|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/2/29: راهنماي ابرقهرمان ها روي پرده سينماها ـ بخش پاياني / سوپرمن با کالري و چربي کمتر
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1396 29/2/86 > صفحه 10 (سينما) > متن
 
      


راهنماي ابرقهرمان ها روي پرده سينماها ـ بخش پاياني / سوپرمن با کالري و چربي کمتر


نويسنده: آدريان ترپين
مترجم: حامد صرافي زاده


    نخستين بخش «راهنماي ابرقهرمان ها روي پرده سينماها» را روز دوشنبه در همين صفحه خوانديد و لابد يادتان هست که اشاره کرده بوديم اقبال عمومي به ابر قهرمان هاي کتاب هاي کميک استريپ هر روز بيشتر از ديروز مي شود. «مرد عنکبوتي 3» غساخته سîم ريميف تازه ترين فيلمي است که يکي از داستان ها را دستمايه خودش قرار داده و اين طور که گفته اند قرار است قسمت دوم «گروه چهار نفره شگفت انگيز» هم يکي دو ماه ديگر روي پرده سينماها برود. راهنماي ابرقهرمان ها روي پرده سينماها، در وهله اول، نگاهي است طنزآميز غبيشتر شوخ طبعانهف که دنياي اين قهرمان ها را حسابي دست مي اندازد. اصل اين راهنما، در روزنامه «اينديپندنت» به چاپ رسيده است. لازم به توضيح است که بخشي از شوخ طبعي هاي اين مطلب، طبعاً نياز به آشنايي کامل با دنياي ابر قهرمان و مسائل سياسي و پديده هاي فرهنگ ساز در کشور انگلستان دارد که تا حد ممکن اين چيزها را مترجم اين راهنما، در قلاب هايي که به متن اضافه کرده، توضيح داده است.
    
    چيز
    
    پيش زمينه: بنجامين گريم، يهودي نيويورکي معتاد به سيگار برگ و دوست دانشگاهي ريد ريچاردز )آقاي شگفت انگيز/ فنتستيک( در کنار بقيه اعضاي گروه چهار نفره شگفت انگيز تحت تاثير اشعه قرار گرفته است. «چيز» جهش يافته، بر خلاف هالک، آدم خوش قلبي است.
    
    قيافه و سر و شکل: مرد خوش هيکل نيمه برهنه فلس دار نارنجي رنگ، اما با شلواري بهتر از هالک.
    
    نيروي برتر: لياقت شخصيتي با تکيه کلام «حالا ديگه وقت آش ولاش کردنه» دقيقاً همين شگرد هاي ابتدايي و پيش پا افتاده است.
    
    دلبستگي: آليشا مسترز، مجسمه ساز کور.
    
    خصوصيات خيلي ويژه)؟(: او دلش مي خواهد دوباره «بنجامين گريم» شود، ولي آليشا همين حالت فعلي اش را بيشتر مي پسندد.
    
    در يک کلام...: حکايت يک «ديو و دلبر» راديو اکتيوي.
    
    کاپيتان مارول )کاپيتان معجزه(
    
    پيش زمينه: بيلي بيتسون گزارشگر بي عيب ونقص و از همه نظر معرکه راديو گمان مي کند که با گفتن اسم «جادوگر شزم» به قدرت هايي افسون کننده و بي نظير دست پيدا مي کند. در دهه 40، کاپيتان محبوب تر از سوپرمن بود.
    
    قيافه و سر وشکل: اشعه زرد روي يک دست لباس قرمز. شانس آورد که در راديو کار مي کرد.
    
    دشمن اصلي: «دکتر تاديوس بوداگ سيوانا» که مي خواهد جلوي امواج راديو يي را بگيرد.
    
    نيروي برتر: صاعقه پرنورش، چاقوي نظامي ساخت سوئيس و از ملحقات جانبي ابر قهرمان هاست و به درد کشتن آدم ها و درآوردن سنگ از سم قهرمان ها مي خورد.
    
    خصوصيات خيلي ويژه)؟(: ويژگي خاصي ندارد. اگر قرار باشد آن روي منفي غو تاريکف شخصيتش را نشان دهد، مارتين من هانتر غيکي ديگر از قهرمان هاي کميک بوکف را به شيريني خوردن معتاد مي کند.
    
    دريک کلام...: سوپرمن با کالري و چربي کمتر.
    
    پسر جهنمي )هل بوي(
    
    پيش زمينه: پسر جهنمي، اين مخلوق آزمايش هاي شيطاني دانشمندان نازي، هم اکنون «بزرگ ترين بازجوي غير طبيعي» دنياست.
    
    قيافه و سرو شکل: شيطاني برهنه با شا خ هايي که سر شان قطع شده.
    
    نيروي برتر: «دست راست مهلک» پسر جهنمي بيشتر به کار نازي هاي متجاوز مي آيد تا بازي گلف و تايپ کردن.
    
    دلبستگي: هر وقت پسر جهنمي دستش را مي گيرد شعله ور مي شود.
    
    خصوصيت خيلي ويژه)؟(: يک آدم گوشه گير باراني پوش عاشق انواع مختلف سلا ح هاي گرم که بهترين دوست زندگي اش يک ماهي جهش يافته است. شما چي فکر مي کنيد؟
    
    در يک کلام...: جنس خوب فرانکنشتاين.
    
    کاپيتان امريکا
    
    پيش زمينه: استيون راجر کاريکاتوريستي است که در يک آزمايش پزشکي با تزريق يک سرم قدرت فراواني پيدا مي کند.
    
    قيافه و سر و شکل: مثل پاتيناژ باز هاي امريکايي المپيک هاي زمستاني.
    
    نيروي برتر: خوش تراش: اما نه مثل سوپرمن، تنها سلاح کاپيتان )اون پاکت تهوع رو بدين من،( يک سپر محافظ آزادي غکه در برخي از مجسمه ها و نقاشي ها به مجسمه معروف آزادي اضافه مي شودف تقريباً مقاوم و تخريب ناپذير از جنس ويبرانيوم. غيک فلز ساختگي که در کميک بوک هاي مارول حضور دائمي دارد.ف
    
    دشمن اصلي: جمجمه سرخ، پيشخدمت سابق هتل، مامور ناز ي ها که بعد ها براي کمونيست ها کار مي کند.
    
    در يک کلام...: فقط براي مصرف خانگي.
    
    پروفسور ايکس
    
    پيش زمينه: چارلز خاوير )يا همان پروفسور ايکس( که در کودکي به خاطر سنگي که يک موجود فضايي روي پايش انداخته فلج شده است، مدرسه خاوير را براي کودکان استثنايي تاسيس کرده و در آنجا به تربيت و تعليم انسان هاي )آدم هاي( ايکس غمردان ايکس ترجمه غلطي است چون بعضي از اعضاي اين گروه زن هستند.ف مشغول است.
    
    قيافه و سرو شکل: ويلچر خاوير که بيشتر به سپر اتومبيل شباهت دارد، کت و شلوار شيک غ«سîويل رو»يي خياباني در لندن که در آن مغازه هاي فراوان فروش لباس هاي مردانه قرار داردف او را از نظر انداخته است.
    
    نيروي برتر: او به عنوان «قوي ترين ذهن خوان در کل زمين» مشهور است.
    
    دلبستگي : ازدواج خاوير با شاهزاده «مجستريک ليلاندرا» در سياره زمين به رسميت شناخته نشده است. همچنان به دنبال «موريا مک تارگت»، متخصص ژنتيک اسکاتلندي است که با او به هنگام تحصيل در دانشگاه آکسفورد آشنا شده بود.
    
    دشمن اصلي: «مگنتو» دوست سابق او و موسس انجمن جهش يافتگان اهريمني. اسم اصلي مگنتو- اريک- هيبت ترسناک کمتري دارد.
    
    خصوصيات خيلي ويژه)؟(: در بچگي به لحاظ عاطفي آدم ترسويي بوده و يکي از اولين تجربه هاي ذهن خواني اش را روي نا پدري جوينده طلايش انجام داده است.
    
    در يک کلام...: تصوير تبليغاتي براي کچل ها و معلول ها. غposter boy در اصل اشاره يي است به بچه يي که به خاطر بيماري از کار افتاده و تصويرش روي پوستر هاي تبليغاتي براي جمع آوري صدقه يا هشدار براي پيشگيري به کار برده مي شود.ف
    
کاپيتان کانادايي
    
    پيش زمينه: در جامعه آينده که کانادا به ابر قدرت دنيا بدل شده، تام ايوانز، پليس سوار سابق، بعد از اين که با اشعه هاي موجودات بيگانه غفضاييف از پا در مي آيد، لباس يک سره به تن مي کند. معروف ترين ابر قهرمان کانادايي در ميان کساني چون «نلوانا»، «جاني کانادايي» و «کانادا جک».
    
    قيافه و سرو شکل: کپي کردن از برگ افراي نقش بسته روي صورتش غMaple leaf همچنين اشاره يي به نشان ملي کانادا که روي پرچم آن کشور هم ديده مي شودف بعيد به نظر مي رسد.
    
    نيروي برتر: امريکايي نبودن.
    
    خصوصيات خيلي ويژه)؟(: امريکايي نبودن.
    
    در يک کلام...: يک عقده حقارت در حال پرواز.
    
    دختر تانکي
    
    پيش زمينه: استراليايي است، در تانک زندگي مي کند و با يک کانگورو دوست است. کمي جاي تعجب داشت که نسخه امريکايي اين قصه مصور )نوشته آلن مارتين و با تصويرسازي جيمي هيولت( فروش فراواني کرد. هيولت بعد از آن کار براي کشيدن Gorillaz غيک گروه موسيقي مجازي انيميشني انگليسيف با ديمون آلبرن همکاري مي کند.
    
    قيافه و سر وشکل: موش فروشگاه بزرگ سيدني.
    
    دلبستگي: نامزد نيمه انسان- نيمه کانگورو.
    
    نيروي برتر: رفتار و برخورد نو جوانانه.
    
    خصوصيات ويژه: اين فقط يه مرحله گذر ا ست،
    
    در يک کلام...: بدترين کابوس تمام پدر و مادرهاي دنيا.
    
    هالک
    
    پيش زمينه: دکتر رابرت بروس بنر هنگامي که داشت براي دولت امريکا «بمب گاما» مي ساخت، در معرض تشعشعات راديو اکتيو قرار گرفت. هالک که براي اولين بار در سال 1962 سر و کله اش در کميک هاي مارول پيدا شد، در ابتدا خاکستري رنگ بود و به خاطر چاپ مداوم و بيش از اندازه اش به رنگ سبز در آمد.
    
    قيافه و سر و شکل: هالک از پيشگامان پوشيدن شلوار جين رنگ و رو رفته است.
    
    دلبستگي: او با بتي راس )دختر ژنرالي امريکايي که به دنبال نابودي اش بود( ازدواج کرده بود، اما با تشعشعات گا مايي اش او را تصادفاً مي کشد.
    
    خصوصيات خيلي ويژه)؟(: از کجا شروع کنيم؟ در بچگي که پدر دانشمندش از او سوء استفاده مي کرده، از چندشخصيتي بودن هم که رنج مي برد و تازه موقع عصبانيت هم اصلاً نمي تواند خودش را کنترل کند.
    
    در يک کلام...: دامادي از جهنم.
    
    زن افسونگر/ واندرومن
    
    پيش زمينه: بعد از سقوط هواپيمايي در جزيره پارادايز غبهشتف براي اولين بار پا به «دنياي مردان» گذاشت. «ويليام مولتن مارستون» )مخترع دروغ سنج( اين شخصيت را در سال 1941 براي اين خلق کرد تا سرمشق زن هاي جوان باشد.
    
    قيافه و سر و شکل: يک دست لباس زنانه رسمي- بر اساس همان چيزي که ليندا کارتر در مجموعه دهه 70 مي پوشيد و با مجوز گردانندگان کميک بوک هاي دي سي.
    
    نيروي برتر: کمندش از جنس «کمربند جادويي آفروديت غکمربند معروف آفروديت و چيزي در مايه هاي کمند عشق يار يا طره موي يارف است و هر کسي درش گير کند مجبور است راست بگويد.
    
    خصوصيات خيلي ويژه: علاقه کاملاً واضح و پرشور او به بستن يا بسته شدن با ريسمان مدام تکرار مي شود، بماند که اين موضوع بيشتر به ويليام مولتن مارستون بر مي گردد، تا خود زن افسونگر.
    
    در يک کلام...: نسخه اصل «اسپايس گرلز».
    
    قاضي دًرًد
    
    پيش زمينه: 122 سال بعد، قاضي درد در شهر «مگا سيتي» غشهر غول آساف هم پليس است و هم مامور اعدام. موقع اجراي حکم از خطابه هاي بچه گانه و احساساتي خبري نيست. او غفقطف مي گويد: «من خود قانونم. دموکراسي براي آدم ها نيست.» اين شخصيت محبوب انگليسي ها از سال 1977 در مجله AD2001 سرو کله اش پيدا شد.
    
    قيافه و سر و شکل: اپل هاي دهه هشتادي همراه با سرد وشي هاي شيک تر و خوش سر وشکل تر از غلباسف ژنرال هاي امريکاي جنوبي.
    
    دشمن اصلي: بزهکار ها، اراذل و اوباش، عفريته ها و اصولاً هر کس ديگه.
    
    دلبستگي: غير مختصر نظري به «قاضي گلن دي مارکو»، هيچ کس.
    
    در يک کلام...: با «قاضي جان ديد» اشتباهش نگيريد. غسريال تلويزيوني شبکه بي بي سي يک با بازي مارتين شا که از سال 2001 در حال پخش است.ف سربه سرش نگذاريد.
    
    زن نامرئي
    
    پيش زمينه: وقتي با هواپيما از ميان اشعه هاي کيهاني مي گذشت، قدرت ويژه اش را به دست آورد. )احتمالاً فکر مي کرديد اينها تا الان ديگه بايد غتبعاتف اين قضيه دستشان مي آمد.(
    
    قيافه و سرو شکل: ترکيبي از «اما پيل» غشخصيت جاسوسه سريال تلويزيوني«انتقام جويان»ف و جواني هاي مارگارت تاچر.
    
    دلبستگي ها: زماني عاشق «ساب مارينر» )عضو خدمه زير دريايي( يکي از اولين ابر قهرمان هاي کميک بوک هاي مارول، خلق شده به سال 1939ف بوده و الان ديگر ازدواج کرده است.
    
    نيروي برتر: چون نامرئي بودن خيلي ملال آور و خسته کننده شده بود، توانايي ايجاد ميدان هاي نيرو ي خيلي قوي غبراي عقب پرتاب کردن دشمن هاف را هم به ويژگي هاي او اضافه کردند.
    
    خصوصيات خيلي ويژه)؟(: او که تحت فشار شديد پدر دائم الخمرش و مرگ مادرش در تصادف قرار گرفته بود، مجبور مي شود براي برادر کوچکترش جاني، همان هيومن تورچ، نقش مادر را هم ايفا کند. ازدواج با هرکسي به اسم «آقاي شگفت انگيز/ فنتستيک» قطعاً کار خيلي سختي است.
    
    در يک کلام...: آقاي فنتستيک با همين نامرئي بودنش حال مي کنه.
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1396 به تاريخ 29/2/86، صفحه 10 (سينما)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 841 بار
    آثار ديگري از "آدريان ترپين"

  راهنماي ابرقهرمان ها روي پرده سينماها-بخش اول / اون چي بود؟ يه پرنده؟ يه هواپيما؟
آدريان ترپين، اعتماد 24/2/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه الماس
متن مطالب شماره 64، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است