|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت85/10/25: راز و رمز موفقيت در امتحانات
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9461
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6061 25/10/85 > صفحه 5 (فرهنگي) > متن
 
 


راز و رمز موفقيت در امتحانات


نويسنده: رئوف علايي

براي رسيدن به موفقيت در کليه شئون زندگي بايد در ابتدا هدف خود را انتخاب و راه هاي رسيدن به آن را مشخص نماييم و گام به گام به سوي هدف حرکت کرده و در حين اجراي برنامه ها، آن را مورد ارزيابي قرار دهيم و نقاط ضعف وقوت خود را مشخص نماييم.
    يقينا اگر با چنين رويکردي در مسير پرپيچ و خم زندگي حرکت کنيم با موفقيت چشمگيري روبه رو خواهيم شد و بهتر و دقيق تر به هدف خود خواهيم رسيد.
    ايام امتحانات در کشور ما به يکي از مسائل بسيار پيچيده تبديل شده است به طوري که اطلاعات والدين، دانش آموزان و حتي برخي از دست اندرکاران تعليم و تربيت در اين خصوص کامل نيست و در ايام امتحانات انواع و اقسام رفتارهاي ناهنجار و استرس زا در خانواده ها خصوصا براي دانش آموزان ايجاد مي گردد که اين امر سبب افزايش ناراحتيها و حتي تنش هايي بين والدين و دانش آموزان و دلخوري هايي در برخورد با اولياي مدارس مي گردد. در صورتي که اگر اطلاعات ما در خصوص روند آموزشي کامل باشد، نوع برخورد با امتحانات خيلي منطقي تر خواهد بودو با بسترسازي مناسب مي توانيم ضمن ايجاد رابطه صميمي با ديگران به تثبيت يادگيري و هدايت بهتر و دقيق تر روند افزايش سطح علمي فرزندمان کمک شاياني نماييم.
    برگزاري انواع و اقسام امتحانات در قالب هاي (کوئيز، پرسش شفاهي، ماهانه، پاياني اول و دوم) در طول سال تحصيلي به منظور تثبيت يادگيري در دانش آموزان مي باشد و همچنين اطلاع يافتن آموزگار و دبير و سايرين (اولياي مدرسه و والدين از شرايط يادگيري دانش آموزان و سنجش سطح علمي آنان مي باشد تا بتوانند در مسير يادگيري با اطلاعات بهتر و جامع تر، نارسايي هاي موجود را يکي پس از ديگري اصلاح نمايند. اگر هدف گذاري ها و چرايي امتحانات به خوبي روشن گردد بسياري از موانع و مشکلات دانش آموزان، والدين و اولياي مدرسه مرتفع خواهد شد. حال اين پرسش مطرح مي گردد که براي رسيدن به شرايط مطلوب و موفقيت در امتحانات چه اقدامي بايد صورت پذيرد؟
    براي پاسخ به اين سوال به طور مختصر و مفيد کلياتي به شرح زير تقديم مي گردد تا هرکس به اندازه توانايي ها و شرايط زماني و مکاني بتواند از آنها بهره لازم و کافي را ببرد؛
    شرايط لازم براي آمادگي در امتحانات
    براي اينکه بتوانيم در امتحانات گوناگون موفق شويم لازم است که بسترسازي مناسب آن را قبل از ايام امتحانات ايجاد نماييم تا به راحتي و بدون تحمل سختي هاي فراوان و طاقت فرسا به مطلوب موردنظر دست يابيم. به همين منظور اهم فعاليت هاي مهم و اساسي که بايد انجام دهيم به شرح زير مي باشد:
    - از ابتداي سال تحصيلي هدف درسي خود را مشخص نماييم.
    - پيش مطالعه در هر درس داشته باشيم.
    - نکات مهم و اساسي را علامت گذاري و يادداشت نماييم.
    - در کلاس درس به تذکرات و توصيه هاي مهم آموزگار يا دبير توجه ويژه داشته باشيم.
    - در کلاس درس از تمامي عواملي که مي توانند به ما در يادگيري کمک نمايند به خوبي استفاده نماييم.
    - در منزل طبق زمانبندي مناسب، دروس را مرور و تمرين نماييم.
    - شرايط و محيط مطالعه را در منزل ايجاد نماييم.
    - و...
    اگر با چنين رويکردي درس بخوانيم ديگر آزمونها و امتحانات برايمان مشکل ساز نخواهند بود. به خوبي مي دانيم که اکثر دانش آموزان متاسفانه “شب امتحاني” مي باشند و اين معضل، شرايط سختي را براي آنان ايجاد مي نمايد به طوري که در ايام مناسب، فرصت سوزي هاي زيادي را انجام داده اند. به طور مثال در طول يک ترم، تلاش مستمر و موثر را در زمينه درسي نداشته اند حال چگونه مي توانند در مدت زمان اندکي، اين حجم از کتاب را امتحان بدهند و سربلند و موفق باشند. يا اينکه والدين مراقبت هاي لازم را در طول اين مدت نداشته اند و يا کمتر توانسته اند به وضعيت فرزندشان سر و ساماني بدهند، حال چگونه مي توانند در مدت زمان اندکي فرزندشان را کمک نمايند؟
    لذا براي اينکه به هدف خود برسند با انواع و اقسام روش هاي غيرعلمي و زورمدارانه و حتي تخريب و تضعيف روحيه فرزندان خود، اين روش غلط را ادامه داده و حتي اصرار بر آن دارند.
    در حالي که اگر ارتباط موثر و کارآمد و منظم و دوره اي با مدرسه فرزند خود برقرار مي کردند واز نقاط ضعف و قوت فرزندشان آگاه مي شدند، امروز با چنين مشکلاتي روبه رو نمي گرديدند.
    کار تعليم و تربيت امري بسيار دشوار، پيچيده، مهم و اساسي مي باشد و نياز به برنامه ريزي مناسب در تمامي شئون آن کاملا احساس مي گردد تا طبق آن بتوانيم توانمندي فرزندانمان را در امر آموزش افزايش دهيم و شاهد موفقيت بهتر وتدريجي آنان باشيم.
    اکنون زمان امتحانات رسيده است. براي فائق شدن بر اين مشکلات چه بايد کرد؟
    راهکار مناسب و لازم به صورت مقطعي که بتواند ما را از اين بن بست بيرون نمايد به شرح زير مي باشد:
    - شناخت نقاط ضعف و قوت در هر درس
    - ايجاد شرايط زماني ومکاني مناسب واستفاده بهتر اززمان باقيمانده تا امتحانات
    - ايجاد روحيه لازم براي ادامه کار
    - برنامه ريزي مناسب و منطقي طبق روزهاي امتحان براي هر درس
    - علامت گذاري مطالب مهم کتاب
    - حذف برخي از برنامه هاي جانبي و جاري روزانه به طور موقت
    - سطح بندي و تقسيم بندي مطالب درسي به صورت خيلي مهم، مهم و...
    - انجام مطالعات به صورت منظم و در فاصله هاي کوتاه مثلا 45 دقيقه اي
    - استراحت هاي لازم به صورت منظم و در فاصله هاي کوتاه مثلا 15 دقيقه اي
    (به خاطر داشته باشيم که مطالعه در مدت زمان زياد و بدون استراحت نه تنها نتيجه اي را عايد ما نمي کند، حتي ممکن است نتايج معکوسي را به دنبال داشته باشد که جبران آن برايمان مشکل خواهد بود)
    - توجه به ساعات خواب
    - استحمام منظم و مرتب
    - جلوگيري از برهم ريختگي ذهن و افکار و تمرکز بر روي درس مورد نظر
    - استفاده از امکانات منزل (تلويزيون، کامپيوتر و...) به صورت مقطعي و محدود با نظارت والدين اشکالي نخواهد داشت و نبايد آنان را در اين ايام از هر چيزي محروم نماييم.
    - و...
    به هر حال يادمان باشد، امتحان از موارد مقطعي است و پس از عبور از اين شرايط بايد با برنامه ريزي بهتر و مناسب تر پس از دريافت کارنامه و شناسايي نقاط ضعف و قوت فرزندمان براي ترم آتي و آزمون هاي مختلف ضمن مشورت با اولياي مدرسه، فرزندمان را براي رسيدن به موفقيت بهتر راهنمايي نماييم و توجه داشته باشيم که هر تجربه اي حتي اگر موفق نباشد مي تواند براي آنان، اگر به خوبي و به اندازه درکشان تجزيه و تحليل گردد، مثمرثمر واقع شود به شرطي که اين روش ادامه داشته باشد و بايد توجه داشته باشيم که در تعليم و تربيت و مباحث درسي نبايد به نتايج آني و زودگذر توجه داشته باشيم، بلکه براي ايجاد يک ساختار درست و منطقي در فرزندمان نياز به زمان و تکرار و تمرين و همچنين تغيير برنامه هاي متعددي داريم.
    اگر قدرت تجزيه و تحليل و چرايي هاي زيادي را که فرزندانمان با آنها مواجه هستند افزايش و پاسخ دهيم واجازه دهيم که خود آنان نيز در اين تصميمات و يافتن علت شکست و يا موفقيت خود دخيل بوده و اين قدرت را داشته باشند که به تناسب شرايط زماني و مکاني برنامه هاي خود شان را تغيير دهند، خيلي بهتر و مفيدتر مي توانند به نتايج دلخواه برسند و ياد بگيرند که هرکس در کارهايش نقاط ضعف وقوت فراواني دارد، ولي انساني موفق تر خواهد بود که بتواند با تغيير به موقع در نوع برنامه ها و اجراي آنها به آينده اي بهتر اميدوار باشد. به اميد روزي که برنامه ريزي در کليه امور زندگي خصوصا امتحانات به صورت يک فرهنگ در بين تمامي افراد در آيد تا ديگر شاهد چنين معضلاتي نباشيم.
    
    
    
    
    


 روزنامه رسالت، شماره 6061 به تاريخ 25/10/85، صفحه 5 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3007 بارآثار ديگري از "رئوف علايي"

  تاثير خانواده ، مدرسه و جامعه بر فراگيران
رئوف علايي، رسالت 3/12/85
مشاهده متن    
  معلم و الگوي جاويد
رئوف علايي، رسالت 3/11/85
مشاهده متن    
  حضور سبزتان مايه افتخار
رئوف علايي، رسالت 27/9/85
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله حقوق خصوصي
متن مطالب شماره 33، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است