|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه86/6/15: درآمد ۳/۲ ميليارد دلاري گروه نشر راندوم هاوس / بهترين راه پولسازي كاهش دستمزد مولف
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 657
سه شنبه دوم بهمن ماه 1386


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 547 15/6/86 > صفحه 16 (هنر ) > متن
 
 


درآمد ۳/۲ ميليارد دلاري گروه نشر راندوم هاوس / بهترين راه پولسازي كاهش دستمزد مولف


مترجم: سپيده جديري


    پيتر اولسون مي گويد: «بسياري از كتاب هاي ما سود نمي دهند.» البته اين سخن از زبان مدير بزرگ ترين گروه انتشاراتي انگليسي زبان جهان كمي عجيب به نظر مي رسد. گروه انتشاراتي «راندوم هاوس» در هر ماه، دست كم 15 تا 20 كتاب جديد و پرفروش و حجم عظيمي از كتاب هاي قديمي تر را كه فروش مشخصي پيدا كرده اند، منتشر مي كند.
    
    اين انتشارات بزرگ بخشي از كمپاني «برتلسمان» محسوب مي شود كه يكي از شركت هاي بزرگ رسانه اي اروپاست. راندوم هاوس در هر هفته 67 كتاب جديد منتشر مي كند، اما در واقع، فهرست 33 هزار كتاب موجود آن است كه 80 درصد از سود اين انتشاراتي را تامين مي كند.
    
    اين گروه انتشاراتي به نويسندگان كتاب هايش حداكثر 10 ميليون دلار و حداقل هفت هزار دلار به عنوان پيش پرداخت مي پردازد.
    
    تعداد كاركنان راندوم هاوس تنها در شعبه نيويورك آن 1500 نفر است و درآمد سالانه اين گروه انتشاراتي 3/2 ميليارد دلار تخمين زده شده و از اين مبلغ، 230 ميليون دلار را سود سالانه اين انتشارات تشكيل مي دهد.
    
    شايد باورش كمي سخت باشد اما واقعيت اين است كه منبع درآمد اين گروه بزرگ انتشاراتي، تنها كتاب و بيش از همه كتاب داستان است، چنان كه 55 درصد از اين درآمد را فروش كتاب داستان (رمان و مجموعه داستان)، 22 درصد را فروش كتاب هاي غيرداستاني و كتاب هايي كه شيوه هاي زندگي را شرح مي دهند، 20 درصد را فروش كتاب كودكان و سه درصد را فروش كتاب هاي مذهبي مسيحيان تامين مي كند. در عين حال، كمتر از 10 درصد از سود سالانه اين انتشاراتي نيز از فروش 10 كتاب پرفروش سال تامين مي شود.
    
    دو سوم درآمد «راندوم هاوس» از فروش كتاب هاي جلد مقوايي حاصل مي شود كه اگر قيمت تك فروشي آن ها 10 دلار باشد، از اين ميزان پنج دلار به فروشنده، دو دلار به كاركنان «راندوم هاوس»، 5/1 دلار به دستمزد نويسنده، يك دلار به هزينه هاي كاغذ، چاپ و صحافي تعلق مي گيرد و در نهايت 50 سنت نيز به عنوان سود كمپاني باقي مي ماند.
    
    به همين دليل است كه اولسون بهترين راه پولسازي براي اين گروه انتشاراتي را كاهش دادن دستمزد مؤلفان كتاب ها مي داند: «پرسودترين كتاب هاي ما معمولاكتاب هايي هستند كه نويسندگان تازه كار موفق كه دستمزد چندان بالايي برايشان در نظر گرفته نمي شود، مي نويسند.»
    
    «راندوم هاوس» بزرگ ترين گروه انتشاراتي در ميان 12 انتشارات بزرگ جهان است و همين امر به اين انتشارات قدرت مانور زيادي را در مقابل سه كتابفروشي مهم جهان يعني «بارنز و نوبل»، «بوردرز» و «آمازون» مي دهد كه در حقيقت، بيش از نيمي از تمام كتاب هاي جهان را مي فروشند.
    
    قلمرو راندوم هاوس
    
    «راندوم هاوس» در سال 1927 توسط بنت كرف و دانلد كلاپفر تاسيس شد. آن ها دو سال بعد از آن كه «كتابخانه مدرن نيويورك» را به تملك خود درآوردند، راندوم هاوس را تاسيس كردند و همچنان كه در نقل قولي از كرف آمده است، قصد آن ها از تاسيس راندوم هاوس تنها انتشار چند جلد كتاب در حاشيه كار كتابخانه مدرن و آن هم به شكل تصادفي (راندوم) بود و به همين دليل هم نام راندوم هاوس را براي اين انتشاراتي كوچك برگزيدند.
    
    شركت رسانه اي «برتلسمان» آلمان اين انتشاراتي را خريداري كرد و آن را توسعه داد.
    
    هم اكنون راندوم هاوس در آمريكا 9 شعبه دارد.اين بنگاه از سال 1947 كار انتشار كتاب هاي مرجع را آغاز كرد و اين امر به چاپ نخستين دايره المعارف كامل اين انتشاراتي در سال 1966 منجر شد.
    
    راندوم هاوس در سال هاي 1960 و 1961 دو انتشاراتي سرشناس آمريكايي به نام هاي Alfred A. Knopf و Pantheon Boos را نيز به تملك خود درآورد.
    
    راندوم هاوس در بريتانيا به چهار بخش تقسيم مي شود; راندوم هاوس، ترنسورد، ابوري و بخش كتاب كودك راندوم هاوس. راندوم هاوس در بريتانيا 23 شعبه دارد. علاوه بر اين ها، انتشارات «تانوشيمي» را به تملك خود درآورده است. كتاب هاي اين ناشر علاوه بر بريتانيا در ايرلند هم منتشر مي شود و به اين ترتيب راندوم هاوس با خريداري آن به گستره نشر خود وسعت بيش تري بخشيده است.
    
    يكي از شعبه هاي كتاب كودك راندوم هاوس، انتشارات «دل لارل - ليف بوكز» است كه رمان نوجوانان منتشر مي كند. نام اين شعبه از انتشارات «دل پابليشينگ» وام گرفته شده كه پيش تر انتشاراتي مستقل از راندوم هاوس به شمار مي رفت اما اخيرا اين انتشاراتي بزرگ نيز به تملك راندوم هاوس درآمده است. ديگر شعبه كتاب كودك راندوم هاوس بريتانيا، انتشارات «ماندارين پابليشينگ» است.
    
    بزرگ ترين شعبه
    
    در سال 1999، انتشارات «بانتام بوكز» و «دل پابليشينگ» در يكديگر ادغام شدند و گروه انتشاراتي «بانتام دل» را به وجود آوردند كه بزرگ ترين شعبه راندوم هاوس محسوب مي شود و تمام كتاب هايي كه تحت نام هاي زير منتشر مي شوند، از كتاب هاي همين انتشاراتي هستند: كتاب هاي جلد گالينگور بانتام، عمده فروشي بانتام، كتاب هاي جلد مقوايي بانتام، اسپكترا، كتاب هاي جلد گالينگور دلاكورت پرس، كتاب هاي جلد مقوايي عمده فروشي دل، كتاب هاي جلد مقوايي دلتا، كتاب هاي جلد گالينگور و جلد مقوايي دايل پرس.
    
    انتشارات «بانتام بوكز»، كه در سال 1945 تاسيس شده است، يكي از موفق ترين ناشران كتاب هاي داستاني و غيرداستاني بزرگسالان به شمار مي رود. اين ناشر علاوه بر اين كه بزرگ ترين توليدكننده عمده كتاب هاي جلدمقوايي در بريتانياست، كتاب هاي جلد گالينگور متنوع و در عين حال برگزيده اي را نيز منتشر مي كند كه از آن جمله مي توان به كتاب هاي نويسندگان پرفروشي نظير دين كونتز، تام رابينز، لوان رايس، ليزا گاردنر، تامي هواگ، جرج آر. آر. مارتين و لوييس لامور اشاره كرد.
    
    بانتام در عين حال در حوزه كتاب هاي غيرداستاني نيز پرفروش ترين ها را در دو دهه گذشته منتشر كرده است. براي نمونه مي توان كتاب هاي Emotional Intelligence اثر دانيل گلمن، كتاب Women's Bodies، Women's Wisdom اثر دكتر كريستين نورتروپ و Flags of Our Fathers (بيرق هاي پدرانمان) اثر جيمز برادلي را نام برد.
    
    «دل پابليشينگ» نيز يكي از مهم ترين ناشران كتاب هاي داستاني و غيرداستاني بزرگسالان در هفت دهه گذشته محسوب مي شود و در واقع ناشر كتاب هاي پرفروش و عامه پسند دانيل استيل و جان گريشام است.
    
    نام اين ناشر در عين حال، با انتشار كتاب هاي نويسندگان پرفروشي نظير توماس هريس، لي چايلد، ديانا گابالدون و كورت ونه گات، نويسنده مشهور و فقيد آمريكايي نيز بر سر زبان ها افتاده است.
    
    


 روزنامه سرمايه، شماره 547 به تاريخ 15/6/86، صفحه 16 (هنر )

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 274 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت نساجي و پوشاك
متن مطالب شماره 296 (پياپي 412)، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است