|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران86/2/27: ميهمانان تازه بازار نشر
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3640 27/2/86 > صفحه 17 (فرهنگ و هنر) > متن
 
      


پنجشنبه بازار كتاب 
ميهمانان تازه بازار نشر


نويسنده: ساير محمدي

بيستمين دوره نمايشگاه بين المللي كتاب تهران به پايان رسيد. اما مقوله كتاب و كتابخواني هرگز به پايان نمي رسد.
    اميد است كه تغيير محل برگزاري نمايشگاه قشر جديدي از افراد جامعه را متوجه اين رويداد بزرگ فرهنگ كشور كرده باشد و گروهها و نسل هاي تازه اي را به سمت كتاب و مطالعه سوق بدهد. اما در ايام نمايشگاه آثار فراواني براي نخستين بار منتشر شده اند كه متأسفانه هنوز نه فرصت اطلاع رساني كامل پيرامون اين آثار دست داده و نه خبرنگاران حوزه كتاب به همه اطلاعات و اخبار اين حوزه اشراف پيدا كرده اند. ناگزير گزارش اين هفته بخشي از آثار منتشر شده را پوشش مي دهد. ضمن اين كه به دليل كمبودجا نتوانسته ايم كتاب هايي را كه در حوزه علوم انساني و علوم اجتماعي منتشر شده اند، معرفي كنيم. پس اين دسته از آثار مي ماند براي هفته بعد.

    
    شعر
    «تيغ و ترمه و تغزل» چهارمين مجموعه شعر از سروده هاي زنده ياد حسين منزوي است كه از سوي انتشارات آفرينش براي نخستين بار چاپ و منتشر مي شود.
    تمايز اين دفتر كه وجه غالب شعرهاي آن را غزل تشكيل مي دهد، توضيحاتي است كه شاعر در پانوشت هر شعر ارائه داده است؛ توضيحاتي كه سير انديشه و هدف او را نمايان مي كند. بخشي ديگر از سروده هاي اين دفتر شامل رباعي است. شعرهاي اين مجموعه را مهدي خطيبي براي چاپ فراهم آورده است.
    «اسب سفيد وحشي» گزيده اشعار منوچهر آتشي است كه مؤسسه انتشارات نگاه منتشر كرده است. گلچين فعلي بخشي از درخشان ترين اشعار اين شاعر را تشكيل مي دهد كه در دوره هاي مختلف زندگي سروده و پيش از اين در دفترهايي چون آهنگ ديگر، آواز خاك، ديدار در فلق تا ريشه هاي شب منتشر شده بود.
    «بانوي پنجره هاي بي تاب» پنجمين دفتر از اشعار پوران كاوه است كه از سوي انتشارات ابتكار نو چاپ و منتشر شده است. پوران كاوه در جديدترين سروده هاي خود هم به لحاظ زبان و تصوير و هم به لحاظ ايجاز در مقايسه با آثار گذشته اش چندگام به جلو برداشته است.
    «دو منهاي يك صفر است در عشق» مجموعه هزار و يك دو بيتي از سروده هاي محمد شورگشتي است كه نشر حكمت رويش قم چاپ و منتشر كرده است. شاعر اين مجموعه پيش ازاين هم يك مجموعه شعر و يك مجموعه لالايي ها را منتشر كرده بود و هم اكنون نيز يك مجموعه از ترانه كودكانه و دو كتاب تحت عنوان قصه منظوم آماده انتشار دارد. رضا فياضي هنرمندي كه پنجمين دهه عمرش را سپري مي كند در مقدمه مجموعه اشعار به نام «بازيگر» مي نويسد: شعر را به شكل حرفه اي دنبال نمي كنم. هروقت دلم بگيرد يا حادثه اي قلبم را بلرزاند به سراغ شعر مي روم. براي بچه ها قصه و ترانه گفته ام اما بيشتر از چاپ، نمايشنامه و مجموعه هاي تلويزيوني نوشته و كارگرداني كرده ام. كتاب «بازيگر» او شامل اشعار سپيدي است كه در فاصله سال هاي ۵۱ تا ۸۵ سروده شده است.شعرهاي فياضي در قالب سپيد اغلب روايي و خطابي است و از عناصر و پديده هاي طبيعت اطراف خود نهايت بهره را مي برد. ناشر اين مجموعه نشر ورجاوند است.
    عبدالعلي دستغيب منتقد و شاعر سرشناس كشور يك مجموعه ۵ جلدي در نقد و بررسي اشعار۵ تن از شاعران معاصر نوشته و انتشارات آميتيس آن را چاپ و منتشر كرده است.
    «پيام آور اميد و آزادي» عنوان كتابي است كه در نقد و تحليل اشعار نيما يوشيج نوشته شده، «شاعر شكست» در نقد و تحليل اشعار مهدي اخوان ثالث، «باغ سبز شعر» در نقد و تحليل اشعار سهراب سپهري و... دستغيب معتقد است كه تحليل وضع كنوني شعر ايران بي توجه به شعر شاعران بزرگ معاصر - نيما، اخوان، سپهري و... - ناممكن به نظر مي رسد.
    داستان، رمان
    «لنتراني» رماني به قلم عباس خيرخواه است كه براساس يك ماجراي واقعي تأليف شده است. داستان جوان پراستعدادي كه براي كسب علم و معرفت به خارج از كشور مهاجرت مي كند. جواني كه در ميان اعضاي خانواده احساس كمبود مي كند و اعتمادبه نفس خود را ازدست داده است. اين رمان را نشر ذهن آويز منتشر كرده است. كتاب ديگر اين مؤسسه انتشاراتي باز رماني از عباس خيرخواه است به نام «مادر شوهر، مادر زن، مادر» كه براساس يك ماجراي واقعي نوشته شده است. نويسنده داستان اين اثرش را هنگامي كه براي تهيه گزارش به مجتمع قضايي خانواده رفته بود، شكار كرده است. داستان دخالت بجا يا بي جاي بزرگ ترها در زندگي خصوصي فرزندان خود كه سال هاي اول زندگي مشترك را تجربه مي كنند. «گزارش يك آدم ربايي» يكي از مشهورترين رمان هاي گارسيا ماركز نويسنده معروف كلمبيايي است كه با ترجمه كيومرث پارساي از سوي نشر علم به بازار آمد. البته ترجمه هاي ديگري هم سال ها قبل از اين اثر منتشر شده بود كه در بازار نيست. پارساي فعالانه به ترجمه مجدد آثار نويسندگان آمريكاي لاتين مشغول است. نشر علم رمان «نانون» اثر معروف ژرژساند نويسنده فرانسوي را با ترجمه قاسم صنعوي چاپ و منتشر كرده است. ژرژ ساند نويسنده اي جنجالي بود كه حدود ۱۰ سال را با شوپن آهنگساز برجسته سركرد. و داستايوفسكي او را به لحاظ قدرت ذهن و استعدادش، يگانه و تاريخي توصيف مي كند. «نانون» يكي از برجسته ترين رمان هاي اين نويسنده است. «مرهمي به زخم كهنه» نام جديدترين رمان حسن كريم پور است كه نشر علم به بازار فرستاد. كريم پور دراين رمان داستان پرفراز و نشيب زندگي مردي را روايت مي كند كه درجريان يكي از سفرهايش به لندن با او آشنا شده است. مردي كه از هيچ به همه چيز رسيده است. «زردها» مجموعه ۹ داستان كوتاه به قلم چون چان به نويسنده چيني مقيم انگلستان است كه نخستين بار در سال ۱۹۴۶ به زبان انگليسي منتشر شده است و زنده ياد حسن پستا آن را به زبان فارسي ترجمه و انتشارات زمستان چاپ و منتشر كرده است. حسن پستا كه سال ها پيش رمان «خانواده پاسكوال دوآرته» را ترجمه كرده بود، سال ۱۳۸۰ در تهران درگذشت. «زردها» شايد آخرين داستان هايي باشد كه پستا ترجمه كرده بود. «بچه هاي مدرسه» نوشته عبدالرضا داديار شامل يك داستان بلند و يك داستان كوتاه است كه نويسنده در مقدمه اشاره مي كند خاطراتي واقعي هستند از گروهي از معلمان كه در يكي از محروم ترين مناطق تهران به تدريس مشغول بودند. البته اين وقايع در سال ۵۴ اتفاق افتاده است.
    ناشر «بچه هاي مدرسه» نشر ورجاوند است.
    «الهه آتش» نوشته بهناز رستمي، داستاني است كه ساختي افسانه گونه دارد و تضاد خير و شر و يا سياهي ها و شرارت هاي انسان امروز را در كنار مهرباني ها و گذشت ها روايت مي كند. ناشر كتاب «الهه آتش» انتشارات آفرينش است. انتشارات آفرينش رماني به نام «ناصرالدين شاه زن ذليل» را به قلم ايرج بقايي كرماني منتشر كرده است كه داستان زندگي او را در قالب طنز روايت مي كند. ايرج بقايي پيش ازاين هم چند كتاب طنز مانند «كشورگشايان قاجار» و «شاه سلطان حسين جنگجو» و «چنگيزخان مهربان» را منتشر كرده بود. «ناصرالدين شاه زن ذليل» در شانزده فصل در ۵۵۰ صفحه نوشته شده است. «ماني پيامبر صلح و دوستي» اثري به قلم امين مألوف است كه ماه منير مينوي آن را به فارسي ترجمه كرده و انتشارات بهجت چاپ و منتشر كرده است. اين كتاب نه تاريخ است نه زندگينامه. داستاني است زيبا نيمه تخيلي و نيمه تاريخي كه امين مألوف نويسنده مشهور و لبناني الاصل فرانسوي آن را نوشته است. اين كتاب پيش از اين با عنوان «باغ هاي روشنايي» هم ترجمه و منتشر شده است. «نيم زندگي» رماني است به قلم وسي نايپل نويسنده اهل ترينيداد مقيم انگليس كه در سال ۲۰۰۱ برنده جايزه ادبي نوبل شده و آثاري چون «خانه آقاي بيسواس» و «درخم رودخانه» از او به فارسي منتشر شده است. رمان «نيم زندگي» محيط استعمارزده كشوري فرضي را چنان به روشني تصوير مي كند كه خواننده درمي يابد حضور سرباز اشغالگر خارجي در يك كشور چقدر موجب گسترش فساد، ظلم و سقوط اخلاقي مقام هاي دولتي مي شود. درواقع اين رمان نشان مي دهد كه ادبيات متعهد چه معنايي دارد و چطور مي تواند بدون شعار زدگي و جانبداري مستقيم ايدئولوژيكي اذهان را نسبت به ماهيت استعمار و اشتغال نظامي كشورها از سوي ابرقدرت ها روشن كند.
    اين رمان را پري آزرم وند (مختاري) ترجمه كرده و ناشر آن انتشارات كتاب روشن است. «كامليا» نام رماني از نورا رابرتس با ترجمه مهين قهرمان است كه نشر ورجاوند چاپ و منتشر كرده است.
    اين رمان داستان زندگي كامليا دي كوردينا شاهزاده از يك خانواده سلطنتي در كشور كوردينا (كشوري كوچك در اروپا) است كه در قالب رماني جذاب روايت مي شود. «دنيا باربارا» مطرح ترين رمان كشور ونزوئلا به قلم رومولوگايه گوس است كه اين نويسنده نيز از جايگاه والايي دركشورش برخوردار است. رمان فوق يكي از متون درسي در مدارس ونزوئلاست و به توصيف مناطقي از اين كشور و مردماني با خصوصيات ويژه و زناني آزاد و جنگجو مي پردازد.
    رمان «دنيا باربارا» با برگردان نازنين نوذري از سوي انتشارات نوروزهنر منتشر شده است. «سردلبران» نام كتابي به قلم دكتر حسن ذوالفقاري است كه به معرفي چهره هاي ادب معاصر ايران مي پردازد.
    درواقع ذوالفقاري در اين كتاب در ۴۰ تك نگاري شرح حال، معرفي آثار، سبك و شيوه و نمونه هايي از آثار و نوشته هاي ۴۰ تن از پژوهشگران، اديبان و شاعران و نويسندگان يكصدسال اخير را به ترتيب سال تولد آن ها معرفي مي كند؛ ناز اديب پيشاوري و شمس العلما گرگاني تا كيومرث صابري و سيدحسن حسيني.
    «سياه، سفيد» مجموعه آثار ۹ تن از هنرمندان است كه آثارشان را در نگارخانه لانه به تماشا گذاشته بودند. توجه به آثار اين هنرمندان كه در اين كتاب معرفي شده اند ابعاد متفاوت نقاشي امروز ايران را آشكار مي كند. حضور چند نسل دركنار هم هركدام با سبك و شيوه اي متفاوت، كتاب «سياه، سفيد» را به مثابه فرصتي استثنايي از جلوه هاي نقاشي معاصر ايران پيش روي علاقه مندان قرار مي دهد. اين كتاب به اهتمام احمدرضا دالوند فراهم آمده و نگارخانه لاله با همكاري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران آن را منتشر كرده است. مصطفي جنتي عطايي مجموعه اي از نمايشنامه هاي راديويي از نويسندگان برجسته جوان را ترجمه كرده و در ۵ جلد كتاب براي نخستين بار چاپ و منتشر كرده است.
    «هتل مرگ» نام نمايشنامه اي از آندره موروا نخستين كتاب از اين مجموعه را تشكيل مي دهد.
    «حس هفتم» نمايشنامه اي از ردسرلينگ و «اين قلب تنها» نمايشنامه اي از آرچ اوبولر، «راز» نمايشنامه اي از جان مور تيمر كتاب هاي بعدي اين مجموعه را مي سازند. آخرين كتاب اين مجموعه دو نمايشنامه را دربرمي گيرد، «آخرين بازمانده خانواده گريرسن» اثر ويليام فاكنر و «گاوصندوق» اثر اوهنري در يك كتاب آمده اند. ترجمه و تنظيم راديويي اين مجموعه را مصطفي جنتي عطايي به عهده داشته و ناشر كتاب ها نشر كبوتر است.
    
    
    
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3640 به تاريخ 27/2/86، صفحه 17 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 526 بار
    آثار ديگري از "ساير محمدي"

  كاوش در جهان پيچيده يك نسل سرگشته / فرزانه طاهري، از ادبيات جهان و آخرين ترجمه خود مي گويد
ساير محمدي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  آيا روسيه امپرياليست است؟ / تعريفي ديگر از روسيه
ساير محمدي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  كتابي براي تمام فصول نمايش / گفت و گو با نگار يونس زاده مترجم درباره كتاب «پس از باران» نمايشنامه اي ازسرژي بلبل
ساير محمدي، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با افشين خاكباز، مترجم كتاب «اخلاق بازجويي»: بازجوها زير ذره بين اخلاق
ساير محمدي، ايران 21/5/97
مشاهده متن    
  طنين صداي كلاسيك هاي آلماني در ادبيات ايران / محمود حدادي، مترجم ادبيات آلماني از آخرين ترجمه هاي خود و نويسندگان بزرگ آلمان مي گويد
ساير محمدي، ايران 15/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات اصول فقه اماميه
متن مطالب شماره 9، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است