|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه86/8/7: ديدار با سعدي افشار; تنها بازمانده سياه بازي در ايران/ ديگر در هيچ نمايشي بازي نمي كنم
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 657
سه شنبه دوم بهمن ماه 1386


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 589 7/8/86 > صفحه 16 (هنر) > متن
 
      


ديدار با سعدي افشار; تنها بازمانده سياه بازي در ايران/ ديگر در هيچ نمايشي بازي نمي كنم


نويسنده: سما بابايي

«تمام روز را در خانه هستم. از دو ماه پيش كه زنم فوت كرد، تنهاتر شده ام. حالافقط نشسته ام خانه و به در و ديوارهاي اين جا خيره مي شوم، اين شده است زندگي من.»
    
    اين ها را سعدي افشار وقتي مي گويد كه مي خواهم احوالش را بپرسم. به نظر خسته تر و بي حوصله تر از هر زمان ديگري مي آيد كه با او به گفت وگو نشسته بودم. آهي تلخ مي كشد و مي گويد: «شكايتي ندارم، انگار خدا تقديرم را اين گونه رقم زده بود. پدرم را كه اصلايادم نمي آيد. زندگي ما را يك مادر زحمت كش مي چرخاند كه اون هم از دستم رفت. بچه اي هم ندارم كه مراقبم باشد. هيچ كس را ندارم.»
    
    اين ها را كه بشنوي، باورت نمي شود از زبان مردي گفته مي شود كه سال هاي بسيار تنها يكه تاز شاخه اي از هنر نمايشي ايران بوده است. كسي كه وقتي «پيتر بروك» به ايران آمد، او را براي اولين بار در نقش نادرشاه در پوستيني كلفت ديد و تقديرش كرد. آن هم در زمان اوج اين هنر در ايران. زماني كه افراد بزرگي چون مهدي مصري، ذبيح الله ماهري، رضا عرب زاده و سيدحسين يوسفي در اين عرصه وجود داشتند و حضورشان در هر مراسمي، بزرگي براي صاحب مجلس به شمار مي آورد. كساني كه هر كدام به نوعي استاد او به حساب مي آيند. او اما در اين سال ها هيچ شاگردي نداشته است. انگار ديگر كسي مشتاق رفتن به سمت و سوي اين هنر نيست. به راستي بعد از او هنر سياه بازي ايران به كجا خواهد رسيد؟
    
    او بهمن ماه بار ديگر عازم «فرانسه» است تا به معرفي اين نمايش سنتي ايراني بپردازد، چرا كه سعدي افشار حالاتنها بازمانده «سياه بازي» در ايران است. با كوله باري تجربه و هنر. از اجراي نمايش هايي چون «بلورك و چشمه نوش»، «مضحكه هارون الرشيد»، «عباس دز»، «قنود عرب»، «بيژن و منيژه» و نمايش هاي بسيار ديگر. حالااما انگار بعد از اين همه سال فعاليت، آن قدر خسته شده است كه مي گويد: «اين روزها ديگر واقعا توان روي صحنه رفتن را ندارم. اگر مراسمي چيزي باشد مي روم سياه مي شوم. بقيه روز را در خانه نشسته ام و يا در لاله زار با رفيق هاي قديمي ام گپي مي زنم اما تصميم دارم ديگر در هيچ نمايشي بازي نكنم. هرچند وقت يكبار در اختتاميه يا افتتاحيه جشنواره اي دعوتم مي كنند. همين و بس. چند روز قبل اختتاميه جشنواره آييني - سنتي رفتم كه معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي هم بود. در يك جايي بالاي شهر كه نفهميدم كجاست؟ گاهي هم مي روم خارج از كشور براي اجراي سياه بازي. باور كنيد كه آن جا هم به من خوش نمي گذرد. فقط يك گوشه مي ايستم و كارم را مي كنم. تمام تلاشم را هم مي كنم كه سنت كشورم را به بهترين شكل ممكن به خارجي ها نشان دهم.» اما مگر مي توان از اين طريق زندگي گذراند؟ زندگي هزار تو دارد و هر تويش هزارها مساله و نياز و هيچ نيازي در اين دنيا نيست كه بي پول حل شود. راست گفته اند كه «بهشت» براي اين «بهشت» است كه پولي در آن وجود ندارد:
    
    «سياه بازي از بين رفته است. نه مسوولان به آن اهميتي مي دهند و نه مردم ديگر دوست دارند كه نمايش هاي سياه بازي را ببينند. همه تلويزيون دارند و دلشان مي خواهد سينما بروند تا بيايند يك نمايش سياه بازي ببينند. من همين يكي - دو سال قبل يك نمايش در تئاتر پارس به روي صحنه بردم اما در نيمه هاي كار، اجرايش را متوقف كردم، چون ديدم كه هيچ بازده مالي اي ندارد. اصلافروش نمي كرد. خب با اين وضعيت معلوم است كه اداره زندگي آدم هايي مثل ما كه عمرشان را روي سياه بازي گذاشته اند، با چه مشكلاتي روبه روست.»
    
    او از تجربه ناموفق اجراي آن نمايش مي گويد. اين كه طي 20 روز تنها 34 هزار تومان كار كرده است و ديگر نمي تواند با اين مبالغ زندگي اش را اداره كند.
    
    او اما بلافاصله اضافه مي كند كه با تمام اين اوصاف ناراحت نيست كه عمرش را در راه اين هنر گذاشته است، چرا كه: «از بچگي سياه بازي را دوست داشتم. كار سياه افشاگري است، افشاي بدي ها و تلخي هاي جامعه. من در تمام اين سال ها «عمله طرب» بوده ام. بيمه خانه سينما هستم. فكر مي كردم مي توانم بيمه بازنشستگي بگيرم اما هنوز نتوانسته ام از آن استفاده كنم. چون _11 سال سابقه بيمه دارم و بازنشسته نمي شوم. درآمد ديگري جز تئاتر ندارم. هيچ كار ديگري هم جز تئاتر بلد نيستم.»
    
    او چند وقت قبل اعلام كرد كه مي خواهد نمايش «روندي ها» را در جشنواره تئاتر سنتي - آييني اجرا كند. اين اتفاق اما نيفتاد; خودش مي گويد: « ترجيح مي دهم در موقعيت مناسب تري براي اجراي آن اقدام كنم. بازيگراني كه براي اين نمايش در نظر گرفته بودم، همگي درگير پروژه هاي مختلف بودند و حضور همزمان در دو پروژه برايشان مقدور نبود. از سوي ديگر، با توجه به نوع اجراي اين نمايش بايد بازيگراني در آن ايفاي نقش كنند كه از تجربه كافي در اين زمينه برخوردار باشند.»
    
    سال ها گذشته است از آن زماني كه «لاله زار» قلب تئاتر ايران بود. آن زماني كه افرادي چون مرحوم اسماعيل خان مهرتاش و «حالتي» براي اجراي نمايش هاي سياه بازي از داستان هاي قديمي ايراني استفاده مي كردند و هنرمندانه يك اثر نمايشي را به وجود مي آوردند كه سيل مشتاقان را به لاله زار مي كشاند. حالاانگار قرن ها از آن روزها گذشته است و ديگر در لاله زار خبري از «لاله» نيست، از هنر، از تئاتر و نمايش، حالاهر چه هست سيم است و كابل و لامپ هاي نئوني:
    
    «تئاتر نصر را سال هاست كه رها كرده اند. در حالي كه آن جا سرمايه تئاتر ما بوده است و آدم هاي بزرگي روي آن ها نشسته اند يا بر صحنه آن تئاتر اجرا كرده اند، بخشي از تاريخ ما است درست نيست كه اين طور رها شود. اين تئاتر را سيد علي خان نصر ساخته كه حق بزرگي بر گردن تئاتر ما دارد. درست است در سال هاي بعد تر رونق آن سال هايي كه آقاي نصر و همكارانشان بودند را پيدا نكرد خيلي ها اسم تئاتر لاله زاري را روي آن گذاشتند اما به هر حال در يك دوره اي چراغ تئاتر اين مملكت را روشن نگه داشته بود.»
    


 روزنامه سرمايه، شماره 589 به تاريخ 7/8/86، صفحه 16 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1258 بار
    آثار ديگري از "سما بابايي"

  يك اثرِ هنري، يك زندگي / «ايران» از همراهي مبتكرانه هنرمندان حوزه تجسمي با آسيب ديدگان از زلزله كرمانشاه گزارش مي دهد
سما بابايي، ايران 1/9/96
مشاهده متن    
  ستاره هاي سينما كتاب خريدند / شهر كتاب فرشته شلوغ ترين روز خود را گذراند
سما بابايي، اعتماد 30/8/94
مشاهده متن    
  مسعود شعاري: جامعه جوان موسيقي نيازمند حمايت است
سما بابايي، اعتماد 25/8/94
مشاهده متن    
  هنوز خيلي جوانم / گزارش و گفت وگو يي درباره لوريس چكناواريان
سما بابايي، اعتماد 18/8/94
مشاهده متن    
  منيژه حكمت: كارگرداني دغدغه من است / «جاده قديم» كليد مي خورد
سما بابايي، اعتماد 5/8/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روشهاي هوشمند در صنعت برق
متن مطالب شماره 35، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است