|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه86/9/13: روز حسابدار مظهر همگرايي و خردورزي جمعي حسابداران
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 657
سه شنبه دوم بهمن ماه 1386


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 619 13/9/86 > صفحه 9 (بازار سرمايه ) > متن
 
      


نگاه بازار سرمايه  
روز حسابدار مظهر همگرايي و خردورزي جمعي حسابداران


نويسنده: امير پوريانسب

دو تا هشت دسامبر 2007 ميلادي (برابر با 11 تا 17 آذر 1386) براي حسابداران جهان بزرگ ترين رويداد تاريخ حسابداري به شمار مي آيد. زيرا آيفك (فدراسيون بين المللي حسابداران) اين هفته را به مناسبت سي امين سالروز تاسيس اش به عنوان هفته جهاني حسابداري اعلام كرده است. 30 سال پيش، در چنين روزهايي نهادهاي حرفه اي حسابداري چند كشور به منظور همگرايي در استانداردها و روش هاي حسابداري و حسابرسي در عرصه بين المللي اقدام به تاسيس آيفك يا فدراسيون بين المللي حسابداران كردند. امروزه آيفك به مهم ترين ارگان حسابداري بين المللي تبديل شده است. اين ارگان از 155 نهاد حسابداري از 120 كشور جهان، كه در حدود 5/2 ميليون حسابدار را نمايندگي مي كند، تشكيل شده است. آيفك بزرگ ترين ارگان بين المللي در ميان حرفه هاي بين المللي به حساب مي آيد و اين عظمت و بزرگي جايگاه حسابداران را در ميان تمام حرفه ها متمايز و برجسته مي كند. آيفك با آگاهي از جايگاه و نقش حسابداري در حفظ و حراست از منافع عمومي و رشد، توسعه، بهينگي، كارآيي و پايندگي اقتصادها و بنگاه هاي اقتصادي و نيز براي ترويج همگرايي بين المللي در ميان حرفه هاي حسابداري و براي جلب نظر استفاده كنندگان و برقراري تماس هاي مستقيم و تبادل نظر با استفاده كنندگان خدمات حسابداري و در يك كلام براي اعتلاو استعلاي عمل حسابداري هفته جهاني حسابداري را تعيين كرده است. هفته حسابداري جهاني مظهر همگرايي، هم افزايي و خردورزي جمعي حسابداران جهان است. گفتني است كه اداره ثبت ملي ايالات متحد در يك اقدام بي نظير، هفته جهاني حسابداري را در فهرست رويدادهاي ويژه خود ثبت كرده است.
    
    پس از اعلام هفته جهاني حسابداري، نهادهاي حسابداري در سراسر جهان براي بزرگداشت و تكريم اين هفته به تدارك گسترده اي پرداختند. در اين هفته نهادهاي حسابداري و حسابدار ان در سراسر جهان هزاران همايش، گردهمايي، سخنراني، نشست هاي اطلاع رساني، مصاحبه هاي مطبوعاتي، برنامه هاي زنده تلويزيوني، مراسم اعطاي جوائز به نويسندگان و حسابداران حرفه اي برتر، تماس هاي مستقيم با استفاده كنندگان و انواع ديگر برنامه ها را در عرصه هاي ملي و بين المللي برگزار خواهند كرد. در اين هفته حسابداران حول محور يگانگي و همگرايي در عرصه هاي ملي و بين المللي و راه هاي ارتقاء و اعتلاي خدمات حسابداري به ايراد سخنراني و برگزاري مراسم و آيين هاي گوناگون خواهند پرداخت. در اين هفته دنيا چشم به بزرگ ترين رويداد تاريخي بزرگ ترين جمعيت حرفه اي جهان خواهد دوخت و جهانيان به عظمت و ضرورت خدمات حسابداران بيش از پيش خواهند انديشيد و پيوند خود را با مهم ترين عرضه كنندگان اطلاعات و گزارش هاي مالي مستحكم تر خواهند كرد.
    
     حسابداران، اطلاعات مورد نياز اكثر تصميمات اقتصادي در سطح بنگاه هاي دولتي، عمومي و خصوصي را تهيه و گواهي مي كنند. اين تصميمات، در كنار حفظ و حراست منافع عمومي، بنگاه ها و اقتصادها را به سوي بهينگي و رشد راهبر مي شوند. بنا بر اين تمام استفاده كنندگان اطلاعات حسابداري، اعم از سازماني و برون سازماني وجود سامانه هاي حسابداري و خدمات حسابداري را براي گرفتن تصميمات اقتصادي و نيز دوام و بقاء بنگاه هاي اقتصادي حياتي و ضروري مي دانند. در اقتصادهاي نوين بدون سامانه هاي حسابداري تصميم گيري ها و ارزيابي هاي اقتصادي، به ويژه تصميمات داد و ستد اوراق بهادار وام پردازي، ارزيابي عملكرد مديران و برنامه ريزي و كنترل بنگاه ها و مديريت ريسك هاي مالي، امكان ناپذير است. كارآيي و بهينگي فعاليت هاي اقتصادي و تسهيم و تخصيص كارآي منابع اقتصادي كمياب در ميان طرح ها و فعاليت هاي اقتصادي بيش از هر چيز در گرو اطلاعات و گزارش هاي مالي است كه توسط حسابداران فرآورده مي شوند. جهاني شدن اقتصادها بر نيازهاي استفاده كنندگان به اطلاعات و گزارش هاي مالي بيش از پيش افزوده است. از اين رو استفاده كنندگان از محصولات و مصنوعات حسابداري بيش از ديگران از همگرايي و خردورزي جمعي حسابداران و اعتلاي حسابداري بهره خواهند برد. بنا بر يك پژوهش پرسش كاوي كه آيفك انجام داده است استفاده كنندگان در كنار اهالي حرفه، هر دو، بر ضرورت برپايي هفته جهاني حسابداري تاكيد گذارده اند.
    
    در كشور ما نيز پنج نهاد حسابداري بزرگ شامل انجمن حسابداران خبره ايران (عضو پيوسته آيفك)، جامعه حسابداران رسمي ايران(عضو وابسته آيفك)، انجمن حسابداري ايران، انجمن مديران مالي ايران و سازمان حسابرسي در ائتلافي كم نظير و تاريخي به تاسي از همتايان و همپيشگان خود در سراسر جهان بر آن شده اند تا به پاس اين هفته و براي تكريم و تجليل از مقام حسابداران يك روز را به عنوان «روز حسابدار» تعيين كنند. امروز، 13 آذر 1386، رهبران اين پنج نهاد گرد هم خواهند آمد تا «روز ملي حسابدار» را مشخص كند.
    اين تصميم عميقا تقديرپذير و احترام برانگيز است و مي تواند سرآغازي براي همگرايي و خردورزي جمعي اثربخش تر در عرصه ملي در ميان نهادهاي حسابداري باشد. اين رويدادي بزرگ براي تمام حسابداراني است كه توسط اين نهاها نمايندگي مي شوند. ما كه در روند تجربه دموكراسي و تمرين و تثبيت خردورزي جمعي در تمام فعاليت ها و عرصه هاي حرفه اي و اجتماعي هستيم براي تحكيم وحدت و يكپارچگي حسابداران به روز حسابدار بيش از ديگران نياز داريم. بي ترديد مهم ترين رهاورد اين همگرايي و خردورزي جمعي ايجاد توان و ظرفيت هم افزايي در عرصه حسابداري ملي و مالامشاركت و حضور فعالانه تر در عرصه بين المللي است. از اين رهگذر استفاده كنندگان، به ويژه بازيگران و بازي گردانان بازار سرمايه و دولت، بيش ترين نصيب و بهره را خواهند برد.روز حسابدار از يك سو تجلي بخش اتحاد و يگانگي حسابداران و نماد تكريم و تجليل از حسابداران و از سوي ديگر فرصتي براي سپاس داري و تكريم استفاده كنندگان اطلاعات و گزارش هاي مالي و جلب نظر آنان است. اين واقعيت ها بر ضرورت روز ملي حسابدار تاكيد مضاعفي مي گذارند. روز حسابدار به قياس از هفته جهاني حسابداري مظهر همگرايي، هم افزايي و خردورزي جمعي حسابداران ايراني در عرصه ملي است اما كار در اينجا خاتمه نمي يابد. از اين پس نياز داريم تا اين روز را به يك روز ملي رسمي تبديل كنيم.
    
     نگارنده اين روز را به تمام حسابداران و استفاده كنندگان اطلاعات حسابداري، به ويژه دولت ها (اعم از دولت مجري، دولت قانون گذار و دولت دادگستر) و بازيگران و بازي گردانان بازار سرمايه و عموم شادباش و تبريك مي گويد.
    
    


 روزنامه سرمايه، شماره 619 به تاريخ 13/9/86، صفحه 9 (بازار سرمايه )

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3412 بار
    آثار ديگري از "امير پوريانسب "

  دوقلو يا ناهمزاد؟ / مديريت مالي و تامين مالي
امير پوريانسب*، دنياي اقتصاد 16/5/93
مشاهده متن    
  گزارشگري كنترل داخلي: سپر حسابرسان
امير پوريانسب*، دنياي اقتصاد 12/5/92
مشاهده متن    
  كنترل داخلي: مغفول مقفول
امير پوريانسب*، دنياي اقتصاد 9/4/92
مشاهده متن    
  كنترل داخلي: مغفول مقفول
امير پوريانسب*، دنياي اقتصاد 8/4/92
مشاهده متن    
  شتران
امير پوريانسب*، دنياي اقتصاد 22/2/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بوم شناسي گياهان زراعي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 53)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است