|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/3/1: وضع تنوع زيستي در ايران ، 20 گونه از پستانداران در معرض خطر انقراض هستند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4415
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1399 1/3/86 > صفحه 8 (گزارش اجتماعي) > متن
 
      


وضع تنوع زيستي در ايران ، 20 گونه از پستانداران در معرض خطر انقراض هستند


نويسنده: آرميتا مرادي


    ايران يکي از غني ترين کشورهاي دنيا از لحاظ تنوع زيستي است و به دليل ويژگي آب و هوايي خاصي که دارد انواع و اقسام گونه هاي با ارزش گياهي و جانوري در آن يافت مي شود، اما متاسفانه روند حفاظت از اين منابع طبيعي چندان رضايت بخش نيست، به طوري که روز به روز شاهد تخريب زيستگاه هاي مختلف و نابودي گونه هاي کم نظير ايران هستيم و هر از چندگاهي از گوشه و کنار ايران اخباري مي رسد که از نابودي طبيعت و تخريب محيط زيست حکايت مي کند.
    
    دکتر هرمز اسدي اکولوژيست و متخصص حيات وحش درباره وضعيت تنوع زيستي ايران مي گويد: «ايران از نظر تنوع زيستي جزء 10 کشور برتر دنياست. وجود شرايط کويري، کوهستان هاي مرتفع و رشته کوه هاي البرز و زاگرس به غناي زيستي ايران کمک کرده است، ضمن اينکه بيوم زاگرس يک اکوسيستم ويژه و خاص به شمار مي رود و گونه هاي گياهي منحصر به فردي از جمله بلوط و نيز انواع علفخواران و گوشتخواران در آن ديده مي شود.»
    
    به گفته اسدي ايران همانند پلي است که بين آسياي جنوب شرقي، آسياي مرکزي و عربستان و اروپا قرار گرفته و حتي گونه هاي شمال آفريقا از جمله يوزپلنگ را در خود جاي داده است.
    
    با وجود اين وضعيت نامناسب حمايت و حفاظت از محيط زيست ايران باعث شده که آمار گونه هاي در معرض خطر انقراض طي سال هاي اخير افزايش يابد. اين آمار ناگوار را از قول هرمز اسدي بخوانيد: «طبق آمارهاي ارائه شده از سوي سازمان حفاظت محيط زيست در حال حاضر 20گونه از پستانداران ايران در معرض خطر انقراض قرار دارند. اين در حالي است که حداقل يک چهارم از اين تعداد به شدت در معرض خطر انقراض هستند. سازمان حفاظت محيط زيست سالانه آماري را در مورد تعداد گونه هاي در معرض خطر انقراض حيات وحش ارائه مي دهد ولي روش شمارشي که در اين زمينه اعمال مي شود چندان دقيق و قابل قبول نيست.»
    
    بدين ترتيب ممکن است تعداد گونه هايي که در لبه پرتگاه انقراض قرار دارند بيش از اين آمار باشند ولي ما از آنها بي خبر هستيم.
    
    با توجه به اين نکته به نظر مي رسد که وضعيت مديريت حيات وحش تنوع زيستي در ايران قابل قبول نيست به طوري که طبق گفته اسدي ايران از لحاظ مديريتي و حفاظتي در رتبه هاي آخر جهان جاي دارد و اين رکورد مايه خجالت است،
    
    آمار تنوع زيستي در ايران
    
    آمارهاي سازمان حفاظت محيط زيست نشان مي دهد که تعداد گونه هاي پستاندار وحشي ايران 165گونه است که تقريباً برابر کل گونه هاي پستاندار در قاره اروپا است. به علاوه تعداد گونه هاي گياهي ايران حدود هشت هزار گونه برآورد شده که تقريباً 22 درصد آنها بومي هستند و 502 گونه پرنده، 174 گونه ماهي، 196 گونه خزنده و 20 گونه دوزيست هم در فهرست آماري ايران به ثبت رسيده اند.
    
    اگر در مورد گونه هاي گياهي ايران که در معرض انقراض هستند کنجکاويد بايد بگوييم که گياهاني از تيره گاوزبان، گل استکاني، ميخک کاسني، آلاله، شب بو، زردکوهي و... بيشتر با خطر انقراض مواجه اند.
    
    طبقه بندي اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت (IUCN) هم نشان مي دهد که گونه هاي جانوري از جمله دو پاي فيروز، حفار ايراني، گونه هايي از خفاش ها و نهنگ آبي با خطر انقراض تهديد مي شوند.
    
    گذشته از اين درناي سيبري و کرکس پشت سفيد جزء پرندگاني طبقه بندي مي شوند که به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند. اين گزارش نشان مي دهد که گورخر که يکي از گونه هاي نادر و خاص ايراني است و در گذشته در معرض نابودي کامل قرار داشته، هم اکنون وضعيت بهتري دارد و خوشبختانه تعداد آن بيش از 200 راس گزارش شده است.
    
    وضعيت گونه هاي مرال و شوکا هم بيانگر اين است که مرال از گونه هاي حمايت و حفاظت شده يي است که فقط در مناطق حفاظت شده استان مازندران به تعداد حدود 200 راس وجود دارد. شوکا هم گونه ديگري است که جمعيت آن به حدود 90 راس مي رسد.
    
    عوامل تهديد کننده تنوع زيستي
    
    به طور کلي عواملي مانند انواع آلودگي ها، تغيير کاربري اراضي کشاورزي، تبديل اراضي به مناطق مسکوني، تجاوز به جنگل هاي طبيعي، تجارت حيوانات و گياهان وحشي، بهره برداري ناپايدار از منابع طبيعي و... از مهم ترين عوامل تهديدکننده تنوع زيستي هستند.اسدي هم مواردي از جمله ورود گونه هاي غيربومي مانند راکون، نوتريا و... شکار و صيد غيرقانوني، ازدياد حيواناتي چون شغال، گرگ و گراز و وجود شکارچيان و قاچاقچيان را از جمله مهم ترين اين عوامل عنوان مي کند. يکي ديگر از مواردي که در اين زمينه قابل گفتن است، کمبود آموزش و ابزارهاي حفاظتي است. اين متخصص حيات وحش در اين زمينه پيشنهاداتي دارد: «حفاظت زماني کامل مي شود که هم علمي باشد و هم عملي. در ايران با توجه به وضعيت اجتماعي، سياسي و اقتصادي پياده کردن و اجراي قوانين حفاظت از محيط زيست دشوار است، بنابراين در اين زمينه بايد تمهيداتي در نظر گرفته شود.»
    
    به گفته او لازم است که سازمان حفاظت محيط زيست چهره عوض کند و به جاي مديريت حفاظتي، مديريت دخالتي و تسهيلاتي را در پيش بگيرد. اين سازمان بايد در امور حيوانات دخالت و تسهيلاتي را برايشان فراهم کند.
    
    به طور مثال اگر تعداد کل و بزها در منطقه يي زياد و در زيستگاه ديگري رو به کاهش است، انتقال تعدادي از اين حيوانات به منطقه کم جمعيت اقدام مثبتي تلقي مي شود. تامين علوفه مورد نياز حيوانات در نقاطي که با کمبود غذا مواجه مي شوند يا لانه سازي براي تشويق حيوانات به توليد مثل هم از جمله دخالت هاي موثر ديگر براي بهبود و افزايش تنوع زيستي به شمار مي رود.
    
    ايجاد مراکز تحقيقاتي و تکثير حيات وحش در اسارت هم پيشنهاد ديگر اين متخصص حيات وحش در اين زمينه است. البته بهتر است که اين تکثير در همان زيستگاه اصلي گونه ها انجام شود و اگر تهديدات باز هم وجود داشت، آنها را به خارج از زيستگاه منتقل کنيم.
    
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1399 به تاريخ 1/3/86، صفحه 8 (گزارش اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3881 بار
    آثار ديگري از "آرميتا مرادي"

  ذوب شدن يخ ها را جدي بگيريم
آرميتا مرادي، اعتماد 19/3/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات محيط زيست، منابع طبيعي و توسعه پايدار
متن مطالب شماره 7، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است