|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت86/2/5: يک شهرداري صد ساله با صدها مشکل
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9410
سه شنبه 25 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6129 5/2/86 > صفحه 20 (اخبار شهرستانها) > متن
 
 


يک شهرداري صد ساله با صدها مشکل
    مديريت شهري به شيوه جديد آن در سال 1286 براي نخستين بار در کشور و در شهر تبريز به عنوان شهر اولين ها با نام “بلديه” توسط انجمن ايالتي آذربايجان تاسيس شد.
    تاسيس نخستين بلديه در تبريز هم راستا با تحولات مشروطيت نقش تبريز را در تحول فرهنگي و اجتماعي و سياسي کشور از گذشته تا به حال پررنگ کرده است که برگزاري همايش يکصدمين سال تاسيس شهرداري تبريز و تجليل از فرهنگ شهر تبريز به عنوان شهر اولين ها و نقش آن در تحولات کشور از اهميت بخصوصي برخوردار است.
    تبريز با جمعيتي در حدود 1 /800هزار نفر يکي از کلانشهرهاي مهم کشور است، طول شرقي و غربي اين شهر حدود 45 کيلومتر و شمال و جنوب آن در حدود 25 کيلومتر است.
    شهردار تبريز در اين باره گفت، همايش سده سالگرد ايجاد نخستين شهرداري و شوراي شهر کشور با حضور شهردار30 کشور جهان به مدت 3 روز از 6 تا 8 ارديبهشت ماه امسال در اين کلانشهر برگزار مي شود.
    وي گفت: شهرداران شهرهاي مونيخ آلمان، استانبول و ترابوزان ترکيه، بيروتدبي، باکو، مسکو، بغداد، نخجوان و ايروان از جمله ميهمانان خارجي اين همايش هستند.
    عليرضا نوين افزود: شهرداران مراکز همه استان هاي کشور نيز در همايش ملي يکصدمين سالگرد تاسيس نخستين شهرداري (بلديه) و شوراي شهر در تبريز شرکت مي کنند.
    وي از هاشمي رفسنجاني و ميرحسين موسوي به عنوان ميهمانان ويژه اين همايش ياد کرد.
    شهردار تبريز، هدف از برگزاري اين همايش را شناساندن هرچه بيشتر تبريز، شهر نخستين ها و نيز نقاط مختلف خطه آذربايجان در ابعاد داخلي و خارجي عنوان کرد.
    نوين تشريح کرد: روز نخست همايش يکصدمين سالگرد تاسيس نخستين شهرداري و شوراي شهر کشور در تبريز به نشست اصلي اختصاص داشته و در کنار آن نمايشگاه بزرگي با عنوان «اولين ها» برپا مي شود.
    وي اضافه کرد: در اين نمايشگاه، نخستين آثار تمدني ايران در تبريز همچون نخستين دستگاه چاپ، نخستين پمپ آتش نشاني و غيره به نمايش گذاشته مي شود.
    براساس اين گزارش، شهرداري تبريز که افتخار اولين شهرداري کشور شدن را در تاريخ شهرداري هاي ايران دارد به تبليغات دامنه داري در مطبوعات، پوسترها و SMS هاي تلفن همراه زده است و گفته مي شود 10 ميليارد ريال براي برپايي اين جشن در نظر گرفته شده است.
    با اين حال تبريز در طول 100 سال گذشته از نظر شهري هيچ وقت قادر نبوده است رضايت شهروندانش را بدست آورد، سيستم مديريت شهري در تبريز به جز در پاره اي از موارد که عمدتا به سال هاي پيش باز مي گردد، قابل انتقاد ظاهر شده است.
    حتي ظهور دو دوره از شوراي اسلامي شهر نتوانست به پيشرفت، عمران و آباداني تبريز آن گونه که بايد و شايد کمک کند و علاوه بر ايجاد مشکل براي فعاليت هاي شورا و کاهش سطح دو شوراي شهر، شهرداري را نيز در امواج خود سرگردان کرد.
    در شهر تبريز مردم هميشه به شهرداري انتقاد داشته اند و مقام هاي شهرداري هم ضمن وارد ساختن ايراداتي به جامعه از نظر مسئوليت هاي مردم در شکل گيري يک شهر تميز و اصولي رسانه ها را نيز به باد انتقاد گرفته اند و انتقادهاي روزنامه ها از شهرداري را غيرمنصفانه و غيرکارشناسي نشان داده اند.
    مقام هاي شهر تبريز در حالي خود را براي روزهاي 6 تا 8 ارديبهشت ماه امسال آماده مي کنند و ليست بلند بالايي از ميهمانان داخلي و خارجي را تهيه کرده اند که مردم در گردش هاي عادي روزانه خود چهره شهر را نازيبا و پرانتقاد مي بينند، بسياري از فضاي سبز محدود کنار خيابان ها و پياده روها فاقد چمن کاري و گلکاري است و بيش از 15 سال است که آبي به خود نديده اند!؟
    آژانس هاي املاک و تاکسي تلفني، آموزشگاه هاي زبان و موسيقي، لوله بازکني و پزشکان تبيلغات خود را بر روي اکثر ديوارهاي منازل شخصي مردم و ديوارهاي شهر نصب و چاپ کرده اند و پوستر هاي نازيبا با پارچه نويسي هاي فراوان در گوشه و کنار شهر تبريز اين جشن بزرگ شهرداري را به کام شهر تلخ خواهند کرد.
    مقام هاي مسئول توجهي به نحوه حرکت اتومبيل ها در برخي از مناطق حساس و کليدي شهر و توقف آنها که موجب بروز تصادفات بي شمار و درگيري هاي لفظي و فيزيکي بين رانندگان و سرنشينان خودروها مي شوند ندارند، آسفالت خيابان هاي شهر شکسته و ترک خورده و چاله هاي زيادي بوجوده آمده و خودروهاي مردم آسيب جدي از اين بابت متحمل مي شوند و خيابان ها و پياده رو ها غالبا نياز به بازنگري هاي اساسي و ساختاري دارند.
    سيستم پاکسازي معابر شهر داراي نقايض فراواني است و بخش عمده اي از پياده روها در اغلب ساعات شبانه روز تا حدود زيادي مملو از آشغال هستند و اگر روز برپايي همايش يک باران تند چند دقيقه اي در تبريز ببارد، بخش مهمي از مناطق مرکزي شهر به زير آب خواهند رفت و آبروي شهر داراي نخستين بلديه در ايران در پيش ميهمانان داخلي و خارجي همايش مي رود!
    سيستم ترافيک شهر تبريز پر ايراد بوده و وقت زيادي از ساعات کاري و تفريح مردم را به هدر مي دهد، به رغم تمام تزريق هاي اتوبوسي به ناوگان حمل و نقل درون شهري اين شهر مردم با مشکل دسترسي سريع و راحت به اتوبوس مواجه هستند .
    حجم سد معبرهاي شهر بسيار سنگين و گسترده بوده و در همين حال تردد آسان براي عابران پياده در پياده روها دشوار است و مي بايست با « تنه آزمايي » و « زيگزال هاي بريده » راه رفت! و اين امر قطعا براي 30 شهردار جهان که قرار است ميهمان تبريز باشند، مقدور نخواهد بود.
    در 100 سالگي شهر تبريز تئاتر آن اگر چه به قدرت و درخشش سابقه قديمي آن نيست ولي سالن و سن تئاتر مشخص و معيني هم ندارد و تعداد سينماهاي شهر در شان آن نيست و موسيقي آذربايجاني مکان مشخصي براي سرگرم کردن مردم ندارد.
    در بافت قديمي شهر( 2500 هکتار بافت فرسوده ) اگر چه اقدامات شايسته اي صورت گرفته ولي وجود نماهاي مخروبه که به حال خود رها شده اند و به خانه ارواح شبيه هستند، به اصطلاح مبلمان شهري تبريز را خراب جلوه مي دهند.
    آلودگي هوا، ترافيک و مشکلات حمل و نقل عمومي، مشکلات آب و فاضلاب، بافت هاي فرسوده، گسترش بي رويه شهرهاي اطراف تبريز، مشکل گورستان ها و ... از جمله مسائلي هستند که بايد براي آنها طرحي نو در انداخته شود. اما مشکل اصلي، اجرايي کردن راه حل هاي موجود با همکاري دستگاه هاي بين بخشي است. آنچه مسلم است، مشکلات کلان تبريز فقط به مدد شورا و شهرداري حل نمي شود. دولت نيزبايد سهم خود را در حل اين مشکلات به عهده بگيرد. اين در حالي است که دولت در تمام سال هاي پس از جنگ تحميلي، خود را در مسائل کلان کشور محدود ساخته و همواره شهرها فقط به شهرداري ها و وزارتخانه هاي مسکن و کشور سپرده شده اند، در حالي که شهرداري هاي کشور پول و بودجه کافي ندارند و دولت طبق قانون به آنها ريالي بودجه نمي دهد. جالب آنکه در ذهن شهروندان، حل مشکلات شهرها تنها بر عهده شهرداري ها مي باشد ، شهرداري هايي که شهرداران بي اختياري دارند، زيرا در شهرها همه اختيارات بر عهده شهردارها نيست. اگر اين چنين بود، امروز مديريت واحد شهري داشتيم.
    
    
    
    
    


 روزنامه رسالت، شماره 6129 به تاريخ 5/2/86، صفحه 20 (اخبار شهرستانها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 383 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مليكا
متن مطالب شماره 145، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است