|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه86/9/18: سيني شاغلام نشان براي برگزيدگان جشنواره فيلم كمدي گل آقا /رحم كنيد اين همه خنده ضرر دارد
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 657
سه شنبه دوم بهمن ماه 1386


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 623 18/9/86 > صفحه 13 (هنر ) > متن
 
      


سيني شاغلام نشان براي برگزيدگان جشنواره فيلم كمدي گل آقا /رحم كنيد اين همه خنده ضرر دارد


نويسنده: سارا امت علي

«ا گر خنده همراه با تفكر نباشد، گمان نمي كنم خنده بي درد و بي تفكر، مخصوص انسان باشد. به همان نسبت كه گريه را امري جدي مي بينم، خنده و خنداندن را هم امري جدي مي بينم.»
    
    نخستين جشنواره فيلم كمدي گل آقا جمعه شب در مركز فرهنگي-هنري آسمان با اين جمله ها آغاز شد، با پخش صداي كسي كه در سال هاي فراموشي خنده، گل آقاي مردم ايران شد و لبخندهاي فراموش شده را بر لبان مردم آورد، مرحوم كيومرث صابري فومني.
    
    هرچند باران تند پاييزي سبب آغاز مراسم اهداي جوايز نخستين جشنواره فيلم كمدي با تاخيري يك ساعته شد اما شبي به يادماندني براي اهالي سينماي ايران رقم زد. پرده زرشكي صحنه كه كنار رفت، سيني هاي بزرگ شاغلام نشان به همه خوشامد مي گفت و چاي قند پهلو تعارف مي كرد. پس از پخش فيلمي از كيومرث صابري فومني، مبارك با چهره هميشگي، سياه، خندان، با دايره زنگي اش به صحنه آمد و به چهار زبان فارسي، تركي، عربي و انگليسي به حاضران خوشامد گفت: «ريز و درشت، خرد و كلان، خوشامديد به اين مكان» مبارك، شخصيت معترض نمايش ايران، تا پايان صحنه حاضر بود و هر از گاهي به صحنه مي آمد. وظيفه رساندن جوايز به اهداكنندگان نيز بر عهده اين قرمزپوش دايره به دست بود.
    
    عليرضا خمسه، دبير جشنواره و مجري آن بود. ابتدا در هيئت مجري حاضر شد و از قرآن، حافظ، سعدي و مولانا شواهدي آورد بر نكويي خنده و شادماني. سپس با لباسي مبدل، در هيبت دبير جشنواره به صحنه آمد: «سال 1371 گل آقاي ملت ايران با اهداي جوايزي به دست اندركاران سينماي كمدي در جشنواره يازدهم فيلم فجر، از آن ها كه دستي در شادي مردم دارند، قدرداني كرد. اكنون كه با ما نيست، يادش باماست و در راه او گام برمي داريم.»
    
    وي ادامه داد: «با نگاهي نه چندان عميق و دقيق ولي كاملابي طرف، 90 فيلم كمدي را كه تا سال 1385 به نمايش درآمده بود، بررسي كرديم، 30 فيلم دست چين شد و مورد بررسي دقيق قرار گرفت. تدارك جشنواره بعدي هم از پس فردا آغاز مي شود.»
    
    او از همه آن هايي كه در تاريخ ايران در خنداندن مردم سهيم بوده اند، از عبيدزاكاني تا كيومرث صابري فومني و از اصغر تفكري تا حسين كسبيان قدرداني كرد و بيانيه جشنواره اول را با اين شعر به پايان برد: «خنده رو هر كه نيست از ما نيست/اخم در چنته گل آقا نيست»
    
    نخستين «سيني شاغلام نشان» به حميد جبلي و ايرج طهماسب رسيد. اهالي گل آقا كه قصد داشتند به جاي «تنديس» بلورين از ديس بلورين براي تجليل از برندگان استفاده كنند، به دليل گران تمام شدن ديس بلورين، از سيني شاغلام نشان استفاده كردند.
    
    سپس از حميد جبلي و ايرج طهماسب براي حضور بر صحنه دعوت شد. آن ها كه غافلگير شده بودند، در جمله هايي كوتاه از غافلگيري شان گفتند و اين كه قرار نبود به صحنه بيايند.طهماسب گفت: «ما واقعا كاري نكرديم، ببخشيد.» اين جمله حاضران را به خنده انداخت.
    
    فرشته طائرپور و مرضيه برومند نيز به صحنه آمدند و سيني ويژه جشنواره را بابت نشاندن غنچه لبخند بر لبان كودكان، نوجوانان، بزرگسالان، كهنسالان و... همراه با دو دوربين عكاسي لوميكس و پاناسونيك به آن ها اهدا شد.
    
    سپس عليرضا خمسه، يكي از اهداف جشنواره را جست وجو براي كشف و معرفي چهره هايي از ميان غير كمدين ها عنوان كرد كه خنده را بر لبان مردم مي نشانند.
    
    با پخش فيلمي از مصاحبه هاي تلويزيوني فيروز كريمي، سرمربي تيم استقلال اهواز مشخص شد، جست وجو براي كشف نخستين چهره در نخستين جشنواره، كمدين سينماي ايران را به مستطيل سبز كشانده است. او به دليل انجام بازي تيم استقلال اهواز با پاس همدان براي دريافت سيني شاغلام نشان در تالار مركزي فرهنگي-هنري آسمان حاضر نبود.تجليل از چهره هاي فعال در عرصه طنز مطبوعاتي، بخش ديگري از اين مراسم بود كه با حضور احمد عرباني، از پيشكسوتان كاريكاتور ايران و بيان خاطره اي از روزهاي اوج نشريه گل آقا خنده را ميان مهمانان آورد: «در دوران كوران كار در نشريات گل آقا، همزمان با عيد كار ما خيلي زياد بود. هم هفته نامه، هم ماهنامه و هم سالنامه داشتيم. سال 71 يا 72 بود كه وزير وقت آموزش و پرورش استيضاح شده بود و وزير بهداشت هم در شرف استيضاح بود. قرار بود همه وزراي كابينه را در چرخ و فلكي ترسيم كنم. در حالي كه وزير آموزش و پرورش به پايين افتاده و وزير بهداشت هم در حال افتادن بود. به چهره دكتر ولايتي كه رسيدم، از هر ترفندي كه مي دانستم استفاده كردم اما كاريكاتور چهره درنمي آمد.بعد از يك ساعت فهميدم هيچ كدام از اعضاي صورت او قرينه نيست.»
    
    عرباني با بيان اين خاطره پاكت حاوي نام برنده اين بخش را از جيب بيرون آورد و برنده را سفير خنده ايران معرفي كرد. كسي كه از سال 1369 تاكنون يكي از معدود نشريات طنز را در ايران منتشر كرده است; جواد عليزاده. از آن جا كه اين هنرمند به عنوان داور دو سالانه كاريكاتور به اصفهان سفر كرده بود، همسرش براي دريافت جايزه به صحنه آمد.
    
    فرهاد آييش و همسرش مائده طهماسبي، بخشي كوتاه از نمايش تقصير را اجرا كردند; نمايشي كه 20 سال پيش در تئاتر شهر به صحنه رفته بود. اين دو هنرمند مايه هاي تلخ زندگي زوج هايي را كه در رابطه اي مردم سالار قرار دارند، در قالب طنز به نمايش درآوردند.پس از آن نوبت به معرفي فيلمنامه نويس برگزيده رسيد. گلاب آدينه و فرهاد توحيدي، پيمان قاسم خاني، نويسنده فيلمنامه فيلم هايي چون بوي خوش زندگي و من زمين را دوست دارم را بابت خلاقيت، بشاشيت و شفافيت در مجموعه كارهاي نوشتاري در عرصه فيلم كمدي، به عنوان برنده اعلام كردند. قاسم خاني گفت: «مرحوم صابري از افرادي بود كه در شكل گيري سليقه طنز من تاثير بسزايي داشت، گرفتن اين جايزه از گل آقا خيلي ارزشمند است.»
    
    بزرگداشت مرتضي احمدي، بخش مهم مراسم بود كه با پخش فيلمي درباره اين هنرمند آغاز شد. او قصه زندگي را اين طور شروع كرد: «10 آبان 1303 در جنوبي ترين نقطه تهران در ميدان گمرك به دنيا آمدم. از سال 1322 با خنده شروع كردم و مي توانم ادعا كنم كه 63 سال مردم را خندانده ام.ترانه فكاهي زياد خوانده ام، تنها ضربي خوان اين مملكت هستم و ضربي هاي من باعث خنده خيلي ها مي شود. با آدم هاي عنق و آن ها كه سگرمه هايشان در هم است هيچ ميانه اي ندارم.»پس از پخش فيلم، احمدي به صحنه آمد: «ديديد كه پيش از آمدن به صحنه پيش عزت الله انتظامي رفتم و از او اجازه گرفتم تنها پيشكسوت من همين عزيزي است كه اين جا نشسته است.»
    
    انتظامي در حالي كه چشمانش از گريه سرخ شده بود با دعوت خمسه بر صحنه حاضر شد: «جشن گل آقا فوق العاده است. اميدوارم استمرار يابد اما نه با اين شكل و وضع.»
    
    او جايزه ويژه جشنواره را بابت يك عمر لب پرخنده و كلام طنازانه به مرتضي احمدي تقديم كرد و ادامه داد: «به خود مي بالم كه اكنون كنار فردي هستم كه اين طور در سينماي ايران كار كرده و در آن دوام آورده است.»
    
    انتظامي از نحوه برگزاري اين مراسم انتقاد كرد: «تجليل كردن امروز همان گل ريزان كردن قديم است. كاش مي توانستند از شوراي شهر و تمام وزارتخانه هايي كه بودجه فرهنگي دارند براي گلريزان كردن كمك بگيرند. حمايت پاناسونيك براي مقام و منزلت مرتضي احمدي بسيار، بسيار كم است اما ما همچنان تحمل مي كنيم. اميدوارم از اين به بعد گلريزان كردن براي افرادي كه عمرشان را در اين راه گذاشته اند پرمعناتر باشد.»
    
    او سيني نقره اي شاغلام نشان، همراه با تلويزيون 42 اينچ پلاسماي پاناسونيك را به احمدي اهدا كرد و ادامه داد: «باز هم مي گويم كافي نيست. ايران خودرو كه به همه دنيا ماشين صادر مي كند، نمي تواند يك ماشين به خانه احمدي بفرستد؟»
    
    خمسه اين جمله را تمام كرد: «ايران خودرو هم رفتيم. گفتيم از آن جا كه ماجرا كمدي است، مي توانيد يك وانت هديه بدهيد. گفتند دير آمديد، نداريم.»
    
    محمدرضا جعفري جلوه، معاون سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، از معدود سخنرانان اين برنامه بود كه سخنانش را كوتاه و مختصر، با استناد به قرآن كريم بيان كرد: «خداوند مي فرمايد مومن كسي است كه غم ها و رنج ها و مراودت هاي بسيار بر دل دارد اما در مواجهه با جامعه و ديگران چهره اش بشاش و خندان است به گونه اي كه اميد را به دل ها مي نشاند.»
    
    ژاله علو و رضا كيانيان، براي اهداي سيني شاغلام نشان به چهره برگزيده جشنواره نخست به صحنه آمدند. به اين ترتيب ضمن تقدير از حميد جبلي با سوابق درخشنده در سينماي كمدي و پرويز پرستويي با بازي هاي طنازانه و ماندگار، جايزه ويژه بابت جلوه هاي بديع، ظريف و لطيف به فرهاد آييش اهدا شد اما ماجرا به همين جا ختم نشد، گفت وگوي كيانيان و خمسه خنده حاضران را در پي داشت. خمسه گفت: «نمي دانم رضا با اين همه شوخ طبعي چرا فيلم طنز بازي نكرده؟»
    
    فرشته طائرپور از پايين صحنه اشاره كرد كيانيان فيلم طنز هم بازي كرده و كيانيان از خمسه درخواست كرد اين بار كه كاري پيشنهاد شد، نقشي هم براي او بگذارد. خمسه به حضور مسعود ده نمكي و ساخت نسخه دوم اخراجي ها اشاره كرد كه كيانيان از بازي در فيلم طنز انصراف داد و از خمسه خواست تنها از جانب خودش به ده نمكي قول دهد.
    
    معرفي تهيه كننده خوشنام در عرصه طنز كه قسط آخر هنرپيشه را هم به موقع مي دهد، بخش ديگري از مراسم بود. منوچهر محمدي پاكت حاوي نام برنده اين بخش را گشود و خواند: «ضمن تقدير از منوچهر محمدي به عنوان تهيه كننده تاثير گذار در عرصه كمدي، جايزه تهيه كننده برگزيده به علت حضور نفس گير، نفس بر و طويل المدت در عرصه ساخت كمدي تقديم مي شود به يدالله صمدي.»
    
    صمدي با حضور در صحنه، پيش از دريافت سيني شاغلام نشان كه با يك دوربين فيلمبرداري پاناسونيك همراه بود، گفت: «كيومرث بزرگوار اين جاست و غش غش مي خندد و از خنديدن ديگران لذت مي برد. پيش از اين مي خواستم پيشنهاد دهم در پايان مراسم به احترام او يك دقيقه بخنديم اما از ابتداي مراسم آن قدر خنديديم كه حق مطلب ادا شد.»
    
    خمسه از داريوش كاردان دعوت كرد براي اجراي كوتاهي به صحنه آيد. او درخواستي مطرح كرد كه باعث خنده حضار شد: «از دست اندركاران صدا و سيما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درخواست مي كنم بس كنيد ساختن اين فيلم هاي كمدي را، اين همه خنده ضرر دارد. صبح كه بيدار مي شويم و راديو را باز مي كنيم طنز مي شنويم، در روزنامه فروشي ها بيش از 200 نشريه طنز وجود دارد و بر سر در همه سينماها پر از فيلم كمدي است. حداقل به مردم رحم كنيد. اين همه خنده ضرر دارد، توليد انبوه خنده در ميان مردم خسارت هاي جبران ناپذيري به بار مي آ ورد.لطفا كمي توليد طنز را در كشور كاهش دهيد. كاري كنيد مردم كمي هم غصه داشته باشند كه غصه دل را صيقل مي دهد.»
    
    نخستين جشنواره سينماي كمدي كه از سوي نشريه گل آقا طراحي و برگزار شده بود با معرفي كارگردان برگزيده پايان يافت. داريوش مهرجويي به دليل حضور موثر در سينماي ايران و كارگرداني فيلم به يادماندني اجاره نشين ها برگزيده اين بخش اعلام شد كه در سالن حضور نداشت و قرار شد سيني شاغلام نشان همراه با دوربين فيلمبرداري برايش ارسال شود.
    


 روزنامه سرمايه، شماره 623 به تاريخ 18/9/86، صفحه 13 (هنر )

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 308 بار
    آثار ديگري از "سارا امت علي"

  نگاهي به حضور هنرمندان ارامنه در ايران سروژ بارسقيان:اينجا خانه ماست
سارا امت علي، سرمايه 11/10/86
مشاهده متن    
  هنرمندان پيشكسوت از فراموشي هنرهاي سنتي مي گويند: ما هستيم و ديگر هيچ
سارا امت علي، سرمايه 4/10/86
مشاهده متن    
  گزارشي از نمايش آثار حسين خسروجردي در تهران /...با موميايي ها زندگي مي كند
سارا امت علي، سرمايه 1/10/86
مشاهده متن    
  هنر مردخاموش سياست در صبا نمايشگاه نقاشي و آثار معماري ميرحسين موسوي افتتاح شد
سارا امت علي، سرمايه 28/9/86
مشاهده متن    
  هزينه هاي دست و پاگير هنر نقاشي خوراك دانشجويان هنر همچنان نان و پنير است
سارا امت علي، سرمايه 26/9/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نسيم بهشت
متن مطالب شماره 12، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است