|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران86/5/4: گزارشي از آسايشگاه جذاميان «بابا باغي» تبريز: اين خانه ديگر سياه نيست
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7040
دو شنبه 2 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3697 4/5/86 > صفحه 20 (ايران زمين) > متن
 
      


گزارشي از آسايشگاه جذاميان «بابا باغي» تبريز: اين خانه ديگر سياه نيست


نويسنده: مهرداد خوشكار مقدم، محمد عزيزي راد


    با تلاش هاي ۷۰ ساله پزشكان و متخصصان ايراني و خارجي براي درمان بيماران جذامي ساكن شهرك «بابا باغي» در تبريز، اين مجموعه هم اكنون به يكي از مراكز عمده تحقيقات بيماري هاي پوستي جهان تبديل شده است.
    آسايشگاه «بابا باغي» كه به مساحت ۷۵ هكتار در ۱۵ كيلومتري شمال غربي تبريز واقع شده است، در سال ۱۳۱۰ شمسي به اسكان بيماران جذامي شمال، غرب و شمالغرب كشور اختصاص يافت اما به دليل كمبود امكانات، شرايط براي اسكان و درمان بيماران جذامي به هيچ وجه مهيا نبود.
    ۲ سال بعد در سال ،۱۳۱۲ بلديه تبريز شهرك بابا باغي را به قيمت ۶۰۰ تومان خريداري كرده، پس از انجام برخي تغييرات و مهيا كردن شرايط اوليه، اين مكان را به وزارت بهداشت آن روزگار واگذار كرد.
    اين مجموعه از ۷۰ سال گذشته تاكنون، همواره پناهگاه بيماراني بوده كه جامعه به دليل ناآگاهي و عدم اطلاع كافي از اين نوع بيماري، از آنها رويگردان بوده است.
    * خانه سياه بود
    آسايشگاه بابا باغي، حكايت انسان هايي كه به دليل ابتلابه بيماري جذام (خوره) و از دست دادن اعضاي بدن خود ناگزير از پشت كردن به زندگي شدند.
    دكتر محمدحسين مبين، پزشكي كه به دليل نيم قرن فعاليت در اين آسايشگاه به «پدر جذاميان» شهرت يافته است، مي گويد: جاي جاي آسايشگاه بزرگ بابا باغي تبريز، داستان هاي بسياري از بيماراني در سينه دارد كه از بد روزگار و به دليل محروميت هاي اجتماعي به مدت چندين دهه، عمر خود را به دور از اجتماع و بر فراز ارتفاعات سپري كرده اند.
    وي با يادآوري سال هاي تلخ گذشته مي افزايد: در سال هاي غمبار دهه هاي ۱۳۳۰ و ،۱۳۴۰ بيماري جذام در نقاط مختلف كشور بويژه خطه آذربايجان بيداد مي كرد. در آن سال هاي شوم چه جوان هايي كه به دليل ابتلابه بيماري جذام و تغييره چهره ظاهريشان، مجبور به گذشتن از عشق و زندگي و
    دل كندن از خانه و ديار خود شدند.
    آسايشگاه بابا باغي تبريز كه در سال هاي ابتدايي تأسيس آن به دليل حصارهاي ۳ متري اطراف آن بيشتر به يك اردوگاه شباهت داشت، فعاليت خود را با پذيرش ۷۵ بيمار جذامي آغاز كرد. اين مركز در فاصله كمتر از ۲ سال، ۶۰۰ نفر از جذاميان مناطق مازندران، گيلان، كردستان و آذربايجان را در خود جاي داده بود.
    دكتر مبين مي گويد: در سال هاي اوليه فعاليت بابا باغي، كمبود پزشك و داروي جذام مشكلات بسياري را براي بيماران آن به وجود آورده بود اما با فعاليت هاي صورت گرفته، اين مركز در كانون توجهات بين المللي از جمله سازمان بهداشت جهاني قرار گرفت.
    به گفته وي، در سال هاي دهه ۱۳۳۰ شمسي، «جذام» به عنوان خوفناك ترين بيماري آن زمان، سايه شوم خود را بر سراسر آذربايجان افكنده بود، به طوري كه دو سوم بيماران جذامي كشور در اين خطه زندگي مي كردند. از اين رو، در فاصله سال هاي آغاز فعاليت بابا باغي تا اوايل دهه ،۱۳۴۰ اعتقاد همگان بر قرنطينه كردن و حبس بيماران جذامي استوار بود، فارغ از اين كه اينان نيز همچون ديگران از حق حيات برخوردار بودند.
    استاد محمد حسين مبين خاطرنشان مي كند: به طور كلي، سال هاي دهه ۲۰ تا اواخر دهه ۴۰ دوران سياه تسلط بيماري جذام در ايران بود. كمبود بهداشت، نبود پزشك متخصص و ناياب بودن داروي جذام روزگار سختي را براي جذاميان ايران بويژه در «بابا باغي» فراهم كرده بود.
    وي مي افزايد: از سوي ديگر، مردم عادي نيز به دليل نداشتن آگاهي بيماران جذامي را از جامعه طرد كرده بودند. در آن سال ها اين خانه واقعاً سياه بود.
    * خانه ديگر سياه نيست
    ساكنان شهرك كوچك «بابا باغي» اما بعدها ياد گرفتند كه چگونه با نامرادي هاي روزگار كنار آمده و به واسطه ابتلابه يك بيماري ساده از همه خوشي ها و زيبايي هاي زندگي چشم نپوشند.
    اينان در سايه تلاش هاي دلسوختگاني كه براي خدمت به بشريت هيچ مرز و محدوده اي قائل نبودند، با طعم شيرين زندگي آشنا شدند و در همان آسايشگاه كه روزي به خانه سياه شهرت يافته بود، به دامان زندگي بازگشتند.
    دكتر مبين مي گويد: از سال هاي دهه ،۴۰ آسايشگاه بابا باغي محل فعاليت پزشكان بين المللي از كشورهايي چون فرانسه، لبنان و ... شد. همچنين در اين دوران، پزشكان ايراني براي آموزش درمان بيماري جذام از سوي سازمان بهداشت جهاني به كشورهاي اروپايي و آفريقايي اعزام شدند. پزشكاني چون دكتر دهقان، دكتر فرزام، دكتر داويد و دكتر جان استامفورد زحمات بسياري در اين مجموعه متحمل شده اند.
    نكته جالب در مورد آسايشگاه بابا باغي اين كه نخستين پزشك داوطلب خدمت در اين مركز، يك طبيب اروپايي بوده است. دكتر آلفونس داويد، كه در اين شهرك دورافتاده ساكن شد، به فاصله چند سال الهام بخش پزشكان ايراني شد به طوري كه طبق گفته خود دكتر مبين، آشنايي با دكتر داويد، او را به سوي فعاليت در اين مركز تشويق كرد.
    به طور كلي، در سال هاي بعد از دهه ،۵۰ ديگر از نااميدي ها و يأس هاي دو نسل قبلي ساكن آسايشگاه «بابا باغي»، خبري نبود و مردان و زنان اين وادي فراموش شده با بستن پيمان زندگي با همديگر، نونهالاني سالم و سرحال به محيط حيات خود تقديم كردند.
    زندگي در «بابا باغي» پس از سال ها رنج و مشقت جان گرفت و با تلاش مداوم و مستمر پزشكان و پرستاران بشردوست، اين مكان كانون توجهات داخلي و جهاني شد. با انتصاب دكتر مبين به رياست آسايشگاه در دهه ،۴۰ حصار ۳ متري دور آن كه به تعبير خود استاد، بابا باغي را شبيه «زندان باستيل» كرده بود، از ميان برداشته شد.
    با افزايش حساسيت ها و بيشتر شدن توجه دولت به بيماري جذام، آسايشگاه «بابا باغي» ،ايران در رديف كشورهاي كمك گيرنده از سازمان بهداشت جهاني قرار گرفت و در سال ۱۳۴۲ نخستين محموله داروي ضدجذام براي درمان ۶۰۰ بيمار ساكن بابا باغي، وارد اين مركز شد.
    پس از وقوع انقلاب اسلامي نيز آسايشگاه
    بابا باغي هرگز از نظر دولت به دور نماند. اين آسايشگاه هنوز هم خاطره سفر علي اكبر ولايتي، وزير امور خارجه وقت را به ياد دارد.
    قاسم اللهياري، دبير انجمن حمايت از بيماران جذامي آذربايجان شرقي نيز مي گويد: هم اكنون تقريباً تمامي امكانات رفاهي و زندگي براي جذاميان و خانواده هاي آنان در آسايشگاه بابا باغي توسط دولت تأمين مي شود.
    وي كه از سال ۶۱ تا ۷۲ رياست آسايشگاه بابا باغي را بر عهده داشته است، مي افزايد: هزينه هاي امور جاري زندگي جذاميان اين مركز مانند صبحانه، ناهار، شام، برق، آب، تلفن و. .. از سوي دولت پرداخت مي شود.
    او خاطرنشان مي كند: دانشگاه علوم پزشكي تبريز ساليانه بودجه اي در حدود ۱۰۰ ميليون تومان به اين مركز اختصاص مي دهد از اين رو، در مقايسه با ساليان گذشته، بيماران جذامي و خانواده هاي آنان در مجموعه بابا باغي در آسايش نسبي قرار دارند.
    «بابا باغي» در طول مدت فعاليت خود گرچه از كمك هاي دولتي بهر ه مند شده، اما بدون شك نقش و تأثير كمك هاي مردمي از جمله تشكل هاي اجتماعي اين منطقه در توسعه و بهبود وضعيت بهداشتي و عمراني آن انكارناپذير است.
    در حال حاضر، كمك به «بابا باغي» و عيادت از بيماران جذامي به يك فرهنگ پسنديده در تبريز تبديل شده است. از سوي ديگر، با افزايش آگاهي عمومي از بيماري جذام، كمك هاي مردمي همواره يكي از مهمترين منابع تأمين نيازهاي جذاميان بوده است.
    دكتر مبين خاطرنشان مي كند: با شرايط حاضر و عشق و محبتي كه در مردم نسبت به بابا باغي وجود دارد، به جرأت مي توان گفت كه نه تنها اين خانه ديگر سياه نيست، بلكه مكاني اميدبخش و شادي آفرين است.
    هم اكنون ۱۲۳ خانواده شامل ۲۳۰ بيمار مرد، ۶۰ بيمار زن و ۸۰ كودك سالم در كنار ۸۰ نفر پرسنل اداري در آسايشگاه بابا باغي ساكن و به كارهايي مانند كشاورزي، دامداري و ديگر فعاليت هاي خدماتي مشغول هستند.
    به گفته دكتر مبين، با توجه به پيشرفت
    فوق العاده علوم پزشكي، بويژه در زمينه درمان قطعي جذام، امروزه اين بيماري نيز همرديف با ديگر بيماري هاي پوستي محسوب شده، ديگر نيازي به وجود آسايشگاه هاي خارج از شهر نيست.
    به نظر مي رسد با تمام اين شرايط، ادامه سكونت خانواده هاي بيماران جذامي در آسايشگاه بابا باغي تبديل به يك عادت شده و بيشتر جنبه روحي و رواني دارد وگرنه به قول خود استاد مبين، كم كم زمان آن فرا رسيده كه اين افراد نيز همانند ساير بيماران عادي به دامان جامعه بازگردند.
    دكتر محمد حسين مبين يادآور مي شود: بيماري جذام ديگر مانند سال هاي دهه ۲۰ تا ۵۰ بيماري وحشتناك و خانمانسوز نيست، به طوري كه طول مدت درمان جذام از ۱۵ سال در دهه ،۴۰ به ۴۵ روز در عصر حاضر كاهش يافته است.
    او همچنين مي افزايد: در سايه تلاش محققان سراسر دنيا در يافتن درمان قطعي جذام، سازمان بهداشت جهاني سال ۲۰۰۰ را سال ريشه كني جذام در جهان اعلام كرد.
    گفتني است برابر استاندارد سازمان بهداشت جهاني، اگر در يك كشور ميزان مبتلايان به جذام كمتر از ۱۰ نفر در ميان هر ۱۰ هزار نفر باشد، بيماري جذام در آن كشور ريشه كن شده است. طبق گفته دكتر مبين، اين بيماري در ايران به طور كلي كنترل شده به طوري كه هم اكنون نسبت مبتلايان به جذام در كشور ۱۲ صدم در هر ۱۰ هزار نفر است. اما او تأكيد مي كند: با اين حال وظيفه ما پزشكان براي بيماريابي همچنان ادامه خواهد داشت.
    طبق آخرين آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، در حال حاضر كمتر از ۷۰۰ نفر در ايران به بيماري جذام مبتلاهستند كه با انجام مراحل درماني، به زودي به آغوش جامعه باز خواهند گشت.
    جذام يك بيماري ميكروبي است كه عمدتاً به واسطه قطرات تنفسي و از راه بيني و دهان در تماس نزديك و مكرر با فرد بيمار منتقل مي شود.
    ۹۵ درصد مردم به صورت طبيعي در برابر ميكروب جذام مقاوم اند و اين بيماري بيشتر در خانواده هاي مستعد از والدين به فرزندان سرايت مي كند.
    هم اكنون يك ميليون و ۲۰۰ هزار نفر در دنيا مبتلابه جذام هستند و در حال حاضر بيماري جذام محدود به برخي كشورهاي آفريقايي، آسيايي و جنوب آمريكاست.
    * همتي ديگر بايد...
    با وجود آنچه گفته شد، مشكلي ديگر همچنان باقي است. خانواده هاي بيماران جذامي بهبود يافته از ترس برخورد ناآگاهانه برخي از مردم از ورود به جامعه بيم دارند. در اين ميان، آنهايي كه به ميان مردم بازگشته اند، نيز از مشكلات بسياري رنج مي برند.
    فقر، بيكاري، مشكلات معيشتي و... معضلاتي است كه گريبانگير اين قشر از هموطنان شده است. قاسم اللهياري، دبير انجمن حمايت از بيماران جذامي آذربايجان شرقي، در اين زمينه مي گويد: همچنان كه عموم مردم براي ريشه كني بيماري جذام در ايران كمك كردند، لازم است تا براي بازگشت بيماران شفايافته به آغوش جامعه نيز تلاش كنند.
    وي مي افزايد: ايجاد زمينه هاي شغلي از طريق آموزش مهارت هاي حرفه اي يكي از مهمترين راهكارهاي توانمندسازي خانواده هاي جذاميان به شمار مي آيد.
    به گفته وي، هم اكنون ۸۶ خانواده جذامي بهبوديافته در مناطق حاشيه نشين تبريز ساكن هستند كه به دليل مشكلات معيشتي و اقتصادي، در بدترين شرايط ممكن به سر مي برند.
    اللهياري تأكيد مي كند: بيماران جذامي به دليل فشارهاي روحي و رواني در طول مدت درمان خود، نياز به حمايت پس از درمان نيز دارند و براي حل اين معضل نيز همتي ديگر لازم است.
    گفتني است انجمن حمايت از جذاميان آذربايجان شرقي با نظارت برخي از تشكل هاي غيردولتي، كمك هاي نقدي مردم را توسط حساب ۴۷۷ بانك صادرات شعبه تربيت غربي تبريز هدايت مي كند.
    
    
    
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3697 به تاريخ 4/5/86، صفحه 20 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله طب پيشگيري
متن مطالب شماره 2 (پياپي 502)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است