|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه85/12/5: ۹۰ درصد بازار جولانگاه موتورسيكلت هاي چيني
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 659
پنجشنبه چهارم بهمن ماه 1386خدمات سايت
 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 402 5/12/85 > صفحه 14 (بازار كالا) > متن
 
 


۹۰ درصد بازار جولانگاه موتورسيكلت هاي چيني
    در ميان انواع متنوع وسايط نقليه موتوري، موتورسيكلت يكي از ارزان قيمت ترين هاست كه متقاضيان بسياري هم دارد.
    
    در سال هاي اخير، برخي از افراد از سر ناچاري و به دليل قيمت به مراتب پايين ترين وسيله، نسبت به قيمت انواع خودرو، به سوي اين وسيله كشيده مي شوند. اما گروه ديگري نيز براي انجام كارهاي روزانه، سهولت در رفت و آمد و حتي امرار معاش اين وسيله را برمي گزينند.
    
    بازار جهان
    
    بزرگ ترين بازار توليد و مصرف موتورسيكـــــــــــــلت در اختيار كشورهاي پرجمعيت جنوب و شــــــــــرق آسياست. براساس آخرين آمار منتشر شده، در حال حاضر بيش از 95 درصد موتورسيكلت هاي دنيا در اين منطقه توليد شده و به فروش مي رسد. چين با مصرف سالانه 12 ميليون دستگاه موتورسيكلت در سال، نيمي از بازار مصرف اين محصول را در دنيا در اختيار دارد. ضمن آن كه كشور هند با مصرف 3/8 ميليون دستگاه رتبه دوم جهاني را به خود اختصاص داده است.
    
    از نظر توليد نيز، چين حدود 70 درصد ظرفيت توليد جهاني اين كالا را در اختيار گرفته است. پس از چين، ژاپن به عنوان مهد تكنولوژي هاي روز در صنعت موتورسيكلت سازي در جايگاه دوم ايستاده است.
    
    در اين ميان، سهم ايران از توليد موتورسيكلت در جهان تنها حدود 4/2 درصد است. از سوي ديگر حجم تجارت جهاني اين كالا حدود 13 تريليون تومان است كه ارزش كل بازار موتورسيكلت ايران حدود 500 ميليارد دلار است.
    
    90 درصد بازار موتورسيكلت ايران _در اختيار چين است
    
    كشور چين 90 درصد بازار موتورسيكلت ايران را در اختيار گرفته است. رييس اتحاديه فروشندگان دوچرخه و موتورسيكلت، در گفت وگو با خبرنگار ما ضمن بيان مطلب فوق گفت: «حدود 80 درصد از قطعات موتورسيكلت به صورت SKD از كشورهايي نظير چين، ژاپن و تايوان وارد كشور مي شود و تنها 20 درصد از اين قطعات در خود كشور توليد مي شود كه در اين ميان كشور چين بزرگ ترين واردكننده اين قطعات به كشور است.»
    
    احمد تفضلي تصريح كرد: «در ميان قطعاتي كه از اين كشورها وارد مي شود، قطعات چيني از يكسو كم ترين نرخ تعرفه و عوارض واردات را داشته و از سوي ديگر از قيمت پايين تري نيز برخوردارند، بر همين اساس واردكنندگان قطعات موتورسيكلت بيش تر تمايل به واردات قطعات چيني دارند.»
    
    وي با اشاره به اين كه موتورسيكلت هاي چيني در مقايسه با ساير انواع ديگر كيفيت پايين تري دارند، گفت: «محصول با كيفيت در همه جاي دنيا نسبت به محصول بي كيفيت قيمت بالاتري دارد، به طوري كه در حال حاضر قيمت موتورسيكلت هاي چيني يك چهارم قيمت موتورسيكلت هاي ژاپني است.»
    
    سعيد احمدي، يكي از فعالان بازار موتورسيكلت نيز در اين رابطه به خبرنگار ما گفت: «طي چند سال اخير با توجه به افزايش تعداد شركت هاي توليدكننده موتورسيكلت، يك فضاي رقابتي بين توليدكنندگان داخلي به وجود آمده است كه متاسفانه اين رقابت منجر به بهبود سطح كيفي توليد آن نشده بلكه اين شركت ها با استفاده از قطعات ارزان قيمت چيني در ساخت محصولاتشان سعي در كاهش قيمت تمام شده اين كالا مي كنند و سپس با عرضه موتورسيكلت هاي ارزان قيمت و فروش اقساطي آن ها و هدايايي نظير كلاه كاسكت و ... متقاضيان موتورسيكلت را به خريد محصولات خود مجاب مي كنند.»
    
    وي تصريح كرد: «به عنوان مثال موتورسيكلت هونداي ژاپني اصل قيمتي حدود يك ميليون و 500 هزار تومان دارد در حالي كه نوع چيني آن كه در كشور مونتاژ مي شود با قيمت 350 هزار تومان به فروش مي رسد.»
    
    افزايش اندك قيمت موتورسيكلت
    
    امسال در مقايسه با سال گذشته شاهد افزايش دو تا سه درصدي قيمت انواع موتورسيكلت در بازارهاي مصرف اين كالا بوده ايم.
    
    رييس اتحاديه فروشندگان دوچرخه و موتورسيكلت ضمن بيان مطلب فوق افزود: «مهم ترين علت اين افزايش قيمت مربوط به بالا رفتن تعرفه واردات SKd قطعات موتورسيكلت بوده است.»
    
    احمد تفضلي اظهار كرد: «از ديگر عوامل تاثيرگــــــــــذار در افزايش قيمت موتورسيكلت مي توان به بالا بردن قيمت اين قطعات توسط تجار چيني اشاره كرد چراكه چيني ها به بهانه افزايش قيمت جهاني فلزات، قيمت قطعات يدكي موتورسيكلت را بالا برده اند.»
    
    رييس اتحاديه فروشندگان دوچرخه و موتورسيكلت با اشاره به اين كه در حال حاضر حدود 1200 نفر زير نظر اين اتحاديه فعاليت مي كنند، افزود: «اعضاي اتحاديه بايد در بخش خرده فروشي با احتساب 10 درصد و در بخش عمده فروشي با سه درصد سود محصولات خود را به فروش برسانند كه اتحاديه نيز كاملاً بر نحوه فعاليت اعضاي خود نظارت داشته و با متخلفان و گران فروشان برخورد مي كند.»
    
    علي موسوي يكي از فعالان بازار موتورسيكلت در اين رابطه به خبرنگار ما گفت: «امسال در مقايسه با سال گذشته قيمت موتورسيكلت حدود پنج درصد افزايش يافته است كه يكي از دلايل آن را مي توان مطرح شدن بحث سهميه بندي و افزايش قيمت بنزين در سال آينده دانست.»
    
    وي پيش بيني كرد: «با توجه به وضعيت فعلي اقتصاد و وجود تورم بالا در كشور در سال آينده احتمال افزايش 25 هزار توماني قيمت هر موتورسيكلت وجود دارد.»
    
    همچنين چندي پيش دبير انجمن صنايع همگن موتورسيكلت در گفت وگو با ايسنا قيمت پايه فروش هر دستگاه موتورسيكلت در بازار سال آينده را حدود 410 هزار تومان برآورد كرد.
    
    عليرضا آخرت دوست، فروش زير قيمت توليد موتورسيكلت را از جمله مشكلات موجود در اين صنعت عنوان كرد و گفت: «اين كار معمولاً به دليل كمبود نقدينگي شركت هاي توليدكننده صورت مي گيرد و به اين ترتيب ضرر مالي وارد بر توليدكنندگان تا حدي كاهش خواهد يافت.»
    
    وي با بيان اين كه تاكنون چندين جلسه بين توليدكنندگان موتورسيكلت براي تعيين قيمت پايه اين محصول برگزار شده است، گفت: «پيــــــــــش بيني مي شود قيمت عمده فروشي هر محصول در سال آينده كم تر از 370 هزار تومان باشد و به اين ترتيب قيمت هر دستگاه موتورسيكلت در بازار كم تر از 410 هزار تومان نخواهد بود. در حالي كه امسال متوسط قيمت عمده فروشي براي اين دستگاه 340 هزار تومان بود.
    
    وي با اشاره به افزايش پنج تا 35 درصدي تعرفه واردات قطعات موتورسيكلت در سال جاري تصريح كرد: «شركت هاي چيني كه عمده ترين تامين كننده قطعات مورد نياز كارخانه هاي ايراني هستند، قيمت فروش خود را افزايش داده اند.»
    
    وي در ادامه با اشاره به مناسب بودن نرخ مصرف سوخت موتورسيكلت گفت: «در صورت سهميه بندي بنزين در سال آينده، تقاضاي بازار براي خريد موتورسيكلت حدود 800 هزار دستگاه و در نتيجه قيمت اين محصول نيز افزايش خواهد يافت.»
    
    قيمت ها در بازار موتورسيكلت
    
    قيمت انواع موتورسيكلت در بازارهاي خريد و فروش اين كالا از نوسان چشمگيري برخوردار است به طوري كه قيمت اين كالا از 310 هزار تومان شروع شده و به شش ميليون تومان نيز مي رسد.
    
    به گزارش خبرنگار ما، موتورسيكلت درايتون با قيمت 370 هزار تومان فروخته مي شود.
    
    قيمت موتورسيكلت تي ساز نيز حدود 365 هزار تومان است. همچنين موتورسيكلت هاي مهران و تورسيت با قيمت 370 و 355 هزار تومان فروخته مي شوند.
    
    بر اساس اين گزارش، قيمت فروش موتورسيكلت هاي هرمز و وزين حدود 400 و 395 هزار تومان است. همچنين موتورسيكلت هاي سپند و پرند با قيمت 380 هزار تومان فروخته مي شوند و موتورسيكلت بهران نيز قيمتي حدود 405 هزار تومان دارد. قيمت موتورسيكلت تك تاپ نيز حدود 360 هزار تومان است.
    
    اين گـــــــــــزارش حـــــــاكي است; _موتور سيكلت هاي صدف، پاتك، هيرمند، نامي و برين به ترتيب با قيمتي حدود 380، 385، 365، 420 و 390 هزار تومان فروخته مي شوند. همچنين قيمت موتورسيكلت هاي تلاش، تاسوكي، كوانتوم و آرشيا نيز به ترتيب حدود 475، 368، 400 و 440 هزار تومان است. موتورسيكلت انرژي نيز به قيمت 595 هزار تومان معامله مي شود. همچنين موتورسيكلت تك تاز قيمتي حدود 310 هزار تومان دارد.
    
    بــــــــــر اساس اين گزارش، قيمت موتورسيكلت روان حدود 495 هزار تومان است.
    
    همچنين موتورسيكلت هوندا با قيمتي حدود يك ميليون و 500 هزار تومان خريد و فروش مي شود.
    
    موتورسيكلت پولسار نيز قيمتي حدود يك ميليون و 350 هزار تومان دارد.
    
    بر اساس اين گزارش و به گفته فعالان بازار اگرچه هنوز مجوز عبور و مرور براي موتورهاي سنگين خارجي صادر نشده اما اين موتورها با قيمتي بين دو ميليون و 500 هزار تا شش ميليون تومان خريد و فروش مي شوند. همچنين موتورسيكلت هاي كاركرده و دست دوم 30 تا 40 درصد ارزان تر از نمونه هاي صفرشان به فروش مي رسند.
    
    
    
    ۹۰ درصد بازار جولانگاه موتورسيكلت هاي چيني
    


 روزنامه سرمايه، شماره 402 به تاريخ 5/12/85، صفحه 14 (بازار كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2015 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي تاريخي ايران و اسلام
متن مطالب شماره 20، بهار و تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است