|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد85/12/13: امروز در تاريخ
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4303
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1346 13/12/85 > صفحه 5 (حقوق) > متن
 
      


امروز در تاريخ


نويسنده: نوشيروان کيهاني زاده


    روز غم انگيزي که کوروش بزرگ بنيادگذار ايران از اين دنيا رفت
    
    کوروش بزرگ بنيادگذار کشور ايران، مردي که عموم تاريخ نگاران او را «انديشمند، دادگستر و مهربان» توصيف کرده اند چهارم مارس سال 530 پيش از ميلاد، 9 سال پس اعلام امپراتوري ايران درگذشت. وي يازده سال پس از ايجاد دولت واحدي از سه طايفه مهاجر قوم آرين- پارس، ماد و پارت- شهر بابل )در جنوب بغداد امروز و پايتخت يک امپراتوري به همان نام( را تصرف و در آنجا در اکتبر سال 539 پيش از ميلاد ايجاد امپراتوري مشترک المنافع ايران را اعلام کرده بود.
    
    امپراتوري ايران در زمان کوروش که نام او در غرب با قلب تلفظ حروف يوناني، سيروس و سايرس، تلفظ مي شود از هند تا مرمره و از سيحون )سير دريا( تا درياي سرخ امتداد داشت. کوروش براي اخراج طوايف آرال که در آسياي ميانه وارد سرزمين هاي امپراتوري پارس ها )تاجيکستان امروز و نواحي اطراف( شده بودند به اين منطقه رفته بود که به سوي او که سوار بر ارابه بود و سربازانش را در ميدان جنگ هدايت مي کرد زوبيني پرتاب شد و عمر وي پايان يافت. با وجود درگذشت کوروش، سربازان او جنگ را بردند. آرالي ها تمدني عقب مانده و غيرقابل قبول براي ايرانيان داشتند و کوروش مايل به آلوده شدن ايرانيان به اين تمدن نبود.
    
    موسس و پدر کشور ايران که مادرش ماد و پدرش پارس بود در ميدان هاي جنگ، هميشه در ميان سربازان بود و از آنان جدا نمي شد و جان خود را بر سر همين روش گذارد. او بارها گفته بود که نبايد سرباز جان بر کف نهد و بجنگد و افتخار پيروزي نصيب شاه شود که دور از ميدان جنگ در چادر خود درميان نيروهاي محافظ و اسبان آماده براي فرار مي آسايد.
    
    جنازه کوروش همچنان که وصيت کرده بود به پاسارگاد پارس منتقل و مدفون شد و آرامگاه او تا به امروز باقي مانده است و پس از وي پسرش کامبيز دوم )کامبوزيا، کمبوجيا- کمبوجيه هم تلفظ شده است( بر جاي او نشست که مصر را ضميمه امپراتوري ايران کرد. کوروش هنگام تعيين محل دفن خود از اين که براي مدتي بسيار طولاني جسد او قطعه زميني را از ثمر دادن بازمي دارد از مردم ايران )قبلاً( پوزش خواسته بود. کوروش جهاني فکر مي کرد و همه ملت ها را متساوي الحقوق مي دانست و عقيده به ايجاد يک دولت جهاني داشت تا جنگ ها و خونريزي ها پايان يابد و يک قانون واحد حاکم بر روابط ملت ها باشد. اعلاميه او پس از فتح بابل که سلطانش به آزار دادن ساير ملل و نيز اتباع خود شهرت داشت، نخستين منشور ملل متحد شناخته شده و نگهداري مي شود.
    
    کوروش پس از تصرف هر سرزمين که مي کوشيد با کمترين تلفات انساني صورت گيرد، رهبري آن ملت را تغيير نمي داد، آداب و قوانين و دين ايرانيان )آيين زرتشت( را به آنان تحميل نمي کرد. وي شورايي از اين رهبران به رياست خود تشکيل داده بود و امپراتوري او در حقيقت يک جامعه مشترک المنافع بود و شرط عضويت در اين جامعه دادن آزادي به مردم خود، برقراري حکومت قانون، منع بردگي و قطع ظلم و تعدي بود. ارتش کوروش سربازان اسير را به بردگي نمي فروخت و اموال ملت مغلوب را مصادره و غارت نمي کرد. يهوديان در کتاب مقدس خود کوروش را آزاديبخش و او را يک مسيح خوانده اند. کوروش اسيران يهودي دولت بابل را آزاد کرد و به وطن خود بازگردانيد و با پول ايران شهرهايشان را که به دست سلطان بابل ويران شده بود مرمت و نوسازي کرد.
    
    شش اعدام ديگر
    
    14 اسفند1357 سپهبد فخر مدرس )رئيس پيشين دادرسي ارتش (، سرلشکر عبدالله خواجه نوري )رئيس سابق محکمه نظامي(، سرلشکر احمد بيدآبادي )فرماندار نظامي سابق تبريز(، سرتيپ علي اکبر يزدجردي )فرماندار نظامي سابق مشهد(، سرهنگ منصور زماني )رئيس سابق زندان قصر( و سالار جاف )نماينده سابق مجلس از پاوه و اورامان( که مفسد في الارض شناخته شده بودند تيرباران شدند.
    
    نخستين حرکت نظامي هيتلر
    
    يک سال پس از برقراري مجدد نظام وظيفه اجباري در آلمان، هيتلر در اين روز از مارس سال 1936 به واحدهاي يک لشکر پياده آلماني دستور داد که وارد منطقه غيرنظامي «راينلند» شوند و نشان دهند که آلماني ها حاکم بر وطن خود هستند و قراردادهاي تحميلي «ورساي» و «لوکارنو» را ديرزماني است که پاره کرده اند. هيتلر هفتم مارس به پارلمان رايش )آلمان( رفت و نمايندگان را که عموماً از اعضاي حزب ناسيونال سوسياليست )نازي( او بودند توجيه کرد و گفت که همسايگان آلمان بارديگر برضد آلمان به همديگر نزديک مي شوند و ما نمي توانيم ساکت بنشينيم. مابايد حقوق و شئون برابر با قدرت هاي ديگر داشته باشيم و اين را کسي به ما نمي دهد بايد خودمان آن را به دست آوريم. هيتلر گفت که از اين لحظه آلمان را مقيد به رعايت هيچ يک از قراردادهاي منعقده بعد از جنگ جهاني اول نمي داند. همان روز دولت فرانسه باانگلستان تماس گرفت، ولي آنتوني ايدن وزير خارجه انگلستان تنها به محکوم کردن لفظي عمل هيتلر بسنده کرد و اين عمل بر جرات هيتلر افزود. از تماس نخست وزير فرانسه با استالين هم چيزي عايد نشد.
    
    نهم مارس دولت انگلستان اعلام داشت که در شرايط موجود نمي تواند به فرانسه کمک نظامي برساند تا هيتلر را با زور وادار به رعايت قرارداد «لوکارنو» کند و به اين وسيله فرانسه را کاملاً مايوس کرد. در همين روز هيتلر در يک اجماع سيصدهزار نفري در مونيخ گفت که «تاريخ» بعداً در باره اين اقدام او قضاوت خواهد کرد.
    
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1346 به تاريخ 13/12/85، صفحه 5 (حقوق)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 168 بار
    آثار ديگري از "نوشيروان کيهاني زاده"

  نگاهي به گذشته در امروز /مقاومت ميهني بوشهري ها
نوشيروان کيهاني زاده، اعتماد 3/11/86
مشاهده متن    
  نگاهي به گذشته در امروز /روزنامه نگار در نقش آموزگار
نوشيروان کيهاني زاده، اعتماد 2/11/86
مشاهده متن    
  نگاهي به گذشته در امروز
نوشيروان کيهاني زاده، اعتماد 1/11/86
مشاهده متن    
  نگاهي به گذشته در امروز /سالگشت درگذشت مهدي بازرگان
نوشيروان کيهاني زاده، اعتماد 30/10/86
مشاهده متن    
  نگاهي به گذشته در امروز /روزي که نواب صفوي و يارانش تيرباران شدند
نوشيروان کيهاني زاده، اعتماد 27/10/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه زبان و ادبيات روسي
شماره 2 (پياپي 13)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است