|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/5/11: دستور تاريخي دکتر ولايتي براي بازگشت شاگردان منصور برزگر / کشتي، سياست و ديگر هيچ
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4303
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1457 11/5/86 > صفحه 12 (تاريخ ورزش) > متن
 
      


دستور تاريخي دکتر ولايتي براي بازگشت شاگردان منصور برزگر / کشتي، سياست و ديگر هيچ


نويسنده: مهدي حدادپور


    کشتي ايران در مسابقات جهاني سال گذشته از خواب رخوت بيدار شد و بار ديگر با کسب مدال هاي متعدد در دنيا رخ عيان کرد، اما در تاريخ کشتي آزاد و فرنگي در دنيا، ما صاحب روزگاري کاملاً متفاوت بوده ايم. اوج گيري در دهه 50 که به قهرماني جهان در سال هاي 1961 و 1965 ختم شد. آغاز افت از اواسط دهه 70 ميلادي و سپس اوج گيري در سال 78 با کسب مقام سوم دنيا و غروب دوباره در دهه هشتاد ميلادي: دهه يي که سياست با کشتي ايران عجين شد و صدماتي جبران ناپذير بر بدنه کشتي وارد کرد. دخالت سياست در اموري مثل عدم رويارويي با ورزشکاران کشوري مثل اسرائيل غاصب پذيرفته و مجاز بود اما نگاهي به کارنامه کشتي و سياست در دهه هشتاد ميلادي نشانگر آن است که از برخي تصميمات ديگر و دخالت سياسيت خارجي صدمات جبران ناپذير بسيار خورده ايم.
    
    -
    
    سال 1980 دو جماعت در جامعه ورزش ما افسوس زيادي خوردند يکي فوتباليست ها که به المپيک 1980 مسکو صعود کرده بودند و ديگري آزادکارهايي مثل سوخته سرايي و برادران محبي که واقعاً آماده و سرحال بودند. المپيک 1980 مسکو را که تحريم کرديم، اين نفرات واقعاً ضرر کردند. به خصوص آنکه سال قبل از آن هم در مسابقات جهاني 1979 سان ديگو امريکا هم شرکت نکرده بوديم.
    
    مسابقات جهاني 1981 در اسکوپيه برگزار شد. کاروان کشتي ايران فقط يک مدال نقره گرفت. سوخته سرايي در فينال 4- صفر به سلمان خاسميکوف معروف باخت و مدال نقره گرفت. در اين سال مسابقات کشتي قهرماني آسيا در لاهور پاکستان برگزار شد. کشتي گيران عراقي حاضر نشدند با کشتي گيران ما کشتي بگيرند و همگي آنها بازنده اعلام شدند،
    
    بعد از اين اتفاقات مسولان کشتي ايران ابلاغ کردند که کشتي گيران ايراني حق مبارزه با حريفاني از کشورهاي آفريقاي جنوبي ، اسرائيل غاصب و عراق را در ميادين مختلف ندارند. مسابقات جهاني ادمونتون در سال 1982 با بدترين نتيجه ممکن براي آزادکارها توام شد. آنها با هدايت صادق ايماني و جعفر عليجاني حتي نتوانستند يک مدال ناقابل هم دريافت کنند و بدترين نتيجه تاريخ عمرمان را گرفتيم اما براي مسابقات جهاني 1983 آمادگي بسياري داشتيم. ابتدا فرنگي کارها در کي يف به ميدان رفتند. محمد بناء در 68 کيلوگرم نقره گرفت و حالانوبت آزادکارها بود. در اين رقابت ها يکي از فرنگي کارهاي ما به علت سهل انگاري مسوولين با کشتي گيري از اسرائيل غاصب مبارزه کرد و او را شکست داد. اما بشنويد از آزادکارها که وقتي صحبت از آنها مي شود بي اختيار مي گويند تيم 1983 کي يف بهترين تيم 25 سال اخير ما بوده است. 48 کيلوي ما در اين رقابت ها مجيد ترکان بود. يعقوب نجفي جويباري در 52 کيلو، عسگري محمديان در 57 کيلو، احمد رضايي در 62، محمود کدخدايي در 68 ، الله مراد زريني در 74، حسين محبي در 82 ، حسن محبي در 90، محمود گنجي در 100 و رضا سوخته سرايي و عليرضا سليماني در 130 کيلوگرم حاضر بودند. سليماني قبل از شروع رقابت ها به نفع سوخته سرايي که بسيار آماده و سرحال هم بود کنار کشيد. مسابقات جهاني آغاز شد اما هنوز کشتي گيران ايران پنجه در پنجه حريفان نينداخته بودند که حکم وزارت امور خارجه ابلاغ شد. دکتر ولايتي که در دولت اول ميرحسين موسوي نخست وزير وقت، وزير امور خارجه بود دستور بازگشت ورزشکاران ايراني را صادر کرد. آنها به خاطر اشتباه فرنگي کارها محکوم به بازگشت بودند. عمل فرنگي کارها اشتباه بود ولي تنبيه آزادکارها به خاطر گناه فرنگي کارها يک اشتباه محض و غيرقابل بخشش بود. اشتباهي که نبايد صورت مي گرفت، سياست در دهه هشتاد همچنان با کشتي اتصال داشت. در سال 1984 مسابقات المپيک لس آنجلس را تحريم کرديم اما چند سال بعد بارها و بارها به امريکا سفر کرديم در حالي که مواضع امريکا نسبت به گذشته ثابت بود و در سياست خارجي آنها نسبت به ما هيچ تفاوتي حاصل نشده بود.
    
    -
    
    مسابقات جهاني 1985 بوداپست يکي از رويدادهاي مهم ورزش در سال 1364 بود. تيم ملي کشتي آزاد با تغييراتي بسيار به بوداپست رفت. ترکان، محمديان، الله مراد، حسين و حسن محبي در تيم مانده بودند اما امير تهراني در 52، محسن کاوه در 57، خسرو پيشرو در 68، کاظم غلامي در 100 و عليرضا سليماني در 130 کيلوگرم جاي نجفي جويباري ، احمد رضايي، محمود کدخدايي، محمود گنجي و رضا سوخته سرايي را گرفته بودند. عملکرد آزادکارها در اين رقابت ها به نحوي بود که کشتي ما را در انزواي مطلق قرار داد. وقتي حسن محبي در فينال وزن 90 کيلوگرم ، به بيل شر امريکايي با حساب 7-4 باخت، ديدار را به صورت فني از دست داد اما هنگامي که قهرمان ها مدال دريافت کردند و قرار شد سرود ملي امريکا نواخته شود، حسن محبي به دستور کادر سرپرستي ايران از سکو پايين آمد و مدال را از گردن در آورد و به زمين انداخت. دليل اين حرکت او، اعتراض به سياست هاي امريکايي تعبير شد اما مدال نقره رسماً از حسن محبي پس گرفته و اسم او از آرشيو تاريخ پاک شد. وقتي از سوي اهالي کشتي حاضر در سالن نپ شهر بوداپست در انزوا قرار گرفتيم، حرکت هاي اشتباه ادامه يافت. عليرضا سليماني که برابر آدام ساندرونسکي ضربه فني شد برابر ژوزف بالاکشتي گير ميزبان در حالي که 4- صفر جلو بود سه اخطاره شد. اين درست که عليه او ناداوري شد ولي حرکت او ، يعني حضور روي تشک کشتي در مبارزه بعدي و بالابردن دست داور، يک توهين آشکار به همه بود، چرا که با اين حرکت مي خواستيم بگوييم داوران برنده هستند، عنوان ششم سليماني هم با اين حرکت پس گرفته شد، سياست اگر در خدمت محبوب ساختن اهداف مقدس نظام جمهوري اسلامي بود پذيرفته و معقول تعبير مي شد اما يادتان باشد که استراتژي اشتباه مسوولان باعث شد که عنوان ششم کشتي آزاد در آن سال بدل به عنوان سيزدهم شود. صدور انقلاب شعار خوبي است و آن وقت ها هم بود اما اسلام دين رافت است نه دين بغض و برخوردهاي حذفي، برخوردهايي که باعث شد کشتي ما سال 1986 در بوداپست و 1987 در کلرمونت فرانسه در عرضه رقابت ها حاضر نشود.
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1457 به تاريخ 11/5/86، صفحه 12 (تاريخ ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2611 بار
    آثار ديگري از "مهدي حدادپور"

  گلزني با پاسپورت غيرايراني / به بهانه پيشتازي ادينهو در جدول گلزنان ليگ
مهدي حدادپور، جام جم 3/2/94
مشاهده متن    
  نيمكت هايي كه جوان مي شود / نسل تازه مربيان ايران در راه است
مهدي حدادپور، جام جم 2/2/94
مشاهده متن    
  مربياني براي نوزايي / نگاهي به مرداني كه يك رشته ورزشي را متحول كردند
مهدي حدادپور، جام جم 31/1/94
مشاهده متن    
  محله برو بياي مربيان / نگاهي به تغييرات در نيمكت پرسپوليس
مهدي حدادپور، جام جم 24/1/94
مشاهده متن    
  جنجالي ترين اتفاقات در تاريخ ليگ برتر فوتبال ايران / بزرگ ترين جنجال داوري در فوتبال باشگاهي در اين دهه شكل گرفته است
مهدي حدادپور، جام جم 23/1/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مديريت ارتباطات
متن مطالب شماره 105، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است