|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/5/27: بازار گرم خريد و فروش اعضاي بدن در آسيا
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4052
شنبه بيست و ششم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1469 27/5/86 > صفحه 9 (برش هاي كوتاه) > متن
 
      


بازار گرم خريد و فروش اعضاي بدن در آسيا


نويسنده: آزاده بهرامجي


    پل، کليه خود را از يک زنداني چيني محکوم به مرگ گرفت. کارام براي خواهر خود کليه يي به مبلغ 5300 دلار از مصر خريداري کرد و هکان اهل استانبول يکي از کليه هاي خود را به قيمت 30700 دلار براي فروش گذاشت.
    
    اين خريد و فروش ها چندان هم غيرطبيعي نيستند. نبود اهداکنندگان اعضا در کشورهاي ثروتمند باعث مي شود خارجي هاي مبتلابه بيماري هاي مختلف به کشورهاي فقيري چون چين، پاکستان، ترکيه، مصر، کلمبيا و فيليپين بروند و براي زنده ماندن اعضاي بدن مردم اين کشورها را خريداري کنند. لي، تکنسين 53 ساله مترو هنگ کنگ در سال 2005 به بيماري سرطان کبد خود پي برد. پزشکان به وي توصيه کردند براي جلوگيري از انتشار تومور، کبد وي را با کبد ديگري پيوند بزنند. يکي از دوستان لي به او اطلاع داد که بيمارستاني در شمال شرقي چين در شهر تيان چين، چنين پيوندي را انجام مي دهد. لي هم بلافاصله با اين بيمارستان تماس گرفت و براي خود يک تخت رزرو کرد. او در ماه آوريل با پرداخت 260 هزار يوان معادل 34380 دلار موفق شد زندگي خود را از مرگ حتمي نجات دهد و با يک کبد سالم به کار و زندگي خود باز گردد. لي به خبرنگاران گفت: «اين بيمارستان ارتباطات خوبي با زندان هاي اين کشور دارد. کبد من از بدن يک زنداني محکوم به اعدام به دست آمد. من از اين مرد سپاسگزارم که حاضر شد کبد خود را قبل از مرگش به من بدهد.»
    
    سازمان بهداشت جهاني تخمين مي زند که سالانه 21 هزار پيوند کبد در جهان صورت مي گيرد اما تعداد متقاضيان پيوند کبد دست کم 90 هزار نفر در سال است. نياز به کليه نيز اين روزها بسيار زياد بوده و باعث رونق گرفتن قاچاق اعضاي بدن شده است. افراد ثروتمند نيازمند کليه که با عنوان «گردشگران پيوند» شهرت دارند به کشورهاي فقير مي روند و اعضاي بدن مردم فقيري که نياز به پول دارند را خريداري مي کنند. يک اهداکننده کليه در آفريقاي جنوبي کليه خود را تنها به قيمت 700 دلار واگذار کرد. اين در حالي است که با توجه به آمار سازمان بهداشت جهاني قيمت يک کليه حدود 30 هزار دلار است. خريداري اعضاي بدن به علت عدم رعايت مسائل بهداشتي و نبود قانون هاي حمايت از اهداکنندگان اعضا در بسياري از کشورهاي جهان ممنوع است. اما با اين وجود سود سرشار از خريد و فروش اعضاي بدن انسان ها آنچنان زياد است که بازارهاي سياه تجارت اعضا بدون در نظر گرفتن اين قوانين حسابي داغ داغ است. درآوردن اعضاي بدن به کمک عمل جراحي بسيار ظريف و نيازمند دقت بالايي است و براي اهداکننده عضو مي تواند خطرات جدي را در پي داشته باشد. درآوردن کبد يکي از سخت ترين اين عمل ها است زيرا بايد بخشي از کبد از شکم فرد خارج شود. علاوه بر خونريزي و عفونت در بسياري از موارد اهداکنندگان اعضا با مرگ روبه رو مي شوند. البته در خريد و فروش اعضاي بدن فروشنده عضو ديگر مسوول اينکه بدن خريدار اعضاي بدنش را بپذيرد يا دفع کند، نيست. لوک موئل مسوول رسيدگي و نظارت بر پيوند اعضا در ژنو مي گويد: «خريد عضو از يک غريبه هم ارزان تر است و هم ديگر نيازي نيست که شما نگران سلامت فرد اهداکننده عضو باشيد. زماني که شما پول را مي پردازيد ديگر اهدا کننده عضو هيچ ديني بر گردن شما ندارد.» چين به تازگي خريد و فروش اعضاي انسان را ممنوع کرده و اجازه اهداي عضو به خارجي ها را نداده است. اين کشور بر اين باور است که تامين نياز مردم اين کشور در اولويت قرار دارد و دادن اين اعضا به خارجي ها عملي دور از وجدان و اخلاق است. چين سالانه به 2 ميليون عضو براي پيوند احتياج دارد. سالانه تنها 20 هزار عمل پيوند در چين انجام مي گيرد که سه هزار پيوند آن مربوط به کبد است. 95 درصد اين پيوندها از طريق کبد هاي افراد مرده صورت مي گيرد. چين در دفاع از برنامه خود مبني بر تهيه اعضا از زندانيان محکوم به اعدام بيان داشت که خود اين زنداني ها با رضايت کامل اعضاي خود را به مردم نيازمند اهدا مي کنند. انجام پيوند کبد از طريق استفاده از کبد يک فرد مرده 33 هزار دلار هزينه دارد. يکي از مقامات رده بالاي سازمان بهداشت جهاني گفت: «مهمترين مساله در زمينه پيوند اعضا رضايت فرد اهداکننده عضو است. اگر چين ادعا دارد پيوندهاي صورت گرفته در کشورش با رضايت تمام اهداکنندگان عضو انجام مي شود، پس اين عمل نه تنها بد نيست بلکه بسيار هم خوب بوده و منجر به حفظ جان افراد زيادي مي شود.» در آسيا فرهنگ نگهداري جسد متوفي به صورت سالم و دست نخورده توجه گروه هاي خريد و فروش اعضاي بدن انسان را به خود جلب کرده است،
    
    لو جانگ استاد دانشگاه هنگ کنگ در رشته جراحي لوزالمعده بيان داشت به جز چين در آسيا سالانه کمتر از 200 کبد توسط افرادي که با مرگ فاصله کمي دارند اهدا مي شود. جعفر نقوي گفت در پاکستان که هنوز تجارت اعضاي بدن غيرقانوني نيست بازار سياهي به اسم بازار کليه به وجود آمده است و مردم نيازمند به پول کليه خود را در اين بازارها به دلالان اعضا مي فروشند. هيچ رقم مشخصي از تعداد افراد خارجي يي که براي خريد کليه به اين کشور مي آيند وجود ندارد اما بنا به ادعاي نقوي تنها در شهر لاهور 13 مرکز پيوند اعضا وجود دارد که سالانه دو هزار خريد و فروش کليه در آنها انجام مي شود. اکثر بيماران اين بيمارستان ها ساکن اروپا، عربستان سعودي و هند هستند. آنها براي خريد يک کليه جديد 8500 دلار پرداخت مي کنند. البته از اين رقم تنها 300 تا هزار دلار به فروشنده عضو مي رسد و پس از عمل جراحي هيچ مراقبتي از او به عمل نمي آيد.
    
    
    
    بازار گرم خريد و فروش اعضاي بدن در آسيا آزاده بهرامجي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1469 به تاريخ 27/5/86، صفحه 9 (برش هاي كوتاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2067 بار
    آثار ديگري از "آزاده بهرامجي"

  سازمان هاي غيردولتي پيشگيري از ايدز به ايران مي آيند
آزاده بهرامجي، اعتماد 25/9/87
مشاهده متن    
  مرگي بدون هويت / گزارشي از زناني كه با ايدز مي ميرند
آزاده بهرامجي، اعتماد 10/9/87
مشاهده متن    
  نان، كابوس جديد مردم مصر
آزاده بهرامجي، اعتماد 27/3/87
مشاهده متن    
  چاقوهايي در جيب نوجوانان انگليسي
آزاده بهرامجي، اعتماد 26/3/87
مشاهده متن    
  سفري به قيمت زندگي
آزاده بهرامجي، اعتماد 25/3/87
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله چيلر و برج خنك كن
متن مطالب شماره 53، اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است