|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران86/10/1: به ياد پدر علم شيلات ايران: مردي كه در آب ها مي زيست
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7002
سه شنبه 30 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3818 1/10/86 > صفحه 8 (اقتصاد) > متن
 
      


به ياد پدر علم شيلات ايران: مردي كه در آب ها مي زيست


نويسنده: افشين عادلي

« برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در اوج كمال
    بنگر كه چگونه مي افتي ، چون برگي زرد يا سيبي سرخ »
    
    «كنفسيوس»

    
    دكتر امين كيوان، استاد معظم شيلات، افسر بهداري نيروي دريايي شمال، نوه دختري يكي از آزاديخواهان گيلان مرحوم قربانعلي خان بلند بخش و فرزند جناب حسن فتحعلي زاده، در سال ۱۳۰۸ به مقتضاي مأموريت پدرش در شيلات در شهر آستارا ديده به جهان گشود. اجداد پدري او از اهالي لنكران بودند كه پس از جنگ هاي سيزده ساله ايران و روس در زمان فتحعلي شاه قاجار و جدا شدن يكسري از شهرها، به استان گيلان روي آوردند. پدر ايشان به دليل كسب و كار تجارت و آشنايي به زبان روسي به استخدام شيلات در آمد. تحصيلات ابتدايي و نيمي از تحصيلات متوسطه خود را در انزلي گذراند و رتبه اول را در دبيرستان فردوسي اين شهر كسب نمود. سال چهارم متوسطه به دبيرستان نظام رفت و در پنجم متوسطه سر گروهبان كل و ارشد شبانه روزي اين دبيرستان شد و همواره جوياي دريا و خدمت رساني به آن بود. در ششم متوسطه، رشته طبيعي را انتخاب نمود و با تشكيل رشته ماهي شناسي و شيلات به دانشكده دامپزشكي دانشگاه تهران پيوست. ابتدا به دليل ممنوعيت نظاميان در شركت در كنكور به ناچار وارد دانشكده افسري شد، ولي دل از دريا برنداشت. در دانشكده افسري ارشد كل سال اول پياده نظام گرديد و پس از طي شرايط سخت انضباطي سه ماهه با نظر فرماندهان در كنكور دانشكده دامپزشكي شركت نمود و در نهايت با موضوع طبقه بندي زيست شناسي ماهيان مولد خاوياري درياي خزر و تكنولوژي آن با درجه ممتاز درجه دكتراي خود را به پايان برد و به دليل عدم امكان تحصيل در اين رشته در كشور مجبور به ترك وطن شد. در ارتش حائز رتبه اول براي اعزام به كشور فرانسه براي گذراندن دوره تخصصي علوم آزمايشگاهي تشخيص طبي گرديد. تصميم گرفت در رشته بيولوژي دريا و شيلات نيز ادامه تحصيل دهد كه به دليل نبود ارز توسط دولت تا مدت سه سال موفق به عزيمت نگرديد، تا اين كه در سال ۱۳۳۵ مسئوليت رياست آزمايشگاه و بازرسي بهداشتي مواد غذايي نيروي دريايي شمال را در انزلي پذيرفت. در سال ۱۳۴۲ پس از دريافت دكتراي بيولوژي دريا با گرايش ايمولوژي از دانشگاه پاريس و تخصص علوم آزمايشگاهي از انستيتو پاستور دانشكده پزشكي پاريس به كشور بازگشت و مسئوليت تحقيقاتي را در آزمايشگاه كنترل مواد غذايي ارتش برعهده گرفت.
    تحقيقات خود را با نشر نتايج تحقيقاتي در خصوص «برنج شناسي و طرز بازرسي برنج» ادامه داد و به دليل جلوگيري از خسارات اقتصادي كه هر ساله در اين خصوص به ارتش كشور وارد مي شد موفق به دريافت نشان دانش گرديد. او سپس روش هاي ميكروب شناسي را در كارخانجات كنسرو ترويج نمود و كارخانه پايلوت كنسرو سازي را براي مواقع جنگي طراحي و تأسيس نمود كه منجر به دريافت نشان ابن سينا و رازي گرديد.
    از سال ۱۳۴۹ بنا به درخواست نيروي دريايي به عنوان رئيس آزمايشگاه مركزي، آزمايشگاه هاي تشخيص طبي بهداري در شمال و جنوب كشور را ايجاد و فعال نمود. سال ۱۳۵۸ رياست بيمارستان مركزي و با اوجگيري جنگ تحميلي ايران و عراق سرپرستي بهداري نيروي دريايي را بر عهده گرفت و در سال ۱۳۶۲ در كمال افتخار به خدمات نظامي خود در لواي خدمات انساني پايان داد.
    او همزمان با فعاليت هايش در ارتش به عنوان مشاور عالي فني شركت شيلات جنوب از سال ۱۳۴۲ در اين شركت تا سال ۱۳۵۲ خدمت نمود و تا سال ۱۳۵۸ به عنوان مدير امور صيد و ناوگان صيادي و به عنوان عضو فني هيأت مديره و معاون تحقيقاتي و فني شركت شيلات جنوب به كار خود ادامه داد و به نوعي پايه هاي شيلات جنوب كشور را بنيان نهاد.
    ايشان علاوه بر منشأ خدمات پايه در امور نظامي، پزشكي و امور تحقيقاتي در عرصه علوم و صنايع غذايي كه تربيت و پرورش شاگردان زيادي را به همراه داشته است پايه گذار و هدايتگر سكان شيلات جنوب ايران، استاد محقق در دانشگاه تهران، مؤسس دپارتمان ماهي شناسي و صنايع شيلاتي در دانشكده علوم تغذيه انستيتو خوار و بار و تغذيه ايران (در دانشگاه شهيد بهشتي فعلي)، مشاور عالي در موضوعات كلان شيلاتي و بنيانگذار و راهگشاي رشته هاي شيلات كشور بالاخص در ايجاد نخستين رشته شيلات در دانشگاه آزاد اسلامي واحد شرق گيلان در لاهيجان در سال ۱۳۶۸ و سكانداري رشته شيلات در واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي و اشاعه و پشتيباني آن در اقصي نقاط كشور بوده است.
    تهيه طرح هاي متعدد از جمله تهيه نخستين آئين نامه صيد ماهي در آبهاي جنوب، ايجاد ناوگان صيد ميگو در شيلات جنوب، ايجاد انستيتوي تحقيقاتي علمي و فني ماهيگيري شيلات جنوب، نماينده ايران در كميته هاي فني سازمان خوار و بار كشاورزي (فائو) در موضوعات شيلاتي آبهاي جنوب ، مشاركت در تهيه كتاب طبقه بندي ماهيان خليج فارس و درياي عمان با كمك فائو و نگارش، تدوين و هدايت كتب، مقالات و پايان نامه هاي متعدد در سطح كشور و مهم تر، تلفيق علم و تجربه وافر در علوم مرتبط در جهت هدايت متخصصين و كمك به توسعه كشور و رفاه مردم تنها بخشي از خدمات اين انسان برجسته بوده است. تحقيقات ايشان در تعيين گروه خوني برخي ماهيان و تعيين نژاد آبزيان در عرصه بين المللي از افتخارات كشور و شاگردان اين فقيد سعيد محسوب مي شود.
    وجود خدمات اكثريت قريب به اتفاق دانشجويان، كارشناسان و اساتيد اين كشور در عرصه خدمات علمي و اجرايي كشور مرهون تلاش هاي خستگي ناپذير اين مرد در امر توسعه كشور، آموزش و پرورش جوانان و هدايت مجامع علمي اين مرز و بوم بوده، به طوري كه در سال ۱۳۶۶ پيرو تلاش هاي خستگي ناپذير خدمت رساني به جامعه علمي كشور درجه دكتراي دولتي خود را از دانشگاه پير ماري كوري پاريس در رشته زيست شناسي دريايي به پايان رساند و با خدمات خود به عنوان استاد محقق در دانشكده منابع طبيعي دانشگاه تهران ادامه داد. ضمن تدريس و راهنمايي دانشجويان، كتاب هاي ارزشمندي از جمله «ماهيان خاوياري ايران» را به يادگار گذاشتند و همواره در كنار خدمات رساني پزشكي در آزمايشگاه تشخيص طبي خود با روحيه اي پذيرا و بشاش آماده پاسخگويي به دانشجويان علاقه مند بود.
    اينجانب به عنوان شاگرد كوچك استاد همواره موفقيت هاي زندگي را مرهون نصايح و راهنمايي هاي ارزشمند اين انسان والامقام و ميهن پرست دانسته و آرزومند سر بلندي روز افزون ساير دانشجويان و توسعه پايدار شيلات و آباداني كشور و جاودانگي نام و حيات خليج هميشه فارس با ياد خاطره انگيز استادمان هستم. به ياد او كه مي گفت: فرزندانم به درياي خزر و خليج فارس اكتفا نكنيد، شمال اقيانوس هند هم حوضچه و استخر شماست.
    ايشان اعتقاد داشتند كوشش و پژوهش اصلي ترين فاكتور زندگي است و همواره دانشجويان خود را مانند فرزندي در جهت كسب علم و خدمت رساني به ميهن تشويق مي نمودند و مي فرمودند بايستي جاده هاي ناهموار را براي خدمت سايرين باز كرد. آبهاي ايران را چون گوهر و نگيني مي دانستند كه بهره وري از آن راهگشاي توسعه كشور است و همواره مي خواستند كه دانشجويانش بر درخشش آن بيفزايند، چه بسا اين محقق نام آور در آستانه روز پژوهش در حين ارائه سخنراني مقاله علمي در همايش «مطالعه تالاب ها و آبهاي داخلي شمال كشور» در ۲۴ آذر ماه سال جاري در محل دوران كودكي خود به ديار باقي شتافت و جاودانه ماند. روحش شاد، راهش پاينده.
    
    
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3818 به تاريخ 1/10/86، صفحه 8 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 451 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تاسيسات بهداشتي
متن مطالب شماره 48، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است