|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران86/9/18: امامزاده هاي تهران؛ خلوتگه راز و نياز
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6977
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3807 18/9/86 > صفحه 11 (ايران زمين) > متن
 
      


امامزاده هاي تهران؛ خلوتگه راز و نياز
    تهران با شهرك هاي پيرامون آن داراي ۳۳۰ امامزاده است. تمامي اماكن متبركه، بعد از انقلاب اسلامي در چارچوب طرح جامع نوسازي و بازسازي شدند. در حال حاضر امامزاده ها به وسيله هيأت امنايي مركب از ۳ تا ۵ عضو اصلي و ۲ عضو علي البدل اداره مي شود.
    
    گروه ايران زمين : اكثر امامزاده هاي استان تهران در روستاها واقع شده است و نسب بيشتر آنها به امام موسي كاظم عليه السلام مي رسد.
    بيشترين درآمدي كه سالانه نصيب امامزاده ها مي شود مربوط به حرم حضرت عبدالعظيم، امامزاده صالح و امامزاده داود است و پس از آن امامزاده هاشم (از توابع شهرستان دماوند در جاده هراز) بيشترين درآمد را به خود اختصاص داده است.
    به گفته مسئولان و متوليان امور امامزاده ها، درآمد ماهانه همه امامزاده ها صرف خود بقعه و توسعه امكانات امامزاده مي شود و اما ميزان تقريبي درآمد امامزاده ها، شايد خواندني ترين قسمت اين گزارش باشد. براساس آمار و اطلاعات به دست آمده، درآمد امامزاده صالح در سال ،۸۴ حدود ۱۵۰ ميليون تومان بوده است. اين امامزاده به طور متوسط بين ۵ تا ۱۰ ميليون تومان در ماه درآمد دارد.
    درآمد امامزاده داود در سال ۸۴ نيز حدود ۷۰ميليون تومان بوده است. درآمد امامزاده هاشم هم به حدود ۳ تا ۴ ميليون تومان در ماه مي رسد.
    امامزاده هاي زن در تهران ۲ تن هستند: «هفت دختر» و «سيدملك خاتون» كه هر دو در شرق تهران قرار دارند.
    ۴ امامزاده زن هم در شهرري وجود دارند كه عبارتند از: بي بي زبيده، بي بي شهربانو، رقيه و سه دختران.
    ۵ امامزاده زن كرج نيز بي بي شهربانو، ام صغري، ام كبري، بي بي سكينه و بي بي قزلر نام دارند.
    امامزاده هاي زن شهريار: بي بي سكينه، كن: حليمه خاتون، ورامين: بي بي زبيده در ولي آباد، بي بي زبيده در داودآباد و سكينه بانو هستند. امامزاده هاي زن دماوند نيز، بي بي زبيده در كاجان، فضه خاتون و بي بي خاتون در فيروزكوه و بي بي حليمه نام دارند.
    * درآمد امامزاده ها چگونه تأمين مي شود
    غبارروبي، فروش طلاهاي اهدايي مردم، عايدي موقوفات، فروش اجناس مازاد كه از سوي زائران اهدا مي شوند (نظير فرش، لوستر، لامپ، استكان، نعلبكي، قاب و اشياي عتيقه، ظروف ديگر و...) حق الدفن (اگر قبرستان داشته باشند)، عايدي زائرسراها و اهدايي مؤسسات و افراد خير از جمله درآمدهاي امامزاده ها هستند. از كل درآمد امامزاده ها، ۱۰ درصد به حساب خزانه داري دولت واريز مي شود كه دولت مبلغي از اين پول را به عنوان بودجه، بار ديگر به امامزاده برمي گرداند تا صرف پاداش هيأت امنا و كاركنان امامزاده شود.
    باقي مانده درآمد هر امامزاده نيز متعلق به خود آن است كه در موارد زير هزينه مي شود:
    حقوق كاركنان، نشر معارف و تبليغات اسلامي، تعميرات و بازسازي، تدارك وسايل رفاهي و بهداشتي، كمك به مدارس علوم ديني، تأمين هزينه سوخت، آب، برق، تلفن، گاز و...، خريد اثاثيه و ملزومات، تعمير وسايل نقليه و ماشين آلات، خيرات و مبرات. بيشتر امامزاده ها در محوطه خود گورستان دارند و در اين ميان آنهايي كه در داخل شهر داراي قبرستان هستند، به خاطر رعايت مسائل بهداشتي دربافت شهري و رعايت حال مردم، اجازه دفن ندارند. در مورد امامزاده هايي كه در خارج از شهر هستند، از طرف سازمان اوقاف و با هماهنگي سازمان بهشت زهرا و شهرداري، اجازه دفن درگذشتگان را دريافت مي كنند و وجوه حاصل از اين محل صرف عمران و آبادي امامزاده مي شود. همان طور كه در ابتدا اشاره شد، همه اماكن متبركه كه بعد از وقوع انقلاب اسلامي در قالب طرحي به نام «طرح جامع» نوسازي و بازسازي مي شوند. اين طرح موارد گوناگوني را شامل مي شود، از جمله: بهسازي، بازسازي و توسعه، زيباسازي، ايجاد زائرسرا، فرهنگسرا، كتابخانه و ديگر امكانات و تزئينات از جمله ايجاد شبستان هاي زنانه، مردانه، تاق هاي سنتي، كاشيكاري، آينه كاري، زيباسازي محوطه امامزاده، سالن هاي آموزش قرآن و بهبود وضع كفشداري ها. هر امامزاده داراي هيأت امنايي معمولاً مركب از ۳ تا ۵ نفر عضو اصلي و ۲ نفر عضو علي البدل است كه به امور مختلف امامزاده، گردآوري و هزينه نذور و هداياي مردم، مراقبت و حفظ و نگهداري بقعه، بازرسي، نظافت امامزاده، عمران و آباداني و به طور كلي زنده نگه داشتن اين اماكن متبركه و فعال تر شدن آنها و تشويق مردم براي اجراي دستورات اسلامي رسيدگي مي كنند.
    مسئوليت اصلي اداره اماكن مقدسه اسلامي برعهده سازمان اوقاف و امور خيريه است كه اختيارات خود را به هيأت امناي بقاع متبركه واگذار مي كند.
    هيأت امنا يك نفر را به عنوان مدير داخلي انتخاب كرده و به كار مي گيرد كه حقوق او از محل آستانه پرداخت مي شود. اعضاي هيأت امناي اماكن مذهبي نيز خود حقوق دريافت نكرده و اصطلاحاً في سبيل الله كار مي كنند.
    *امامزاده داود؛ بر فراز قله ها
    درهاي زيارتگاه امامزاده داود هميشه به روي زائران و حاجتمندان باز است. در يك روز برفي از زمستان سرد و سخت يا در نيمه شبي از بهار، پاييز و تابستان اگر دلتان هواي بوسيدن ضريح كند تا با خلوص جان غبار از آينه دل برگيريد، مي توانيد به زيارت آقا برويد. درهاي زيارتگاه امامزاده داود در تمام طول شبانه روز به روي دلدادگانش باز است.
    امامزاده داود در شمال غربي تهران واقع است و از شمال به كوه هاي رندان و توچال، از غرب به كوه ليچه، از شرق به كوه هاي بندعيشي و فرحزاد و از جنوب به بخش كن و سولقان محدود است. ارتفاع كوه هايي كه منطقه امامزاده را در برگرفته بين يك هزار و ۹۰۰ تا ۳ هزار متر مربع از سطح درياست.
    نسبت امامزاده داود بنا به تأييد آيت الله العظمي نجفي مرعشي، بعد از ۱۱ پشت به امام حسن مجتبي عليه السلام مي رسد. درباره تاريخ تولد و شهادت ايشان منابع دقيقي در دسترس نيست، اما شواهد تاريخي تولد و شهادت آن حضرت را در حدود سال ۴۴۰ و ۴۸۰ ه.ق ذكر مي كند.
    مي گويند امامزاده داود براي پيوستن به مجاهدان شيعه شمال ايران، از شهرري راه شمال را در پيش مي گيرد و در مسير خود در كنار كوه هاي البرز در روستاي كيگا به دست عمال خلفاي بني عباسي به شهادت رسيده، در همان محل مدفون مي شود.
    در جلد اول كتاب «اماكن متبركه» تأليف سيدمحمدتقي مصطفوي درباره بقعه و موقوفات امامزاده داود آمده است:
    «بقعه قديمي اين زيارتگاه در زمان صفويه بنا گرديده است و حرم ۸ ضلعي كنوني را به طول شرقي و غربي ۶ متر و عرض تقريبي ۵ متر با سرداب زيرآن در زمان فتحعليشاه قاجار به جاي بناي قديم كه برج ساده سنگي بي پيرايه اي بيش نبوده است، ساخته اند.
    بنابه اظهار متولي بقعه، طومارها و وقف نامه هايي مربوط به اين امامزاده به دست آمده است كه تاريخ آنها به زمان شاه طهماسب اول صفوي و فرزند او حيدر ميرزا باز مي گردد. شاه طهماسب و فرزندش املاك و دهاتي را از قليخان قزويني خريداري و وقف امامزاده داود كرده اند. بنابر اين بناي قديمي بقعه پيش از صفويه نيز وجود داشته ولي در حال حاضر، هيچ اثر معماري كه به دوران قديم تر از زمان ناصرالدين شاه متعلق باشد در آن به چشم نمي خورد.»
    * نكته هاي خواندني
    * تا قبل از آسفالت مسير امامزاده داود، زائران از طريق فرحزاد به زيارتگاه مي رفتند كه جاده اي خاكي و پردست انداز بود و زوار پنج ساعت بايد در آن پياده روي مي كردند.
    راه جديد كه از انتهاي بلوار شهران آغاز مي شود، راهي آسفالته و در امتداد رودخانه سولقان است. اين مسير جاده اي پرپيچ و خم با دره هاي عميق و سرسبز است كه پوشيده از درختان سيب، توت، انار، انجير، گيلاس، آلبالو و گردو است و در دو سوي جاده ده ها چشمه جريان دارد.
    * ۵ كيلومتر مانده به امامزاده داود، از دور گنبد طلايي امامزاده با ديواره آبي آن پيداست. كاشي هاي مزين به اسم امامان و معصومين عليهم السلام.
    * امامزاده داود، زمستان هاي بسيار سرد و پربرفي دارد كه گاه ارتفاع برف در آنجا به چندين متر مي رسد. اين موقعيت ويژه، همواره منطقه را با خطر سيل و بهمن روبه رو مي سازد و به همين سبب طرح عميق كردن رودخانه آن از دو ورودي ۲ متري تا ۴ متري خروجي تا ۱۶ متر به تازگي به اجرا درآمده است. همچنين درآن منطقه طرح ساخت بهمن شكن اجرا شده است.
    * به جز سنگ قبر امامزاده كه مربوط به دوران ناصرالدين شاه است، بقيه تزئينات آن جديد و ملهم از معماري اسلامي است و بيشتر آنها به دست هنرمندان اصفهاني انجام شده است. صرفنظر از آينه كاري هاي زيبا، تابلوي ظهر عاشورا از ديدني هاي زيارتگاه است كه در آن ۴۰ هزار قطعه چوب به كار رفته است.
    * بيشترين نذور و هداياي مردم به امامزاده، ظروف مسي است كه ميزان آن در سال به ۴ تا ۵ تن مي رسد و به همين اعتبار، مس امامزاده داود معروف است.
    *۱۵۰ مسافرپذير با ۲ هزار اتاق، ۲۰۰ مغازه، رستوران و سه بازارچه كه تمامي آن از سوي افراد بومي روستاي كيگا (نزديك ترين روستا به امامزاده) اداره مي شود، در امامزاده داود فعاليت دارند.
    روستاي كيگا و امامزاده داود، در واقع درحكم دوروي يك سكه واحد هستند. اهالي روستا در ماه هاي سرد زمستان در روستاي خود اقامت كرده و در اوقات ديگر به امامزاده داود مهاجرت مي كنند و هم اينان هستند كه اقتصاد منطقه را در دست دارند.
    * در مسير جاده آسفالته از شهران به امامزاده داود و در امتداد رودخانه تا خود امامزاده، روستاهاي كشار سفلي، كشار عليا، رندان، تالون، سنگان و كيگا به چشم مي خورند.
    * امامزاده داود رستوراني دارد كه زير نظر اوقاف اداره مي شود و به كاركنان ارگان هاي مستقر در محل مانند درمانگاه، دفتر امامزاده و ... سرويس مي دهد. قرار است در آينده يك رستوران «حضرتي» نيز داير شود كه در ايام خاص پذيراي زائران باشد. هم اكنون نيز در روزهاي عزاداري به ۷۰ تا ۸۰ درصد از زيارت كنندگان يك نوبت غذاي رايگان داده مي شود.
    * پاي صحبت خادمان امامزاده
    * سيدجواد رضايي ۳۴ ساله: ۱۰ سال است كه هفته اي ۳ يا ۴ روز اينجا كار مي كنم. يكبار كه اينجا آمدم، شاهد شفا يافتن يك افغاني لال بودم و از همان موقع تصميم گرفتم اينجا كار كنم. مردم بسياري از امامزاده داود شفا گرفته اند. زمستان ها، اغلب زوار خارجي هستند و از اروپا مي آيند. امامزاده داود ميان مسلمانان خارجي خيلي معروف است، حتي يك بار امام جماعت يكي از مسجدهاي واشنگتن به زيارت آمده بود.
    * حميد موسوي: ۷ سال است خادم هستم. پاييز پارسال كه اينجا كمي خلوت بود، صداي ناله اي شنيدم، وقتي داخل حرم رفتم خانمي را ديدم و جوياي حالش شدم، گفت: من گويايي ام را از دست داده بودم و دكترها جوابم كرده بودند، تا اين كه يك شب حضرت داود به خوابم آمد. خيلي به زيارت آمدم و شفا يافتم. موسوي مي گويد: تمام معجزات اينجا ثبت مي شود. البته قبل از ثبت با پزشكان بيماران تماس گرفته مي شود و پس از بررسي صحت و سقم قضيه، نتيجه به ثبت مي رسد.
    * احمد ترابيان: چهار سال است كه كارم رسيدگي به تأسيسات اينجاست. دخترم در همان روزها تصادف كرد و دكترها از او قطع اميد كردند. او را شبانه به اينجا آوردم. دم صبح پلك هايش را باز كرد و به هوش آمد. از آن زمان تصميم گرفتم تا آخر عمر درخدمت آقا باشم.
    * داود فتحي ۵۶ ساله: ۳۰ سال است كه در اينجا خدمت مي كنم و شاهد معجزات زيادي بوده ام. يكي از آنها شفا يافتن دختر يك خانواده روسي و اهل مسكو بود كه از آن پس، سالي يكبار به زيارت امامزاده مي آيند. جالب است كه آنها بعد از شفا يافتن دختر مسلمان هم شده اند و به گفته خودشان، افراد بسياري از بستگانشان بعد از شفاي آن دختر اسلام آورده اند.
    *امامزاده صالح؛ قلبي در قلب تهران بزرگ
    نيازي به پرسيدن نيست. حاجتمند كه باشي، اهل توكل كه باشي، حتماً تا به حال دست التماس به سويش دراز كرده اي. اگر هم تاكنون به زيارتش نرفته باشي، مي داني كجاست چون بارها و بارها از اين و آن شنيده اي، يا اصلاً از جوار و كنارش گذشته اي
    امامزاده صالح ميان ۳۳۰ زيارتگاه استان تهران، جزو چند امامزاده اي است كه همواره بيشترين زائر را به درگاه خود مي خواند. امامزاده صالح فرزند امام موسي كاظم عليه السلام، و برادر امام رضا عليه السلام است. از هرگوشه عالم كه قصد زيارت كني بايد به ميدان تجريش برسي. از افغانستان، پاكستان، تركيه و عراق، جمهوري آذربايجان، كويت و يا از اصفهان، اهواز، تبريز، اراك، كاشان و ... از هر كجا كه باشي، ايستگاه آخر توقف، ميدان تجريش است و بعد راه مي بري به طرف امامزاده كه زمزمه حاجتمندان، دل و جان تو را مي برد و در بيقراري دل، به سويي مي شتابي. امامزاده در قلب تجريش واقع است. درب شمالي و دو درب شرقي آن رو به بازار تجريش باز مي شود و درب غربي رو به پايانه يا ترمينال اتوبوس هاي داخل شهري. دو درب شمالي هميشه به روي زائران باز است: يكي مخصوص آمد و رفت زائران مرد و ديگري ويژه زائران زن. فضاي داخلي امامزاده شامل ۴ رواق است. ۲ رواق مخصوص مردان و دو ديگر زنانه است كه با كشيدن حفاظ از هم جدا شده اند. داخل امامزاده آينه كاريست كه حدود ۱۲ سال پيش انجام شده است.
    درهايي كه رواق ها را به حرم وصل مي كند، منبت كاري شده و به طوركلي هر چه در صحن و بيرون آن مي بينيم، كاملاً جديد است. از ۱۲ سال پيش با شروع مرحله اول اجراي طرح جامع امامزاده، چه اقدام اساسي در آن صورت گرفت.
    تخريب ديوار غربي و حياط جنوبي امامزاده، افزودن فضاي ۸ خانه و مغازه خريداري شده به محوطه امامزاده و افزايش ۳ هزار مترمربع فضاي جديد، يكسره امامزاده را در وضع و موقعيتي ممتاز و تازه از نظر امكان پذيرش زائران قرار داده است. طرح تكميلي، ۸ هزار مترمربع ديگر از اطراف را دربرمي گيرد كه در صورت اجرا، دو سالن اجتماعات و سالن غذاخوري در آنجا ساخته خواهد شد.
    هزينه پيش بيني شده براي اين طرح كه اجرايش ۱۰ سال طول خواهدكشيد، ۸۰ ميليارد ريال است كه بخشي از آن صرف خريد اماكن اطراف مي شود.
    *چهارشنبه هايي ديگر
    در سه روز آخر هفته، بيشترين زائران به امامزاده صالح روي مي آورند كه در اين ميان روز چهارشنبه، شلوغ ترين روز است.
    زائران بر اين عقيده اند، چهارشنبه روز امام موسي كاظم عليه السلام است و چون امامزاده صالح نيز پسر اوست، بنابراين، اين روز از شگون بيشتري برخوردار است.
    زائران كه بيشتر آنها را زنان و دختران تشكيل مي دهند، در ساعات مختلف روز به زيارت مي روند و در صحن ۴۰۰ متري آن به راز و نياز مي پردازند. وسعت اين صحن كه هزار زائر را در يك زمان در خود جاي مي دهد، قرار است در طرح توسعه به ۸۰۰ متر مربع برسد. در آن صورت روزانه ۲۰ هزار نفر مي توانند به زيارت بيايند. در حال حاضر اين رقم در شلوغ ترين ايام، يعني چهارشنبه ها و ايام سوگواري، به ۱۰ هزار نفر در روز مي رسد.
    در سال هاي اخير اغلب مدارس دخترانه در ترتيباتي، دانش آموزان خود را به زيارت امامزاده صالح مي برند و گاه اين زائران با ۱۰ تا ۲۰ اتوبوس عازم مي شوند.
    بعضي از مدارس حتي جشن تكليف دانش آموزان خود را در امامزاده صالح به جاي مي آورند.
    درهاي امامزاده از ۷ صبح تا ۱۱ شب به روي زائران باز است، زائران كه وقتي قدم به صحن زيارتگاه مي گذارند، اغلب به درخت چنار هشتصد ساله اي كه پاي حوضي با آب زلال جاخوش كرده است، دخيل مي بندند. از متعلقات امامزاده بايد به مسجد كوچكي كه در حيات آن قرار دارد، اشاره كرد. مسجد همت، يك كتابخانه ۵۰ متري با ۱۳ هزار جلد كتاب را در خود جاي داده است. درهاي كتابخانه سه روز به روي بانوان و سه روز به روي آقايان باز است. خدمات امامزاده را خادم و ۱۱ كارگر انجام مي دهند و امور اداري و ديگر برنامه هاي نظارتي و هدايتي به عهده هيأت امناست كه تحت نظر سازمان اوقاف انجام وظيفه مي كنند.
    * پاي صحبت خادمان و همسايگان
    حاج علي امامي ۷۳ ساله كه در كفش كني امامزاده كار مي كند، قديمي ترين خادم امامزاده صالح است. او مي گويد: از ۹ سالگي خدمت به آقا را شروع كرده ام. پدر و پدربزرگ و جد بزرگم هم همين جا خادم بودند. چهار پسر دارم كه آنها هم خادم اينجا هستند.
    خادم پير ادامه مي دهد: اوايل ضريح اينجا نقره كاري بود، ديوارهاي داخل حرم هم نقاشي بود، نقاشي هايي از دوره صفويه، بعد از انقلاب روي نقاشي ها را آينه كاري كردند، چند سال پيش كه سيل آمد به خيلي چيزها آسيب رسيد، اما در سال هاي اخير مسئولان به بازسازي و جبران خسارات پرداخته اند.
    حاج امامي، مي گويد: من در اينجا شاهد معجزات زيادي بوده ام كه نخستين آنها در سال ۱۳۱۵ رخ داد. در آن سال مرد كوري به اينجا مي آمد كه شفا بگيرد. روزي هنگام وضو گرفتن، زائري به او گفت: اگر مي خواهي شفا بگيري، برو پيش امام رضا عليه السلام. اين حرف دل مرد نابينا را شكست. دير وقت كه به خواب رفت، امامزاده صالح را در خواب ديد كه به او گفت، از خدا خواستم تو را شفا دهد. مرد كور وقتي بيدار شد، بينايي اش را به دست آورده بود.
    ليلي ميرزايي مسعود ۲۶ ساله، خادم ناشنواي جديد امامزاده است كه مي گويد: از بچگي ناشنوا بوده ام. ۶ماه است كه آمده ام اينجا خدمت كنم تا امام به من شنوايي دهد. تصميم دارم وقتي خوب شدم و شفا يافتم، تا آخر عمر خادم باشم و به آقا خدمت كنم.
    حاج علي سليمي، ۹۰ ساله صاحب مغازه تسبيح و مهر و سجاده فروشي كنار در شرقي امامزاده است، مي گويد: در زمان قديم فقط مغازه من و يكي دو مغازه ديگر اينجا بود. من براي زائران چاي درست مي كردم و لقمه نان و عسلي مي فروختم. اما الان ديگر كسي از اين چيزها نمي خرد. آن زمان محوطه امامزاده بسيار كوچك بود و زير درخت چنار، صدها نفر مي نشستند و استراحت مي كردند و من برايشان چاي مي ريختم.
    عين الله فتحعليان ۷۰ ساله، در ضلع شمالي امامزاده كتابفروشي دارد.
    او مي گويد: از ۱۵ سالگي اينجا هستم. آن وقت ها شاگرد قهوه چي بودم، بعدها خودم قهوه خانه برپا كردم و بعد به كتابفروشي پرداختم. كتاب هاي اخلاقي و مذهبي مي فروشم. درآمدم بد نيست، راضي هستم. با اين كه خانواده ام به شهرستان رفته اند، اما من اينجا مانده ام و نمي توانم امامزاده را ترك كنم. امامزاده صالح خيلي پربركت است. همه نمازهايم را در اينجا مي خوانم.
    حاج غفار صومعه داري، ۷۰ سال دارد و در ضلع شرقي امامزاده، مغازه تسبيح، مهر و سجاده فروشي دارد. مي گويد: ۲۷ سال است اينجا هستم. پيش از آمدن به اينجا، چشم هايم داشت نابينا مي شد و دكترها گفتند كاري نمي شود كرد. من هم آمدم اينجا و نذر كردم و از امامزاده شفا گرفتم. بعد از آن همين جا ماندم و اين مغازه را برپا كردم.
    سابق وضع كار و كاسبي بهتر از حالابود. مردم به زيارت كه مي آمدند، خريدي هم مي كردند. اما الان اينطور نيست. الان مي آيند زيارت مي كنند و مي روند. خيلي ها حتي هر روز به زيارت مي آيند، اما از خريد چندان خبري نيست.
    *۳۳۰ امامزاده
    شهر تهران با شميران و شهرك هاي شرقي و غربي آن جمعاً ۳۲ امامزاده دارد. شهرري داراي
    ۲۰ امامزاده، كرج ،۷۳ شهريار ،۲۰ ورامين ،۵۲ دماوند ،۷۲ لواسان ،۳۴ پاكدشت ۱۴ و كن ۱۳ امامزاده دارند .
    *امامزاده هاي معروف شهر تهران
    امامزاده هاي معروف شهر تهران عمدتاً در شمال، جنوب، شرق و غرب پايتخت قرار دارند. اسامي اين امامزاده ها بدين شرح است: شمال و غرب تهران: امامزاده حسن، امامزاده سيدنصرالدين، شرق تهران: امامزاده يحيي، امامزاده محمد و امامزاده سيدملك خاتون،جنوب تهران: امامزاده زيد، امامزاده سيداسماعيل و امامزاده سيدولي و شميران: امامزاده داود و امامزاده صالح.
    *امامزاده هاي معروف شهر ري
    امامزاده هاي معروف شهر ري، حضرت عبدالعظيم و همجوارانش امامزاده طاهر ،امامزاده حمزه ،امامزاده عبدالله و امامزاده ابوالحسن هستند.
    *امامزاده هاي معروف اطراف تهران
    كرج: امامزاده طاهر، امامزاده محمد، امامزاده حسن، شهريار: بي بي سكينه خواهر امام رضا عليه السلام، ورامين: امامزاده جعفر، امامزاده حسين رضا و امامزاده يحيي، دماوند: امامزاده هاشم، لواسان: امامزاده عبدالله، فضل بن علي و محمدباقر رودك، پاكدشت: امامزاده حمزه رضا، امامزاده محمد ده امام، كن: عمادالدين (پدر امامزاده داود)، علاءالدين (عموي امامزاده داود)، قاسم (برادر امامزاده داود) و عقيل (جد امامزاده داود).
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3807 به تاريخ 18/9/86، صفحه 11 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3652 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه شهر و ساختمان
متن مطالب شماره 120، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است