|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه86/4/25: پيش فروش آخرين هري پاتر ركوردها را شكست / ايران ۵۰۰ نسخه جهان يك ميليون نسخه
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 657
سه شنبه دوم بهمن ماه 1386


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 506 25/4/86 > صفحه 16 (هنر) > متن
 
 


پيش فروش آخرين هري پاتر ركوردها را شكست / ايران ۵۰۰ نسخه جهان يك ميليون نسخه


نويسنده: آزاده شهمير نوري


    
    پيش فروش هفتمين جلد كتاب هري پاتر در ايران به 500 نسخه هم نرسيده در حالي كه بيش از يك ميليون نسخه از هفتمين كتاب هري پاتر با عنوان «هري پاتر و حفره هاي مرگبار» توسط سايت آمازون در آمريكا و اروپا به فروش رفته است.
    
     اما كتابخوان هاي ايراني كم تر از 500 نسخه اين كتاب محبوب جهاني را پيش خريد كرده اند. فروش و رونمايي اين كتاب از نخستين لحظه 21 ژوييه مصادف با 30 تيرماه در سراسر جهان آغاز مي شود، علاقه مندان به اين كتاب در سراسر جهان براي هرچه زودتر دريافت كردن اين كتاب و خواندن آن مقابل مراكز فروش صف مي كشند.
    
    ابتدا قيمت اين كتاب توسط سايت آمازون 89/18 دلار اعلام شد كه اين سايت آن را به 99/17 دلار كاهش داد. براساس گزارش سايت آمازون 620 هزار نسخه از اين كتاب در آمريكا و 250 هزار نسخه آن در بريتانيا به فروش رفته است كه نسبت به پيش فروش جلد ششم افزايش داشته است.
    
    اين در حالي است كه دو مركز شهر كتاب و انتشارات بيان سليس به عنوان دو نماينده انتشارات «بلومزبري» ناشر انگليسي كتاب در ايران، قيمت كتاب را 18 پوند اعلام كرده و حدود 500 نسخه از آن را پيش فروش كرده اند كه بيش تر اين رقم متعلق به انتشارات بيان سليس است.
    
    انتشارات بيان سليس پيش فروش اين كتاب را از طريق مراجعه حضوري به فروشگاه هاي بيان سليس و نشر چشمه مدتي بعد از نمايشگاه بين المللي كتاب امسال در ارديبهشت ماه آغاز كرد.
    
    اين انتشارات همزمان با پرده برداري و رونمايي كتاب در سراسر جهان از كتاب رونمايي و آن را به دست خريداران مي دهد.
    
    طي سال هاي گذشته شماره هاي پيشين هري پاتر از نخستين ثانيه هاي نيمه شبي كه تاريخ انتشار و رونمايي كتاب جديد اعلام مي شد، همزمان در انگليس و در سراسر جهان به فروش مي رسيد، اما به دليل اختلاف ساعت مراكز مختلف فروش در بعضي از كشورها از جمله ايران، زمان رونمايي كتاب به نيمه شب و يا ساعت هاي ديگري مي افتد كه عموما در اين زمان چنين برنامه هايي برگزار نمي شود اما علاقه مندان و تشنگان داستان هاي جادويي و اسرارآميز هري پاتر در برخي كشورها كه نمي توانند چند ساعت صبر كنند تا صبح روز بعد و زماني كه فعاليت روزانه آغاز شده كتاب را از يكي از كتابفروشي ها تهيه مي كنند، در نخستين ساعت شبانه روز، حالاهر ساعتي كه مي خواهد باشد، به مراكز فروش مراجعه مي كنند.
    
    استقبال باورنكردني از فروش كتاب هري پاتر قبلي در اولين ساعت به گونه اي بود كه دنيا را متعجب كرد، همچنين اين كتاب هنوز رتبه اول كتاب هاي پيش فروش شده در جهان را به خود اختصاص داده است.
    
    حميدرضا طلاكوب مدير انتشارات بيان سليس كه پيش فروش جلد ششم و هفتم كتاب هري پاتر در ايران را انجام داده است، مي گويد: «تا به حال حدود 350 نسخه به زبان انگليسي از هفتمين جلد را پيش فروش كرده ايم. قيمت كتاب 18 پوند است و چون قيمت پوند در ايران متغير است 20 هزار تومان از مبلغ كتاب از خريداران دريافت و الباقي در زمان تحويل به قيمت پوند در همان روز محاسبه و دريافت مي شود.»
    
    حسن كيائيان مدير نشر چشمه نيز كم تر از 50 نسخه از اين كتاب را پيش فروش كرده است. به گفته اين ناشران، خريداران ساعت دو و 31 دقيقه بامداد روز 30 تير ماه مي توانند با مراجعه به كتاب فروشي بيان سليس كتاب خود را تحويل بگيرند; اما با توجه به زمان رونمايي كتاب در ايران پيش بيني دقيقي از مراجعان نمي توان داشت. طلاكوب در اين باره توضيح مي دهد: «براي خود ما هم خيلي جالب است كه بدانيم كساني كه در آن زمان به كتاب فروشي مراجعه مي كنند تا كتاب را تحويل بگيرند چه كساني هستند، اما به طور قطع در اين ميان مي توان پيش بيني كرد كه ناشران و مترجماني كه مي خواهند كتاب را به فارسي ترجمه كنند از اولين مراجعان و بي تابان براي گرفتن كتاب باشند. ما تنها 350 نسخه انگليسي كتاب را فروخته ايم اما كتاب هاي هري پاتر ترجمه شده به زبان فارسي تا 200 هزار نسخه نيز در ايران به فروش رفته كه در بازار نشر ايران رقم بسيار قابل توجهي است.»
    
    فروشگاه شهر كتاب، نيز براي ارايه هري پاتر هفت به علاقه مندان، همزمان با رونمايي جهاني آن برنامه هايي دارد. مهدي زاده مدير فروشگاه شهر كتاب مركز و نمايشگاه هاي خارجي نيز كه نماينده ديگر بلومزبري، ناشر هري پاتر است در اين باره مي گويد: «تا به حال تعدادي از اين كتاب را پيش فروش كرده ايم، اما اين رقم هنوز قابل توجه نيست. هنوز درباره عرضه اين كتاب همزمان با ساير مراكز دنيا تصميم قطعي نگرفته ايم. اين اقدام يك اقدام نمادين است و تفاوت ويژه اي در سود اقتصادي و فروش كتاب ندارد. از سوي ديگر با توجه به مشكلات باز كردن فروشگاه در آن ساعت از شب و همين طور هماهنگي هايي كه لازم است با نيروي انتظامي و اداره اماكن انجام شود، هنوز انجام اين طرح قطعي نيست.»
    
    مهدي زاده ادامه مي دهد: «با توجه به ويژگي هاي كتاب هري پاتر و فروش بالاي آن، قرارداد سفت و سختي با ناشر كتاب بسته ايم كه شامل 50 نامه قرارداد است. ما به عنوان يكي از دو نماينده اين ناشر در ايران فعاليت مي كنيم و كتاب هري پاتر قبل از تاريخ 21 ژوييه براي ما هم ارسال مي شود اما از آن جايي كه نمي توانيم پيش بيني كنيم كه با توجه به مشكلات حمل و نقل و موارد پيش بيني نشده ديگر، آيا كتاب، به موقع به دست ما مي رسد يا خير، ترجيح مي دهيم قول قطعي به خريداران ندهيم، اما بعد از آن تاريخ هر كدام از خريداران كتاب را سفارش بدهند حداكثر تا 10 روز بعد كتاب در اختيار آن ها قرار مي گيرد.»
    
    هري پاتر محبوب ترين كتاب 25 سال اخير است و با وجودي كه براي گروه سني نوجوانان و توسط جي كي رولينگ معلم مدرسه نوشته شده است، مخاطبان بزرگسال زيادي در جهان دارد. اين كتاب كه درباره دنياي جادوگري است، چنان تاثيري بر مردم گذاشته كه چندي پس از محبوبيت آن در جهان، يك مركز آموزش فنون جادوگري در استراليا تاسيس شد.
    
    هري پاتر در ايران نيز به كالبد نيمه جان نشر و بازار كتاب جان تازه اي تزريق كرد. استقبال از اين كتاب در ايران نيز به گونه اي بود كه ناشران زيادي همزمان به انتشار و چاپ آن دست زدند.
    
    برخي كارشناسان و ناشران معتقدند كه فروش هفتمين جلد از هري پاتر بيش تر از نسخه هاي قبلي در ايران باشد. طلاكوب هم اين پيش بيني را تاييد مي كند: «مشتاقان هري پاتر مي خواهند بدانند چه اتفاقي براي اين قهرمان مي افتد. ضمن اين كه در اين مدت اخباري درباره كشته شدن بعضي از دوستان نزديك هري اعلام شده است. اين علاقه مندان داستان هاي هري پاتر را ترغيب مي كنند تا هر چه زودتر داستان را بخوانند.»
    
    او با اشاره به اين كه جلدهاي قبلي هري پاتر هنوز هم به فروش مي رود، توضيح مي دهد: «هنوز هم ما سفارشاتي مبني بر خريد مجموعه كامل داستان هري پاتر از جلد اول تا هفتم را داريم. بي ترديد اين كتاب را بايد از سري كتاب هاي تاثيرگذار بر بازار نشر و رونق آن دانست.»
    
    ترجمه اولين جلد كتاب هري پاتر توسط يكي از ناشران با قيمت 300ر3 تومان به بازار آمد; قيمت جلدهاي بعدي كتاب از دوم تا ششم به ترتيب حدود 3800،7800، 11000 (سه جلد) و 8000 تومان بوده است.
    
    قيمت اين كتاب در بازار ايران نسبت به كتاب هاي داستاني ديگر بالاتر است، اما تيراژ 200 هزار نسخه اي جلد ششم نشان مي دهد مردم هنوز هم به كتاب هاي جذاب و خواندني و البته كتاب هاي معروف و مشهور علاقه مند هستند.
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    


 روزنامه سرمايه، شماره 506 به تاريخ 25/4/86، صفحه 16 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 704 بارآثار ديگري از "آزاده شهمير نوري"

  زماني براي ارزيابي جايزه خانه موسيقي / با داريوش پيرنياكان ، دبير جشن خانه موسيقي
آزاده شهمير نوري، جام جم 9/2/88
مشاهده متن    
  سال پراجراي موسيقي ايراني / موسيقي در سالي كه گذشت
آزاده شهمير نوري، جام جم 18/1/88
مشاهده متن    
  نگاهي به حضور موسيقي پاپ در جشنواره بيست و سوم / آزمون و خطاي پرسروصدا
آزاده شهمير نوري، اعتماد 5/10/86
مشاهده متن    
  گروه شمس به ياد مولانا ميخواند /پورناظري: شركت هاي اقتصادي به فعاليت هاي هنري علاقه مند شده اند
آزاده شهمير نوري، سرمايه 24/5/86
مشاهده متن    
  آيدين آغداشلو: خريد كارشناسانه اثر هنري_ثروت ميآورد
آزاده شهمير نوري، سرمايه 7/5/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي نقشه برداري و اطلاعات مكاني
متن مطالب شماره 4 (پياپي 904)، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است