|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه86/9/5: صديق سروستاني، جامعه شناس: خانه امني براي زنان بي پناه وجود ندارد
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 657
سه شنبه دوم بهمن ماه 1386


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 612 5/9/86 > صفحه 24 (صفحه آخر) > متن
 
      


گزارش آخر  
صديق سروستاني، جامعه شناس: خانه امني براي زنان بي پناه وجود ندارد


نويسنده: فريده غائب

«هيچ جاي امني براي زنان به جز خانه تعريف نشده و كشور ما جايي براي نگهداري حتي يك زن بي پناه ندارد.»
    
    رحمت الله صديق سروستاني، استاد جامعه شناسي دانشگاه تهران در روز جهاني خشونت عليه زنان با بيان اين مطلب بر اين نكته تاكيد مي كند كه به زنان قرباني به چشم متهم نگريسته مي شود و نه يك شهروند.
    
    انجمن اسلامي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران به مناسبت روز جهاني خشونت عليه زنان، جلسه ديروزش را به موضوع خانه امن و فضاهاي ناامن شهري براي زنان اختصاص داد.
    
    «خانه امن» و نمايش فيلم مستندي با همين نام، دانشجويان بسياري را به سالن شريعتي كشانده و اطراف صندلي هاي سبزرنگ اين سالن دختران و پسران ايستاده اند.
    
    «سه ماهه حامله بودم كه شوهرم دستم را شكست»، «اولين خشونت را از پدرم ديدم»، «بعد از طلاق به موجود پرت شده اي تبديل شدم كه طلاق شد تيتر يك زندگي ام».
    
    اين ها بخشي از درددل هاي زناني است كه در فيلم خانه امن، ساخته مريم حق پناه نمايش داده مي شود. زناني كه به خاطر خشونت از خانه بيرون آمده اند و جايي براي زندگي ندارند.
    
    «اعظم» يكي از همين زنان بي پناهي است كه شوهر معتادش از همان هفته اول ازدواج شان او را كتك مي زده و حالاپس از 22 سال زندگي اين زن را از خانه بيرون كرده است. اعظم كه هر دو كليه ا ش را از دست داده، حالاجايي براي زندگي ندارد.
    
    براساس اطلاعاتي كه اين فيلم ارايه مي دهد، در تهران تنها دو خانه براي زنان بي پناه وجود دارد يكي مجتمع وليعصر و ديگري مجتمع ذوالفقاري.
    
    فاطمه كه به صورت شبانه روزي از يك سالمند در خانه اش نگهداري مي كند، شوهرش متواري است و پدرش هم او را به خانه راه نمي دهد. قرارداد پرستاري اش تا يك ماه ديگر تمام مي شود و فاطمه نگران است تا پيدا كردن كار جديد جايي براي زندگي ندارد.
    
    «به راستي خانه امن چه جور جايي است؟» اين سوال در فيلم مطرح مي شود و زن جوان پاسخ مي دهد: «يك چهار ديواري و سقفي كه احساس آسايش وجود داشته باشد.»
    
    و يك مددكار مي گويد: «خانه امن جايي است كه وقتي زني دچار بحران و خشونت مي شود به خانه هاي امن پناه مي برد. در اروپا نشاني اين خانه ها در مكان هاي عمومي شهر نصب شده تا هر زن خشونت ديده اي به آنجا مراجعه كند. آنجا يك هتل پنج ستاره نيست اما امكاناتش در حد يك زن آبرومند است.»
    
    به گفته او، در اين خانه ها زنان بي پناه تحت حمايت پليس و قانون قرار مي گيرند و هيچ مردي اجازه ورود ندارد.
    
    اما هادي معتمدي، يكي از مسوولان خانه هاي امن در تهران درباره اين خانه ها در كشور مي گويد:«اين دو مركز خانه امن نيست. بهتر است نامش را اسكان موقت زنان بي پناه بگذاريم.»
    
    او مي گويد:«ما نشاني اين خانه ها را نمي دهيم چون ممكن است مردان به اين نشاني مراجعه كنند و مشكل بسازند. بايد ما را درك كنيد. ما به اين متهم هستيم كه زنان را جري مي كنيم و كانون خانواده را از هم مي پاشانيم.»
    
    اين مددكار معتقد است: «وجود تنها دو مركز براي زنان بي پناه در تهران كم است و حتي امكانات اوليه براي 15 زن هم در اين مراكز وجود ندارد.» اما معتمدي مي گويد: «ما براي يك ميليون زن بي پناه جا داريم.»
    
    صديق سروستاني بسيار صريح سخن معتمدي را نقض مي كند:«ما حتي براي يك زن بي پناه جا نداريم چه برسد به 15 نفر يا تعداد بيش تري از اين زنان.»
    
    اين استاد دانشگاه مي گويد:«رويكرد دولت در كشور ما رويكرد كاركرد گراست. كاركرد زن خانه داري و بچه داري است و زني كه در خيابان، پارك، اداره و ... بلايي سرش بيايد، گناهش گردن خودش است.»
    
    به گفته سروستاني ،هر اتفاقي خارج از محدوده خانه كه بيفتد، دولت مسووليتش را برعهده نمي گيرد چرا كه براي زن غير از خانه برنامه اي ندارد بنابراين نمي تواند امنيتش را تامين كند.
    
    او با اشاره به اين كه «پنج سال بازرس بهزيستي در خانه هاي امن بوده و تحقيقي در اين حوزه انجام داده»، مي گويد:«ما نه تنها براي زنان يك جا هم نداريم بلكه آن ها را متهم مي كنيم. زنان فراري شهرونداني هستند كه از فروماندگي به فرومايگي كشيده شده اند.»
    
    او با انتقاد از عملكرد دولت در اين زمينه كه جاي زنان را غير از خانه نمي بيند، از عملكرد اين خانه ها نيز انتقاد مي كند: «امنيت حتي در اين مراكز وجود ندارد. دختري را مي شناسم كه در 16 سالگي از اهواز به تهران فرار كرده و حالاپس از سه سال نگهداري در يكي از اين مراكز سه فرزند نامشروع دارد.»
    
    او مي گويد: «زناني كه فكر فرار از خانه دارند اصلابه اين مراكز مراجعه نكنند.»
    
    او ادامه مي دهد: «5/1 درصد از زنان ما مشكل جدي دارند و تا وقتي قابليت مديريتي و تخصصي نباشد حتي يك زن هم در امنيت نخواهد بود.»
    
    او در نهايت پيشنهاد خصوصي سازي در حوزه امنيت را ارايه مي دهد: «تا وقتي مسووليت برقراري امنيت در دست دولت باشد وضعيت همين طور خواهد ماند. دولت اگر مي تواند، مانع وقوع اختلاس هاي داخلي خود شود.»
    
    او مي گويد: «علت كارآمد نبودن خانه هاي امن در كشور ما ناشي از تعريف نقش زن است. برنامه اي براي زناني كه غير از نقش سنتي شان ايفا مي كنند، نداريم. خانه هاي امن تا زماني كه دولتي باشند در همين وضعيت خواهند ماند.»
    
    به گفته صديق سروستاني، حتي اگر دولتي بخواهد بيلان كاري درموقع انتخابات هم داشته باشد، هيچ وقت برنامه هايش را درباره فحشا و دختران فراري نمي گويد. دولت معمولاروي نرخ بيكاري و تورم تاكيد مي كند.
    


 روزنامه سرمايه، شماره 612 به تاريخ 5/9/86، صفحه 24 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 400 بار
    آثار ديگري از "فريده غائب"

  تهران گردي پشت نيسان وخاور / يك روز با باربران محله رشديه
فريده غائب، ايران 23/2/95
مشاهده متن    
  گفت وگو با آيرين شيوايي، نخستين زن ايراني مسافر قطب جنوب روايتي پرحرارت از يخ
فريده غائب، سرمايه 24/10/86
مشاهده متن    
  تداوم كاهش دماي هوا در اين هفته دردسرهاي برفي ادامه دارد
فريده غائب:، سرمايه 23/10/86
مشاهده متن    
  رييس سازمان دامپزشكي كشور خبر داد: معدوم سازي در ۱۰ واحد مرغ تخم گذار و چندين واحد گوشتي تهران
فريده غائب، سرمايه 10/10/86
مشاهده متن    
  رييس سازمان دامپزشكي: از آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان هيچ موردي وجود ندارد
فريده غائب، سرمايه 2/10/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پايه پزشكي ايران
شماره 3 (پياپي 134)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است