|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه86/7/23: دكتر باقر قديري اصل ، اقتصاددان ۸۰ ساله ايراني: من غم وطن دارم
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 657
سه شنبه دوم بهمن ماه 1386


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 577 23/7/86 > صفحه 28 (صفحه آخر) > متن
 
 


گپ آخر  
دكتر باقر قديري اصل ، اقتصاددان ۸۰ ساله ايراني: من غم وطن دارم


نويسنده: محسن شمشيري

در دانشكده هاي اقتصاد كم تر مدرساني پيدا مي شوند كه پس از 25 تا 30 سال تدريس و نوشتن بيش از 30 كتاب و جزوه درسي و ارايه صدها مقاله، بتوانند به درجه استادي برسند و هنوز دغدغه تورم، بيكاري، ركورد تورمي و ساير مشكلات اقتصادي را داشته باشد.
    
    اكثر مدرسان دانشكده هاي اقتصاد يا پس از مدتي جذب كارهاي اجرايي در دولت، وزارتخانه ها و شركت هاي اقتصادي و صنعتي مي شوند يا با درجه دانشيار و استاديار بازنشسته مي شوند يا دانشكده را ترك مي كنند و به كار ديگري مشغول مي شوند.
    
    دكتر باقر قديري اصل از جمله استاداني است كه از نسل اول مدرسان اقتصاد در دانشكده حقوق دانشگاه تهران است. او از زمان شكل گيري نخستين دانشكده مستقل اقتصاد در كشور به كار تدريس و مطالعه اقتصاد مشغول بوده است. وي در سال 1306 در رشت به دنيا آمد، پس از پايان دوره دبيرستان در سال 1329 به فرانسه رفت و پس از 10 سال تحصيل و تحقيق در دانشگاه پاريس و كارآموزي در بانك ملي پاريس به ايران بازگشت. مدتي در موسسه تحقيقات اقتصادي دانشگاه تهران و دفتر طرح و بررسي هاي وزارت دارايي به عنوان محقق مشغول به كار شد. در آن زمان در تهيه قانون ماليات هاي مستقيم سال 1345 و تجديدنظر در قانون پولي و بانكي مصوب 1351 مشاركت داشت و از سال 1344 به عنوان استاديار دانشكده حقوق و علوم سياسي و اقتصادي دانشگاه تهران رسما شروع به كار كرد.
    
    در اين سال ها كه در دانشكده اقتصاد بوديد چه مسووليت هايي داشتيد آيا به فكر ايجاد يك نهاد مدني يا انجمن اقتصادي هم بوديد؟

    
    در فروردين 1346 به درجه دانشيار و در سال 1354 به درجه استادي رسيدم. سال ها سرپرست دانشجويان، معاون دانشكده، عضو هيات مميزه، مدير گروه اقتصاد، نماينده تام الاختيار گروه اقتصاد در دوره شبانه، رياست انتصابي دانشكده اقتصاد پيش از انقلاب و رياست انتخابي دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران را بعد از انقلاب به عهده داشتم. در شكل گيري انجمن اقتصاددانان ايران نيز به عنوان موسس اين انجمن فعاليت داشتم و به همراه گروهي از همكاران و اقتصاددانان كشور، انجمن اقتصاددانان را تاسيس كرديم.
    
    اولين رييس دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران چه كسي بود؟
    
    دكتر پيرنيا رييس بودند كه بسياري از استادان و دانشجويان نسبت به نقش او در شكل گيري دانشكده و انجمن اقتصاددانان، احترام مي گذارند. در آن زمان من سرپرست دانشجويان شدم دكتر منوچهر زندي حقيقي معاون دانشجويي بودند.
    
    مي گويند دانشجويان اقتصاد، فعال تر بوده اند و شنيده ام كه ساواك به دانشكده اقتصاد لقب «ام الفساد» دانشگاه را داده بود؟
    
    دانشجويان اقتصاد پرهياهو و پرهيجان بودند و اگر با دانشجويان فني و مهندسي هماهنگ مي شدند صدايشان بلند مي شد. سعي كردند كه دانشكده اقتصاد را به بيرون از دانشگاه تهران منتقل كنند. مدتي را در آپارتمان هاي كوچك تهران سرگردان بوديم تا اين كه در محل فعلي مستقر شديم.
    
    آيا انجمن اقتصاددانان هنوز جلسات منظم و ماهانه خود را ادامه مي دهد؟
    
    بله، در اين سال ها هر ماه يك جلسه به طور منظم داريم كه پنجشنبه آخر هر ماه ساعت 10 صبح در محل اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران در خيابان طالقاني تشكيل مي شود.
    
    چه چيزي شما را بيش از ديگران شاد مي كند؟

    
    هر وقت كه يكي از كتاب هايم را از چاپخانه تحويل مي گيرم.
    
    و چه چيزي شما را بيش از ساير چيزها غمگين مي كند؟
    
    غم وطن و غم تورمي كه در سال هاي قبل تا 30 درصد و 50 درصد رسيده بود و حالاساختاري شده و حداقل 12 درصد و 15 درصد است. درباره آن بسيار نوشته ام اما هيچ كس نظر مرا جدي نمي گيرد.
    
    در بين اقتصاددانان چه كسي براي شما الگو بود؟
    
    الگوي دانشگاهي من «ژان مارشال» استاد دانشگاه پاريس بود كه بسيار خوش اخلاق، منصف، زحمت كش و روان نويس بود. دوست داشتم كه جاي او بودم. بزرگ ترين استاد خودم را پروفسور كورتن مي دانم اما بيش از همه اقتصاددانان براي كينز و آدام اسميت احترام قايلم. البته از نگاه فكري معتقدم كه چون نقش دولت در اقتصاد ايران متفاوت از ساير اقتصادهاست به خاطر درآمد نفت و سابقه و تاريخچه حضور دولت، بايد تدبير و اثرگذاري بيش تري را از دولت خواستار باشيم. بايد در بحران هاي بيكاري و تورم به تجربه هاي كينز و ديگران توجه كنيم.
    
    از بين آثاري كه منتشر كرده ايد كدام كتاب يا مقاله را بيش تر دوست داريد؟
    
    بيش از 30 كتاب منتشر كرده ام اما كتاب سير انديشه هاي اقتصادي را كه توسط انتشارات دانشگاه تهران چاپ دهم آن به زودي منتشر مي شود بيش از ديگر كتاب ها دوست دارم. زيرا به تمام افكار و انديشه ها و تاريخ ادبيات اقتصادي و متفكران پرداخته ام كه براي دانشجويان و علاقه مندان بسيار مفيد است.
    
    آيا در اين سال ها از شما تجليل شده است؟
    
    در اين سال ها، نشان فرهنگ، مقام استاد ممتاز دانشگاه تهران و لوح و شمايل انجمن حافظان فرهنگ و هنر ايران را دريافت كرده ام.
    
    در ابتدا چه درسي مي داديد؟
    
    اقتصاد خرد. اولين كسي بودم كه اقتصاد خرد مربوط به بازارها و بنگاه ها را درس دادم. به دنبال آن كتاب اقتصاد خرد يك و دو را نوشتم. بعدها كتاب كليات علم اقتصاد، سير انديشه ها و پول و بانك را نوشتم در ابتدا فقط پنج يا شش كتاب درسي براي اقتصاد وجود داشت ولي با تلاش همكاران كتاب ها بيش تر شد و درس هاي جديد را در دستور كار قرار داديم.
    
    از نظر فضاي دانشگاهي و نقش علم اقتصاد در اقتصاد كشور مرور زمان را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

    
    قبلاكه پنج تا شش كتاب داشتيم هر دلار 17 ريال بود. حالاحداقل 1000 كتاب اقتصادي در ايران نوشته شده ولي دلار به 930 تومان رسيده و با وجود درآمد سرشار نفتي، قيمت دلار نسبت به تورم ثابت مانده وگرنه دلار بيش از اين مي شد. بنابراين شايد بتوان گفت كه اقتصاد تغيير كرده و وضعيت رفاهي زندگي بهتر شده است. اما از نظر تورم و مسايل كلان اقتصادي، مشكلات بيش تر هم شده است. با اين همه كتاب و افراد اقتصاد خوانده، هنوز مشكلات بسياري داريم.
    
    در مورد كنكور درس اقتصاد چه نظري داريد. آيا درست است كه تنها درس هاي خرد، كلان، آمار و رياضي را امتحان بگيرند؟
    
    در حال حاضر تعداد زيادي علاقه مند به ادامه تحصيل داريم كه پشت كنكور هستند و در عوض تعدادي افراد با خواندن اين چهار درس تنها مدرك بالاتر گرفته اند و در نتيجه كم تر كمكي به مشكلات اقتصاد ايران شده است. كاملادرست است. من اولين كسي بودم كه اقتصاد خرد درس دادم اما فكر مي كنم در حال حاضر بسيار افراط شده است و دانشجويان تنها فكر خود را روي اين چهار درس متمركز كرده اند و اقتصاد ايران، سير انديشه ها، پول و بانك، ماليه عمومي، توسعه، برنامه ريزي و ساير دروس را امتحان نمي گيرند. همين امر باعث شده كه بسياري از افراد صاحب علم و علاقه و قلم نتوانند در كنكور موفق شوند. دانشجويان اقتصاد بايد بهتر انتخاب شوند تا بهترين ها، با استعدادترين و علاقه مندترين ها انتخاب شوند. علم اقتصاد بسيار مهم است. اگر باز هم به سال اول دانشگاه برمي گشتم، قطعا اقتصاد مي خواندم.
    
    در بين اقتصاددانان ايراني چه كساني را قبول داريد؟
    
    اقتصاددان بزرگ مانند فريدمن، كينز، ساموئلسون و آدام اسميت نداريم اما بسياري از اقتصاددانان و روزنامه نگاران را ديده ام كه دغدغه اقتصاد ايران را دارند و براي آن ها احترام قائلم .
    
    يك خاطره از زندگي تان برايمان بگوييد؟
    
    روزي براي تهيه مدارك، آمار و ارقام و مستندات براي مواد خام يك سخنراني به بانك مركزي مي رفتم. در بين راه به بريده روزنامه اي مربوط به 40 سال پيش برخوردم. در روزنامه 40سال پيش قيمت برخي كالاها آمده بود. پياز سفيد سه ريال، سيب زميني چهار ريال، پياز قرمز هفت ريال، برنج دم سياه 26 ريال، گردو 22 ريال، پنير محلي 50 ريال و 100 عدد تخم مرغ 250 ريال.
    
    در صفحه ديگري وزير اقتصاد وقت گفته بود:«براي توسعه صادرات علاوه بر كمك مالي به صادركنندگان و جايزه صادراتي از راه هاي ديگر هم ممكن است. بايد انبارها، بندرگاه ها، بهبود راه ها، مواد جنس مرغوب، رعايت بهداشت و بسته بندي محكم و سبك را مورد توجه قرار دهيم. بايد علاوه بر اروپا به هندوستان و آسيا هم براي بازاريابي توجه كنيم.»اين بريده روزنامه مدرك كافي به دستم داد و با مقايسه وضع فعلي با 40 سال پيش، مطالب كافي براي سخنراني پيدا كردم.»
    
    


 روزنامه سرمايه، شماره 577 به تاريخ 23/7/86، صفحه 28 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1388 بارآثار ديگري از "محسن شمشيري "

  كمربند چالش ها / دلايل اقتصادي تغيير قيمت ها چيست؟
محسن شمشيري، شرق 6/6/91
مشاهده متن    
  يك اقتصاد نفتي يا يك نفت اقتصادي؟ / بررسي عواملي كه رشد توليد ناخالص داخلي را ضعيف كرده اند
محسن شمشيري، شرق 8/12/90
مشاهده متن    
  تصوير اقتصاد در شيشه هاي مات / جاي خالي سرمايه ها و سهم 5/2 درصدي ايران از بازار جهاني شيشه
محسن شمشيري، شرق 25/7/90
مشاهده متن    
  اعتبارات چهار ميليارد دلاري حساب ذخيره ارزي براي مقاومسازي مدارس در صحن علني مجلس بررسي مي شود
محسن شمشيري، سرمايه 1/8/86
مشاهده متن    
  تورم در سال هاي ۱۳۶۳ تا ۱۳۷۴ ركوردشكني بي سابقه تورم
محسن شمشيري، سرمايه 1/8/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه طب توانبخشي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 704)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است