|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران86/9/17: خطاي بزرگ در آزمون بزرگراه نواب
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7001
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3806 17/9/86 > صفحه 16 (شهري) > متن
 
      


خطاي بزرگ در آزمون بزرگراه نواب


نويسنده: معصومه ايماني

نوسازي بافت هاي فرسوده تهران با استفاده از روش هاي گوناگون در حال انجام است و طرح نوسازي بافت هاي فرسوده بزرگراه امام علي(ع) از جمله اين طرح هاست كه در آن با استفاده از تجربيات ناموفق طرح نوسازي بافت فرسوده نواب، سعي شده در كنار ساخت بزرگراه به موضوع بازسازي و نوسازي بافت هاي فرسوده نيز توجه شود.
    اجراي طرح نواب به نظر بيشتر كارشناسان و متخصصان امر، بدون نگاه به بازسازي بافت فرسوده آغاز و دنبال شد. ساخت وسازهاي موجود در محدوده بزرگراه نواب از بدترين و فرسوده ترين ساخت و سازهاي تهران بود، به نحوي كه در هنگام كار، با حركت بولدوزر در يك نقطه، خانه هايي با فاصله زياد ترك مي خوردند. سوابق اجرايي نشان مي دهد كه به اين طرح در قالب بازسازي بافت فرسوده نگاه نشده است، بلكه براساس طرح جامع تهران، بزرگراه چمران بايد ادامه مي يافت و چون تملك اين زمين ها، هزينه هنگفتي را دربرداشت، بازسازي بافت فرسوده اين ناحيه نيز به عنوان طرحي براي جبران هزينه ها لحاظ شد. پس از انقلاب و در دهه ،۷۰ شهرداري وقت، به فكر ساخت طرح هاي ساختماني نواب افتاد تا بتواند با استفاده از سود ناشي از فروش اين ساختمان ها، بزرگراه نواب را نيز در امتداد بزرگراه چمران ادامه دهد.
    به عبارت ديگر در طرح نواب، اصول شهرسازي، احيا و بازسازي بافت فرسوده در نظر نبوده است؛ بلكه هدف اصلي تأمين بودجه و پول بزرگراه بود. برهمين اساس در بعضي نقاط طرح نواب، طراحي ها درست نيست و هيچ ارتباطي به بافت اطراف ندارد.
    اين نوع نگاه به طرح، درست عكس طرح بزرگراه امام علي(ع) است كه به منظور الگوسازي احياي بافت هاي فرسوده در منطقه ،۱۵ تعريف شده است. در طرح هاي بزرگراه امام علي(ع) ابتدا طراحي شهري بافت فرسوده صورت گرفت و پس از آن براي ايجاد پتانسيل لازم، طراحي بزرگراه امام علي(ع) از داخل شهرك پيش بيني شد. كارشناسان سال ها پس از ساخت بزرگراه نواب به اين موضوع معترفند كه هدف طرح به هيچ وجه نوسازي و بهسازي بافت فرسوده شهري نبود، بلكه هدف، ساخت يك بخش از شبكه بزرگراهي طرح جامع تهران بود كه بايد جايگزين يك خيابان ۱۵ متري در متراكم ترين بافت هاي مسكوني تهران (حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر در هكتار) مي شد و به نوعي ادامه بزرگراه چمران كه در ميدان توحيد متوقف مانده بود، به شمار مي آمد. در واقع ساخت نواب حتي پيش از يادگار امام مطرح شد. بهسازي بافت محصول جانبي اين طرح بود. اين محصول جانبي هم در قالب ۲۴ قانون نوسازي براي تأمين هزينه هاي اجرايي شكل گرفت.
    البته اين محصول كمي ناقص الخلقه است. با سرعتي كه در بزرگراه نواب مي توان حركت كرد، ۷۰ تا ۷۲ دسي بل صدا توليد مي شود، در حالي كه هيچ استاندارد شهري اجازه نمي دهد كه در فاصله معيني از اين حجم صدا، ساختمان ساخته شود.
    وجود بزرگراه در طرح جامع تهران، توجيه اقتصادي طرح تعريض خيابان نواب و نوسازي بافت فرسوده شهري از جمله استدلال هاي اجرايي طرح نواب بود. اصرار كارفرما مبني بر كاهش ۱۰ درصدي عرض بزرگراه و ايجاد مشكلاتي از قبيل آلودگي هوا اين طرح را در رسيدن به تمام اهداف خود ناكام گذاشت و سبب شد تا كارشناسان از اين بزرگراه به عنوان يك كانال آلوده كننده بسيار بزرگ و سرباز كه آلودگي اش به چشم، گوش، بيني و حلق ، همه مي رود، ياد كنند.
    مهندس احمد عظيمي بلوريان، شهرساز، مي گويد: «از نقطه نظر فني در طرح جامع تهران، بزرگراه نواب يك بزرگراه سريع بود و در آن توقفگاهي وجود نداشت.
    ساختمان هاي اين مسير معماري و طراحي بسيار خوبي دارد، اما اين ساختمان ها در طول ۵ كيلومتر و در جهت اين بزرگراه ساخته شده است. بنابراين به طور دائم دود و گاز ناشي از دو سه ميليون خودروي گذري از بزرگراه به چشم، حلق و گوش مردم فرومي رود. به همين دليل مغازه هايي كه به زيبايي در بدنه ساختمان ها طراحي شده اند، مهجور مانده اند، زيرا در برابر آنها فضاي اجتماعي وجود ندارد. درست است كه اين بافت فرسوده بود، اما مردمي كه در آن منطقه زندگي مي كنند امروز اعصابشان هم فرسوده است.»
    پس از آن كه ساختمان هاي اطراف بزرگراه نواب، فقط براي تأمين هزينه هاي ساخت طرح راهي آسمان شدند، در سال هاي اوليه دهه ۸۰ راهكارهاي ديگري براي تأمين هزينه هاي نوسازي بافت هاي فرسوده واقع شده در اطراف بزرگراه ها و طرح هاي عمراني اتخاذ شد و آن استفاده از بخش خصوصي در ازاي واگذاري يكسري از تسهيلات به اين بخش بود.
    در هر حال براي ثمربخش بودن طرح بافت هاي فرسوده بايد به سه رأس مثلث ذي نفع در اين موضوع توجه كرد. در بازسازي و نوسازي بافت هاي فرسوده، مالك واحد فرسوده، مديريت شهري و بخش خصوصي هر سه بايد منتفع شوند و در كنار آن بايد هنگام بازسازي بافت ها، ساخت مجتمع هاي چندمنظوره با چند عملكرد در برنامه قرار گيرد تا بخش خصوصي با رغبت براي بازسازي وارد عرصه شود.
    در ۱۰۰ سال اخير در شهرسازي كشور، با روش آزمون و خطا حركت كرده ايم، حالانوبت آن است كه از تجربيات ديگران نيز استفاده كنيم و اصلاً نگران بومي سازي تجربيات نباشيم، استفاده از اين تجربيات در كشور موجب بومي شدن آنها نيز مي شود.
    
    
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3806 به تاريخ 17/9/86، صفحه 16 (شهري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1563 بار
    آثار ديگري از "معصومه ايماني"

  دلايل مشخص براي يك طرفه شدن خيابان وليعصر وجود ندارد / مسوولان شهري دلايل متفاوتي را براي تعويق در اجراي طرح عنوان مي كنند
معصومه ايماني، اعتماد ملي 25/5/88
مشاهده متن    
  خادم: شوخي است ولي چاره اي نداريم / شوراي شهر سومين مجوز انتشار اوراق مشاركت بافت هاي فرسوده را صادر كرد
معصومه ايماني، اعتماد ملي 24/5/88
مشاهده متن    
  نشست سازه اي جديد در ايستگاه نواب
معصومه ايماني، اعتماد ملي 21/5/88
مشاهده متن    
  متكديان از سطح شهر جمع آوري مي شوند
معصومه ايماني، اعتماد ملي 19/5/88
مشاهده متن    
  شهرداري به جاي ايجاد BRT، منوريل احداث كند / دفتر هماهنگي حمل و نقل و ترافيك سازمان شهرداري ها پيشنهاد داد
معصومه ايماني، اعتماد ملي 17/5/88
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهبري و مديريت آموزشي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1203)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است