|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد85/11/19: نسل دهم در آتش 5 حلقه تاريخي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4337
دو شنبه 19 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1327 19/11/85 > صفحه 12 (تاريخ ورزش) > متن
 
      


نسل دهم در آتش 5 حلقه تاريخي
    فوتبال المپيک سال ها است بدون حضور ايران برگزار مي شود. نسل امروز فوتبال المپيک ما با مربيگري وينکو بگوويچ و پنجعلي و سعداوي و سلطاني براي صعود زياد پراميد نيست. فوتبال ما 31 سال است محروم از حضور در المپيک است. دهمين نسلي که براي وصال به 5 حلقه تاريخي صلح المپيک تلاش مي کند. اگر موافق هستيد نسل هاي گذشته را با هم مرور مي کنيم.
    
    نسل اول 1964 توکيو
    
    اولين حضورمان در مقدماتي المپيک با صعودمان به اين مسابقات توام شد. حسين فکري سرمربي بود. پاکستان، هندوستان و عراق را برديم و مسافر المپيک شديم. بازيکنان شاهين در اعتراض به احاطه فضاي فوتبال ملي و فدراسيون به دارايي چي ها از اردوي تيم بيرون آمدند و از المپيک محروم شدند. بدون همايون بهزادي، حميد جاسميان، حميد شيرزادگان، حميد برمکي و محراب شاهرخي در المپيک به آلمان شرقي و روماني باختيم و با مکزيک مساوي کرديم. اولين گل ما را در تاريخ المپيک ها مرحوم کرمعلي نيرلو به ثمر رساند.
    
    نسل دوم 1972 مونيخ
    
    دومين حضور با دومين صعودمان توام شد. فوتبال ما در مسابقات مقدماتي المپيک، روزگار خوشي را سپري مي کرد. مرحوم دهداري و مرحوم محمد رنجبر مربيان ما بودند. در راه صعود، کويت و کره شمالي را حذف کرديم و با مربيگري محمود بياتي به المپيک مونيخ رفتيم. هر چند دو شکست تلخ و سنگين برابر دانمارک و مجارستان خورديم اما آماتورهاي برزيل را که با دانمارک مساوي کرده بودند، با گل مجيد حلوايي يک - صفر برديم.
    
    نسل سوم 1976 مونترال
    
    يک حضور ديگر و يک صعود ديگر، راهمان براي صعود با مربيگري فرانک اوفارل هموار شد. اوفارل بزرگ - با تيم ملي - بحرين، عربستان و عراق را برد و در تهران با کويت مساوي کرد و به المپيک رفت. در مرحله نهايي حشمت مهاجراني سرمربي ايران بود و تيم ملي، نتايج خوبي گرفت. از لهستان تيم سوم جام جهاني 1974، 2 - 3 شکست خورديم در حالي که در پايان نيمه اول
    
    2 - يک از حريف پيش بوديم. کوبا را هم يک - صفر برديم و در گروه 3 تيمه به عنوان دوم رسيده و به يک چهارم نهايي رفتيم. در اين مرحله به شوروي سابق 2 - يک باختيم و تيم هفتم المپيک مونترال شديم.
    
    نسل چهارم 1980 مسکو
    
    چهارمين حضور در سنگاپور با چهارمين صعود همراه شد. تيم ملي با مربيگري حسن حبيبي در اين رقابت مقابل سنگاپور، کره شمالي، چين و سوريه موفق بود و به فوتبال المپيک صعود کرد اما در اين رقابت ها شرکت نکرد. مسوولان سياست خارجي ايران، بازي هاي المپيک 1980 مسکو را تحريم کردند و ايران به خاطر اعتراض به اشغال نظامي افغانستان توسط شوروي سابق به اين کشور نرفت تا المپيک 1976 مونترال، آخرين المپيکي باشد که ايران در آن شرکت کرده است.
    
    نسل پنجم 1988 سئول
    
    تيم ملي فوتبال کشورمان به مربيگري مرحوم پرويز دهداري، به علت غيبت 14 ستاره اصلي خود که به خاطر اختلاف با کادر فني استعفا کرده بودند با ترکيبي جوان به مصاف کويت رفت. در اسفند سال 65 ايران با کويت در مجموع 2 بازي رفت و برگشت 2-2 کرد اما به خاطر گل زده کمتر در خانه حريف از صعود به مرحله نهايي المپيک 1988 سئول بازماند تا اولين ناکام المپيکي بعد از انقلاب نام گيرد.
    
    نسل ششم 1992 بارسلون
    
    تيم ملي فوتبال «اميد» رسماً وارد گود فوتبال المپيک شد. مسوولان فوتبال المپيک که ابتدا آماتورهاي فوتبال را در المپيک شرکت مي دادند و سپس تصميم به حضور تيم ها و ستارگاني گرفتند که در جام جهاني حاضر نبودند از سال 1992، تيم هاي ملي زير 23 سال را لايق حضور در فوتبال المپيک دانستند. اميد ايران با مربيگري حسن حبيبي در گام اول هم گروه قطر، امارات، يمن و پاکستان شد. آنها بعد از قطر در گروه دوم شدند و از صعود به مرحله بعدي بازماندند.
    
    نسل هفتم 1996 آتلانتا
    
    تيم ملي فوتبال اميد، دومين نسل حضور در مسابقات مقدماتي المپيک را تجربه کرد. حسن حبيبي بار ديگر مربي يکي از پراميدترين تيم هايمان بود. تيمي که در پاييز سال 1374 از پس ترکمنستان برآمد اما در سد تيم ملي فوتبال امارات ناکام ماند.
    
    نسل هشتم 2000 سيدني
    
    اين بار هدايت تيم با يک خارجي بود. بعد از المپيک 1976 مونترال که فرانک اوفارل سرمربي ايران بود همواره ايراني ها مسوول حضور ايران در مقدماتي هاي المپيک بودند ايگان کوردس آلماني هدايت تيم ملي اميد را بر عهده گرفت. نسل هشتم نتوانست حتي از پس بحرين و لبنان برآيد و در گروهي سه تيمه با حضور آنها سوم شد.
    
    نسل نهم 2004 آتن
    
    در مرحله اول رقابت ها تحت مربيگري محمد مايلي کهن چنان ازبکستان را در مجموع دو ديدار قدرتمندانه با حساب 9-2 برديم که بي سابقه بود. متوقف ساختن تيم قدرتمند ژاپن در ترکيه نشان از قدرت ما داشتند اما در مرحله دوم در گروهي که کره جنوبي، چين و مالزي در آن حضور داشتند بين 4 تيم بعد از کره جنوبي به عنوان دوم رسيديم و از صعود به المپيک بازمانديم.
    
    نسل دهم 2008 پکن
    
    تيم اميد 2004، يازده بازيکن داشت که قبلاً براي تيم ملي بزرگسالان بازي کرده بودند اما تيم امروز چنين بازيکناني را ندارد. چطور مي توانيم اميدوار به صعود باشيم؟
    
    
    
    19 بهمن 1363
    
    المپيک زمستاني 1984، رسماً در شهر سارايوو افتتاح شد. کسي نمي دانست که 10 سال بعد بوسني و پايتخت اين کشور يعني سارايوو درگير شديدترين جنگ هاي داخلي شد. در سال 1984 المپيک تابستاني در شهر لس آنجلس امريکا برگزار شد و بعد از برگزاري در يک کشور غربي المپيک زمستاني در يک کشور شرقي يعني يوگسلاوي برگزار مي شد.
    
    
    
    20 بهمن 1345
    
    روز 9 فوريه 1966 هريستو استويچکف ستاره بزرگ فوتبال بلغارستان و بزرگترين فوتباليست تاريخ اين کشور به دنيا آمد. استويچکف بزرگترين بازيکن پرمهره ترين نسل بلغارستان بود. نسلي که لچکوف، يوژانف، بالاکوف و... را داشت. بلغارستان در مسابقات فوتبال جام جهاني 1994 امريکا با درخشش فوق العاده استويچکف به نيمه نهايي صعود کرد و در اين مسابقات چهارم شد و هريستو استويچکف، در پايان سال 1994 ميلادي مرد سال فوتبال اروپا شد.
    
    
    
    21 بهمن 1328
    
    مارک اسپيتز شناگر بزرگ و تاريخ ساز دنيا در کشور امريکا به دنيا آ مد. او اولين کسي است که در جريان يک المپيک در رشته خود 7 مدال طلا به گردن آويخت. در المپيک 1972 مونيخ، اسپيتز، 22ساله بود و دوران اوج خود را سپري مي کرد. شناگر بزرگ تاريخ دنيا در حال حاضر 57ساله است.
    
    
    
    22 بهمن 1323
    
    رمضان خدر نايب قهرمان سال 1955 دنيا به دنيا آمد. خدر در سال 1974 وقتي تيم ملي اصلي ايران در بازي هاي آسيايي شرکت داشت با تيم ملي دوم به مسابقات جهاني رفت و تنها مدال ايران را به تهران آورد. او در سال 1378 در حالي که تازه 55ساله شده بود درگذشت.
    
    
    
    23 بهمن 1378
    
    يک اتفاق جالب و مهم رخ داد و صنام با کسب بالاترين معيار امتياز در تاريخ واليبال ايران قهرمان مسابقات واليبال جام باشگاهي کشورمان شد.
    
    
    
    24 بهمن 1364
    
    در جريان مسابقات فوتبال بين المللي جام دهه فجر تيم ملي ب ايران برابر روماني با نتيجه
    
    يک - صفر بازنده شد. در اين روز 3 بازيکن تاريخ ساز آينده فوتبال ايران براي اولين بار پيراهن تيم ملي را به تن کردند. احمدرضا عابدزاده ،محمدحسن انصاري فرد و کريم باوي اين 3 نفر بودند.
    
    
    
    25 بهمن 1329
    
    کوين کيگان ستاره بزرگ فوتبال انگلستان در خط حمله و مرد سال فوتبال اروپا در سال هاي 1978 و 1979 به دنيا آمد. کيگان از نوادر تاريخ فوتبال دنيا بود که هيچ وقت به طور رسمي در مسابقات جام جهاني بازي نکرد.
    
    
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1327 به تاريخ 19/11/85، صفحه 12 (تاريخ ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 821 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
مجله علمي پژوهان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1702)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است