|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/1/27: به دليل توزيع نامناسب داروي بتافرون بيماران ام اس خيابان طالقاني را مسدود کردند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4069
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1368 27/1/86 > صفحه 18 (اجتماعي) > متن
 
 


به دليل توزيع نامناسب داروي بتافرون بيماران ام اس خيابان طالقاني را مسدود کردند
    گروه اجتماعي:به دليل تاخير سه ماهه در توزيع و پخش يکي از داروهاي مهم بيماران ام اس، ديروز تعداد بسياري از بيماران نيازمند به اين دارو رو به روي سازمان هلال احمر، تقاطع خيابان سپهبد قرني و طالقاني تحصن کردند.
    
    بيماران تحصن کننده که بيشتر در سنين بين 20 تا 30 سال بودند خواستار ايجاد سياست ها و اعمال مديريتي صحيح براي توزيع و پخش داروي بتافرون در ايران شدند و اين در حالي بود که هيچ يک از مسوولان وزارت بهداشت در محل حضور نداشتند و پس از گذشت سه روز از تحصن بيماران، پاسخي به نياز دارويي آنها نداده اند.
    
    به گفته تعداد بسياري از اين افراد که تجمع آنها مانع عبور و مرور خودروها در تقاطع خيابان هاي سپهبد قرني و طالقاني شده بود سه ماه است که داروي بتافرون ناياب و تعلل در خريداري و توزيع آن از سوي مسوولان وزارت بهداشت باعث پيشرفت بيماري و به وجود آمدن شرايط نامناسب براي بيماران شده است. تشديد حملات ناگهاني، پيشرفت بيماري، از بين رفتن بينايي و فلج شدن اعضاي بدن از عوارض تاخير در مصرف اين دارو به شمار مي رود.
    
    يکي از بيماران تحصن کننده در گفت وگو با خبرنگار اعتماد گفت: «اين دارو از سه ماه پيش ناياب شده و هيچ يک از مسوولان هلال احمر و مديران دارويي کشور هم در اين مورد پاسخي نمي دهند.» به گفته اين بيمار تاخير استفاده از اين دارو باعث از بين رفتن 45 درصد از بينايي وي شده است.
    
    پدر يکي ديگر از بيماران که در جمع تحصن کنندگان حضور داشت از تشنج هاي مکرر دختر 20 ساله اش و بيداري هاي شبانه وي گفت و افزود: «سه شب است رو به روي هلال احمر تجمع کرده ايم اما تنها جوابي که به ما داده شد نام نويسي متقاضيان براي ارائه اين دارو بود که تاکنون نيز وعده پخش اين دارو نيز اجرايي نشده است.»در همين حال مسوولان هلال احمر با بلندگو اسامي عده يي از متقاضيان دريافت دارو را که در ساعت سه بامداد روز گذشته نوشته شده بود مي خوانند تا بيماران در صف ايستاده و اين دارو را دريافت کنند.
    
    با اين وجود تحصن ادامه داشت زيرا متقاضيان اين صف را تنها وسيله يي براي متفرق شدن بيماران نيازمند به دارو دانسته و اميدي به دريافت دارو نداشتند.
    
    در حالي که برخي از مسوولاني که اسامي جديد را نام نويسي مي کردند، به خبرنگار اعتماد گفتند شب گذشته اين دارو بين 60 نفر توزيع شده، عده يي ديگر از بيماران تحصن کننده عنوان مي کردند دارو به کسي داده نشده است.
    
    نبود اعتبارات لازم براي خريد دارو، پخش نامناسب آن در کشور و استفاده از داروهاي تهيه شده در ايران از جمله دلايل عنوان شده از سوي مسوولان براي خريداري نشدن اين دارو از کشورهاي ديگر عنوان شده است.اين درحالي است که بسياري از متخصصان استفاده از داروي ساخت ايران را قدغن کرده و آن را تنها تشديدکننده بيماري دانستند.
    
    «همسرم با مصرف داروي ساخت داخل دچار تشنج شده و اکنون دو هفته است که در بيمارستان به سر مي برد چرا که اين دارو نه تنها مسکن بوده بلکه باعث تشديد در عوارض آن مي شود.» اين را مردي گفت که 2 سال از بيماري همسر 28 ساله اش مي گذرد و حالا پس از گذشت چهل روز و گرفتن مرخصي هاي متعدد از محل کارش براي تهيه اين دارو هنوز نتوانسته است نامش را در فهرست متقاضيان دريافت دارو بنويسد.
    
    «اکنون براي 4500 نفر از متقاضيان تنها 500 بسته دارو وارد شده است» اين را يکي ديگر از بيماران تحصن کننده گفت و اضافه کرد: «برخي مسوولان مي گويند اين بيماري که خوب نمي شود پس نبايد براي داروهاي آن هزينه قابل توجهي قرار داد اما سوال من اين است: اگر يکي از اعضاي خانواده شما به اين بيماري مبتلا باشد باز اين حرف را مي زنيد؟ آيا هر انسان زنده يي نياز به زندگي ندارد؟ چه کسي تضمين مي کند که ما فردا زنده مي مانيم يا نه؟»
    
    شواهد نشان مي دهد به رغم ناياب شدن داروي بتافرون در هلال احمر، داروخانه 13 آبان و 22 فروردين، هنوز اين دارو در بازار آزاد با قيمتي معادل 600 هزار تومان به فروش مي رسد.
    
    زني 32ساله که خود مبتلا به اين بيماري بود در حالي که اين گفته را تاييد مي کرد، به خبرنگار اعتماد گفت: «همين الان يکي از آشناهاي من تماس گرفته که در صورت تقاضاي اين دارو مي توانيد با قيمتي در حدود 600 هزار تومان تهيه کنيد.»
    
    بنابراين اين سوال مطرح مي شود که به رغم ناياب بودن اين دارو چرا هنوز در بازار آزاد موجود است.
    
    توزيع دارو ناکافي بوده است
    
    محمد خسرويار مدير انجمن ام اس در گفت وگو با اعتماد درباره علت تحصن بيماران ام اس گفت: «از دو ماه قبل مشکلاتي در زمينه کمبود داروي بتافرون و قيمت داروي آونکس ايجاد شد که انجمن ام اس با وزارت بهداشت و معاونت غذا و دارو مذاکره کرد و مسوولان وزارت بهداشت به ما اطلاع دادند که اين مشکلات مرتفع شده است. در پايان سال 85 هم که از آخرين وضعيت دارو استعلام کرديم به ما اعلام شد که گشايش هاي لازم انجام شده و بتافرون به ميزان کافي وارد خواهد شد. بعد از تعطيلات نوروز به ما اعلام شد که دارو به ميزان کافي وارد شده و ديگر مشکلي از بابت کمبود دارو وجود ندارد و دارو بايد در داروخانه ها توزيع شود اما وضعيت 10 روز اخير نشان مي دهد که مقدار داروي توزيع شده در داروخانه ها ناکافي بوده زيرا بيماران که سه روز پيش ساعت 8 صبح به داروخانه 13 آبان مراجعه کرده اند در ساعت 30/9 به آنان اعلام شده که دارو تمام شد. روز گذشته هم اين اتفاق در داروخانه هلال احمر تکرار شده و از آنجا که بيماران به بتافرون نياز مبرم دارند نبود دارو آنان را عصبي کرده و باعث اين تجمع خودجوش شده است.»
    
    خسرويار در پاسخ به سوال اعتماد مبني بر کيفيت داروي مشابه آونکس که به تازگي در ايران توليد شده اما پزشکان، بيماران ام اس را از مصرف آن برحذر داشته اند، گفت: «تلاش هايي صورت گرفت و داروي سينوکس در داخل کشور توليد شد که البته اين تلاش ها بسيار ارزشمند است اما متخصصان درباره کيفيت و عوارض اين داروي جديد هنوز ابهاماتي دارند. البته براساس جمع بندي کميته علمي انجمن ام اس، اين نتيجه حاصل شده که عوارض اين دارو در حد ساير داروها است و مصرف اين دارو از بابت عوارض موجب نگراني نمي شود اما کيفيت آن همچنان مورد سوال است. بنابراين قرار شد که دارو به مدت يک سال به صورت آزمايشي مصرف شود و پس از آن تصميم بگيريم که آيا بيماران از اين داروي مشابه ايراني استفاده کنند يا خير.»
    
    خسرويار در پاسخ به وضعيت قيمت داروهاي بيماران ام اس گفت: «داروهاي بيماران ام اس تحت پوشش بيمه قرار دارد و اتفاقاً داروهاي بسيار گراني است و دولت يارانه هاي سنگيني را از بابت اين داروها متحمل مي شود. خوشبختانه در لايحه بودجه 84 مجلس و هيات دولت مساعدت هاي فراواني به خرج دادند و هم اکنون اين داروها با دفترچه بيمه توزيع مي شود اما مشکلي که هم اکنون وجود دارد اين است که سازمان تامين اجتماعي يارانه داروهاي ام اس را کاهش داده و بيمه شدگان تامين اجتماعي بايد ماهانه حدود 160 هزار تومان بپردازند تا بتوانند داروي موردنظرشان را آن هم با دفترچه دريافت کنند. سازمان تامين اجتماعي از ساير بيمه ها فقيرتر نيست و ما انتظار داريم که حداقل اين سازمان از بخش کارگري حمايت کند. سازماني که سال 83 بتافرون را رايگان در اختيار بيماران خود مي گذاشت هم اکنون 160 هزار تومان از آنان دريافت مي کند.»
    
    به گفته خسرويار در حال حاضر حدود 40 هزار بيمار مبتلا به ام اس در کشور وجود دارد و اين بيماري در لوايح بودجه سال هاي 85 و 86 به عنوان بيماري خاص شناخته شده اما لازمه ثبت خاص بودن آن، مصوبه هيات دولت است تا به مصوبه مجلس قطعيت ببخشد و بيماران ام اس که هم اکنون ماهانه حدود 200هزار تومان براي ويزيت پزشک و مخارج داروي خود هزينه مي کنند بتوانند مانند ساير بيماران خاص از مزاياي بيماري خاص بهره مند شوند.
    
    کمبود دارو نداريم
    
    دکتر محمدرضا فاضلي مديرکل اداره نظارت بر داروي وزارت بهداشت در گفت وگو با اعتماد کمبود داروي بتافرون را تکذيب کرد و در پاسخ به علت تحصن روز گذشته بيماران ام اس در مقابل داروخانه هلال احمر تهران گفت: «در مورد داروهايي که خاص هستند و ما با کمبود اين داروها مواجهيم اين رويه اتخاذ شده که هيچ گاه در انبار شرکت هاي واردکننده يا توزيع کننده نگهداري نشوند بلکه بلافاصله پس از ورود به کشور سريعاً تحويل شرکت پخش دارو شده و توزيع مي شود. در مورد بتافرون هم به همين گونه عمل کرديم و اين دارو پيش از پايان سال وارد کشور شد اما از آنجا که در همان زمان دچار کمبود دارو بوديم و با تعطيلات نوروزي هم برخورد کرديم تقاضا از عرضه فراتر رفت و علت کمبود فعلي دارو در داروخانه ها نيز به هيچ وجه به معناي کمبود دارو در کشور نيست. مشکلي که پيش آمده اين است که بيماران ام اس به محض کم شدن يک دارو فکر مي کنند بايد نسبت به خريد مقدار بيشتر آن اقدام کرده و داروي مازاد را ذخيره کنند.
    
    ما اطمينان مي دهيم که سفارش هاي سال 86 براي داروي بتافرون انجام شده و اولين محموله هم وارد و توزيع شده است. مشکلات بيماران در نوبت هاي بعدي توزيع دارو کمرنگ تر خواهد شد زيرا اين دارو هر چند هفته يک بار توزيع مي شود. البته نبايد مشکلات بازرگاني را از نظر دور بداريم. هم اکنون ما دچار برخي مشکلات بانکي هستيم و گاهي اوقات شرکت واردکننده دارو براي واردات دچار مشکل مي شود. البته اميدواريم که در نوبت هاي بعدي توزيع دارو چنين مشکلي پيش نيايد.»
    
    دکتر فاضلي با اشاره به علت افزايش تقاضا براي داروي بتافرون گفت: «ظاهراً تعداد بيماران ام اس رو به افزايش است و متاسفانه هر چند وقت يک بار چند بيمار جديد شناسايي مي شوند و چنانکه نتايج مطالعات نشان مي دهد نرخ افزايش بيماري ام اس در ايران از متوسط جهاني هم بالاتر رفته است. افزايش بيمار، افزايش تقاضا را هم در پي دارد. از سوي ديگر سال 85 داروي بتافرون تحت پوشش بيمه قرار گرفت. اين دارو علاوه بر آنکه تحت پوشش بيمه قرار دارد يارانه زيادي را هم به خود اختصاص مي دهد و ما مجموعاً براي داروهاي بيماران ام اس 50 ميليارد تومان يارانه در سال تخصيص داده ايم اما نتيجه ناشي از شمول بيمه و تخصيص يارانه به داروي بتافرون اين است که سهم بيمار تا حد چشمگيري کاهش يافته و بيمار ام اس هزينه بسيار کمي را در قبال ارزش واقعي دارو پرداخت مي کند. در واقع اگر داروي بتافرون در کشوري مثل کرواسي در اختيار بيماران قرار بگيرد، بيماران بايد براي تهيه آن 2000 يورو معادل 5/2 ميليون تومان پرداخت کنند در حالي که هم اکنون قيمت اين دارو براي بيمار ام اس در ايران حدود 50 هزار تومان است. پس قيمت دارو هم در افزايش متقاضيان مصرف موثر بوده است.
    
    اما علت سوم در افزايش مصرف اين دارو اين است که هم اکنون بيماران ام اس از سه داروي آونکس، بتافرون و ريبيف استفاده مي کنند. اخيراً مشابه آونکس در داخل ايران و به نام سينوکس توليد شده و از بابت آن کمبودي نداريم اما از جهت رواني اين مساله مطرح است که داروي خارجي کيفيت بهتري دارد پس تعداد زيادي از بيماران مصرف داروي خارجي را به داروي ايراني ترجيح داده اند.اين رويکرد چنان بوده که ما در سال 84 ، 180 هزار عدد داروي بتافرون وارد کرديم و با کمبود مواجه نشديم. سال 85 ، 360 هزار عدد داروي بتافرون وارد کرديم و اواخر سال با کمبود مواجه شديم. به هر حال اين دارو توسط يک کارخانه توليد مي شود و کارخانه توليدکننده هم آنقدر موجودي ندارد که هر زمان ما درخواست مي کنيم فوراً برايمان ارسال کند. آنها طبق برنامه ريزي پيش مي روند و طبق برنامه عمل مي کنند. به هر حال ما براي سال 86 پيش بيني افزايش مصرف کرده ايم اما اجازه بدهيد که ميزان واردات سال جديد را اعلام نکنم چون حساسيت ايجاد مي کند. البته ميزان يارانه را افزايش نداده ايم و يارانه داروهاي ام اس به همان ميزان سال 85 است.»
    
    به گفته فاضلي هم اکنون در تهران 3 داروخانه هلال احمر، 13 آبان و 29 فروردين توزيع داروهاي بيماران ام اس را برعهده دارند و در شهرستان ها هم توزيع اين داروها برعهده داروخانه هاي منتخب دانشگاه هاي علوم پزشکي است.
    
    
    
    
    به دليل توزيع نامناسب داروي بتافرون بيماران ام اس خيابان طالقاني را مسدود کردند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1368 به تاريخ 27/1/86، صفحه 18 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1326 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه اورژانس و تروما
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، Apr 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است