|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه86/9/18: گزارشي درباره تنها كتابخانه تخصصي زنان شهر اوز بانوي اوز چشم به راه زنان است
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 657
سه شنبه دوم بهمن ماه 1386


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 623 18/9/86 > صفحه 12 (اقتصاد زنان ) > متن
 
      


گزارشي درباره تنها كتابخانه تخصصي زنان شهر اوز بانوي اوز چشم به راه زنان است


نويسنده: ترانه بني يعقوب

«هر صبح زنان روستاي «اوز» مي دانند كه «بانوي اوز» در انتظارشان است. اين زنان دسته دسته با خوشحالي روانه كتابخانه مي شوند تا روزشان را با هدفي مشخص آغاز كنند.» اين ها گفته هاي فتحيه فتحي زن اهل اوز است كه از تاثير تاسيس «كتابخانه تخصصي بانوي اوز» در اين شهرستان خبر مي دهد.
    
    كتابخانه اي كه يك سال پيش در اين شهر تاسيس و زندگي زنان را دگرگون كرده است.
    
    شهرستان اوز )Evaz(در استان فارس قرار دارد. اين شهرستان هر چند از نظر طبيعت و بوم در جنوب زاگرس واقع شده اما از نظر مسافت نزديك ترين شهر به هرمزگان و بندرلنگه محسوب مي شود.
    
    اين شهرستان با 18 هزار نفر جمعيت طبيعتي خشك و بي آب و علف دارد و بيش تر مردم آن با دامداري و تجارت روزگار مي گذرانند. مردان اين شهر به خاطر نوع كارشان بيش تر در رفت و آمدند و كم تر در شهر حضور دارند. به همين دليل اداره شهر را به زنان مي سپارند و شايد به همين دليل است كه بسياري از اهالي و حتي كساني كه به اين شهر سري زده اند، روستاي اوز را «شهر زنان» مي نامند شهري كه با درايت و هوشياري زنان اداره مي شود.
    
    فتحيه با لبخندي بر لب مي گويد: «زنان اوزي چنان به مطالعه علاقه مند شده اند كه گاه من را متعجب مي كنند. گاهي زناني را در كتابخانه «بانوي اوز» مي بينم كه هرگز تصور نمي كردم روزي به كتاب خواندن علاقه مند شوند.»
    
    منصوره شجاعي، مجري طرح و برنامه ريز كتابخانه بانوي اوز هم كه تجربه 22 سال كتابد اري را دارد از چگونگي تاسيس كتابخانه در اين منطقه مي گويد: «پس از بازنشسته شدنم از كتابخانه ملي مدت ها به موضوع مورد علاقه ام يعني كتابداري اجتماعي و پيوند كتابخانه با مناطق محروم فكر كردم. آرزويي كه در ساليان دراز كارم هميشه همراهم بود اما امكان عملي شدنش نبود و پس از بازنشستگي با عشق و علاقه و با كوله پشتي هاي پر از كتاب ابتدا به زنان و كودكان افغاني آموزش كتابداري دادم و پس از آن نيز با همكاري يونيسف و از طريق نهضت سوادآموزي در مناطق محروم و براساس نيازسنجي منطقه كارگاه هاي آموزشي كتابداري برگزار مي كردم تا اين كه از طريق يكي از دوستانم در روستاي اوز كه در شوراي كتاب كودك سال ها با او همكار بودم از تصميم زنان اوزي و تاسيس كتابخانه شان آگاه شدم.»
    
    منصوره شجاعي كه آرزو داشت تجربيات مختلفش در اين زمينه را اين بار در اوز محك بزند با دعوت اوزي ها به اين شهر كوچك رفت. شهري كه با همه كوچكي اش در آن همتي بزرگ ديده مي شد و زنان و مردان اوزي همه تلاش شان را براي اجراي هر چه بهتر اين طرح در اختيارش گذاشتند.
    
    او مي گويد: «در اوز با خانواده هاي زيادي مواجهيد كه توسط زنان اداره مي شود. شوهران اين زنان به دليل كارهاي تجاري دايم مجبور به مسافرتند پس زنان وقت زيادي دارند كه از آن بهره ببرند. توانايي زنان براي اداره زندگي شان به تنهايي، بايد به فعل تبديل شود وگرنه آن همه انرژي به هدر مي رود.» زنان اوزي در آن زمان هيچ امكانات رفاهي در اختيار نداشتند. هيچ فرهنگسرا، سينما يا مجتمع ورزشي در اين شهر كوچك ديده نمي شد بنابراين وجود كتابخانه براي زنان نقطه عطفي محسوب مي شد.
    
    «چرا زنان اوزي به جاي هر مكان تفريحي ديگري تاسيس كتابخانه را انتخاب كردند؟» شجاعي در پاسخ به اين سوال مي گويد: «اين كتابخانه براساس نياز مخاطبان ساخته شده است. طرح كتابخانه هاي مخاطب مدار اين گونه است. كتابخانه هايي كه مخاطبانش تشخيص داده اند چه مي خواهند و چه توقعي از كتابخانه دارند. بعد از يك سال هم كه از تاسيس اين كتابخانه گذشته مي توان به اين نتيجه رسيد كه چقدر اين كتابخانه مورد استقبال قرار گرفته است.»
    
    به گفته او مردان اوزي هم پا به پاي زنان در تاسيس اين كتابخانه شركت داشتند. مرداني كه همه تلاش شان را براي افزايش فعاليت اجتماعي زنان شان انجام داده اند.
    
    شهلالاهيجي مدير انتشارات مطالعات زنان و روشنگران هم كه براي اولين جشن سالگرد تاسيس اين كتابخانه به اوز رفته بود مي گويد: «ديدن مرداني كه همه تلاش شان را براي دانستن، بيش تر فهميدن و افزايش فعاليت اجتماعي زنان شان به كار گرفته بودند برايم بسيار جالب بود.»
    
    كتابخانه اوز قلب تپنده اين شهر است. كتابخانه اي كه فقط براساس نياز بي واسطه اين زنان و براساس ضرورت شكل گرفته و ساخت فكري اين شهر را تغيير داده است.»
    
    فتحي از اهالي اوز مي گويد: «ما كتابخانه سيار هم داريم تعدادي از خانم هاي داوطلب كتاب هاي مورد نياز زنان شهري و روستايي را در اختيارشان قرار مي دادند. چند روز قبل ديدم تعدادي از اين زنان ديگر منتظر رسيدن اين كتاب ها نمي شوند و خودشان براي دريافت كتاب به كتابخانه مي آيند. باور نمي كنيد كه تعجب خودم را از ديدن اين زنان نمي توانستم پنهان كنم.»
    
    زنان اوزي تجارب شان را جمع آوري و منتشر مي كنند
    
    كتابخانه زنان اوز اكنون 3000 جلد كتاب دارد. از همان ابتدا قرار بر اين شد كه در اين كتابخانه آثاري از زنان اوزي هم ديده شود. بنابراين تجارب آن ها در زمينه هاي گوناگون همچون فوايد گياهان بومي به صورت جزواتي گردآوري و اكنون در قفسه هاي اين كتابخانه تخصصي ديده مي شود.
    
    به گفته اهالي اوز هنوز كتاب هاي تعليم و تربيت و رمان بيش ترين خواننده را دارند. البته آن ها معتقدند كه با گذشت زمان و عادت به مطالعه توجه زنان به كتاب هاي تخصصي افزايش خواهد يافت.
    
    منصوره شجاعي درباره اهميت كتابخانه در نقاط مختلف ايران مي گويد: «ايراني ها با كتاب و كتابخواني بيگانه اند و از اين جهت زيان هاي فرهنگي زيادي ديده اند اما اگر همين مردم با كتابخواني انس بگيرند ديگر ممكن نيست آن را فراموش كنند.»
    
    در كتابخانه بانوي اوز كارگروه هاي تخصصي با موضوعات مختلف نيز ايجاد شده است. كارگاه هايي مثل كتابداري، خشونت عليه زنان، كارگاه شناخت گياهان بومي و فولكلور زنان.
    
    شجاعي مي گويد: «من به اين زنان اميدواري خاصي دارم و اميدوارم روزي قفسه هاي اين كتابخانه با آثار خودشان پر شود. كتابخانه هاي عمومي نقش بسيار مهمي در ارتقاي فرهنگ مناطق محروم دارند و در حد يك فرهنگسرا، مدرسه و مركز مشاوره عمل مي كنند. كتابخانه هايي كه براي مردم منطقه نمادي پوياست و نه يك بايگاني شيك كه مردم با آن هيچ ارتباطي ندارند.»
    
    زنان اوزي كتابخانه كودك مي سازند
    
    زنان اوزي چنان با انگيزه و اشتياق كتابخانه شان را اداره كرده اند كه معتمدان و روشنفكران منطقه تصميم گرفتند با اختصاص يك مكان اضافه در كنار آن يك كتابخانه كودك احداث كنند.
    
    فتحي مي گويد: «پسر كوچكي دارم كه گاهي اوقات مجبورم او را در خانه تنها بگذارم و به كتابخانه بيايم. به همين خاطر تصميم به احداث كتابخانه كودك گرفتيم تا زنان براي مطالعه دغدغه اي نداشته باشند و فرزندانشان هم بتوانند از امكان كتابخانه كودك بهره ببرند.»
    
    لاهيجي مي گويد: «بسياري از كتابخانه هاي بزرگ دنيا در كنارشان كتابخانه كودك قرار دارد. طرح اين ايده از سوي زنان اوزي واقعا برايم جالب بود. اين كه آن ها اين همه با دنيا همترازند. ساخت اين كتابخانه اشتياق زنان را نشان مي دهد و فشار اين اشتياق موجب شد تا معتمدان محل به فكر ساخت كتابخانه كودك در كنار كتابخانه بانوي اوز بيفتند.
    
    شجاعي از طرح هاي آينده اش مي گويد و اين كه در شهر گرگان هم عده اي از زنان خواهان ساخت كتابخانه تخصصي زنانند اما اين طرح دقيقا مثل طرح اوز نيست و احتياج به حمايت هاي مالي دارد.
    
    به عقيده او وقتي با عشق و علاقه كار كني مردم به تو اعتماد خواهند كرد و با تمام عشق شان سعي و تلاش شان را به كار خواهند برد.
    
    اما كتابخانه بانوي اوز اشتغالزايي هم داشته است و تعدادي از زنان خودسرپرست و دختران جوان جوياي كار در آن مشغول به كار شده اند.
    
    سلطانه 23 ساله را همه ساكنان اوز به ياد دارند دختري جوان كه به بيماري تالاسمي مبتلابود و شش ماه آخر عمرش را به كار در اين كتابخانه پرداخت. شش ماهي كه به گفته ساكنان منطقه بهترين دوره زندگي سلطانه بوده است.
    
    پنج تن ديگر از زنان منطقه نيز در اين كتابخانه كار كنند و دوره هاي كتابداري مقدماتي را براي احداث كتابخانه كودك براي ديگر زنان منطقه برگزار مي كنند.
    


 روزنامه سرمايه، شماره 623 به تاريخ 18/9/86، صفحه 12 (اقتصاد زنان )

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 153 بار
    آثار ديگري از "ترانه بني يعقوب"

  اميد بستن به زالو و جوجه تيغي / آيا هميشه نسخه حكيم باشي ها معجزه مي كند?
ترانه بني يعقوب، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  چشم ما به پاي شماست / گشتي در بازار كفش دست دوز
ترانه بني يعقوب، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  لباس عروسي را بكن كوله مدرسه را بردار
ترانه بني يعقوب، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  جاده به سمت كابل يك طرفه شد / آيا با خروج كارگران افغان، كارفرمايان ايراني دچار مشكل مي شوند؟
ترانه بني يعقوب، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  بيوه هاي 16 ساله / غمنامه دختران پاكدشت
ترانه بني يعقوب، ايران 6/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ميكروبيولوژي جندي شاپور
شماره 1 (پياپي 89)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است