|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/9/27: نگاهي به گذشته در امروز
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4138
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1568 27/9/86 > صفحه 5 (انديشه) > متن
 
      


نگاهي به گذشته در امروز


نويسنده: نوشيروان کيهاني زاده

دو شکست نظامي هند از ايران در دو سال متوالي بر سر قندهار
    
    18 دسامبر سال 1650 ميلادي نيروهاي اعزامي «شاه- جهان» امپراتور وقت هند به قندهار از سربازان ايراني مستقر در پادگان اين شهر شکست خوردند و دست به فرار زدند. اين دومين شکست هنديان در قندهار از ارتش ايران بود. سال پيش از آن (ژانويه 1649 ميلادي) شاه عباس دوم شخصاً با سپاه اصفهان براي بيرون راندن هنديان از اطراف قندهار به اين منطقه رفته و پيروز شده بود. سران دهلي از ديرزمان چشم طمع به قندهار دوخته بودند که گوشه يي از پارس باستان است.
    
    تلاش هاي بي نتيجه سران دهلي در سال هاي 1652 و 1653 ادامه يافت و اين چهار لشکرکشي براي آنان 120 ميليون روپيه طلاهزينه داشت. تمايل به تصرف قندهار از زمان حکومت جهانگير شاه آغاز شده بود زيرا وي در نظر داشت پايتخت را از دهلي به لاهور منتقل سازد و نمي توانست يک پادگان نيرومند ايران در قندهار را تحمل کند. بايد توجه داشت که در حال حاضر هم ايرانيان، هنديان، چينيان و روس ها به هيچ وجهي مايل به استقرار «ناتو» در افغانستان نيستند و همين مخالفت، افغانستان و در نتيجه پاکستان را به صورت کانون يک بحران در جهان درآورده است و به مثابه آتشي است در زير خاکستر که با دميدن هر باد آشکار و شعله ور مي شود. در اينجا برخلاف عراق، شرق و غرب در برابر هم قرار گرفته اند. در عراق، توده عرب (نه دولت هايشان) و مسلمانان در برابر سلطه دولت واشنگتن (نه همه غرب) ايستادگي مي کنند و دوسوم توده امريکايي (نه کمپاني هاي بزرگ و سرمايه داران اين کشور) با ادامه مداخله نظامي کشورشان در عراق مخالفند. مورخان دولت لندن را طراح اصلي نقشه استقرار غرب در افغانستان مي پندارند که هنوز سياست چندصدساله (استعماري) خود را کنار نگذارده است. لندن مي داند که مسکو به زودي امپراتوري روسيه را احيا و اخراج غرب از مناطق اطراف اين امپراتوري را آغاز خواهد کرد. از شش سال پيش بن لادن و القاعده بهانه استقرار در افغانستان بوده اند که خود توسط امريکا با هدف مبارزه با شوروي در افغانستان سازماندهي شده بودند.
    
    روزي که دکتر محمد مفتح به شهادت رسيد
    
    پيش از ظهر 18 دسامبر 1979 (27 آذرماه 1358) دکتر محمد مفتح همداني (حجت الاسلام) مدرس الهيات که در جريان انقلاب 1357 رهبري گروهي از انقلابيون را به دست داشت و در سقوط نظام سلطنتي ايران با ترتيب دادن تظاهرات، نقشي موثر ايفا کرده بود، هنگام ورود به دانشکده الهيات در خيابان مطهري (تخت طاووس) هدف گلوله قرار گرفت و به شهادت رسيد. پس از پيروزي انقلاب، دکتر مفتح مسووليت هاي متعددي برعهده گرفته بود و از جمله در زمينه مطبوعات اختيارات داشت. وي بود که غلامحسين صالحيار را در سمت سردبيري روزنامه اطلاعات تثبيت کرده بود. صالحيار اين سمت را از قبل از انقلاب برعهده داشت و پس از اعلام مصادره اين موسسه، خود کنار رفت. ضاربين دکتر مفتح سه جوان مسلح به کلت و اوزي بودند که پس از ترور وي و دو پاسدار محافظش از صحنه فرار کردند. بعداً معلوم شد که اين سه تن از گروه فرقان بودند - همان گروهي که دکتر مطهري (آيت الله) و سرلشکر قره ني را به شهادت رسانده بود. قاتلان همچنين کيف دستي دکتر مفتح را ربوده بودند که گفته شده بود حاوي اسنادي بود و مفتح آن را از خود دور نمي ساخت.
    
    اعلان جنگ امريکا به آلمان و ايتاليا، چرا؟
    
    11 دسامبر 1941 کنگره امريکا پيشنهاد روزولت رئيس جمهور وقت اين کشور براي دادن اعلان جنگ به آلمان و ايتاليا را تصويب کرد. روزولت در نطقي در کنگره، از آلمان و ايتاليا به عنوان دو امپرياليست و دو دولتي که مي خواهند جهان را برده خود کنند نام برده بود.
    
    روزولت با محاسبه دقيق و با هدف ابرقدرت کردن امريکا و پشت سر گذاردن رکود اقتصادي طولاني اش وارد جنگ جهاني دوم شده بود. وي هنگامي وارد اين جنگ شد که هيتلر بيشتر نيروهاي خود را در جبهه شوروي به کار انداخته بود و با توجه به اشغال نظامي ايران از سوي روسيه و انگلستان، ديگر اميدي به پيروزي پيشواي آلمان نبود. سقوط ايران صرفاً بر اثر خيانت بود، نه شکست در جنگ، زيرا جنگي صورت نگرفته بود. روزولت هشتم دسامبر به دولت ژاپن اعلان جنگ داده بود، زيرا بامداد هفتم دسامبر سال 1941 نيروي دريايي امپراتوري ژاپن به پايگاه ناوگان امريکا در اقيانوس آرام ــ پرل هاربور ــ واقع در مجمع الجزاير هاوايي شبيخون زده بود که ضمن آن دو هزار و 403 تن امريکايي کشته، 188 هواپيما منهدم و هشت ناو جنگي غرق شده يا آسيب ديده بود. برخي از مورخان با اسنادي که به دست آورده اند نوشته اند که سياست روزولت (نقشه و تعمد او) باعث شده بود که ژاپن به پرل هابور شبيخون بزند تا مردم امريکا راضي و راغب به ورود به جنگ جهاني دوم شوند. به نوشته اين مورخان، جلوگيري از حمل نفت از قاره امريکا به ژاپن جزيي از اين نقشه بود که ژاپني ها خشمگين کرده بود. چرچيل از ورود امريکا به جنگ خرسند شد زيرا که پس تسليم شدن فرانسه، در برابر آلمان و ژاپن تنها مانده بود، دست به کشتار مردم زده بودند.
    
    نگاهي به گذشته در امروز نوشيروان کيهاني زاده
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1568 به تاريخ 27/9/86، صفحه 5 (انديشه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 993 بار
    آثار ديگري از "نوشيروان کيهاني زاده"

  نگاهي به گذشته در امروز /مقاومت ميهني بوشهري ها
نوشيروان کيهاني زاده، اعتماد 3/11/86
مشاهده متن    
  نگاهي به گذشته در امروز /روزنامه نگار در نقش آموزگار
نوشيروان کيهاني زاده، اعتماد 2/11/86
مشاهده متن    
  نگاهي به گذشته در امروز
نوشيروان کيهاني زاده، اعتماد 1/11/86
مشاهده متن    
  نگاهي به گذشته در امروز /سالگشت درگذشت مهدي بازرگان
نوشيروان کيهاني زاده، اعتماد 30/10/86
مشاهده متن    
  نگاهي به گذشته در امروز /روزي که نواب صفوي و يارانش تيرباران شدند
نوشيروان کيهاني زاده، اعتماد 27/10/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي مكانيك ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 29)، Sep 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است