|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت86/8/5: اهميت نامگذاري سال 1386 به عنوان سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9439
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6277 5/8/86 > صفحه 6 (فرهنگي ) > متن
 
 


اهميت نامگذاري سال 1386 به عنوان سال اتحاد ملي و انسجام اسلامياشاره:
    خداوند در قرآن کريم مي فرمايد:بگو او مي تواند از بالاي سرتان يا زير پاهايتان عذابي بر شما بفرستد يا شما را گروه گروه گرداند و (دچار تفرقه سازد) سوره انعام / آيه 65 در نخستين روز سال 1386 حضرت آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي در پيامي نوروزي به ملت ايران، اين سال را به نام اتحاد ملي و انسجام اسلامي نامگذاري کردند. باتوجه به اهميت اين نامگذاري در شرايط حساس کنوني و ضرورت تحقق کامل اين آرمان براي مردم ايران و جهان اسلام، به بررسي اين موضوع پرداخته ايم.
    حضرت آيت الله خامنه اي، رهبر انقلاب اسلامي در پيام آغاز سال نو، سال 1386 را سال “اتحاد ملي و انسجام اسلامي نامگذاري کردند و افزودند: آرزو و اميد همه ايرانيان “استقلال ملي، عزت ملي و رفاه عمومي ملت” است و همه اين اهداف به برکت “ايمان اسلامي، اتحاد کلمه، اميد و عزم ملي، استفاده صحيح از ظرفيت هاي کشور و تدبير و تحرک و تلاش” محقق خواهد شد.
    رهبر انقلاب اسلامي “ايجاد تفرقه و تضعيف وحدت ملي ايرانيان” و “به وجود آوردن مشکلات اقتصادي براي متوقف کردن پيشرفت کشور” را دو روش عمده دشمنان براي مقابله با ملت ايران و نظام جمهوري اسلامي برشمردند و با اشاره به ابلاغ سياست هاي کلي اصل 44 قانون اساسي و فراهم بودن زمينه براي فعاليت هاي اقتصادي، افزودند که تلاش اقتصادي همه مردم از جمله نيروهاي ملي و معتقد به آرمان هاي بلند ملت و استفاده از ظرفيت هاي فراوان کشور، خنثي کننده تلاش هاي دشمنان براي متوقف کردن روند آباداني و پيشرفت کشور خواهد بود. حضرت آيت الله خامنه اي با يادآوري جنگ رواني و تلاش هاي موذيانه دشمنان براي ايجاد اختلاف و تفرقه در ميان ملت ايران و در جهان اسلام، افزودند: دشمنان به بهانه هايي همچون قوميت، مذهب و گرايش هاي صنفي درصدد هستند وحدت کلمه ملت ايران را از بين ببرند و در جهان اسلام نيز اختلافات مذهبي را دامن بزنند و يا به راه انداختن جنگ شيعه و سني ميان ملت ايران و جوامع اسلامي فاصله ايجاد کنند.
    ايشان تلاش براي اتحاد و يکپارچگي ملي و تقويت هوشيارانه و خردمندانه انسجام امت اسلامي را تنها راه نااميد کردن دشمنان و خنثي کردن توطئه هاي آنان خواندند و تاکيد کردند: به ياري پروردگار، در سال 86 آحاد ملت، قوميت هاي گوناگون، مذاهب مختلف و همه صنوف مردم ايران با اتحاد ملي، حرکت پر اميد به سوي آينده درخشان خود را شتاب مي بخشند و همه ملت هاي مسلمان نيز با انسجام اسلامي و تقويت برادري اسلامي، وحدت کلمه خود را نشان خواهند داد.
    راهکارهاي رسيدن به اتحاد ملي و انسجام اسلامي:
    طرح هوشمندانه اتحاد ملي و انسجام اسلامي در برهه کنوني از اهميت شاياني برخوردار است و نشان از درايت و کياست مقام معظم رهبري در نامگذاري سال جاري دارد و حساسيت ويژه و لزوم وفاق و وحدت همه جانبه را در برخورد با اهداف شوم استکبار جهاني و صهيونيسم بين الملل در ايجاد گسست بين فرق اسلامي و اقوام و طوايف مي رساند. لذا باتوجه به بحران هايي که جهان ا سلام با آن روبرو شده است انتخاب امسال به نام وحدت و انسجام اسلامي شعار بسيار مناسبي است که حضرت آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي ايران مردم را به وحدت و اتحاد فراخوانده است.
    نامگذاري سال 86 به عنوان “سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي” نشان از اهميت اتحاد و انسجام ميان مسلمانان از هر مذهب و گرايش و با هر ديدگاه و روشي دارد. دامن زدن برخي از رسانه هاي جهان به تقابل ميان شيعه و سني از يک سو و رقابت و شايد کينه تاريخي بين عرب و عجم و يا عرب و فارس از سوي ديگر، يکي از اصلي ترين موضوعاتي است که امروز منطقه خاورميانه و بخصوص عراق پس از صدام را دچار بحران کرده است.
    در شرايطي که به طور تقريبي سرنوشت کشورهاي جهان اسلام، مشکلات، تهديدها و توانايي هاي مشترک است، کشورهاي اسلامي يکنواختي فرهنگي، اشتراک ديني و اعتقادي داشته و داراي مسائل ژئوپليتيکي مشترکي هستند، اما اختلافات جزئي هنوز هم باقي است و معاندان نظام درصدد ايجاد شکاف و تفرفه بين قوميت ها و مذاهب اسلامي و جريان هاي سياسي کشور هستند.استکبار جهاني به سرکردگي آمريکا دو مشکل عمده دارد که مي خواهد با يک شگرد آن را حل کند. مشکل اول آنها انقلاب اسلامي و اتحاد و يکپارچگي ملت ايران و دوم بيداري منطقه وجهان اسلام است. اگر استکبار بتواند مشکل اولش را حل کند و انقلاب را براندازد يا مهار کند، طبيعتا مشکل دوم او نيز حل خواهد شد.
    1- باتوجه به شرايط و مشکلات بزرگي چون فتنه، تفرقه و ايجاد اختلاف از سوي دشمنان اسلام که جهان اسلام را محاصره کرده، رهبر انقلاب ايران در اين شرايط به وحدت و انسجام ميان همه گروه هاي مختلف مسلمان و به منظور روبرو شدن با دشمن مشترک فرا خواند. از سوي ديگر مي بينيم که دشمنان ما با يکديگر متحد نيستند، بلکه آنها در زمينه هاي مختلف با مسلمانان دشمني دارند، از اين رو مصلحت در اين است که جهان اسلام براي مقابله با دشمنان اختلافات خود را کنار گذاشته و با يکديگر همبستگي و اتحاد داشته باشند.
    2- اسلام ديني است که همه را به ا صول اساسي فرا مي خواند تا ميان مردم اعم از ملت ها و دولت ها تقريب و برادري به منظور شناخت يکديگر ايجاد و همزيستي و تقريب ميان همه جوامع، اديان، مذاهب و تمدن هاي مختلف به و جود آيد.
    3- مسلمانان بايد تلاش کنند تا بتوانند آموزه هاي اسلام را که همان محبت، برادري، دوستي و تسامح است در راستاي همزيستي و تقريب ميان همه جوامع، اديان، مذاهب و تمدن هاي مختلف اجرا کنند، چرا که حضرت محمد(ص) از مسلمانان مي خواهد حتي دشمنان خود را مورد عفو و بخشش قرار دهند.
    4- ترويج مشترکات مذاهب اسلامي راهي براي تحقق انسجام اسلامي به شمار مي رود، تحقق انسجام اسلامي غلبه بر توطئه استکبار جهاني را در پي خواهد داشت.
    5- همکاري و تعامل ميان مسلمانان عاملي براي تقويت و تثبيت اتحاد و انسجام آنها است، مسلمانان بايد از هر عاملي که منجر به افزايش توان و نيروي آنها مي شود استفاده کنند.
    6- از راه هاي تحکيم وحدت و انسجام مسلمانان يکي اين است که بايد به ريسمان محکم الهي چنگ زنند، متفرق نشوند و اتحاد خود را حفظ کنند، از اين رو ما بايد به پروردگار واحد، نبي واحد، قبله واحد و کتاب واحد تمسک جوييم.
    7- کشورهاي اسلامي و ملل مسلمان بايد به بيداري، آگاهي و هوشيار کردن مسلمانان در جهان اسلام پرداخته و نسبت به خطراتي که آنها را تهديد مي کنند هوشيار باشند، جهان اسلام بايد براي مبارزه با بحران ها و توطئه هاي دشمنان هوشيار باشند.
    8- توجه مسلمانان به توطئه هاي دشمنان براي تفرقه افکني: شيعيان و سنيان با پرهيز از تفکرات و اقدامات افراطي از بروز اختلاف جلوگيري و زمينه و بستر دستيابي به وحدت را فراهم آورند .
    9- ستيزه جويي هاي امپرياليسم بين الملل هر بار از روزني صورت مي گيرد. هوشياري و عمل به رهنمودهاي مقام عظماي ولايت و تمسک جستن به ارزش هاي مشترک از جمله کلام الله مجيد، ياري رسان ملل اسلامي براي رسيدن به سعادت و مصون ماندن از مخاطرات احتمالي مي باشد.
    10- رسانه هاي گروهي در راستاي جلوگيري از ارائه چهره نادرست از اسلام و ايجاد فتنه ميان مسلمانان به صورت مستمر و وسيع به فعاليت در شناخت اسلام و وحدت ميان مسلمانان اهتمام ورزند.
    11- از الزامات اتحاد و انسجام، احترام است و شرط اول ايجاد و حفظ اتحاد و انسجام ميان اين امت، احترام است. در يک خانواده اگر پدر و مادر به همديگر و فرزندانشان احترام بگذارند، فرزندان نيز به پدر و مادر احترام مي گذارند و انسجام در محيط خانواده، برقرار و همبستگي و همدلي ميان آنان حاکم مي شود. عدم همدلي و همبستگي، خانواده را در معرض خطر و فروپاشي قرار مي دهد. همين وضعيت در مورد جامعه نيز صدق مي کند. لذا احترام ميان دولت و ملت نيز به صورت متقابل معنا و مفهوم پيدا مي کند.
    12- مسئله ديگر از الزامات اتحاد و انسجام، بحث اعتماد است. اعتماد دولت به همه قوميت ها و مذاهب ساکن در کشور، احساس اعتماد متقابل قوميت ها و مذاهب مختلف را نسبت به حاکميت موجب مي شود.
    
    


 روزنامه رسالت، شماره 6277 به تاريخ 5/8/86، صفحه 6 (فرهنگي )

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 750 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم اعصاب كاسپين
شماره 15
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است