|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/7/3: آشنايي با «پدروس» و ضايعات پوستي حاصل از سم آن: دراکولايي به اندازه يک مورچه
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1500 3/7/86 > صفحه 12 (پزشكي) > متن
 
      


آشنايي با «پدروس» و ضايعات پوستي حاصل از سم آن: دراکولايي به اندازه يک مورچه


نويسنده: سيدايمان ضيابري


    
    با شنيدن نام «دراکولا» ياد چه چيز مي افتيد؟ فيلم هاي جنايي و وحشتناک قرن نوزدهم با شخصيت يک خون آشام انسان نما به نام «کنت دراکولا»؟ احتمالاً شما حق داريد، «برام استوکر»، نويسنده ايرلندي رمان وحشتناک «دراکولا» است که در سال 1897 منتشر شد و از روي آن صدها فيلم و تئاتر متفاوت ساخته شد که اکثر اين فيلم ها و داستان هاي تخيلي برگرفته از شخصيت استثنايي «کنت ولاديمير دراکولا» در اروپاي شرقي و کشورهايي مثل اوکراين، مجارستان، روماني و لهستان ساخته شدند. پس از مرگ «استوکر» در سال 1919، داستان هاي زيادي در مورد آن شخصيت تبهکار و خون آشام ساخته شدند که يکي از معروف ترين آنها، کتاب «در جست وجوي دراکولا» اثر «رادو فلورسو» و «ريموند مک نالي» بود. در اين کتاب، ارتباطات تاريخي بين پادشاه اهل ترانسيلوانيا ولاديمير تپس دراکولاي سوم و شخصيت داستاني و تخيلي کنت دراکولا، خلق شده توسط «برام استوکر» به صورت فرضيه مطرح شد و از اين طريق توجه عموم را جلب کرد. واژه دراکولااز نام رسته شواليه هاي زيگموند لوکزامبورگ در اطراف کرواسي و مجارستان گرفته شده که از سرزمين هاي خود در مقابل سربازان امپراتوري عثماني دفاع کردند. اين رسته شواليه هاي دلاور، نام اصلي دراگون به معناي اژدها را با خود يدک مي کشيدند که به دليل دلاوري و قدرت فراوان اينگونه مشهور شده بودند. ورود اين واژه به کشورهاي غيرانگليسي زبان اروپاي شرقي مانند مجارستان و لهستان باعث ايجاد تغييرات زباني در آن شد تا به شکل «دراکولا» در بيايد. از سوي ديگر، پادشاهي که از سال 1431 تا 1473 بر کشور روماني حکومت کرد، به دليل دلاوري هايي که به خرج مي داد، از سوي وزيران و اطرافيانش نام دراکولاگرفت در حالي که نام اصلي او «کازيخ بي» بوده است. نشان حکومتي مورد استفاده او در مهرهاي حکومتي، به شکل يک اژدهاي آتشين و با حالت خميده بود که تا مدت ها به عنوان سمبل کشور روماني استفاده مي شد. شايد مهم ترين دليلي که امروز، مردم بخش هايي از ايران منجمله سواحل جنوبي درياي خزر و سواحل شمالي خليج هميشه فارس، حشره يي خطرناک و زهرآلود به نام «پدروس» را دراکولامي نامند، قرابت هاي ظاهري نسبي و احتمالي بين آن آرم حکومتي و اين حشره وحشتناک است،
    
    «پدروس» (Paederus)، در گيلان، مازندران، خوزستان و هرمزگان با نام شبيه سازي شده دراکولاشناخته مي شود، حشره يي که به آن «شب سوز» و «تله گز» نيز مي گويند. به رغم اينکه از اين گونه، 15 نوع در امريکاي شمالي يافت مي شود اما در سراسر دنيا 600 نوع «پدروس» يافت مي شود که حشره شناسان، آمار تعداد انواع اين حشره را 600 نوع شمرده اند.
    
    هرچند به طور دقيق از محل زندگي و زاد و ولد عمده اين حشره در دنيا سخني به ميان نرفته است، اما گفته مي شود کشورهاي استوايي و نقاط باران خيز و مرطوب کشورهاي شمال خط استوا که ايران نيز از همين جمله است، بيشترين خاستگاه حشره يي است که در فرهنگ عاميانه مردم شمال و جنوب ايران دراکولاخوانده مي شود.
    
    دراکولا7 تا 10 ميلي متر طول دارد و بيشتر شبيه مورچه يي است که يک قطعه اضافي در بدن خود دارد و اين قطعه سرخ رنگ، همان نيش اوست. تسلسل رنگ قرمز و سياه در بين پنج قطعه بدن اين موجود تکرار مي شود و به لحاظ ظاهري نيز آن را متمايز از ساير حشرات معروف و خطرناک مي سازد. تنها نقطه يي از دنيا که اثري از دراکولادر آن نيست، قطب شمال است که به دليل سرما و درجه حرارت بسيار پايين، اين حشره قابليت رشد و نمو در آنجا را ندارد.
    
    يکي از دلايلي که تمامي قربانيان دراکولا، اين حشره را در شب مي بينند و اثري از آن در روز نيست، نور مصنوعي استفاده شده در منازل است که هنگام فرا رسيدن شب، اين موجود را جذب خود مي کند چرا که بر خلاف حساسيت به نور خورشيد، دراکولاهميشه در نقاط مرطوب و نمناک، جذب نور مصنوعي لامپ و مهتابي مي شود.
    
    فصل ظهور و بروز عمده دراکولادر تابستان و اوايل بهار است و از حشرات کوچک تر و بندانگشتي ها نيز تغذيه مي کند. بالغ اين حشره پس از تخم ريزي در نقاط تاريک و متروکه، 3 تا 19 روز بعد لارو را توليد مي کند و پس از آن نيز جست وجو براي يافتن غذا از خون انسان آغاز مي شود.
    
    اين موجود قدرت پرواز بسيار خوبي نيز دارد و معمولاً در کنار سواحل درياهاي استوايي از فاصله 80 متري، نور کشتي ها را تشخيص داده و به سرعت خود را به عرشه مي رساند، اما مهم ترين ويژگي موجود در پدروس که باعث شده در ميان مردم به دراکولامعروف شود، سم سوزاننده موجود در بدن او به نام «پدرين»(pederin) است.
    
    «پدرين» يکي از خطرناک ترين سموم شناخته شده موجود در بدن حشرات Tetrahypodropyran است که بر اثر حرکت دراکولاروي بدن انسان ايجاد مي شود.
    
    سرعت حرکت دراکولاروي بدن بسيار آرام است و از همين رو به راحتي مي تواند در مسير خود، با پراکندن سم در داخل خون، ضمن آلوده کردن آن به ضايعه پوستي منجر شود. همينطور از آنجايي که در تمام مسير حرکت روي پوست انسان، دراکولابه پراکندن پدرين مي پردازد، در نتيجه معمولاً مي بينيم که زخم هاي ايجادشده ناشي از گزش پدروس، علائم وسيعي روي بدن باقي مي گذارد مگر اينکه در مسير حرکت و گزش خود، قرباني متوجه شود و آن را به شکلي دفع کند. اين سم در پوست از تقسيم سلولي جلوگيري مي کند و در عين حال، سلول هاي خوني خود را پراکنده مي کند. به همين دليل دانشمندان از همين خاصيت سم «پدرين» استفاده کرده اند و مراحل ابتدايي ساخت داروهاي ضدسرطان را به کمک اين زهر طي کرده اند.
    
    بهترين روش براي درمان اين سم، استفاده از پمادهاي استريل، ضدخارش، اسيد کلريدريک، يد و برم است از همين رو مي بينيم که بسياري از قديمي ها و افراد سالخورده براي درمان ضايعات ناشي از گزش دراکولا، از نمک هاي يددار استفاده مي کنند و همينطور محل زخم را با آب سرد و صابون هاي گياهي شست وشو مي دهند. استفاده از الکل سفيد نيز در اين مورد رايج است که البته کارشناسان آن را تجويز نمي کنند. از مجموع 600 نوع دراکولاي شناخته شده در جهان، همه آنها «پدرين» ترشح نمي کنند بلکه عده يي هم سمي به نام cantharidin پراکنده مي سازند که از هيدرات هاي کربن است و بيشتر در نوع اسپانيايي دراکولابا نام «ليتا وسيکاتوريا» وجود دارد.
    
    توصيه حشره شناسان و متخصصان پزشکي اين است که هيچ وقت حتي در هنگام پيدا کردن دراکولاروي سطح بدن خود، آن را له نکنيد يا نفشاريد چرا که به سرعت تمام سم موجود در بدن خود را روي پوست شما پراکنده مي سازد و آثار مخرب بيشتري بر جاي خواهد داشت، بلکه آن را به آرامي پرتاب کنيد يا از روي پوست خود برداريد.
    
    جلوگيري کردن از نفوذ اين حشرات به داخل خانه و همينطور اجتناب از گزش هاي آنها که معمولاً سوزش و درد تا حداکثر سه روز را به همراه دارد، ممکن نيست و معمولاً در دنيا هم به اقدامات پس از درمان توجه مي کنند که به طور اجمالي از آنها سخن رفت.
    
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1500 به تاريخ 3/7/86، صفحه 12 (پزشكي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 492 بار
    آثار ديگري از "سيدايمان ضيابري"

  نمونه اي از بهره برداري هاي غيراخلاقي از علم / آشنايي با انواع جنگ افزارهاي شيميايي و ميكروبي
سيدايمان ضيابري، شرق 15/6/90
مشاهده متن    
  آغاز عصر كشتار صنعتي / نگاهي به دستاوردهاي علمي و فناوري جنگ جهاني اول
سيدايمان ضيابري، شرق 1/10/89
مشاهده متن    
  همچنان پشتيبان بيمار خود باشيد / گفت وگوي شرق با پروفسور «ادوارد بالمور» درباره گسترش جهاني اختلال هاي رواني
سيدايمان ضيابري، شرق 21/7/89
مشاهده متن    
  گفتگوي جام جم با كارلوس لاتوف، كاريكاتوريست برزيلي عقايدم را با پول معامله نمي كنم
سيدايمان ضيابري، جام جم 13/2/89
مشاهده متن    
  گفت وگوي اختصاصي با پروفسور «مايكل بهه» درباره داروين : دانشمندان، فيلسوفانخوبي نيستند
سيدايمان ضيابري، اعتماد 27/10/88
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روزهاي زندگي بچه ها
متن مطالب شماره 79، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است