|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران85/10/30: سلام ؛ اينجا «ايران» است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7001
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3552 30/10/85 > صفحه 8 (ويژه دوازدهمين سالگرد ايران) > متن
 
      


سلام ؛ اينجا «ايران» است«ايران» از هنگام تأسيس تاكنون، فراز و نشيب هاي بسيار به خود ديده است. در طول سال هايي كه بر اين رسانه مردمي گذشته، همواره در متن حوادث و اخبار كشور حضور داشته و با سرسختي تمام، در مقابل تمام موانعي كه انجام وظيفه مطبوعاتي را كندتر مي كند، ايستاده است. «ايران» را شايد بتوان از لحاظ تشكيلات، دولتي دانست، اما داشتن انبوه مخاطب، بهره گرفتن از ذائقه عموم مردم در تهيه مطالب و اخبار و توجه دائم به خواسته هاي مخاطبانش جملگي نشانه اين است كه روزنامه اي مردمي است.تحريريه روزنامه ايران در طول سال هاي گذشته شاهد بروز و ظهور استعدادهايي در حرفه روزنامه نگاري بوده است. افرادي در اين تحريريه از روز آغاز انتشار آمدند و پس از مدتي رفتند و جاي خود را به ديگران سپردند. اكنون هم تحريريه «ايران» متشكل از افرادي است كه براي خدمت به مردم آماده اند و در هر يك از عرصه هاي خبري حضوري فعال دارند. در تحريريه، خبرنگاران، دبيران سرويس ها، ويراستاران و كاركنان صفحه آرايي در كنار يكديگر از صبح زود تلاش مي كنند تا روزنامه اي خوب و خواندني را به دست شما برسانند. مي خواهيم در سالگرد تأسيس روزنامه ايران، بچه هاي تحريريه ايران را به شما بشناسانيم.
    داريوش آرمان ـ فرامرز سيدآقايي
    
    
    سيد محمد ويژگان قائم مقام سردبير
    
    
    سر و ته سوابقش را كه بزني مي شود ۴۵ سال سابقه روزنامه نگاري. همين تازگي ها به «ايران» آمده است با كوله باري از تجربه و دانش از صبح علي الطلوع تا نيمه شب در تحريريه نشسته و دائم صفحه مي خواند و كار مي كند. راستي كه خدا قوت.خداوكيلي خوش اخلاق و مهربان است اميدواريم ما شاگردان خوبي براي استاد باشيم. باور كنيد اين ها نه به خاطر اضافه كاري و هيچ چيز ديگري نبود. فقط حقيقتي است و بس.او مي گويد: هميشه از ميان تمام روزنامه هايي كه با خود به خانه مي برم و مورد علاقه ام بود، «ايران» را طور ديگري دوست داشته ام نه اين كه چون حالا در «ايران» هستم، بلكه گيرايي خاص روزنامه ايران كسي را كه روزنامه خوان است جذب مي كند. مخاطبان اين روزنامه از همه قشري هستند و بيشتر روزنامه خوان ها دنبالش هستند و نسبت به برخي مطالب و صفحات آن گرايش ويژه اي دارند. برخي روزنامه ها هستند كه كار تجاري مي كنند و چندان محتوايي هم ندارند و مخاطبانشان كساني اند كه دنبال كار تجاري هستند اما روزنامه ايران در تمام زمينه ها براي هر قشر و سليقه اي مطلب درخورفهم دارد.
    درباره گذشته ها اين طوري مي گويد: به ياد دارم كه در سال هاي قديم روزنامه هاي اطلاعات و كيهان دو رقيب بودند. ما در روزنامه اطلاعات در عين حالي كه با كيهاني ها رفاقت داشتيم اما در زمينه خبر هميشه سر همديگر را كلاه مي گذاشتيم. در حرفه روزنامه نگاري اين صحيح نيست كه خبر بگيريم و بين خبرنگاران هم حوزه در رسانه هاي ديگر پخش كنيم. بلكه بايد دنبال اخبار ناب و اختصاصي و توليدي باشيم. خبرنگار بايد دنبال خلاقيت باشد. از يك نكته ساده مي توان كوهي عظيم ساخت و اين كار هايي كه هم اكنون در مطبوعات مي شود خبر و خبرنگاري محسوب نمي شود. خبرنگار بايد در سرما و گرما برود و خبر به دست بياورد. اين كار راه و روش دارد و بايد راهش را پيدا كند، يا رفاقتي يا راه ديگر. يادم مي آيد زماني چندين كوهنورد در توچال گم شده بودند. من ده شبانه روز در كوه هاي البرز زندگي كردم تا خبر و گزارش اختصاصي بگيرم.او مي گويد: حدود ۴۴ سال به اين حرفه اشتغال دارم و از افتخاراتم اين است كه با بزرگترين سردبيران دنيا كار كرده ام. كساني كه در دنيا مطرح هستند و بهترين هاي اين مرز و بومند. هرچند بيشتر شان زنده نيستند.نكات زيادي آموختم و مهمترين آن اين است كه در اين حرفه بايد به بزرگ تر از خود يا همان پيشكسوتان احترام گذاشت و از اين راه از آنها كار ياد گرفت.حال آن كه متأسفانه در حرفه ما حرفه اي گري و سلسله مراتب از بين رفته است. خبرنگار يك ساله احترام خبرنگار ده سال سابقه را حفظ نمي كند. چه بهتر است كه تازه كارها از پيشكسوتان كار ياد بگيرند و از تجربياتشان استفاده كنند.اما با اين وجود خوشحالم كه در «ايران» هستم.
    
    مسعود شهامي پور
    دبير شوراي تيتر
    
    
    فارغ التحصيل رشته روزنامه نگاري از دانشكده علوم ارتباطات اجتماعي است. كار در تحريريه را از روزنامه كيهان در سال ۱۳۵۴ شروع كرد و تاكنون نيز در روزنامه هاي مختلف كار كرده است. روزنامه نگاري را حرفه اي دشوار و شيرين مي داند. آن قدر دشوار كه به همه سفارش مي كند سراغ كار خبرنگاري نروند و آن قدر شيرين كه حاضر نيست به هيچ كار ديگري بپردازد.
    
    
    اجتماعي
    
    
    
    غلامرضا صادقيان
    دبيروعضو شوراي سردبيري
    
    او معتقد است دو سطر براي معرفي يك آدم خيلي گسترده است. براي چنين كاري نوشتن دو كلمه كافي است چون آدم دو جور بيشتر نمي شود؛ آدم خوب، آدم بد. او اميدوار است آدم بدي نباشد. صادقيان اين حرف ها كه مي گويند همه خوبند، آدم بد نداريم را هم قبول ندارد. چون هم بهشت داريم، هم جهنم!
    
    داريوش آرمان
    خبرنگار
    
    سال ۱۳۷۴ همزمان با تحصيل در سال دوم رشته روزنامه نگاري بر حسب علاقه شخصي و با كمك يكي از مطبوعاتي هاي سرشناس پا به عرصه مطبوعات گذاشت و به روزنامه «ايران» راه يافت. شاگردي در حضور افرادي همچون محمد بلوري، مرحوم دكتر محمدحسين آل ابراهيم، دكتر بهروز بهزادي، حسين الهامي و ساير پيشكسوتان را از مهم ترين افتخارات حرفه اي اش مي داند.او سال ۷۶ با مدرك ليسانس فارغ التحصيل شد.چند سال كار سخت در گروه حوادث «ايران»، اعزام به مأموريت هاي مختلف داخلي و خارجي، حضور در جنگ بالكان، تهيه گزارش هاي گوناگون براي صفحه گزارش و حضور چند ساله در گروه اجتماعي از او خبرنگاري آبديده ساخته است. ۶ سال قبل هم معاون دبير گروه اجتماعي شد. او همچنان هم در اين سرويس قلم مي زند. خودش را عاشق روزنامه نگاري مي داند.
    
    زرين رستمي وند خبرنگار
    
    از سال ۷۱ كار جدي در مطبوعات را آغاز كرد. از سال ۱۳۷۴ هم به جمع همكاران روزنامه ايران پيوست.
    چاپ داستاني با عنوان برق گرفته ها در هفته نامه سروش در سال ۱۳۶۹ نخستين تجربه كاري اش در مطبوعات بود.
    ظاهراً اين تجربه به مذاقش خوش آمده بود كه كار در عرصه مطبوعات را ادامه داد. تا همين الآن كه دارد اين شرح حال را بي نهايت مختصر و با ضمير «او» درباره خودش! مي نويسد! اميدوار است، روزي، همه خبرها براي مردم «خوش» باشند.
    
    خسرو نژاد مبشر خبرنگار
    
    خسرو نژاد مبشر اواخر سال ۵۶ با بخش حوادث روزنامه اطلاعات فعاليت مطبوعاتي اش را آغاز كرد. او در مدت كوتاهي به عنوان خبرنگار ارشد شيفت شب حوادث برگزيده شد.سپس در چند نشريه خانوادگي، اجتماعي و ماهانه به طور پاره وقت فعاليتش را ادامه داد.
    از سال ۱۳۷۳ همكاري خود را با روزنامه ايران آغاز كرد ابتدا به عنوان خبرنگار گروه حوادث بعد هم به عنوان خبرنگار قضايي و سپس فعاليتش را با عنوان خبرنگار ارشد با سرويس اجتماعي ادامه داد.از وي گزارش هايي در خصوص مسائل قضايي، خانواده واجتماعي، مسائل مربوط به زندان و زندانيان، محاكمات مطرح، مفاسد اقتصادي و افراد مطرح در عرصه اقتصادي و سياست و غيره چاپ شده است.
    
    فرامرز سيد آقايي خبرنگار
    
    ۲۰ سال سابقه روزنامه نگاري دارد. فارغ التحصيل رشته هاي عمران و روزنامه نگاري است. اما نوشتن را حرفه اول و آخر خود برگزيده است. در طول سالهاي كار در توليد خبر، گزارش، داستان كوتاه، يادداشت و طنز تجربيات خوبي كسب كرده است. جز در سرويسهاي حوادث و ورزشي در همه سرويسهاي تحريريه كاركرده است. در جشنواره هاي اول و دوم و سوم مطبوعات شهري رتبه و جايزه گرفته است. تا دو ماه پيش خبرنگار حوزه شوراي شهر و شهرداري روزنامه ايران بود و اكنون ازتحريريه مأمور خدمت در روابط عمومي است. او در كنار حرفه روزنامه نگاري فنون اين حرفه را در دانشگاه تدريس مي كند.
    
    سيدحسين قاآني خبرنگار
    
    از اواخر دي ماه سال ۷۳ زماني كه اعلام شد دولت در زمان رياست آقاي هاشمي رفسنجاني قصد دارد روزنامه اي منتشر كند به دعوت تعدادي از دوستان و همكاران مطبوعاتي اش به روزنامه ايران آمد و پس از موافقت سردبير و به دليل سابقه فعاليت هاي فرهنگي و هنري در گروه فرهنگي مشغول به كار شد. نخستين خبري كه از او در نخستين شماره روزنامه چاپ شد، خبري درباره فروش بليت هاي فيلم هاي دهه فجر بود.پس از آن به دليل ارتباط و همكاري نزديكش با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، ويژه نامه هاي مختلفي در حوزه هاي كتاب، سينما، تئاتر و مطبوعات منتشر كرد.وي در طول
    ۱۲ سال فعاليت در حوزه هاي فرهنگي و اجتماعي، كوله باري از تجربه و خاطرات خوب و بد حرفه روزنامه نگاري را كسب كرده است.
    
    هدي هاشمي خبرنگار
    
    خبرنگار جوان، پر شور و نشاط و جوياي نامي كه اخبار حوزه وزارت علوم، زنان و مسائل اجتماعي روزنامه ايران را پوشش مي دهد. ليسانسيه مددكاري و جوان ترين عضوتحريريه است. مي گويد: الگوي حرفه اي اش در روزنامه نگاري اوريانا فالاچي است.او خواهان روزي است كه نابرابري هاي اجتماعي در جامعه به صفر برسد.
    
    محمود رضارحماني خبرنگار
    
    دو سال است كه به اين حرفه روي آورده است. ليسانس روزنامه نگاري از دانشگاه علامه طباطبايي دارد. كار در مطبوعات را از روزنامه كيهان و هفته نامه همشهري محله شروع كرده است. اخبار شهرداري و شوراي شهر روزنامه را كه مي خوانيد كار او است.
    
    جواد كرمي خبرنگار
    
    فرزند ماقبل آخر سرويس پرجمعيت اجتماعي از خانواده بزرگ «ايران» است.به تازگي به «ايران» آمده و حالا، قلبش فقط براي «ايران» مي تپد.فعلاً اخبار حوزه محيط زيست و آموزش و پرورش را پوشش مي دهد. دلش هم براي آسمان آبي و هواي پاكيزه پايتخت لك زده است.
    
    
    شهرستان
    
    
    
    
    داريوش عباسي
    دبير گروه
    
    فوق ليسانس روزنامه نگاري دارد. تحصيلات و علاقه مندي اش را در روزنامه نگاري مي بينيد. مي گويد روزنامه نگارم، نه بيش و نه كم. چند سالي است كه دبير سرويس شهرستان هاي روزنامه است و تلاش دارد در ايفاي وظيفه حرفه اي از سليقه عموم جلوتر حركت كند. كار او را هر روز در صفحه ۲۰ روزنامه (ايران زمين) و صفحات گردشگري و ميراث فرهنگي مي توانيد ببينيد. مي گويد: نوشتن و مردم برايم مقدسند. هر وقت هم فرصتي به دست آورد سر از يك گوشه ايران پهناور در مي اورد.
    
    فرح خادم المله خبرنگار
    
    كار خود را با گروه شهرستان هاي روزنامه ايران آغاز كرده است. ۸ سال است كه از صبح تا شب با خبرنگاران «ايران»در شهرستان ها سروكله مي زند. ليسانس خبرنگاري دارد و اولين نفري است كه صبح زود وارد تحريريه مي شود. او را در كار به جديتش مي شناسند.
    
    پريسا عظيمي خبرنگار
    
    ۷ سال است كه به اين كار اشتغال دارد و حرفه اش را هم خيلي دوست دارد. وقتي در سال ۷۸ وارد روزنامه ايران شد، در ترم پنجم رشته روزنامه نگاري تحصيل مي كرد. او خبرنگار سرويس شهرستان ها است و معمولاً با اخبار و خبرنگاران نمايندگي هاي روزنامه در شهرستان ها ارتباط دارد. اما هنوز كسي اظهار خستگي يا پرحرفي از او نديده است.
    
    سيد مسلم يگانه خبرنگار
    
    از سال ۸۱ به روزنامه ايران آمده، اما از سال ۶۴ در كار مطبوعات است. به زبان انگليسي تسلط دارد، اما ادعا مي كند با سابقه طولاني در روزنامه نگاري، فقط بلد است با روستايي جماعت نشست و برخاست كند. بوي شهر و شهري بودن نمي دهد. اكثر روستائياني كه او با آنها مصاحبه كرده، دوستش دارند و او را يك روستايي اصيل مي دانند، اما خودش موافق نيست و مي گويد: «بابا من انگليسي بلدم.» راستي، او خبرنگار سرويس شهرستان ها است.
    
    
    مهرگان
    
    
    
    محسن شهرنازدار
    
    محسن شهرنازدار را گرچه در عرصه مطبوعات با نقد و نوشتار موسيقي مي شناسند،اما او چند سالي است كه مسئول صفحه «مهرگان» است.
    او از سال ۷۸ به جمع خانواده ايران پيوسته است.او مدتي معاونت گروه فرهنگي روزنامه را بر عهده داشته و دبير ضميمه موسيقي و هنرهاي تجسمي روزنامه ايران نيز بوده است. همچنين به مدت ۲سال با سفر به شهرها و استان هاي مختلف و نگارش گزارش هاي مردم شناسي از اقوام ايراني، صفحه اي را با عنوان «هزار و يك شهر» در روزنامه ايران منتشركرده است. شهرناز دار پيش از ورود به «ايران»، در روزنامه ابرار مشغول به كار بود.
    
    الهام تقي زاده سيگارودي
    خبرنگار
    
    ۱۲ سال سابقه كار دارد. قبلاً خبرنگار حوادث روزنامه ايران بود و هم اكنون در سرويس مهرگان مشغول كار است.
    در سال هايي كه به تهيه اخبار حوادث مشغول بود، هميشه باتهديد و خطر و شكايت و بازداشت و ترس مواجه بود. همواره امنيت حرفه اي و شخصي او در معرض خطر قرار داشته است. خدا را شكر مي كند كه لطفش شامل حالش شده است. خود را نيز فردي موفق در كار و تحصيل مي داند.
    
    
    پايداري
    
    
    
    اسماعيل علوي
    دبيرگروه
    
    مردي از تبار جنگ كه ياد و خاطره دلاورمردان عرصه جهاد را در صفحات او مي توان مشاهده نمود.
    حضور ش در روزنامه حال و هواي آن روزها را زنده مي كند.
    
    حميرا حيدريان
    خبرنگار
    
    ۱۰سال است كه در مطبوعات قلم مي زند. در كار خود صبور و سختكوش است. خودش مي گويد: يارب كجاست محرم رازي كه زبان دل شرح آن دهد كه چه ديد و چه ها شنيد.
    
    
    حوادث
    
    
    
    مسعود ابراهيمي
    دبير گروه
    
    ۱۶ سال است كه به كار در مطبوعات اشتغال دارد. او خود را خبرنگاري مي داند كه خبرنگار آمده و خبرنگار هم خواهد رفت. اخباري را كه در صفحه حوادث مي خوانيد زير نظر او تهيه مي شود. همسر و برادرش از همكاران او در گروه حوادث هستند اما بيش از همه در كار حرفه اي با آنها سختگيري مي كند.
    
    مريم ساماني معاون گروه
    
    ۱۰ سال سابقه كار دارد. نمي گذارد خبري نانوشته روي ميز بماند. نمي گذارد گمشده و جوينده عاطفه اي تنها بماند. وقتي مي گوييد موفقيت هايت را بشمار مي گويد چه فرقي مي كند، شايد روزي از راه برسد كه زود بگذرد اين سال هاي دير.
    
    مهدي ابراهيمي
    خبرنگار
    
    خبرنگاري را از سال ۷۴ با روزنامه كار و كارگر شروع كرده و سال ۷۵ به روزنامه ايران آمده است.
    چند سالي است كه خبرنگار جنايي روزنامه است و از صبح علي الطلوع تا نيمه هاي شب با قتل و سرقت مسلحانه و گروگانگيري سر و كار دارد. سراغ حوادثي كه كمتر از ۵ كشته داشته باشد نمي رود. اخبار بيشتر حوادث خارج از استاندارد مانند سقوط هواپيما، زلزله و امثال آن، او را به ياد داريد. در كنار كار خبري يك كتاب جنايي هم منتشر كرده و به جمع بستن واژه «اخبار» با علامت جمع «ها» علاقه زيادي دارد.
    
    يوسف حيدري
    خبرنگار
    
    بدون ادعا به روزنامه ايران آمد و در سرويس حوادث مشغول به كار شد. در سال ۸۳ در بخش خبر جشنواره مطبوعات رتبه اول را كسب كرده است. او نوبر خبرنگاران حوادث است و اخلاقش به حوادثي جماعت نمي خورد چون با اين كه كار در سرويس حوادث تنش زيادي دارد. يوسف ما روحيه اي شاد و چهره اي هميشه خندان دارد به طوري كه كلمه اول را نگفته اي لبش به خنده باز مي شود.
    
    ايران واشقاني فراهاني
    خبرنگار
    
    او ۶ سال قبل در كرج وارد عرصه مطبوعات شد و پس از يك دوره فعاليت در نشريات محلي اين شهر از آذر ماه سال ۸۱ در روزنامه ايران به عنوان خبرنگار شهر كرج آغاز به كار كرد.وي در حال حاضر به عنوان خبرنگار گروه حوادث در حوزه هاي قضايي فعاليت مي كند.
    
    سميه غفاري
    
    وقتي به سرويس حوادث آمد باور نداشت كه اين همه سرنوشت تلخ و سياه روي كره زمين وجود داشته باشد. خودش مي گويد: با خنده هاي بيماران بي بضاعت خنديده ام و با گريه هايشان اشك ريخته ام. بايد مي ماندم چون هدف دارم.
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3552 به تاريخ 30/10/85، صفحه 8 (ويژه دوازدهمين سالگرد ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1049 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مكانيك جامدات
شماره 4 (پياپي 1004)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است