|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه85/10/28: زنان پشترود بم به بازسازي شهرشان مي انديشند
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 657
سه شنبه دوم بهمن ماه 1386


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 374 28/10/85 > صفحه 8 (زنان) > متن
 
 


زنان ايران  
زنان پشترود بم به بازسازي شهرشان مي انديشند


نويسنده: علي نقوي
مترجم: Alinaghvi@gmail.com


    بعد از زلزله دلخراش بم فرصتي شد تا سازمان هاي غيردولتي زيادي به بم بيايند. در اين ميان سازمان غيردولتي امداد بين الملل كه از ايرانيان مهاجر در اروپا و آمريكا تشكيل شده است با تجربه حضور در زلزله قزوين به بم آمد تا در بحث ساخت و ساز منازل مسكوني در بم فعال باشد و پس از مدتي تصميم به فعاليت فرهنگي اجتماعي گرفت و به همين منظور در منطقه پشترود شهر بم، مركز محله اي مهران را ايجاد كرد. در اين مركز كتابخانه، سالن پخش فيلم و نانوايي براي زنان ايجاد شد. سازمان غيردولتي امداد بين الملل به جز فعاليت هاي خانه سازي، تسهيلاتي را در قالب وام خوداشتغالي پرداخت كرد و اين كار را تا مهرماه 1384 ادامه داد و پس از آن فعاليت خود را متوقف كرد، اما به حمايت معنوي خود از فعاليت هاي مركز مهران ادامه داد. پس از توقف فعاليت امداد بين الملل به همت گروهي از زنان داوطلب صندوق خرده وام دهي زنان روستايي تاسيس شد و هم اكنون مركز مهران به عنوان يكي از معدود مراكزي است كه به صورت كاملاً غيردولتي فعاليت مي كند و گردانندگان آن فعالان اجتماعي شهر بم و روستاي پشترود هستند كه با همراهي زنان منطقه پشترود اين مركز را سرپا نگه داشته اند.
    
    پشترود قديمي ترين منطقه بم
    
     پشترود قديمي ترين منطقه بم است كه دقيقاً پشت ارگ ماندگار بم قرار دارد و بنا به گفته ها، بناي شهر تاريخي بم در اينجا گذاشته شده است. در اين منطقه بيش از 300ر2 نفر در قالب 420 خانوار زندگي مي كنند. در زلزله بم پشترود يكي از مكان هايي بود كه بيش ترين خسارت ها را متحمل شد زيرا بافت قديمي و خانه هاي خشتي بيش تر در اين منطقه وجود داشتند و اكنون بيش تر دانش آموزان اين منطقه در كانكس درس مي خوانند. دامداري و كشاورزي فعاليت اصلي اهالي پشترود است.
    
    التماس نكن، به خود و به ديگران اعتماد كن
    
    رويا اخلاص پور از فعالان غيردولتي و از همكاران مركز مهران درباره فعاليت هاي صندوق خرده وام دهي زنان مي گويد: «صندوق، شهريور 83 شكل گرفت، سال اول مسووليت اصلي با امداد بين الملل بود و اين گروه بر اشتغالزايي تاكيد داشتند و وام هاي خود را در اين قالب مي پرداختند اين درحالي بود كه مردم نيازهاي مهم تري داشتند و بررسي ما نشان داده بود كه حدود 30 درصد مردم براي دريافت وام مجبور به گفتن دروغ شده بودند. پس از يك ارزيابي مشاركتي به همت زنان فعال پشترود صندوق شكل تازه اي به خود گرفت و اهداف تازه اي تعريف شد. ما در ابتدا چندين جلسه بزرگ برگزار و زنان منطقه را با فعاليت صندوق و اهداف آن آشنا كرديم سپس زنان در گروه هايي عضو شدند و هر گروه براي خود سرگروهي انتخاب كرد. و به جاي وام دهي به فرد به گروه وام پرداخت مي شود. به اين صورت كه هرگروه براي خود جلساتي را برگزار و زنان عضو گروه مشكلات خود را مطرح و گروه تصميم مي گيرد به چه كسي وام پرداخت شود و به مسوول مربوطه معرفي مي كند.»
    
    اخلاص پور هدف از اجراي چنين شيوه اي را ايجاد شبكه اجتماعي مبتني بر ارتباطات آگاهانه عنوان مي كند و مي افزايد: «با اجراي اين شيوه التماس و رابطه به سمت حذف شدن مي رود. در گروه همه به هم اعتماد دارند و حتي بحث هاي گروهي منجر به حل بسياري از مشكلات ديگر مي شود.»
    
    جزيني مهندس منابع طبيعي است و به همراه معصومه دهقاني اداره امور صندوق را به صورت داوطلبانه بر عهده دارند. هر دو از افراد بومي منطقه هستند كه بعد از زلزله با سازمان هاي غيردولتي همكاري داشته اند.
    
    او درباره نحوه عملكرد صندوق و نوع وام ها مي گويد: «وام ها به صورت 200، 500 و 700 هزارتوماني پرداخت مي شود و اقساط آن به صورت هفتگي و ماهانه بسته به نوع وام دريافت مي شود. ضمن آن كه پس از مدتي از شروع فعاليت صندوق اعضا به صورت هفتگي مبلغ يك هزار تومان در صندوق پس انداز مي كردند و ما با استفاده از اين پس اندازها به اين اعضا وام هاي 50 هزار توماني پرداخت مي كنيم.»
    
    به گفته جزيني تاكنون حدود 205 مورد وام نوع اول و بيش از 350 مورد وام 50 هزار توماني پرداخت شده است. جزيني بازپرداخت وام ها را بسيار خوب دانسته و مي افزايد: «ما عدم بازپرداخت نداريم و فقط حدود 10 درصد بد بازپرداخت داريم. در صورتي كه فردي پس از دريافت وام براي بازپرداخت آن با مشكلي برخورد كند، آن را عنوان و با تاييد گروه، پرداختشان با تاخير همراه خواهد بود.»
    
    جزيني ادامه مي دهد: «ما صندوق را با 17 عضو تاسيس كرديم و هم اكنون بيش از 320 عضو داريم كه در 20 گروه 15517 نفره تقسيم شده اند و هر هفته چهارشنبه ها جلساتمان را منظم در محل مركز برگزار و سرگروه ها و متقاضيان وام در اين جلسات شركت مي كنند.»
    
    وي درباره تضمين وام ها مي گويد: «از متقاضيان فقط سفته براي وام 200هزارتوماني معادل آن و براي وام 500 و700 هزار توماني دو برابر وام اخذ مي شود.»
    
    جزيني مشكل اساسي صندوق را كمبود منابع مالي عنوان و مي افزايد: «زنان اين منطقه مشكلات پايه اي دارند و نمي توان همه را راضي نگه داشت، اگر منابع مالي بيش تري در اختيار داشتيم مي توانستيم كارهاي بزرگ تر و بهتري انجام بدهيم.»
    
    معصومه دهقاني نيز مي گويد: «ما در كنار صندوق، كلاس هاي خياطي، آرايشگري و كامپيوتر را برگزار مي كنيم و با توجه به كمبود جا، مجبوريم كلاس خياطي را در كتابخانه وكلاس هاي ورزشي را در سالن نمايش فيلم برپا كنيم.»
    
    دهقاني استقبال را مناسب ارزيابي مي كند و ادامه مي دهد: «هم اكنون بچه ها و اهالي قريب به اتفاق كتاب هاي كتابخانه را مطالعه كرده اند و كتابخانه احتياج به كتاب هاي تازه دارد، اما ما بودجه اي براي خريد كتاب نداريم.»
    
    نانوايي پشترود
    
    يكي از كارهاي امداد بين الملل براي اشتغالزايي زنان پشترود، تاسيس يك واحد نانوايي است كه توسط سه تن از زنان پشترود اداره مي شود، اما اين واحد با مشكل كمبود آرد روبه رو است.
    
    صغري دهقاني يكي از اين زنان است، او مي گويد: «در اوايل كه آرد داشتيم خوب كار مي كرديم، اما الان فقط روزي سه تا چهار ساعت كار مي كنيم. شوراي اسلامي پشترود قول داد به ما آرد دهد و اوايل 30 كيسه آرد به ما مي داد اما الان فقط ماهي 15 كيسه آرد به ما سهميه مي دهد.»
    
    به گفته دهقاني اگر نانوايي جواز كسب از اتحاديه بگيرد بخش زيادي از سهميه آرد روستاي پشترود قطع مي شود و به همين خاطر به ما جواز نمي دهند و ما مجبوريم آرد دولتي را كه كيسه اي 450 تومان است در بازار آزاد كيسه اي چهار هزار تومان بخريم تا بتوانيم كار كنيم.
    
    دهقاني ادامه مي دهد، ما درحالي كه مشتري زيادي داريم به خاطر كمبود امكانات مجبوريم كم تر فعاليت كنيم و اين نانوايي مي تواند حداقل هزينه سه خانوار را تامين كرده و حتي به مركز مهران كمك كند فقط به شرط آن كه حمايت شود.
    
    رويا اخلاص پور مي گويد: «براي اشتغالزايي زنان پشترود چندين طرح داريم، اما به علت كمبود جا و عدم حمايت مالي، تاكنون امكان اجرايي شدن آن ها فراهم نشده است.»
    
    اخلاص پور تاسيس واحد ماست بندي و خياطي را از جمله اين طرح ها عنوان مي كند و مي افزايد: «مي خواستيم نانوايي را به ماست بندي تبديل كنيم اما شوراي روستا مخالفت كرد و براي كارگاه خياطي هم احتياج به جا داريم كه تاكنون ميسر نشده است.»
    
    به اعتقاد وي در صورت راه اندازي چنين واحد هايي ضمن ايجاد اشتغال براي زنان روستايي و ايجاد درآمد، امكان برطرف كردن بسياري از نيازهاي آنان به دست خودشان فراهم مي شود.
    
    
    
    


 روزنامه سرمايه، شماره 374 به تاريخ 28/10/85، صفحه 8 (زنان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 283 بارآثار ديگري از "علي نقوي"

  در مواقع بحران مردم را ناتوان فرض نكنيم / گفت وگو با دكتر سيامك زندرضوي به مناسبت پنجمين سالگرد زلزله بم
علي نقوي، اعتماد 5/10/87
مشاهده متن    
  زندگي از نگاه عكاسان كوچولو: دنيا را ثبت كرديم تا بماند براي هميشه
علي نقوي، سرمايه 19/7/86
مشاهده متن    
  سود بنگاه هاي اقتصادي از عدم مشاركت مردم بم در بازسازي/ جوانان بم هنوز سوگوارند
علي نقوي، سرمايه 17/7/86
مشاهده متن    
  توانايي زن ايراني در قاب عكس
علي نقوي، سرمايه 8/5/86
مشاهده متن    
  گزارشي از نمايشگاه عكس بم امروز: زندگي اين روزهاي بم، آواز ماست
علي نقوي، سرمايه 3/4/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات قرائت قرآن
متن مطالب شماره 10، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است