|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران86/5/2: يك دهه وفاق
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7001
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3695 2/5/86 > صفحه 24 (صفحه آخر) > متن
 
      


سرمقاله 
يك دهه وفاق


نويسنده: كاوه اشتهاردي


    
    
    روزنامه الوفاق يكي از نشريات مؤسسه فرهنگي مطبوعاتي ايران وارد يازدهمين سال فعاليت خود شد. تولد «الوفاق» در سال ۱۳۷۶ با ايام ولادت حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله و سلم (مظهر صبر و رحمت) مصادف بود و اكنون پس از گذشت ۱۰ سال، سالگرد اين تولد، مقارن با ايام ميلاد حضرت علي عليه السلام (مظهر عدالت و مهرورزي) است.
    همانطور كه از نام اين روزنامه بر مي آيد، وفاق، برادري و دوستي، هدف اصلي اين روزنامه است؛ برادري ميان مسلمانان و ميان مردم منطقه و جهان. زيرا طبق تعاليم اسلامي، تفرقه افكني از برنامه هاي شيطان است و ايجاد برادري، مهرورزي و وحدت، گام نهادن در راه خداوند متعال. بنا به فرموده بنيانگذار جمهوري اسلامي (ره) « دعوت به اسلام، دعوت به وحدت است » و قطعاً دست اندركاران روزنامه الوفاق هم صرفاً در جهت اين وحدت و وفاق قلم و قدم مي زنند.
    الوفاق به عنوان يك رسانه پويا، نقش تسهيل كننده در روابط كشورمان با كشور هاي اسلامي را برعهده گرفته، زيرا بسياري ازحرف ها بين كشور ها وجود دارد كه در قالب هاي ديپلماتيك نمي گنجد يا نيازمند زمينه سازي در حوزه هاي ديگر است. درج يك مطلب در روزنامه، مي تواند به تيرگي روابط بينجامد يا ممكن است فضاي دوستي و وفاق را تقويت كند. بنابراين عموماً فعاليت در رسانه ها و بخصوص روزنامه هايي همانند الوفاق از حساسيت بالايي برخوردار است و بويژه اين كه الوفاق، هم اينك با داشتن چنين تجربه و نفوذي، مورد توجه ديپلمات هاي مقيم كشورمان و حتي دستگاه هاي ديپلماتيك منطقه است و توانسته دوستان بسياري را- كه ديروز با حضور چشمگير آنها در مراسم سالگرد اين روزنامه، جلوه اي از آن را شاهد بوديم - براي خود دست و پا كند.
    اين رابطه متقابل ميان الوفاق با رسانه ها، كارشناسان و ديپلمات ها همواره به گسترش و تعميق روابط كشورمان با كشورهاي منطقه كمك كرده است .
    ما مسلمانيم و در قبال شرايط همديگر مسئول. تأكيد اسلام از سويي، تلاش براي برقراري دوستي و مودت بين مسلمانان و از سوي ديگر شدت و برخورد با كفار است. متأسفانه نفوذ تكفيري ها در قالب گروه هاي به ظاهر مخالف آمريكا، چهره نادرستي را از اسلام برجاي گذاشته است. در حالي كه اسلام دين رحمت، مودت و وفاق است و در اسلام بيش از اين كه بر «جهاد ابتدايي» تأكيد شده باشد، بر «جهاد دفاعي» تصريح شده و اين نشان مي دهد كه اولاً دين اسلام، خواهان جنگ ميان مسلمانان با غير مسلمانان نيست و ثانياً اگر غير مسلمانان عليه مسلمانان اعلان جنگ كردند، در حدي كه تعرض دشمنان دفع شود، تأكيد شده است. از اين نظر تأسيس الوفاق نيز بر مبناي جنگ رسانه اي كفار است كه آنها شروع كرده اند و ما براي دفاع از كيان مسلمانان و تنوير افكار عمومي آنها و مردم جهان، به سلاح الوفاق مجهز شده ايم. البته ساده انگاري است كه امروز هم الوفاق را فقط براي دفاع بدانيم، الوفاق بايد شمشيري تيز و بران براي شكافتن قلب سياه دشمنان اسلام باشد.
    در همين راستا، اين مؤسسه در حال حاضر درصدد چاپ همزمان الوفاق در چند كشور مهم منطقه است؛ مقدمات اين كار در برخي كشور ها از جمله عراق و لبنان فراهم شده است و ما دست دوستان خود را در كشورهاي ديگر به گرمي مي فشاريم زيرا نيازمند همكاري متقابل با آنان هستيم. هرچه اين همكاري، بيشتر و عميق تر شود، اميدواري ما براي اتخاذ يك موضع واحد عليه دشمنان اسلام بيشتر خواهد شد، زيرا آمريكا و تكفيري ها چشم ديدن مسلمانان را در كنار يكديگر ندارند و هر روز توطئه جديدي مي آفرينند تا از تفرقه ها سود ببرند.
    امروزه برادران ديني ما در افغانستان، عراق، فلسطين و لبنان آماج حملات و طرح هاي فتنه انگيز صهيونيست هاي آمريكايي و اسرائيلي هستند و ما بر پايه تأكيدات اسلامي نبايستي دست روي دست بگذاريم و تكه تكه شدن كشورهاي اسلامي را نظاره گر باشيم. هركس به قدر وسع خود تكليف دارد تا در راه خداوند متعال جهاد كند. آنقدر كه آمريكايي ها، اسرائيلي ها و تكفيري ها در باطل خود تلاش مي كنند، ما در راه حق خود ايستادگي و كوشش نمي كنيم. طي ۳ سال اول حمله آمريكا به عراق، آمريكايي ها حدود ۶ ميليون انجيل در عراق منتشر كرده اند يا قرآن هايي را چاپ كرده اند كه آيات جهاد و شهادت از آن حذف شده است. انصافاً ما طي اين چند سال، چقدر در راه اسلام تلاش كرده ايم؟
    بيش از ۱۶۰۰ رسانه محلي و منطقه اي و بين المللي فقط در آمريكا فعالند كه وظيفه تبشيري و تبليغ صهيونيسم مسيحي را برعهده دارند. برخي از برنامه هاي آنها گاهي به طور همزمان از ۵۰ شبكه راديو تلويزيوني پخش مي شود. آنها براي كارهايشان برنامه دارند، هماهنگ اند و البته اگر كوچك ترين تلاشي از ما در روزنامه هايمان مشاهده كنند بلافاصله عليه ما جبهه گيري مي كنند. آنها حاضر نيستند حتي صداي ديگري غير از صداي خودشان در جهان شنيده شود. آخرين موضع گيري شان هم عليه يكي از نشريات همين مؤسسه؛ «ايران ديلي» بود كه سايت وزارت امور خارجه اسرائيل اتخاذ كرد.
    ما ايمان داريم كه يك قدم ما با توكل بر خداوند متعال مي تواند تأثيرات شگرفي در حوزه رسانه ها ايجاد كند و حتي با روشنگري مي توانيم بسياري از اهداف پنهان آنها را آشكار سازيم. كشورهاي اسلامي نياز به وحدت و وفاق دارند تا بتوانند در برابر غول هاي رسانه اي دشمنان ايستادگي و مقاومت كنند و مقاومت در برابر زورگويي هاي دشمنان اسلام تنها راه نجات و رستگاري است كه اين موضوع را يكي از اهداف الوفاق قرار داده ايم تا بتوانيم به تقويت فضاي همدلي و دوستي ميان مسلمانان كمك كنيم.
    در عين حال هيچ كس ادعا ندارد كه الوفاق از «نقد» مبرا است. مؤسسه فرهنگي مطبوعاتي ايران نيازمند آن است كه تمام كارشناسان و صاحبنظران دست ما را بگيرند و نقدهاي دلسوزانه شان را براي رشد و تعالي نه فقط الوفاق، بلكه تمام نشريات اين مؤسسه در اختيارمان بگذارند .
    اين تعبير پيش از اين نيز مورد تأكيد قرار گرفته كه، تيراژ و گستره توزيع نشريات اين مؤسسه، نه فقط محدود به چندصد هزار نسخه چاپي، بلكه فرياد رسا و بلندي خواهد بود كه طنين آن بايد پرده هاي ضخيم تبليغات حاكم بر افكار عمومي جهان و لايه هاي پنهان سياستهاي اعمالي ابرقدرت ها را شكافته و حقانيت خود را به گوش جهانيان برساند.
    
    
    
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3695 به تاريخ 2/5/86، صفحه 24 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 226 بار
    آثار ديگري از "كاوه اشتهاردي"

  سخني با خوانندگان محترم «ايران» در آستانه سالي نو و روزنامه اي نو
كاوه اشتهاردي، ايران 8/12/88
مشاهده متن    
  سخني با خوانندگان
كاوه اشتهاردي، ايران 20/8/85
مشاهده متن    
  «ايران» در حركت جديد
كاوه اشتهاردي، ايران 6/8/85
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي باليني ابن سينا
متن مطالب شماره 3 (پياپي 89)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است