|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/8/1: مروري بر انواع زايمان هاي بدون درد / فصل مادر شدن
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4416
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1521 1/8/86 > صفحه 12 (پزشكي) > متن
 
      


مروري بر انواع زايمان هاي بدون درد / فصل مادر شدن


نويسنده: ناهيد خداکرمي


    درد زايمان نشانه و علامتي دلپذير براي پايان بارداري و تولد نوزاد است که در نتيجه آمادگي کامل براي مادر شدن است. درد يک حس کاملاً آشنا است و هر کسي آن را با شدت متفاوتي حس مي کند. علت اصلي درد زايمان، انقباض رحم براي بيرون راندن جنين است، ولي عوامل مختلفي بر شدت درد زايمان موثر است. عوامل فيزيکي بسياري مثل سفتي عضلات، مداخلات پزشکي، وضعيت قرارگيري رحم و عوامل عاطفي (ترس از درد، اضطراب، عدم آگاهي، خستگي) همچنين تشنگي و گرسنگي از جمله عوامل قابل ذکر هستند. بنابراين آماده ساختن مادر طي دوران بارداري و آموزش وي مي تواند در مهار و کاهش درد حين زايمان تاثير بسزايي داشته باشد، چرا که ترس و ناآگاهي سبب افزايش درد مي شود. هنگامي که زنان با انگيزه بالا، خود را براي زايمان آماده مي کنند، درد بسيار کمتر مي شود و طول دوره زايمان کاهش پيدا مي کند . درد زايمان با روش هاي متفاوتي کاهش مي يابد يا مهار مي شود. اين روش به دو دسته اصلي تقسيم مي شود:
    
    1- روش هاي کاهش درد غيردارويي
    
    2- روش هاي دارويي
    
    روش هاي کاهش درد غيردارويي، امروزه به عنوان روشي بي ضرر و مفيد در سراسر جهان کاربرد وسيعي يافته است و اصولاً براساس توانمندسازي مادر و کاهش ترس و اضطراب وي و حمايت همسر و خانواده استوار است و در نتيجه نوزاد نيز از اين روش ها بسيار سود مي برد.
    
    روش هاي کاهش درد غيردارويي
    
    1- تمرين هاي کششي، ماساژ، تن آرامي و مهارت هاي تنفسي: مجموعه اين مهارت ها، طي دوران بارداري (که 9 الي 12 جلسه است) به مادر و همراه وي آموزش داده مي شود. مادر باردار چگونگي تسلط بر درد زايمان و کاهش ترس و اضطراب را مي آموزد و اين تکنيک ها را طي زايمان به کمک همراه و عامل زايمان به کار مي برد. زناني که از اين شيوه استفاده کرده اند، لحظات تولد نوزاد و روند زايمان را به عنوان بهترين و خوشايندترين پديده زندگي خود ياد کرده اند.
    
    2- قرار گرفتن در وضعيت هاي مختلف هنگام درد: در اين روش مادر، در اتاق زايمان در وضعيت هاي دلخواه خود قرار مي گيرد و به هيچ عنوان مجبور به خوابيدن و نشستن نمي شود. کاملاً آزاد است تا در هر حالتي که احساس راحتي بيشتر مي کند، قرار گيرد، به طوري که حتي مي تواند به همراه يا همسر خود تکيه کند، راه برود و از بالش ها يا توپ زايمان استفاده کند.
    
    3- لمس، ماساژ و انرژي درماني: اين روش ها بر نوازش اطمينان بخش و دوستانه قسمت هاي مختلف بدن يا ماساژ نواحي دست، کمر و باسن توسط همراه استوار است که مي تواند تاثير بسزايي در کاهش درد و ايجاد آرامش براي مادر داشته باشد. مادر احساس تعلق خاطر و وابستگي عاطفي بيشتري به همسر و خانواده خود خواهد داشت، ضمن اينکه دردهاي وي به نحو چشمگيري کاهش پيدا مي کند.
    
    4- تحريک الکتريکي اعصاب از راه پوست: در اين روش يک دستگاه الکتريکي مخصوص که روي کمر نصب مي شود با فرستادن امواج هنگام انقباض، موجب کاهش درد مي شود.
    
    5- آروماتراپي: روغن هاي خوشبو مانند عصاره گل سرخ، بابونه، پونه و... که همراه با ماساژ استفاده مي شوند آرامش بخش هستند.
    
    6- موسيقي: شنيدن موسيقي يا اصوات مورد علاقه مادر مي تواند سبب کاهش درد و اضطراب شود. در اين روش مادر مي تواند از واکمن مخصوص خود به همراه موزيک مورد علاقه اش استفاده کند. برخي مادران از گوش دادن به صداي اذان يا صوت قرآن لذت مي برند.
    
    7- هيپنوتيزم (خواب مصنوعي): حالتي است که در آن خودآگاهي فرد تغيير پيدا مي کند و با تلقين پذيري، درد زايمان کم مي شود که البته بايد توسط فرد ماهري انجام شود.
    
    8- بيوفيدبک: براساس اين روش مادر با آموزش در مورد فيزيولوژي بدن خود و تمرکز بر آن طي زايمان، مي تواند به خود کمک کند تا درد کمتري احساس کند که روش بسيار موثري است.
    
    9- سرما و گرما درماني: استفاده از کيسه آب گرم، حوله، پارچه گرم يا سرمادرماني همگي در کاهش درد از جمله درد زايمان موثرند.
    
    10- زايمان در آب: در اين روش مادر طي دردهاي زايماني در وان مخصوص که در اتاق زايمان تعبيه شده است قرار مي گيرد و تولد نوزاد با نظارت و سرپرستي ماما در آب انجام مي شود.
    
    روش هاي دارويي
    
    روش هاي دارويي با تزريق يا استنشاق داروهاي مسکن انجام مي شود.
    
    بي حسي نخاعي يا اپيدورال: در اين روش داروي بي حسي در فضاي ستون فقرات و در اطراف يا داخل نخاع تزريق مي شود. مادر، درد را احساس نمي کند ولي بيدار و هوشيار است. اين روش در اغلب کشورهاي جهان طرفداران بسياري دارد و داراي عوارضي نظير سردرد، کمردرد و افت فشار خون است. لازمه کاربرد اين روش مراقبت دقيق مامايي است.
    
    استنشاق داروي بي دردي يا انتونکس: داروي بي دردي استنشاقي در کپسول هاي قابل حمل تعبيه شده و مادر هنگام انقباض هاي دردناک رحمي با هدايت عامل زايمان، توسط ماسکي که روي بيني و دهان وي قرار مي گيرد، گاز بي حسي را تنفس مي کند که تاثير مناسبي در تسکين درد هنگام زايمان دارد و به راحتي قابل استفاده است. چگونگي تنفس هنگام درد، توسط ماما به مادر آموزش داده مي شود. در اين روش حضور مداوم عامل زايمان بر بالين مادر ضروري است.
    
    تزريق داروهاي مسکن و مخدر: در اين شيوه داروهاي بي دردي در رگ يا عضله مادر تزريق مي شود که تا حدود زيادي سبب کاهش درد و کوتاه شدن زمان زايمان مي شود و در برخي موارد ممکن است باعث عوارضي مثل زجر تنفسي نوزاد شود.
    
    زايمان سزارين: شايد يکي از بدترين روش هاي فرار از درد زايمان، انجام سزارين است. در اين روش گرچه مادر هنگام تولد نوزاد در بيهوشي کامل است و دردي احساس نمي کند ولي پس از عمل سزارين نه تنها درد ناشي از برش جراحي مادر را رنج مي دهد بلکه سبب بروز عوارض متعددي نظير عفونت، افزايش حجم خونريزي، طولاني شدن دوره بستري، اختلال در تغذيه نوزاد با شير مادر، افزايش مشکلات دوره نوزادي و حتي مرگ و مير مادر و نوزاد مي شود. بنابراين هيچ مادر عاقل و آگاهي، به دليل ترس از درد زايمان تقاضاي زايمان به روش جراحي يا سزارين را نمي کند، چرا که مي داند سزارين مي تواند عوارض بسياري را براي وي و نوزاد ايجاد کند، مگر اينکه گروه پزشکي در هنگام زايمان، با مشکلي مواجه شوند که استفاده از جراحي در زايمان ضرورت پيدا کند. اين مشکلات تنها در 10 الي 15 درصد بارداري ها، ممکن است اتفاق بيفتد و 85 درصد مادران مي توانند با تسلط و اطمينان کامل نوزاد خود را به صورت طبيعي به دنيا بياورند. خوشبختانه در بسياري از مراکز درماني کشور، زايمان بي درد دارويي نظير بي حسي نخاعي يا بي حسي استنشاقي انجام مي شود. به زودي شاهد گسترش زايمان طبيعي به رو ش هاي غيردارويي خواهيم بود که براساس پروتکل اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و با تلاش ماماهاي کشور، مادران باردار ايراني ضمن شرکت در کلاس هاي آمادگي زايمان و آشنايي با روش هاي آرام سازي عضلاني و ديگر روش هاي موثر در کاهش درد زايمان، مي توانند زايماني خوشايند، کم درد و با نشاط داشته باشند. طي اين کلاس ها که در 9 جلسه و از پنج ماهگي تشکيل خواهد شد، خانم باردار مي تواند با يک نفر همراه در کلاس هاي آموزشي شرکت کند و حين زايمان، همراه وي در محل زايمان حضور خواهد داشت و مادر باردار کليه تکنيک ها را به کمک عامل زايمان اجرا مي کند. فراموش نکنيم با افزايش آگاهي مادر و خانواده وي، آموزش کافي در مورد بارداري و زايمان ميل به زايمان طبيعي در آنها بيشتر خواهد شد و شاهد نوزاداني سالم و مادراني شاد و با نشاط خواهيم بود.
    
    *عضو هيات مديره سازمان نظام پزشکي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1521 به تاريخ 1/8/86، صفحه 12 (پزشكي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4124 بار
    آثار ديگري از "ناهيد خداکرمي"

  خطرهاي خاتمه مصنوعي زايمان با دارو: سر فرصت ميام
ناهيد خداکرمي، اعتماد 2/4/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه بشارت
متن مطالب شماره 121-122، مهر الي دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است