|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران86/7/10: منوچهر صدوقي سها
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7002
سه شنبه 30 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3752 10/7/86 > صفحه 24 (صفحه آخر) > متن
 
      


امروز با ... 
منوچهر صدوقي سها


نويسنده: ساير محمدي

«تاريخ حكما و عرفاي متأخر» و «شرح منظومه سبزواري به فارسي» و «معجم الحكما» و ترجمه «مقدمه قيصري بر فصوص الحكم» محي الدين عربي، ترجمه «مال الهند» ابوريحان بيروني، ويرايش و شرح «رساله در فلسفه الهي عام» اثر استاد سيدمحمدكاظم عصار عناوين برخي از آثاري است كه به اهتمام منوچهر صدوقي سها چاپ و منتشر شده اند. منوچهر صدوقي سها تحصيلات دانشگاهي اش را در رشته حقوق تا مقطع ليسانس پي گرفت بعد از آن تحصيلات خود را در حوزه علميه تا مراحل عالي عرفان و فلسفه ادامه داد و هم اكنون علاوه بر وكالت دادگستري، در برخي از دانشكده هاي كشور به تدريس مي پردازد. وي هم اكنون طرح تأليف و تصحيح تطبيقي يك مجموعه ۱۵ جلدي از متون خطي اسلامي را در دست دارد كه ۴ جلد آن در آستانه انتشار است. اين مجموعه تحت عنوان «سلسله المختارات من نصوص التفسير المستنبط» منتشر خواهد شد.
    
    *آقاي صدوقي، يك مجموعه طرح علوم قرآني كه در دست تأليف و تصحيح داريد، بفرمائيد كه داراي چه مشخصاتي است؟
    
    \اين مجموعه ۱۵ جلدي كه تحت عنوان كلي «سلسله المختارات من نصوص التفسير المستنبط» چاپ و منتشر خواهد شد كه حاوي تأويلات عرفاست از آيات قرآن مجيد، يعني از صدر اسلام شروع مي شود تا حوالي قرن دهم را دربرمي گيرد. من عين متن را نقل مي كنم، اعم از اين كه نسخه خطي باشد يا چاپي. متون چاپي قديم را از سراسر دنيا جمع آوري مي كنيم از اروپا، هند، تركيه و... در هرجا كه سراغي از اين متون داشته باشيم اقدام به تهيه آن مي كنيم. البته من در انتخاب اين آثار ضوابطي را در نظر گرفته ام چون هر تأويلي را قبول نداريم. اگر حمل بر خودستايي نباشد، من براي خودم در زمينه تأويل نظريه اي دارم كه براساس ضوابط است و آثار تأويلي را هم براساس همان ضوابط انتخاب مي كنم.
    
    *اين مجموعه ۱۵ جلدي، هر جلد تحت چه عنواني منتشر مي شود؟ موضوع هر يك از اين مجلدات حول چه مسائل و در چه زمينه اي است؟
    ۲ جلد اول اين مجموعه به اسم «المدخل» تحقيق مي كند در باب خود تأويل و تفسير، ضرب، محكم و متشابه و از اين قبيل مسائل... اين ۲ جلد حدود ۷۰۰ صفحه است. مشتمل بر ۸۰ متن كه از نهج البلاغه شروع مي شود تا متن هايي كه اساتيد دوران معاصر كار كرده اند.
    
    *جلد سوم اين مجموعه در چه زمينه اي است؟
    
    \جلد سوم «المقدمه» نام دارد كه حدودسي و دو- سه متن تفسيري از فلاسفه است. ما در حقيقت مي خواستيم پلي بزنيم ميان تفسير عرفاني و تفسير معمولي كه فلسفي است. پنج -شش تفسير شيخ الرئيس دارد، تفسير سوره اعلي كه تفسير بسيار مهمي است. سوره التين و سوره توحيد و... را خوشبختانه توانستيم جمع كنيم. ۳-۲ رساله مفرده هم دارد. يكي در باب اثبات النبوه است يكي در باب حروف هجائيه، آغاز صور قرآن است. رساله بسيار مهمي است كه اينها را جمع آوري كرده ايم. آثار قرآني شيخ الاشراق، تقريباً تمام آثار و نوشته هاي قرآني شيخ الاشراق را فراهم كرديم، از دباني، خفتي و... شايد براي شما جالب باشد رساله مستقلي پيدا كردن از ابواسحاق كندي كه نخستين فيلسوف جهان عرب است. در تفسير لله يثرب و من السموات و من الارض، براي من خيلي جالب است. با اين كه فيلسوف مشايي اول است.
    
    *جلد چهارم چطور؟ چه وضعيتي دارد؟
    
    \جلد چهارم اين مجموعه، كتابي بسيار بحث انگيز است. تفسيري است منسوب به حضرت صادق(ع)، يك تفسيرعرفاني است متعلق به مرحوم پل نويا كه شاگرد ماسينيون بوده و خود ماسينيون و برخي ديگر از آن صحبت كرده اند و گفته اند ۲ نسخه از اين اثر در دنيا بيشتر موجود نيست، يك نسخه در تركيه و نسخه ديگر در هند نگهداري مي شود.
    بنده با هند مكاتبه كردم و قول دادند كه برايم بفرستند. اما بعد از يك سال هنوز نفرستادند. اما نسخه تركيه بحمدلله به دست ما رسيد. جلد چهارم اين مجموعه تحت عنوان «تفسير المنتسب الي صادق عليه السلام» چاپ و منتشر خواهد شد. اين تفسير منسوب به حضرت صادق(ع) است، حكم نمي كنيم كه قطعاً متعلق به ايشان باشد.اين تفسير يك تفسير عرفاني است ولي متأسفانه جعليات هم به متن راه پيدا كرده است و ما بحمدلله و به توفيق الهي تمام اين الحاقيه ها را در آورديم و گفتيم كه اين عبارت ضعيف است يا مجعول است و نمي توان با بقيه متن همخواني داشته باشد، مختصر تغييراتي روي اين متن انجام گرفته است. جلد چهارم حروفچيني شده و آماده است.اكنون چيزي كه در دست دارم تفسيري است منسوب به كراميه كه بسيار مهم است مي دانيد كراميه يكي از خرق از بين رفته كلامي است. يك تفسير ديگر دارم با صبغه شديد عرفاني كه آقاي دكتر شفيعي كدكني كاشف اين تفسير بوده اند ۲ نسخه از آن موجود است و من گرفتم آن را براساس همان ضوابط خودم يك انتخابي از آن انجام دادم و فكر مي كنم ۷۰ الي ۸۰ صفحه بيشتر نباشد. يك تفسير ديگر از عبدالسلام بن بروجان كه از صوفيه بزرگ اندلس بوده، تقريباً يك نسل قبل از محي الدين ابن عربي مي زيست و در محي الدين هم خيلي تأثير گذاشت. شما مي دانيد كه اين اصطلاح «الحق المخلوق البه» يكي از اصطلاحات كليدي محي الدين است، آقاي دكتر جهانگيري در تحقيقات خود پيدا كردند كه اين اصطلاح از بروجان است. او هم يك تفسير دارد كه البته ناقص هم هست. من به دنبال اين نسخه از تركيه هستم. يك نسخه هم اخيراً سراغ كردم كه در اسپوريال اسپانيا هست، اقدام كرديم ان شاءالله به دست ما برسد، جلد پنجم اين مجموعه شامل اين ۲ تفسير خواهد بود. تفسير كراميه و تفسير بروجان. بعد از آن حقايق التفسير سلمي كه از امهات تفاسير عرفاني است.براي جلد هاي بعدي مي رسيم يكي از تفسير هاي عام يا مادر در عرفانيات كه عبارت است از «بحرالحقايق و المعاني في التفسير صب المثاني» متعلق به نجم الدين دايه، صاحب مرصاد العباد كه اين تفسيرش از اهميت تفاسير عرفاني است. انشاء ۲ جلد اين مجموعه، اين تفسير خواهد بود به اضافه تتمه اي از تفسير علاءالدوله سمناني همراه با يكي- ۲ تفسير از خود ابن عربي، خوشبختانه نسخه اصل تأويلات عبدالرزاق كاشاني را هم سراغ كردم كه مهر خود عبدالرزاق روي اين اثر حك شده است.
    


 روزنامه ايران، شماره 3752 به تاريخ 10/7/86، صفحه 24 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2264 بار
    آثار ديگري از "ساير محمدي"

  كاوش در جهان پيچيده يك نسل سرگشته / فرزانه طاهري، از ادبيات جهان و آخرين ترجمه خود مي گويد
ساير محمدي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  آيا روسيه امپرياليست است؟ / تعريفي ديگر از روسيه
ساير محمدي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  كتابي براي تمام فصول نمايش / گفت و گو با نگار يونس زاده مترجم درباره كتاب «پس از باران» نمايشنامه اي ازسرژي بلبل
ساير محمدي، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با افشين خاكباز، مترجم كتاب «اخلاق بازجويي»: بازجوها زير ذره بين اخلاق
ساير محمدي، ايران 21/5/97
مشاهده متن    
  طنين صداي كلاسيك هاي آلماني در ادبيات ايران / محمود حدادي، مترجم ادبيات آلماني از آخرين ترجمه هاي خود و نويسندگان بزرگ آلمان مي گويد
ساير محمدي، ايران 15/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات اقتصاد كشاورزي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 41)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است