنها سفرهاي خارجي نيز داشته ايد. به طور مثال چندي پيش با دكتر منطقي و چند تن از نمايندگان مجلس سفري به چين داشته ايد. چرا از خبرنگاران انتقاد كرديد؟
    دعوت از نمايندگان مجلس توسط خودروساز ها يا ديگر دستگاه هاي اجرايي امري طبيعي است، اما اين دليل نمي شود كه چون آنها نماينده اي را براي بازديد از نمايشگاهي يا افتتاح كارخانه اي دعوت مي كنند، نماينده نيز به خودروساز يا هر كس ديگر باج دهد. به عنوان مثال شما به آتش سوزي هاي اخير پژو 405 توجه كنيد. در اين حادثه كه منجر به مرگ عده اي از هموطنان شد مديريت ايران خودرو هيچ گاه مسوولان اين حادثه را معرفي نكرد اين در حالي است كه آقاي منطقي بايد خاطيان را معرفي و سريعا اخراج مي كرد. شما ديديد كه مجلس در رابطه با اين حادثه نيز حساسيت هاي خود را نشان داد. بنابراين نمايندگان در نظر ندارند كه با بستن شمشير از رو به جنگ خودرو ساز ها بروند بلكه براي رشد و شكوفايي اين صنعت همواره به وظيفه خود عمل مي كنند و به رغم دوستي ها و صميميت ها از بازگو كردن حقايق و انتقادات پرهيز نمي كنند.هنر يك نماينده اين است كه به رغم حضور خود در كنار صنعتي ها استقلال خود را نيز حفظ كنند. من سعي كرده ام كه اين خصوصيات را داشته باشم.اما برخي از خبرنگاران و رسانه ها در رابطه با ال-90 بدون در نظر گرفتن واقعيت ها عليه نمايندگان مجلس مطالب خلاف واقعي را نوشتند. مطالبي كه هيچ گاه صحت نداشت و به نظر مي رسيد به دليل وام دار بودن است كه جانبدارانه از ال-90 طرفداري مي كند.جالب اينكه وقتي از مسوولان آن روزنامه ها دليل چاپ چنين مطالب خلاف واقعي را مي پرسيديم آنها اعلام مي كردند كه برخي از دست اندركاران صنعت خودرو و خودروساز ها اين گزارش ها را به روزنامه ها تحميل كرده و تهديد مي كنند كه اگر چنين مطالبي در روزنامه تان چاپ نشود، ديگر به شما آگهي نمي دهيم.من از رسانه ها درخواست دارم اگر چنين برخوردي را ديدند حتما به مجلس گزارش دهند تا نمايندگان مردم چنين معضلاتي را پيگيري كنند نه اينكه با چاپ مطالب نادرست آبروي افراد را در معرض خطر قرار دهند.
    بهتر است پرونده ال-90 را ببنديم چون فكر نمي كنم نكته ناگفته اي مانده باشد. اما يكي از مشغله هاي شما و برخي از اعضاي كميسيون صنايع و معادن مجلس طرح تحقيق و تفحص از صنعت خودروي كشور است. بارها از سوي شما و ساير اعضاي هيات تحقيق و تفحص زماني براي ارائه گزارش نهايي اين طرح اعلام شده است و از طرفي هم آقاي فولادگر اعلام كردند كه اين گزارش به طور حتم تا پايان آذرماه منتشر مي شود، اما چنين اتفاقي نيفتاد. گزارش را بالاخره چه زماني منتشر مي كنيد؟
    گزارش مربوط به استراتژي صنعت خودرو و انحرافات آن نهايي شد و به تصويب هيات تحقيق و تفحص نيز رسيده است و بخش هاي كيفيت و قيمت تمام شده نيز آماده تصويب است، اما هنوز بخش هايي از اين گزارش آماده نشده است و كليه اعضاي هيات در تلاش اند تا قبل از سال جديد اين گزارش را به صحن علني مجلس بفرستند.
    
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 1136 به تاريخ 3/10/85، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 638 بارآثار ديگري از "عليرضا بهداد"

  آدرس بانكداري حرفه اي / گفت و گو با وحيد محمودي درباره دلايل جذابيت درخواست تاسيس بانك در ايران
عليرضا بهداد، اعتماد 11/5/97
مشاهده متن    
  به هيچ مكتب اقتصادي تعلق خاطر ندارم / گفت وگو با حسين راغفر درباره مديريت اقتصادي ايران
عليرضا بهداد، اعتماد 2/5/97
مشاهده متن    
  بانك تهيدستان / ساز ناكوك سيستم بانكي براي جذب سرمايه هاي خرد در گفت و گو با ارغوان فرزين معتمد
عليرضا بهداد، اعتماد 31/4/97
مشاهده متن    
  تشكيل «تيم اقتصادي نظام» / هرگونه تغيير در كابينه بدون اجماع مجموعه حاكميت با شكست مواجه مي شود
عليرضا بهداد، اعتماد 28/4/97
مشاهده متن    
  تغيير «كه» و «چه» / نظرخواهي «اعتماد» از اقتصاددانان كشور درباره بازنگري در سياستگذاران و سياست هاي اقتصادي
عليرضا بهداد، اعتماد 12/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي باليني
متن مطالب شماره 3 (پياپي 39)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است