|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران86/9/5: جواهردشت، سرزمين رؤياها
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7001
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3796 5/9/86 > صفحه 11 (ايران زمين) > متن
 
      


جواهردشت، سرزمين رؤياها


نويسنده: مجتبي عابديني


    جواهردشت جواهري در خطه سرسبز گيلان است. سرزمين زيباي جواهردشت در ۲۶ كيلومتري محله سياهكلرود در شرق استان گيلان و در شهرستان رودسر واقع شده است.
    طبيعت بكر، دشت هاي وسيع و سرسبز، هواي پاك، سكوت وصف ناپذير و... همه و همه در اين منطقه زيبا در شرق گيلان جمع شده تا گردشگران و مسافران ايراني و خارجي را به سوي خود بكشاند. براي رفتن به جواهر دشت از سياهكلرود سوار بر جيپ هاي مسافركش مي شويم كه معمولاً بيش از ظرفيت مسافر سوار مي كنند، از خياط محله، سجيدان و رودخانه سجيدان مي گذريم و وارد چاشت خورلات (چاشت به معني ناهار) كه مكاني تفريحي و گردشي است مي شويم.
    فاصله سياهكلرود تا جواهر دشت از ميان جنگل هاي انبوه و درختان سربه فلك كشيده و رودخانه و دره و كوه مي گذرد، با اين كه بايد از مسير جاده خاكي بگذريم اما سرسبزي، اين مشكل را هموار مي كند و در يك چشم به هم زدن از مسير ۲ ساعته رد شده و به محله زيباي جواهردشت مي رسيم.
    قهوه خانه هاي بين راهي محلي مناسب براي خوردن چاي و استراحت است كه معمولاً رانندگان دقايقي را دركنار يكي از آنها مي ايستند. قبل از ورود به محله جواهردشت آستانه متبركه «نقره عباس» در دشتي زيبا و وسيع قرار دارد كه معمولاً اهالي و مسافران براي زيارت و سياحت به آنجا مي روند تا چشم انداز زيباي آن را ببينند. وجود گياهان زيبا مانند «ميش گوش» و انواع گل هاي مختلف با رنگ هاي متفاوت از جمله زيبايي هاي اين منطقه است، از كنار بقعه، محله و خانه هاي زيباي آن كه با سقف هاي شيرواني روزبه روز در حال افزايش هستند ديده مي شود، در گذشته تعداد خانه ها محدود بود اما هر روز خانه اي جديد بنا مي شود.
    در سراشيب سبزه زاران زمين هاي زيركشت سيب زميني و صداي دلنشين زنگوله هاي گوسفندان در حال چريدن براي هر بيننده تازه واردي جالب و تماشايي است. زمين هاي محصور شده با سيم خاردار و ديوارهاي سنگي همه و همه نشانگر زيبايي و حد و مرزهاي همسايگي و باغ هاي كشاورزي است.
    جواهر دشت آب لوله كشي ندارد و مردم منطقه آب شرب خود را از چشمه هاي داخل محله تأمين مي كنند.
    وسعت سبزه زاران و چمنزاران، بگو و بخند جوانان و مسافران تازه وارد، ورزش جوانان در سبزه زارها، منظره چريدن گاوها و گوسفندها و صداي زنگوله هاي آنان هر بيننده اي را بيشتر دلباخته و مشتاق مي كند و طبيعت زيبا، باصفا و ديدني جواهر دشت قلب ها را گرفتار و پايبند خويش مي سازد. اين همه نشاط و سرور و جنب و جوش را بايد مرهون هواي سالم و روح بخش كوهستاني جواهر دشت بود. سبزه زاراني چون ناصره دشت، لووه سر و... هر بيننده و پرنده و چرنده را به تحرك و نشاط وامي دارد.
    جواهر دشت، جواهري ديدني است و هر ايراني و بخصوص گيلاني مشتاق طبيعت حق دارد براي يكبار هم شده اين روستا را ببيند و با مردم خوب و مهربان آنجا كه از سياهكلرود، قاسم آباد عليا و سفلي، گاوماست و روستاهاي ديگر كه در فصل تابستان در
    جواهر دشت اسكان دارند، آشنا شوند.
    در ضلع جنوبي جواهردشت قله بلند و زيباي سماموس با غرور و سرافرازي قد برافراشته و با ارتفاع ۳۶۲۰ متر از سطح دريا جواهر دشت را در پناه خويش گرفته است. براي رسيدن به قله سماموس حتماً بايد يك راهنما از محله به همراه گردشگران و مسافران باشد تا آنان راه را گم نكنند. به گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان گيلان مطالعه كتب محققان دارالمرز گيلان، از آستارا تا آستار آباد، رويان و رستمدار، راهنماي گيلان و كتاب گيلان درباره جواهر دشت جز چند نام درباره آستانه متبركه ديده نمي شود.
    به گفته پيران و ريش سفيدان محل، چون در دوران قديم جواهر نامي دراين آبادي بزرگتري و سروري مردم را داشت به احترام او نام آبادي را جواهردشت نهادند. عده اي ديگر عقيده دارند كه چون زمين هاي دامداري و جنگل هاي اوليه تبديل به چمن زار و سبزه زار شد و زيبايي سبزه ها و چشمه سارها و مرغوبيت زمين براي كشت و كار مفيد بود از آن رو اين محل را جواهر دشت گفتند.
    عده اي ديگر معتقدند حدود آبادي اين روستا بيش از ۴۰۰ سال است اما مشاهدات عيني و بررسي هاي لازم آن چنان كه توصيف مي كنند به نظر نمي رسد زيرا نه آثار تاريخي و ملاك و دلايل مستندي وجود دارد و نه بزرگان علم و ادب و محققان انديشمند چيزي درباره جواهردشت نوشته اند.
    در هر حال با ملاحظه قبور بالامحله و پايين محله و خانه هاي سنگ و چوب و درب هاي كهنه قديمي و استفاده معماري قديمي و روپوش هايي به نام محلي «لت» و بدون حفاري در گوشه و كنار جهت پيدا كردن آثار باستاني و تاريخي و اطلاع كامل از پيدايش اين آبادي بعد از ديلمان و اشكورات با حدس و گمان مي توان گفت سابقه اين آبادي باتوجه به اين موارد در حدود ۲۰۰ الي ۳۰۰ سال بيشتر نيست و به علت دامداري بودن و مهاجرت دامداران به مدارك و دلايل گويايي جز گمان نمي توان تكيه كرد و آستانه هاي نقره عباس، سه برادران و حاج محمدامين به علت عدم نسب نام و كتيبه و سند مستدل نمي توان درباره جواهر دشت با اطمينان و قاطعيت چيزي گفت. به هر حال عمر آبادي جواهر دشت از ۳۰۰ سال نبايد بيشتر باشد و هجوم مردم و ازدياد جمعيت به خاطر هواي پاك و چراگاه هايي است كه مردم را براي سكونت موقت به اين آبادي كشانده است.
    با تمام اين توصيف ها جواهر دشت از ۲ كلمه جواهر و دشت تركيب يافته است، جواهر يعني طلاجات، دانه هاي قيمتي و دشت يعني زمين هاي مسطح يعني سبزه زارها. بنابراين جواهر دشت يعني جواهري زيبا و قيمتي.
    در واقع زمين مرغوب و با ارزش و هواي پاك و سالم همه و همه دليلي بر جواهر دشت بودن اين منطقه است. بازاري در نقطه ورودي اين آبادي وجود دارد و دكان هاي قصابي، خواربار فروشي و قهوه خانه در آن واقع شده است و مردم خونگرم و ميهمان نواز در اين خطه سرسبز زندگي مي كنند.
    همه ساله مسابقات كشتي گيله مردي و طناب كشي و اسب دواني و... با مشاركت سازمان ميراث فرهنگي گيلان و بخش خصوصي در اين منطقه زيبا برگزار مي شود كه خيل عظيمي از علاقه مندان و گردشگران را به اين منطقه مي كشاند. شايان ذكر است دامداران در گذشته از اول بهار به جواهر دشت مي آمدند و اوايل فصل سرما دام هاي خود را به محله هاي پايين مي بردند اما هم اكنون در وقت معيني دام هاي خود را به ارتفاعات برده در وقت معين نيز بازمي گردانند و اين موضوع براي بهبود وضع جنگل و مرتع و دشت بسيار مهم است.
    گفتني است جواهردشت در زمستان به دليل بارش سهمگين برف خالي از سكنه است.
    متأسفانه جواهر دشت با داشتن قابليت هاي خوب براي جذب گردشگران به اين خطه در سفر هيأت دولت به استان گيلان جزو ۶۰ منطقه نمونه گردشگري قرار نگرفت.
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3796 به تاريخ 5/9/86، صفحه 11 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 491 بار
    آثار ديگري از "مجتبي عابديني"

  صنعت چاي را حفظ كنيد / تبديل باغات چاي به دانشگاه!
مجتبي عابديني، دنياي اقتصاد 10/2/97
مشاهده متن    
  واگذاري غرفه در مجتمع هاي تجاري به برندهاي ايراني:حمايت از كالاي ايراني در انزلي
مجتبي عابديني، دنياي اقتصاد 5/2/97
مشاهده متن    
  ضرورت نگاه ويژه به مناطق كم برخوردار شهرستان رودسر
مجتبي عابديني، دنياي اقتصاد 22/12/96
مشاهده متن    
  گيلان؛ نقطه تحقق تصميم مشترك روساي جمهور ايران و روسيه
مجتبي عابديني، دنياي اقتصاد 11/9/96
مشاهده متن    
  زيرساخت هاي مناسب عامل افزايش گردشگران در انزلي
مجتبي عابديني، دنياي اقتصاد 19/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات علوم دارويي ايران
شماره 1 (پياپي 66)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است