|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/2/20: داستان تيم هاي يک شبه در فوتبال ايران
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4337
دو شنبه 19 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1389 20/2/86 > صفحه 16 (تاريخ ورزش) > متن
 
      


داستان تيم هاي يک شبه در فوتبال ايران
    تيم فوتبالي که علي پروين پايه گذار وجودش بود آماده حضور در مسابقات فوتبال ليگ دسته اول کشور است. اين تيم همه سنگ هايش را براي حضور در بالاترين سطح فوتبال ايران واکنده است و حالا مي خواهد در عرصه فوتبال ايران قدرت نمايي کند. از سال 1367 تا امروز فوتبال ايران تيم هاي زيادي داشته که ظهورشان خلق الساعه و بر اثر تب گرم مسوولانش بوده است. تيم هايي که حضورشان در بالاترين سطح فوتبال کشور حداکثر به شش سال رسيد. به مرور چهار تيم مهم اين عرصه يعني پورا، بانک تجارت، کشاورز و بهمن مي پردازيم و سپس تيم هاي ديگري را که در اين عرصه نفس کشيده و آمده اند و رفته اند با هم مرور مي کنيم. توجه کنيد.
    
    1- پورا: نابودگران کيان با فرمول پوست و روده ايران
    
    کيان يک تيم قديمي و ريشه دار بود. تيمي که مرحوم صدري ميرعمادي در دهه 30 خلقش کرده و ستارگاني مثل منصور اميرآصفي، پرويز قليچ خاني، علي پروين، فرامرز ظلي، امير حاج رضايي، بهروز سلطاني و... را تقديم فوتبال ملي ايران کرده بود. پورا با مديريت حاج عبدالله صوفياني که شرکت پوست و روده ايران را داشت کيان را خريد تا سر و سامانش دهد. آنها کار خودشان را از سال 68 آغاز کردند. ابتدا به استفاده از دو مربي پردانش و کلاسيک يعني ابراهيم آشتياني و فريدون معيني همت گماردند و سپس با استفاده از مربياني چون احمد خداداد، منصور پورحيدري، پرويز مظلومي و... کار را ادامه دادند. آنها از ستارگاني چون وحيد قليچ، مرتضي فنوني زاده، کاظم سيدعليخاني، يحيي گل محمدي، جواد منافي، محمدرضا شکورزاده، مهدي فلامر زي و... در کار خودشان بهره بردند. در ضمن سفر خارجي با کلاس هم داشتند. آنها اولين تيم بعد از انقلاب فوتبال ايران بودند که در کشور ايتاليا اردوي تدارکاتي براي خودشان به پا کردند. پورايي ها در سال 1373 تنها يک قدم تا صعود به بالاترين دسته ليگ ايران فاصله داشتند اما ناکام از رسيدن به ليگ شدند و غروبشان آغاز شد. هيچ کس خاطرات تيم فوتبال پورا را در فوتبال ايران فراموش نمي کند اما مهم تر از خاطرات تيمي که سروته آن هفت سال بود خاطرات تيم کيان بود که پورايي ها نابودش کردند. مي گويند مدير تيم فوتبال پورا بعدها ورشکست شد و از فوتبال هم حسابي به دور ماند. اميدواريم هرکجا که هست موفق باشد.
    
    2- بانک تجارت نابودگران بوتان پرسروصدا و خاموش
    
    بوتان سال 1351 در فوتبال ايران حيات رسمي پيدا کرد. آنها براي حضور در فوتبال ايران امتياز تيم فوتبال ديهيم را خريدند. در واقع ديهيم تيم دوم باشگاه تاج بود. آنها از سال 51 تا 68 ، 17 سال در فوتبال ايران زندگي کردند و مرداني چون اکبر ميثاقيان، محمد دادکان، رضا جلولي، بهمن خداکرم، حسن شيرمحمدي و... را تقديم فوتبال ايران کردند. پرويز ابوطالب همه کاره تيم بوتان بود. او تيمش را در سال 1368 به بانک تجارت فروخت. بانکي ها با آوردن مربيان نامداري مثل ناصر حجازي، حسن روشن، جلال چراغپور و بهره گيري از نفراتي چون مارکار آقاجانيان، علي دايي، سيروس دين محمدي، بيژن طاهري، رضا احدي، محمد احمدزاده، افشين پيرواني و... تلاش زيادي براي قدرت نمايي کردند. آنها به جز سال 73 هيچ گاه به بالاترين سطح ليگ صعود نکردند. در سال 73 از بقا در ليگ کشوري که از 12 تيم، 12 تيمش صعود مي کرد، بازماندند و ديگر از خير داشتن تيم گذشتند و پي کار خودشان رفتند. مي گويند براي مدير آن تيم در آن مقطع مشکلات خاصي هم به وجود آمد.
    
    3- کشاورز: پرسروصداترين يک شبه فوتبال
    
    وزارت کشاورزي فوتبال ايران را در ابتداي دهه 70 با پرداختن دستمزدها و حقوق هاي کلان حرفه يي کرد. کشاورز در همان گام اول بازيکنان بسياري مثل مرحوم قايقران، افتخاري، جواد زرينچه، نادر محمدخاني، کوروش تشت زر، کوروش برمک و... را جذب کرد. نفراتي مثل رضا حسن زاده و مجتبي محرمي را هم جذب کرد. آنها در سال هاي بعد اقدام به جذب نفرات معروف تر ديگري هم کردند که از آن جمله مي توان به ستارگان درجه اول فوتبال ايران مثل مرتضي کرماني، محمدحسن انصاري فرد، مجيد نامجومطلق و سيدمهدي ابطحي اشاره کرد. کشاورز در سال 71 بين تيم هاي ليگ به عنوان چهارم رسيد. عنوان چهارم بالاترين عنواني بود که آنها در اين عرصه دشت کرده بودند، سال هاي 72 و 73 را آنها به بازيابي روحي پرداختند و جوانگرايي را سرلوحه کار خود قرار دادند. کشاورزي ها جوان شدند و سال هاي 73 و 74 در ليگ ماندند اما در سال 75 سقوط کردند. همين سقوط اسباب واگذاري امتيازشان را فراهم آورد. آنها نماندند اما مثل ريگ پول خرج کردند تا سري در سرها درآورند و ساماني بگيرند اما فقط به فوتبال ضربه زدند.
    
    4- بهمن: ادعاي مضاعف در ورطه عمل اندک
    
    بهمن در سال 72 با تئوري هاي فني فيروز کريمي در دو مرحله امتياز تيم هاي وحدت و بانک سپه را خريد و وارد فضاي فوتبال ايران شد. فيروز کريمي ظرف دو سال 90 درصد از بازيکنان تيمي که در سال هاي 70 و 71 پاس را قهرمان ايران کرده بودند خريد: مارکار آقاجانيان، محمد خاکپور، رضا امري، رضا رضايي منش، حميد استيلي، اکبر يوسفي، اصغر مديرروستا و... به جز اين چند ستاره، فيروز کريمي، از وجود نادر محمدخاني، خداداد عزيزي، هاشم حيدري، فرهاد مجيدي، علي لطيفي، محمد نوازي و... هم در ترکيب تيمش استفاده کرد و مجموعه اش را پربارتر از قبل کرد. بهمن در سال 73 قهرمان جام حذفي شد و در سال 74 در آستانه کسب عنوان قهرماني در ليگ بود که البته مسائل و مشکلات داخلي قهرماني را از اين تيم گرفت. آنها در سال هاي 74 و 75 نايب قهرمان مسابقات فوتبال ليگ کشور شدند اما در سال 76 سقوط کردند.
    
    سال 78 به ليگ برگشتند و بالاخره در سال 79 امتياز خودشان را به پيکان واگذار کرده و به دنبال کار خودشان رفتند.
    
    - - -
    
    تعداد تيم هاي يک شبه در فوتبال ايران محدود به بهمن و کشاورز و پورا و بانک تجارت نبود. تيم هاي ديگري هم در اين عرصه خودنمايي و ابراز وجود کردند که از جمله معروف ترين آنها مي توان به مقاومت بسيج فتح سپاه، بانک صنعت و معدن، بانک سپه و... اشاره کرد. فتح سپاه با 14 تيم قهرمان ايران شد. آنها تشکيلات ورزشي منسجمي داشتند اما زود نابود و ناکارآمد شدند. بانک صنعت و معدن امتياز تيم سازنده مهرشميران را خريد. خودش سقوط کرد و مهرشميران را به دست بايگاني تاريخ سپرد. راز تيم هاي يک شبه در فوتبال ايران معلوم نيست نهفته در چه عاملي است. تعارفي نداريم اما بايد بگوييم که تيم هاي يک شبه اخلالگران اعتبار و حيثيت فوتبال ايران هستند.
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1389 به تاريخ 20/2/86، صفحه 16 (تاريخ ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3998 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پرستاري و مامايي
شماره 4 (پياپي 504)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است