|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه85/11/28: گوادر پاكستان تهديدي براي چابهار ايران
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 659
پنجشنبه چهارم بهمن ماه 1386خدمات سايت
 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 396 28/11/85 > صفحه 5 (عمران و ساختمان) > متن
 
 


گوادر پاكستان تهديدي براي چابهار ايران
    توسعه بندر گوادر پاكستان تهديدي جدي براي موقعيت اقتصادي بندر چابهار است. اين را از ميزان سرمايه گذاري هاي صورت گرفته و آمد و شد كشتي ها به آنجا مي توان دريافت.
    
    موقعيت اقتصادي بندر چابهار
    
    از ديدگاه اقتصادي، چابهار در شاهراه اتصال كريدور شمال-جنوب، نزديك ترين راه دريايي و زميني به افغانستان، آسياي ميانه و جنوب قفقاز است و مي توان گفت كه با _دارا بودن دو اسكله تجاري به عنوان تنها بندر اقيانوسي كشور محدوديت هاي بنادر درون كشور را ندارد.
    
    اين در حالي است كه با دارا بودن شش پست اسكله اقيانوس پيما و 12 اسكله براي لنج هاي معمولي اما همچنان ظرفيت هاي اسكله هاي تجاري اين بندر خالي بوده و ترانزيتي از آن صورت نمي گيرد.
    
    با اين كه انتظار مي رفت تجربه پيشرفت روزافزون بنادر حاشيه جنوبي خليج فارس به ويژه بندر گوادر پاكستان هشداري براي _عدم توسعه يافتگي بندر چابهار باشد اما همچنان بندر مزبور در حالت انتظار قرار دارد.
    
    حضور خطوط كشتيراني بزرگ دنيا_بندر گوادر را به هاب منطقه تبديل مي كند
    
    گفته مي شود، در پي انعقاد قرارداد همكاري مشترك پاكستان (PSA) سنگاپور، بندر اقيانوسي گوادر پاكستان كه در همسايگي بندر چابهار ايران قرار دارد، شانس خود را براي تبديل شدن به دروازه دسترسي به آسياي مركزي و كانون توزيع محمولات متعلق به كشور پاكستان مي آزمايد.در همين حال بالاترين مقام اجرايي گروه بين المللي PSA سنگاپور معتقد است:«گوادر در مكان جغرافيايي مناسبي قرار داشته و مي تواند در رابطه با رشد و توسعه اقتصادي پاكستان و كشورهاي آسياي مركزي نقش موثري را ايفا كند.»
    
    همچنين در حال حاضر خطوط كشتيراني بزرگ با قراردادن بندر گوادر به عنوان مركز فعاليت هاي خود در منطقه از آن به عنوان يك هاب استفاده خواهند كرد.
    
     PSA سنگاپور برترين ترمينال اپراتور كانتينري جهان در طول سال گذشته 24 ميليون TEU كانتينر را در 20 بندر واقع در 11 كشور دنيا تخليه و بارگيري كرده و بندر گوادر بيست و يكمين بندري است كه به شبكه جهاني PSA مي پيوندد.
    
    عليرضا چشم جهان كه مديريت يكي از بخش هاي شركت خدمات دريايي و بندري خصوصي را برعهده دارد در گفت وگو با «سرمايه» در رابطه با موقعيت اين بندر اظهار كرد: «در حال حاضر بندر گوادر تلاش مي كند تا به عنوان يك دروازه استراتژيك براي غرب و شمال غرب چين از طريق پاكستان ايفاي نقش كند.»
    
    به گفته وي«اجراي فاز دوم بندر گوادر با حمايت و سرمايه گذاري دولت چين صورت مي پذيرد كه حجم سرمايه گذاري آن با احداث راه آهن، خطوط لوله انتقال انرژي بين چين و پاكستان چيزي حدود600 ميليون تا يك ميليارد دلار تخمين زده مي شود.»
    
    چشم جهان با اشاره به سفر رييس جمهور چين به پاكستان در خصوص ادامه اين سرمايه گذاري ها تصريح كرد: «پاكستان نيز در همان زمان قول داد كه با سرمايه گذاران چيني در فعاليت هاي اقتصادي مشاركت كرده و زمين رايگان به آنان واگذار كند.»
    
    به گفته وي اعتباردهندگان بين المللي نيز نظير بانك توسعه آسيايي، پروژه هاي مربوط به توسعه حمل و نقل زميني از طريق اين بندر را تحت حمايت و پوشش خود قرار داده اند.
    
    كميسيون برنامه ريزي پاكستان گزارشي را منتشر كرده كه در آن به طرح ارايه خدمات ترانزيتي از طريق بندر گوادر به كشورهاي افغانستان، ايران، غرب چين و آسياي مركزي اشاره شده است.
    
    از سوي ديگر گفته مي شود آغاز به كار بندر گوادر نقطه شروع رقابت سختي بين بندر سلاله (عمان) در رابطه با امور ترانشيپ كانتينر در منطقه اقيانوس هند،درياي عمان و تا حدودي خليج فارس است.
    
    چشم جهان به طرح ديدگاه ناظرين_ بين المللي پرداخت و گفت :«مسير دستيابي به كشورهاي آسياي مركزي از طريق بندر سنت پترزبورگ با ازدحام روبه روست.از سوي ديگر حجم مبادلات فعلي در درياي خزر نيز طوري نيست كه تخصيص و به كارگيري كشتي هاي بزرگ را در اين دريا براي حمل ونقل گسترده محمولات كانتينري منطقي جلوه دهد.
    
    وي خاطرنشان كرد: «ايران سرمايه گذاري هاي متعددي انجام داده است.هر چند كه اطلاع دقيقي از زمان اجراي طرح توسعه و تكميل بندر اقيانوسي چابهار كه در همسايگي بندر گوادر قراردارد در دسترس نيست اما مي توان گفت كه به دليل اين كه هيچ كدام از مسيرهاي ترانزيتي ما نسبت به ساير كشورها برتري مطلق ندارد هر بندري كه در مجاورت بنادر كشور احداث شود تهديدي جدي براي بنادر ايران به شمار مي رود.»
    
    چشم جهان خاطرنشان كرد:«مدت ها پيش نيز اعلام شده بود كه طرح توسعه بندر مزبور و ايجاد پس كرانه هاي آن به سازمان مديريت و برنامه ريزي ارايه شده اما سازمان مذكور اين طرح را نپذيرفته و وزارت راه و ترابري همچنان در حال رايزني است.»
    
    اجراي طرح توسعه بندر چابهار در انتظار نظر مثبت سازمان مديريت و برنامه ريزي
    
    علي طاهري مطلق،معاون وزير راه و مدير عامل سازمان بنادر و كشتيراني، در گفت وگو با «سرمايه» اظهار كرد:«در حال حاضر طرح توسعه بندر چابهار به سازمان مديريت و برنامه ريزي ارايه شده است،همچنين اطلاعات به دست آمده نظر سازمان مديريت و برنامه ريزي نسبت به طرح توسعه بندر چابهار مثبت است.»وي با بيان اين كه طرح مذكور در حال حاضر با مشكل خاصي مواجه نيست»، اظهار كرد:«به دليل اين كه«طرح توسعه بندر چابهار به صورت فاينانس است پيمانكار تعيين شده نيازمند اخذ مجوز از سوي شوراي عالي فني و شوراي اقتصاد است در حالي كه مجوز شوراي اقتصاد نيز پس از اعلام نظر سازمان مديريت و برنامه ريزي تصميم گيري خواهد شد.»
    
    وي با بيان اين كه«هر پروژه براي اجرا مستلزم طي يك پروسه شش ماهه است»، تصريح كرد:«پيش بيني مي شود ظرف چندماه آينده عمليات اجراي بندر چابهاربراي افزايش ظرفيت به 6 ميليون تن كالا در سال كه نيازمند اعتبار 400 ميليون دلاري است، آغاز شود.»
    
    علاوه بر نكاتي كه ذكر شد به گفته كارشناسان يكي از عوامل توسعه يافتگي محور شرق كشور مي تواند توسعه بندر چابهار باشد كه تحقق اين امر نيز منوط به توسعه زيرساخت هاي حمل و نقل اين محور است.علاوه بر اين عدم دسترسي به جاده هاي مناسب، نبود شبكه ريلي، عدم وجود خطوط كشتيراني منظم، بالابودن هزينه ها به ويژه نرخ كرايه هاي حمل و نقل دريايي و زميني كه كاهش انگيزه صاحبان كالا و عدم جذب محموله در اين بندر را در پي داشته باعث شده تا حمل محصولات ترانزيتي كشورهاي ديگر از مسير بندر عباس صورت گيرد.
    
    سرمايه گذاران خارجي تمايلي به ساخت خطوط ريلي چابهار- فهرج به صورت BOT ندارند
    
    گفته مي شود از سال ها پيش بين مقامات ايراني و هندي براي سرمايه گذاري در زمينه اتصال چابهار به شبكه راه آهن سراسري ايران به طول 600 كيلومتر مذاكراتي صورت گرفت اما بنا به دلايلي تاكنون به نتيجه نرسيده است.
    
    دراين رابطه حسين تهراني، مجري ساخت و توسعه راه آهن مي گويد:«به دليل اين كه طرح ريلي چابهار- فهرج در قانون به صورت BOT تصويب شده است اما طرف هندي مايل به احداث خطوط مزبور به روش BLT است.»
    
    وي از جمله اقدامات صورت گرفته براي ساخت خطوط ريلي در محور مزبور را ارايه تغيير طرح ريلي محور چابهار- فهرج به دولت به صورت غيرمشاركتي دانست.چرا كه ساخت خطوط ريلي نيازمند سرمايه گذاري هنگفتي است و بازده اين سرمايه گذاري نيز طولاني مدت است به همين دليل سرمايه گذاران خارجي تمايلي به ساخت خطوط ريلي در ايران به صورت BOT ندارند.
    
    اين در حالي است كه به گفته كارشناسان، توسعه اقتصادي چابهار در گرو احداث اين خط آهن است اما با وجود نكات ياد شده تاكنون هيچ گونه توسعه خاصي در اين _منطقه رخ نداده و آنچه مسلم است با توجه به _قوانين محدودكننده موجود بي ترديد عدم _توسعه يافتگي اين منطقه تا سال هاي ديگر نيز ادامه خواهد داشت.
    
    
    
    گوادر پاكستان تهديدي براي چابهار ايران
    


 روزنامه سرمايه، شماره 396 به تاريخ 28/11/85، صفحه 5 (عمران و ساختمان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1503 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بيومديكال ايران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 87)، Jul 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است