|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت85/10/24: اروميه شهري با قدمت 6000 سال
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9435
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6060 24/10/85 > صفحه 5 (اجتماعي) > متن
 
 


اروميه شهري با قدمت 6000 سال
سرزمين ما

نويسنده: ثريا قدوسي


    سرزمين ايران بر اساس مستندات معماري بيش از 6000 سال تاريخ پيوسته داشته و از 7000 سال پيش به اين سو، داراي آثار باستاني و بناهاي ديدني مي باشد که به رغم هجوم و يغما و ويرانگري وحشيانه يونانيان، روميان، ترکان، ازبکان، مغولان، عثمانيان و ... در دوران مختلف تاريخ ، به واسطه دارا بودن بي نظيرترين گنجينه هاي فرهنگي و باستاني جهان؛ همواره به لحاظ گردشگري و جهانگردي مورد توجه جهانيان بوده و مي باشد. کشور ايران داراي 30 استان، 336 شهرستان، 889 بخش، 2400 دهستان و 1016 شهر است که بيش از 500 روستاي آن هر يک از نظر تاريخي و طبيعي حداقل يک اثر شگفت انگيز دارد. در اينجا به معرفي اروميه يکي از شهرهاي باستاني ايران پرداخته ايم.
    نام اروميه که گاهي نيز به صورت “اورميه” يا “روميه” آمده است، مشتمل بر دو بخش “اور” و “ميه” است که به ترتيب “اور” به معناي شهر، جا، مکان و قلعه و “ميه” يا “ميا” به معناي آب است که به سبب فراواني آب آن را شهر آب ناميده اند. کرانه غربي درياچه اروميه را در قديم گيلزان مي ناميدند. گروهي آن را با شهر باستاني “چي چست” يا “شيز” يکي مي دانند. نام اروميه در گذشته به صورت “ارميه” ثبت شده است. در تداول آذربايجان آن را “ارومي” و گاهي “ارومچي” نيز مي خوانند.
    شهر اروميه مرکز استان آذربايجان غربي در جلگه اي به طول 70 کيلومتر و عرض 30 کيلومتر در کنار درياچه اروميه گسترده شده است. اين جلگه از رسوبات غني رودهاي باراندوز چاي، روضه چاي و نازلو چاي پوشيده شده و زمين هاي آن بسيار بارور مي باشند. املاح آب درياچه اروميه بسيار زياد بوده و بعضا به عنوان درماني از آن بهره مي جويند.
    در سرشمار 1375 جمعيت آن 435200 نفر بوده است که بر اساس گزارش اداره آمار ايران، در سال 1384 اين جمعيت به ميزان 917634 نفر برآورد گرديده است و به طور کلي جمعيت شهري استان يک و نيم برابر جمعيت روستاي آن است.
    آبادي هاي اطراف اروميه در دامنه کوههاي زاگرس قرار گفته اند. حدود 48 هزار مالک و خرده مالک در اطراف اروميه وجود داردو ساکنان شهر را مي توان به چهار گروه تقسيم نمود: 1) مسلمانان شيعه، 2) کردها و عشاير منطقه، 3) ارامنه و آشوري ها و 4) اقليت کليميان.
    ساکنان مسلمان اروميه، اغلب از ساکنان اصلي و قديمي اين شهر مي باشند که از چندين ايل و طايفه تشکيل يافته اند. مشهورترين آن ايل افشار است که در دوران صفويه از شمال شرق ايران با هشت هزار خانواده به اروميه و نواحي اطراف آن کوچ کرده اند و مهمترين طوايف آن عبارتند از: قاسملو، گندوزلو، کهکلو، ايمانلو، ارشلو و پاپلو و ... افراد ساکنين بخشي از اروميه را تشکيل مي دهند که اکثريت دوم را پس از شيعيان دارند. بر اساس آمار مندرج در مراجع، در سال 83 شهر اروميه داراي 9 بيمارستان با 920 تخت بوده و بدين ترتيب به طور متوسط براي هر 687 نفر يک تخت بيمارستاني و براي هر 2602 نفر يک پزشک وجود دارد. بر اساس گزارشات سال 83، در شهر اروميه 2 بيمارستان (دولتي و خصوصي) با ظرفيت 902 تخت در دست احداث بود. بر اساس آمار ارائه شده مرکز آمار ايران در سال 82 تراکم نسبي جمعيت استان 4/75 نفر در کيلومتر مربع، ميزان شهرنشيني 9/59 درصد، ميزان جواني جمعيت 3/40 درصد، ميزان باسوادي 69 درصد، ميزان اشتغال 1/89 درصد و ميزان بيکاري 9/10 درصد مي باشد.
    با توجه به شرايط جغرافيايي مهمترين اشتغال در شهرستان اروميه، کشاورزي بوده و اکثر صنايع آن نيز وابسته به کشاورزي است. مانند کارخانه قند، تحقيقات توتون شير پاستوريزه، تهيه آب انگور، تهيه رب گوجه فرنگي، کارخانه سبزي پاک کني و سردخانه ها براي نگهداري ميوه و ساير مواد غذايي. اروميه از نظر کشاورزي و باغداري و دامداري خودکفا بوده و در رشته دامپروري مقام اول را در کشور داراست. اروميه با توجه به حاصلخيزي خاک از نظر کشاورزي در حد خودکفايي اهالي و ارسال به ساير استان ها يا صدور به خارج قرار دارد. 70 درصد زمين هاي زير کشت اين مناطق به کاشت گندم اختصاص داشته که مشتمل بر 32 رقم مي باشد. کشت چغندر قند براي تامين مواد اوليه کارخانه قندان داراي اهميت است. اروميه همچنين يکي از مراکز مهم کشت توتون آذربايجان است. از جمله محصولات اين شهر حاصلخيز انگور و پس از آن سيب درختي است که به مقدار بسيار مرغوب به دست آمده و به کشورهاي روسيه و آلمان صادر مي گردد. آب انگور به صورت بسته بندي هاي استاندارد در تمامي کشور توزيع مي شود که از اهميت خاصي برخوردار است. پرورش طيور و مرغداري همواره در آن معمول بوده و تاسيسات نوين علمي بدين منظور وجود دارد. به طور کلي از حيث منابع طبيعي و انساني يکي از غني ترين مناطق آذربايجان بوده و از مهمترين مراکز فعاليت اقتصادي کشور به شمار مي رود. اين شهر (و به طور کلي استان آذربايجان غربي) طي دو هفته اخير به دليل امکانات فراوان مهاجرپذير بوده است. بر اساس آمار سال 82 مرکز آمار ايران، در اين استان و دربخش هاي مختلف زراعت 152057 نفر، باغداري 91896 نفر، توليد گلخانه اي 33 نفر، پرورش طيور خانگي 123108 نفر، پرورش زنبور عسل 5506 نفر، پرورش دام بزرگ 98669 نفر و پرورش دام کوچک 67111 نفر فعاليت دارند.
    شهر اروميه از قرن ها پيش مهد تمدن و دانش بوده و تپه هاي تاريخي گوي و حسنلو گواه اين مدعاست. مدفن چند تن از حواريون زرتشت (ع) در گوي تپه که در 6 کيلومتري جنوب شرقي آن واقع است، گوياي آن است که اين شهر يکي از کانون هاي مذهبي و علمي گذشته بوده است. پس از ظهور اسلام اين شهر بعد از مراغه دومين شهر آذربايجان به شمار مي رفته است.
    در سال 1229 هجري شمسي، نخستين مدرسه عالي که به منزله دانشکده پزشکي بوده، در اروميه افتتاح گرديد. دانشکده ها و دانشگاه هاي کنوني اروميه عبارتند از: دانشکده کشاورزي (1334)، دانشگاه اروميه (1356)، دانشگاه آزاد اسلامي (1367) و دانشگاه پيام نور (1366.)
    آثار باستاني به دست آمده از اين شهر، خصوصا گوي تپه، تويراق قلعه، چيچکلو و حسنلو در سال هاي 1313 و بعدها در 1337 که شامل گوشواره هاي خوشه اي و اناري، دستبندها، گردن بندها، پيشاني بندها، دگمه ها و يا يک جام طلاي ناب و بي نظير بوده متعلق به عصر حکومت مانتائي ها بوده، قدمتي حدود 4000 سال پيش از ميلاد مسيح (ع) را به اثبات مي رساند. اين موضوع در کتاب “حفريات در آذربايجان” چاپ لندن 1948-1951 به قلم بورتون براون که خود کاوش هاي حفاري را در اين استان بر عهده داشته، صراحتا قيد شده است.
    برخي اروميه را زادگاه حضرت زرتشت (ع) مي دانند. مطابق نوشته هاي اوستا، اين پيامبر در اواسط سده هفتم پيش از ميلاد در کنار رود دانيتا که از رودهاي آذربايجان غربي مي باشد، به دعوت مردم به خداپرستي پرداخته است. در معجم البلدان و نزهه القلوب اين شهر را بسيار آباد با 120 پارچه آبادي به همراه درختان ميوه بسيار مانند انگور، گلابي، زردآلو و 74000 دينار حقوق ديواني، در سال 617 هجري قمري قيد کرده اند. از آنجا که از قرن پانزدهم ميلادي شهري سرحدي محسوب مي شده، داراي برج و باروهاي مهمي گرديد. برج سه گنبد و مسجد جامع اروميه هر دو يادگار عظمت تمدن اسلامي به شمار مي روند.
    آتشکده تمر، واقع در 2 کيلومتري قريه تمر و حومه قوشچي، بخش قلعه، واقع در 2 کيلومتري شمال شرقي ساحل درياچه اروميه، تپه حسنلو، واقع در نقده، تپه کردلر، واقع در حاشيه جنوب غربي جاده اروميه، گلمانخانه، خان تختي، واقع در کوه قريه خان تختي - حجاري اردشير بابکان، سه گنبد، واقع در داخل شهر آثار عهد سلجوقيان، قلمه ديم ديم، واقع در محل برادوست، قلعه شهر بابک، واقع در صوماي، کاظم داشي، واقع در درياچه اروميه، به صورت شبه جزيره، کليساي ننه مريم، واقع در داخل شهر، آثار عتيقه گوي تپه، واقع در قريه گوي تپه سه کيلومتري اروميه، مسجد جامع، واقع در مرکز شهر، مسجد سردار، واقع در مرکز شهر، قوچ سنگي، امامزاده ابراهيم، امامزاده محمد، مسجد مناره، بازار، ساختمان شهرداري و موزه تاريخ طبيعي از بناهاي تاريخي و ديدني اروميه هستند. اين شهر داراي 5 گردشگاه و 5 بوستان مهم و زيبا است و سوغاتي همچون صنايع دستي، حلواي گردو و انواع عرقيات دارد.
    مراجع:
    1) شناخت شهرهاي ايران، تاليف عبدالحسين سعيديان، انتشارات علم و زندگي، چاپ 1383
    2) اطلس راه هاي ايران، موسسه گيتاشناسي، واحد پژوهش، سعيد بختياري، چاپ 1385
    3) پايگاه اطلاع رساني مرکز آمار ايران به نشاني: www.sci.org.ir
    
    
    
    


 روزنامه رسالت، شماره 6060 به تاريخ 24/10/85، صفحه 5 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1936 بارآثار ديگري از "ثريا قدوسي"

  مهد كودك، بد يا خوب؟
ثريا قدوسي، رسالت 30/9/91
مشاهده متن    
  چگونه كودكا نمان را د رس خوان كنيم؟!
ثريا قدوسي، رسالت 23/9/91
مشاهده متن    
  افسردگي در كودكان را جدي بگيريم
ثريا قدوسي، رسالت 9/9/91
مشاهده متن    
  اختلال يادگيري در كودكان
ثريا قدوسي، رسالت 25/8/91
مشاهده متن    
  به كودكان اعتماد به نفس بدهيد تا روحشان سالم شود
ثريا قدوسي، رسالت 11/8/91
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و فنون بسته بندي
متن مطالب شماره 35، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است