|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد85/10/5: بانك مركزي عليه جاعلان سكه هاي تقلبي اعلام جرم مي كند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 1138 5/10/85 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


بانك مركزي عليه جاعلان سكه هاي تقلبي اعلام جرم مي كند
    مديرکل ريالي و نشر بانک مرکزي از اعلام جرم عليه کلاهبرداران سکه هاي تقلبي خبر داد و تاکيد کرد: اعتماد مردم به کارت سکه هاي صرافي هاي معتبر موجب سوء استفاده سودجويان از اين کارت ها شده است. وي در عين حال با اعلام اين که بانک مرکزي صرافي ها و فعالان بازار سکه را به صدور فاکتور خريد و فروش موظف کرد، قيمت کاذب سکه در بازار را يکي ديگر از دلايل ضرب سکه تقلبي توسط سودجويان عنوان کرد.
    
    
    
    به گزارش خبرگزاري مهر، جلال جليليان در خصوص ورود سکه هاي تقلبي به بازار که چندي پيش مسوولان اتحاديه طلا و جواهر از آن خبرداده بودند، گفت: جعل يا تقلب بحث جديدي نيست و از ابتداي پيدايش اشياي گران قيمت و اوراق بهادار همواره عده اي در پي سوءاستفاده از آنها بوده اند.
    سيد جلال جليليان با بيان اين که تقريبا تمام کشورهاي دنيا با چنين معضلي مواجه هستند، تصريح کرد: در تمام زمينه ها از جمله اسکناس، اسناد بهادار و سکه همواره چنين تقلبات و جعل هايي وجود داشته است.
    وي با تاکيد بر اين که ضرب سکه بهار آزادي در انحصار بانک مرکزي است و هيچ شخصي حق ندارد سکه را حتي با مشخصات اصلي آن ضرب کند، اظهار داشت: سکه بهارآزادي داراي 135/8گرم طلاي 900 در هزار است، به عبارتي داراي 32/7گرم طلاي خالص است و حتي اگر شخصي چنين سکه اي با چنين مشخصاتي نيز ضرب کند، مرتکب خلاف شده و از نظر بانک مرکزي قابل پيگيري است.
    مدير کل ريالي و نشر بانک مرکزي ادامه داد: علاوه بر اين، برخي از افراد در تقلب و جعل اين سکه، عيار و وزن آن را نيز تغيير مي دهند که البته اين از موارد کلاهبرداري محسوب مي شود.
    وي بر اين که نيروي انتظامي به عنوان ضابطين اجرايي همواره با چنين مواردي برخورد مي کند، تاکيد کرد و افزود: به دليل انحصاري بودن ضرب سکه ها توسط بانک مرکزي، اداره حقوقي اين بانک به عنوان مدعي همواره وارد اين قضايا مي شود و عليه آنها اقامه دعوا مي کند.
    جليليان با اعلام اين که نسبت به کارت سکه ها سوءاستفاده هايي صورت گرفته است، گفت: بانک مرکزي به مسوولان صنف طلا و جواهر اعلام کرده که به اعضاي خود نامناسب بودن استفاده از کارت سکه ها را اعلام کنند، زيرا جعل اين گونه کارت ها براي جاعلان غيرقابل دسترسي نيست.
    وي عدم استفاده از اين گونه کارت ها و بسته بندي ها را به صنف طلا و جواهر توصيه و تصريح کرد: مردم نسبت به اين گونه کارت ها عادت مي کنند و اين اعتماد باعث سواستفاده برخي از سودجويان و متقلبان مي شود که مشکلاتي را نيز براي اعضاي صنف و اتحاديه ايجاد مي کند.
    مدير کل ريالي و نشر بانک مرکزي همچنين به مردم نيز توصيه کرد که براي خريد انواع سکه بهارآزادي به جاي دست فروش ها به زرگرها و صرافي هاي داراي مجوز مراجعه کنند، زيرا اين عده از افراد داراي محل و جواز کسب بوده و رسما در اين زمينه فعاليت مي کنند، بنابراين در صورت بروز مشکل قابل پيگيري خواهد بود.
    وي با بيان اين که تشخيص سلامت سکه بهار آزادي براي افراد عادي کار مشکلي است براي متخصصان اين حرفه (زرگرها و صرافي ها) مشکل نيست، افزود: مطرح شدن ورود سکه هاي تقلبي به بازار توسط اتحاديه طلا و جواهر تنها به دليل هدايت مردم به سوي صرافي هاي عضو است و اتفاق خاصي در اين خصوص رخ نداده است.
    وي اظهار داشت: زماني انگيزه توليد سکه هاي تقلبي در افراد ايجاد مي شود که حاشيه سود بين قيمت سکه و ارزش طلا زياد شود، به عبارت ديگر معمولا افزايش اين حاشيه سود از 5، 6هزار تومان باعث ايجاد وسوسه در افراد براي انجام چنين کار غير قانوني مي شود.
    جليليان با اشاره به افزايش شديد قيمت سکه در بازار و مشکلاتي که در 28 فروردين ماه سال جاري در بازار سکه کشور رخ داد، تصريح کرد: بانک مرکزي در آن زمان نيز هيچ کوتاهي در فروش سکه و عرضه آن به بازار نکرد و تنها نوسانات قيمت طلا در بازارهاي جهاني چنين شرايطي را ايجاد کرد.
    وي اضافه کرد: از آن زمان بانک مرکزي به لحاظ مسووليت خود، قيمت سکه را به طور مرتب کنترل مي کند و عرضه سکه به بازار را معادل قيمت تمام شده انجام مي دهد، به عبارتي هم اکنون قيمت سکه در بانک مرکزي بالاتر از قيمت بازار است و اگر سکه در بازار امروز 139هزار تومان معامله مي شود، از قيمت تمام شده براي بانک مرکزي کمتر است.
    مدير کل ريالي و نشر بانک مرکزي با بيان اين که قيمت هر سکه بهار آزادي با توجه به نرخ جهاني داراي يک ارزش دلاري است، افزود: سه سال پيش سکه بهارآزادي 60دلار طلا داشت، زيرا قيمت هر اونس طلا حدود 300دلار بود و امروز که قيمت جهاني هر اونس طلا 616دلار است، سکه 145دلار طلا دارد، يعني ميزان طلاي اين سکه تغييري نکرده و همان 32/7گرم است، منتها ارزش سکه بهارآزادي در آن زمان 60دلار بود و امروز 145دلار است.
    وي گفت : با توجه به اين که قيمت هر دلار 925تومان است، قيمت طلاي سکه بهار آزادي 134هزار تومان خواهد بود که هزينه هايي همچون 4درصد عوارض ورود به بازار، 5/2 در هزار هزينه پرداختي به بانک ملي بابت کارمزد فروش و هزينه ضرب مختصر هر سکه که حدود 200 تا 250تومان است، قيمت تمام شده هر سکه براي بانک مرکزي 140هزار تومان خواهد بود که در حال حاضر قيمت فروش در بازار 139هزار تومان است.
    به گفته جليليان، اگر سکه اي که ارزش آن 140هزار تومان است، به عنوان مثال در بازار 150هزار تومان به فروش برود، طبيعي است که مابه التفاوت قيمت 10هزار تومان در هر سکه، عده اي را به سمت سود بردن از آنها وامي دارد، يعني مقدار 32/7 گرم طلا را به سکه تبديل مي کند تا 10هزار تومان سود کسب نمايد، به عبارت ديگر چنين سودي باعث سوق يافتن به سوي ضرب سکه هاي غيرواقعي مي شود.
    وي همچنين به شرايط خاصي که در بازار براي خريد و فروش سکه ربع بهارآزادي ايجاد شده اشاره کرد و گفت: به عنوان نمونه، برخي از افراد در اين بازار اعلام مي کنند که سکه ربع بهارآزادي بانکي 36هزار تومان و غيربانکي 12هزار تومان موجود است که به طور قطع طلاي سکه 12هزار توماني يا بسيار پايين بوده و يا عيار آن دچار اشکال است و برخي از افراد به دليل اين تفاوت قيمت سکه ارزان تر را خريداري مي کنند.
    به گفته مدير کل ريالي و نشربانک مرکزي، تعداد افرادي که چنين بازاري را فراهم کرده اند و متقاضي سکه غير بانکي هستند بسيار کم است، اما باعث تحريک چنين بازار کاذبي مي شوند.
    وي با تاکيد بر اين که اگر منشاء پيدايش چنين سکه هايي مشخص باشد به طور حتم با آنها برخورد مي شود، تصريح کرد: البته در هيچ کجا از دنيا برخورد با متقلبان و جاعلان وظيفه بانک مرکزي نيست، گرچه در ايران بانک مرکزي با نيروي انتظامي همکاري دارد و در مواردي که شکايتي اعلام مي شود با توليدکنندگان و توزيع کنندگان برخورد مي شود.
    جليليان با بيان اينکه احتمال تقلب و جعل سکه ها و جواهرات توسط فعالان بازار سکه و طلا که داراي مجوز هستند، نزديک به صفر است، افزود: جعل و تقلب هيچ گاه به صفر نمي رسد که اين مساله در هر موضوعي صدق مي کند، اما با اين وجود عرضه کمتر سکه در بازار باعث بالارفتن قيمت آن مي شود که البته بانک مرکزي با توجه به مسووليت خود در پي افزايش قيمت نيست و قيمت آن را کنترل مي کند.
    وي با اشاره به اين که هيچ نوع بسته بندي يا ايجاد اطمينان براي خريد مردم نسبت به سکه ها قابل انجام نيست، گفت: امکان هر نوع تقلبي وجود دارد و اگر بانک مرکزي نوعي از بسته بندي را نيز به عنوان عامل اطمينان بخش معرفي کند، بايد مسووليت آن را نيز بپذيرد و در مقابل جعل و تقلب آن نيز پاسخگو باشد.
    مدير کل ريالي ونشر بانک مرکزي گفت: در حال حاضر هيچ گونه مشخصه اي در سکه ها حتي براي زرگرها جهت سنجيدن و اطمينان از سلامت آن غير از عيارسنجي و ري گيري وجود ندارد.
    وي اضافه کرد: تشخيص شمش طلا و ميزان عيار توسط کارشناسان بانک مرکزي بدون استفاده از ابزارها در حال حاضر قابل انجام است اما تشخيص دقيق آن متضمن استفاده از عيار سنجي و ري گيري است.
    جليليان همچنين با اشاره به تعريف شدن درصد تغيير درجه خلوص سکه بهارآزادي در قانون ضرب سکه کشور گفت: طبق قانون ضرب سکه 135/8گرم طلاي 900 در هزار سکه بهارآزادي با حد ترخيص 5/2 در هزار وزن سکه قابل قبول است، يعني اگر وزن سکه 5/2 در هزار از وزن و ميزان اصلي خود بالاتر يا پايين تر باشد، قابل قبول خواهد بود و يک نقطه و وزن مد نظر نيست و 15/3 تا 55/3 اين ميزان در توليدات قابل قبول است و سکه هاي بالاتر و پايين تر از آن ذوب مي شود.
    وي در خصوص بانک کارگشايي نيز گفت: بانک کارگشايي سکه هاي خود را مستقيما از خزانه بانک مرکزي دريافت مي کند و غير از اين حق خريد سکه را از هيچ مکان ديگري ندارد که البته در کيسه هاي پلمب شده به بانک کارگشايي تحويل داده مي شود و با حضور نمايندگان بانک مرکزي اين سکه ها به بسته هاي صدتايي تبديل مي شود و به فروش مي رسد.
    به گفته مدير کل ريالي و نشر بانک مرکزي در حال حاضر 52 صرافي مجوز خريد و فروش و فعاليت در زمينه سکه و انواع ارز را از بانک مرکزي اخذ کرده اند که علاوه برآنها نيز تعدادي از صرافي ها داراي مجوز از صنف خود هستند.
    وي اضافه کرد: بانک مرکزي سکه ها يا ارزهاي صرافي هاي داراي مجوز را تامين نمي کند و اين صرافي ها در جامعه خريد و فروش مي کنند و اين عده توان تشخيص ارزها يا سکه هاي واقعي و تقلبي را از يکديگر دارند، به همين دليل نيز اجازه فعاليت از بانک مرکزي را اخذ کرده اند.
    جليليان صرافي ها و فعالان بازار سکه را موظف به صدور فاکتور خريد و فروش کرد و افزود: البته موارد تقلب زياد نيست.
    به گفته وي، ضرب سکه ها در بانک مرکزي بدون توقف صورت مي گيرد، يعني توليد ضراب خانه بانک مرکزي قطع نمي شود.
    وي با بيان اين که بانک مرکزي دو نوع عرضه سکه به بازار را انجام مي دهد، گفت: عرضه مستقيم به دستگاه هاي دولتي توسط بانک مرکزي صورت مي گيرد و هر دستگاه دولتي به هر تعداد که نياز به سکه داشته باشد، به بانک مرکزي مراجعه مي کند و سري دوم نيز عرضه به بخش خصوصي است که بانک مرکزي طي 20 سال گذشته سيستم هاي مختلفي را براي عرضه سکه به بازار انتخاب کرده است.
    مدير کل ريالي و نشر بانک مرکزي پيش فروش سکه ها يا تعيين پايانه هاي فروش سکه ها را از جمله سيستم هاي عرضه سکه به بخش خصوصي دانست و افزود: هر يک از اين روش ها مشکلاتي را براي بانک مرکزي ايجاد کرد، به نحوي که عرضه نامحدود آن باعث ايجاد يک تفاوت قيمت در بازار سکه مي شد، بنابراين در حال حاضر عرضه سکه ها توسط بانک کارگشايي صورت مي گيرد.
    وي ادامه داد: قيمت حراج سکه ها در بانک کارگشايي، قيمت پايه و تمام شده است، حتي در مواقعي که قيمت سکه در بازار بسيار بالا باشد و زماني که قيمت بازار بالا است، قيمت حراج تا نزديک قيمت بازار بالا مي رود.
    وي اظهار داشت: در مواقعي که بانک مرکزي خواهان مداخله در بازار سکه است، به تمام تقاضاها پاسخ مي دهد و در مقابل زماني که قيمت ها بالا نيست نياز به مداخله نيز وجود ندارد، بنابراين به بخشي از تقاضاها پاسخ مي دهد و البته هدف بانک مرکزي فروش سکه ها نيست.
    
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 1138 به تاريخ 5/10/85، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 549 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كتابداري و اطلاع رساني
متن مطالب شماره 4 (پياپي 84)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است