|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/4/14: 40 سال بعد از انحلال تاريخي شاهين / اکرامي بود؟ دري يا پرويز دهداري؟
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1434 14/4/86 > صفحه 12 (تاريخ ورزش) > متن
 
      


40 سال بعد از انحلال تاريخي شاهين / اکرامي بود؟ دري يا پرويز دهداري؟
    هر سه عزيز بزرگوار سال ها است به رحمت حق رفته اند با اين تفاوت که جوان ترين يعني دهداري زودتر از همه رفت و يادش را همواره در دل دوستدارانش زنده و روشن نگه داشت. در مورد انحلال شاهين در روز 20 تيرماه سال 1346 حرف و سخن همواره بوده است اما به حرمت چهلمين سالگرد انحلال شاهين تاريخ ساز، نقبي ديگر بر پرونده تاريخي و پروژه سياه انحلال شاهين مي زنيم.
    
    همايون بهزادي مي گويد:«شاهين عزيز من را فقط يک اشتباه کوچک متلاشي کرد. من و ديگر بچه هاي تيم و بزرگ تر ها بارها کوشيديم تا بين دکتر اکرامي و پرويز دهداري را همچون گذشته با آشتي و دوستي پيوند دهيم ولي هيچ کدام از افکار و مرام خود کوچک ترين گذشتي نکردند.»
    
    يعني اختلاف دهداري و اکرامي باعث انحلال شاهين شد؟ آيا باورکردني است که اختلاف بين دو اسطوره تاريخ ساز شاهين نابودي اش را به همراه آورده باشد؟ يا عوامل ديگر در اين نابودي دخيل بودند. حميد جاسميان، پيرترين پرسپوليسي که خوشبختانه در قيد حيات است و در آن مناقشه طرفدار دهداري بود، مي گويد:«آنچه مهدي دري در کيهان ورزشي از اختلاف بين دهداري و اکرامي مي نوشت راست بود اما دليل حمايت آقاي «دري» سردبيرکيهان ورزشي از دهداري بر سر منافع شخصي و تباني با دولتمردان ورزش بود. آنها براي کوبيدن دکتر اکرامي به ما مي گفتند شما مبارزه را ادامه دهيد، بقيه کارها با ما،
    
    کيهان ورزشي؟، مي گويند مهدي دري و کاظم گيلانپور آدم هاي خوب و توانايي بودند اما چرا از شاهين بد مي نوشتند؟ چرا در دوراني که افکار عمومي جامعه با نقدها و مطالب کيهان ورزشي جهت دهي مي شد، کيهان ورزشي بزرگ مسير غرض ورزي و عناد را پيش گرفت؟
    
    جعفر کاشاني مي گويد:«داستان از يک آگهي شروع شد. کيهان ورزشي در سال 1340 آگهي بزرگي از ديدار شاهين و اسپارتاک مسکو را چاپ کرد. اکرامي برخلاف نظر دهداري، پول آگهي را به کيهان ورزشي نداد و اعلام کرد اين وظيفه نشريه موردنظر بوده که براي انجام مسابقه اطلاع رساني کند. از يک دستمال جنگ قيصريه شروع شد.» اما مسوولان وقت ورزش، شاهين و بقايش را برنمي تابيدند. سال ها است سعي داريم عنوان کنيم که شاهين اکرامي مدير وقت باشگاه مظلومانه نابود شده اما رفتار عصبي و خودمختار مسوولان رده اول شاهين، بي اعتنايي به قوانين وقت و بالاخره اختلافي که با نشريه کيهان ورزشي داشتند به اختلاف اکرامي مدير و دهداري سرمربي و محبوب اضافه شد تا شاهين منحل شود.
    
    - - -
    
    روز 16 تيرماه 1346 شاهين و تهران جوان برابر هم به ميدان رفتند. شاهين صدرنشين رقابت ها بود، تهران جوان تيم دوم دارايي يا به عبارتي تيم حسين فکري بود. داوود حيدري داور ديدار هم يک دارايي چي قديمي بود. او در نيمه اول ابراهيم آشتياني يار پرسپوليس را اخراج کرد، پرسپوليس هم يک بر صفر از حريف عقب افتاد. کيهان ورزشي در شماره 24 تيرماه 46 مي نويسد: بعد از گل تهران جوان مهندس خواجه نوري که ظاهراً سرپرست شاهين است اما فقط پروانه شاهين به نام او است اصرار دارد که نامه اعتراضيه باشگاه شاهين را به حسين سرودي رئيس فدراسيون که در جايگاه امجديه نشسته بدهد. اعتراض شاهين نسبت به حضور «قاسم طبيبي» بازيکن تهران جوان در ميدان است. آنها مي گويند طبيبي يک هفته قبل اخراج شده است. رئيس فدراسيون نامه را به دبير هيات فوتبال تهران ارجاع مي دهد. خواجه نوري عصباني ناگهان از کوره به در مي رود و شروع به فحاشي مي کند. سرودي برخاسته و يک سيلي محکم به گوش خواجه نوري زده و جايگاه به هم مي ريزد،
    
    دعواي جايگاه تير خلاص بر جمجمه شاهيني بود که مدت ها در پي انحلالش بودند. آنها دو بار هم در ادوار گذشته به دليل تمرد از احکام و قوانين و ايجاد آشوب به مرز انحلال رسيده بودند. منوچهر قراگزلو رئيس وقت سازمان تربيت بدني روز سه شنبه 20 تيرماه سال 1346، 180 روز قبل از مرگ تختي، شاهين را در هوا مي زند. بيانيه او اين گونه است: «از آنجا که به تبع از نيات عاليه، تقويت روح ورزشکاري و احياي خصايل نيکوي جوانمردي و بالاخص ايجاد و حفظ انضباط در محيط ورزش از اهم وظايف اين سازمان بوده و کراراً اين موضوع به اطلاع فدراسيون ها و مسوولان باشگاه ها رسانيده شده که در ايجاد يک محيط سالم ورزشي با سازمان تربيت بدني که نهايت کوشش را براي اين منظور مي نمايد همکاري نموده تا ورزشکاران بتوانند در چنين محيطي فارغ از هرگونه ناراحتي به امر ورزش بپردازند، نظر به اينکه بعضي از باشگاه ها همکاري لازم را در اين مورد ننموده و وضعي را پيش آورده اند که با روح سالم ورزشي منافات دارد علي هذا بنا به مقتضيات و مصالح عمومي و اجتماعي از تاريخ سه شنبه 20 تيرماه 46 پروانه باشگاه شاهين لغو مي شود.»
    
    حرف آخر را ناظم گنجاپور مي زند، مردي که در نيمه دوم 3 گل زد و شاهين بازي را برد. او آخرين گل هاي شاهين را قبل از انحلال زد. «دعواي بين خواجه نوري و سرهنگ سرودي در ابتداي نيمه دوم پيش آمد. يک لحظه برگشتم و ديدم در جايگاه دعوا شده اما توجهي نکردم، کلاني، شيرزادگان و همايون بهزادي سه پاس گل دادند و من 3 گل زدم. با اين حال پايم عجيب درد مي کرد. يادم مي آيد بعد از سه گل مسعود برومند بالاي سر من ايستاده بود و براي من که در حال بيهوش شدن بودم دست مي زد. از امجديه بيرون مي رفتيم که ديديم مکري، سرودي، محب، اسداللهي و... دور هم جمع شده اند و پچ پچ مي کنند. به دوستانم گفتم، فردا اتفاقي رخ مي دهد و رخ داد، شاهين نابود شد،
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1434 به تاريخ 14/4/86، صفحه 12 (تاريخ ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 342 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه ژيلوان
متن مطالب شماره 2، اسفند 1394را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است