|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه86/5/11: ديدار از غار گل زرد و درياچه لار /سفري در محدوده تهران
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 657
سه شنبه دوم بهمن ماه 1386


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 520 11/5/86 > صفحه 28 (صفحه آخر) > متن
 
 


نگاه مسافر  
ديدار از غار گل زرد و درياچه لار /سفري در محدوده تهران


نويسنده: محمد قدمعلي


    گهگاه سفر براي دوري از هياهو و شلوغي و رخدادهاي روزمره صورت مي گيرد و مسافر اين سفر ها از شنيدن حرف هاي هر روزه فراري است. مي دانم، اما باور كنيد اين بار اتفاقا خود سفر با مقوله اي كه همه جا صحبت آن است، يعني بنزين و سهميه بندي آن گره خورده است و متاسفانه راه فراري از اين روزمرگي خسته كننده نيست. بنابر اين بايد بگويم كه درمسافرت اين هفته تا حد امكان مسيري كوتاه خواهيم رفت وسوخت كمي خواهيم سوزاند.
    
    غار گل زرد، درياچه و دشت لار كم تر از 70 كيلومتر با تهران فاصله دارد. غار گل زرد،غاري رودخانه اي است كه در دامنه جنوب شرقي قله سه هزار و 706 متري گل زرد (از مجموعه قلل ناظر دماوند) جاي گرفته. اين غار آهكي است و از نمونه هاي فعال اين گروه محسوب مي شود و در حال زايش انواع «سازندهاي آهكي» است و آ ب هاي_ زير زميني همواره در آن جريان دارند. البته در نظر داشته باشيد كه شكل گرفتن هر يك سانتي متر استلاكتيت يا استلاگميت (قنديل ها و مخروط هاي غار) 100 سال طول خواهد كشيد و زاينده بودن آن در بازه زماني زياد قابل تعريف است. بنابر اين به ياد داشته باشيد كه كنده كاري و تخريب اين قنديل هاي آهكي يعني نابودي كامل آن ها. چراكه يك قنديل 30 سانتي متري با حساب و كتابي ساده و ضرب اين اندازه درعدد و رقم زمين شناسان درباره زمان تشكيل آن ها، سه هزار سال طول خواهد كشيد.
    
    گل زرد از معدود غارهاي آهكي حاشيه كوه دماوند است كه سر باز كرده و زيبايي خاص خودش را دارد; غارهاي كشف شده اين ناحيه يا مصنوعي و ساخته بشراند يا زيبايي هاي آهكي آن چندان نيست كه قابل توجه باشد. از ديگر غارهاي اين منطقه مي توان به «مجموعه غارهاي كافر كولي»، «غار اسك» و «غار انسان» اشاره كرد.
    
    غار گل زرد در منطقه پلور و در مراتع شمالي روستاي منظريه قرار دارد. جاده خاكي منتهي به گل زرد، 65 كيلومتر بعد از تهران در جاده هراز و اندكي پيش از خروجي سد لار منشعب شده و چهار كيلومتر طول دارد. جاده اي كه تنها با اتومبيل شاسي بلند و دو ديفرانسيل قابل عبور است و در غير اين صورت پياده رفتن آن به صواب نزديك تر است. اين جاده فرعي درست بعد از بهمن گيرهاي معروف پايين گردنه امامزاده هاشم و پيش از راهدارخانه منظريه از سمت چپ جاده اصلي منشعب شده و انتهاي آن به يك كلبه كوهستاني مي رسد. از كنار كلبه، با نيم ساعت پياده روي مي توان به دهانه غار رسيد. دهانه غار كمي تنگ و ترش است. براي ورود به غار بايد سينه خيز وارد شد و 10متري هم چهار دست و پا حركت كرد. غار مسيري مشخص و دالاني دارد كه نيازي به نخ كشي يا نشانه گذاري در آن نيست. هرچند كه در طول مسير شكاف ها و آب رو هاي كوچكي وجود دارد كه بايد مراقب آن ها بود از ورود به آن ها اجتناب كرد.فضاي غار بسيار زيباست و با وجود حوضچه هاي كوچك و بزرگ (كه بعضا تا چهار متر عمق دارند) و جويبارهاي زير زميني و سازندهاي آهكي بسيار متنوع; فضايي دلفريب و رويايي ايجاد كرده است. در نظر داشته باشيد كه رويت اين زيبايي ها مستلزم ديدار گروهي از غار است كه همه نفرات چراغ قوه هاي پرنور همراه خود دارند. براي اين غار نوردي نسبتا ساده و رفت و برگشت تا انتهاي غار نزديك به سه ساعت زمان صرف خواهد شد. زمان مناسب ديدار از غار گل زرد هم خرداد تا شهريور ماه هر سال است و پيش و پس از اين زمان دهانه غار معمولابه دليل آب گرفتگي بسته است.
    
     اما غار زيباي گل زرد در دشت زيباتر لار با شقايق هاي مشهورش و نزديكي درياچه لار واقع است كه با كمي خوش شانسي مي توان همه اين زيبايي ها را در يك برنامه ديد. منطقه گل زرد از اواخر ارديبهشت ماه پوشيده از گل هاي ريز زرد رنگ وحشي مي شود اما شقايق هاي دشت لار تقريبا از اواخر خرداد ماه سر از خاك بيرون مي آورند. بنابراين تقريبا بهترين زمان سفر به منطقه خرداد است. اندكي پس از فرعي گل زرد در جاده هراز (حدود پنج كيلومتر) به پلور مي رسيم و سه راهي لار كه يكي از راه هاي اصلي ورود به منطقه لار است. پس از پايان راه آسفالت، محيط باني دليچاي واقع است كه مسووليت حفاظت از منطقه حفاظت شده لار را كه تازگي ها به پارك ملي تبديل شده، دارد. محيط بان ها كار حفاظت از رودخانه ها، حيات وحش و به ويژه جلوگيري از صيد غير مجاز ماهي قزل آلاي خال قرمز را كه از نادرترين گونه هاي آبخيز جهان است برعهده دارند. از ديگر شاخصه هاي لار كه محيط بان ها مسوول حفاظت از آن هستند شقايق هاي لار است كه اواخر بهار و اوايل تابستان چونان فرش قرمزي سراسر منطقه را مي پوشاند و اين خود بهترين بهانه براي سفر به اين منطقه است. فراموش نكنيد كه شقايق تنها چند دقيقه پس از چيدن كاملاپژمرده مي شود و به هيچ وجه چيدن آن به كارتان نمي آيد. اگر هم گمان مي كنيد كه من از طرف سازمان محيط زيست مامور به گفتن چنين چيزي شدم يا اين كه ممكن است پس از ديدن انبوه شقايق ها از نزديك، حرفم را فراموش كنيد; خواهش مي كنم پيش از چيدن يك بغل شقايق، يكي را بچينيد و اندكي صبر كنيد تا خود شاهد پژمرده شدنش باشيد و دست از ادامه كار بشوييد. بنابر اين شايد ديگر لازم نباشد كه بدانيد چيدن شقايق و خروج آن از منطقه باعث جلوگيري از تكثير آن براي سال هاي آتي مي شود و علاوه بر اين چيدن اين گل جرم است و در صورت مشاهده محيط بان، او مي تواند شما را به دادگاه معرفي كند. از تخريب و آسيب رساني و باقي گذاشتن زباله ها كه بگذريم، پارك ملي لار كه 27 هزار و 778 هكتار مساحت دارد، محيط خوبي براي ماهيگيري، شنا، پياده روي و ديدار از قله دماوند است. شب هاي سرد و روزهايي با آفتاب تند دارد. در آنجا مي توان گون، خرگوشك، آويشن، پونه، كاكوتي، گل گاو زبان و باريجه را كه مصارف دارويي و صنعتي دارند، پيدا كرد. همچنين اين دشت زيستگاه جانوراني چون خرس، گراز، گرگ، روباه، پلنگ، كل و بز، قوچ و ميش، عقاب طلايي، كبك و انواع مار از جمله افعي البرزي است; گونه هايي كه در سال هاي اخير به شدت كاهش يافته اند. براي به حداقل رساندن خطر مارگزيدگي هم بايد «گتر» به پا داشت و دور و بر بوته ها و سنگ ها كم تر كنجكاوي كرد.به ياد داشته باشيد كه ماهيگيري در درياچه مستلزم رعايت فصل مجاز، دريافت مجوز صيد ورزشي كه به گمانم محدود به گرفتن حداكثر پنج ماهي با قلاب است و همچنين ديگر قوانيني است كه توسط اداره كل محيط زيست استان تهران اعلام مي شود. اساسا پيش از عزيمت به اين ناحيه با يك راهنما يا اداره محيط زيست تهران مشورت كنيد. با توجه به اين كه پارك هاي ملي محدوديت هاي خاص خود را دارند.
    
    


 روزنامه سرمايه، شماره 520 به تاريخ 11/5/86، صفحه 28 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2696 بارآثار ديگري از "محمد قدمعلي"

  تخت سليمان
محمد قدمعلي، اعتماد 16/5/90
مشاهده متن    
  سرزمين اهورايي هور
محمد قدمعلي، اعتماد 9/5/90
مشاهده متن    
  نيلوفرهاي آبي انزلي
محمد قدمعلي، اعتماد 1/5/90
مشاهده متن    
  ارفع كوه
محمد قدمعلي، اعتماد 27/4/90
مشاهده متن    
  آرامگاه بوذرجمهر
محمد قدمعلي، اعتماد 21/4/90
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نفت و پالايش
متن مطالب شماره 66، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است