|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/10/1: پانسيون دخترانه در تهران/ ماهي 120هزارتومان براي يک تخت
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4117
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1571 1/10/86 > صفحه 8 (گزارش اجتماعي) > متن
 
      


پانسيون دخترانه در تهران/ ماهي 120هزارتومان براي يک تخت


نويسنده: محبوبه حسين زاده


    
    چندين جاکفشي پر از کفش و فايل فلزي در کنار در ورودي قديمي گذاشته شده اند و چندين جفت کفش هم کنار در روي زمين مانده اند. وارد راهروي موکت شده کوچکي مي شوم که در دو سوي آن، چهار اتاق خواب با درهاي چوبي قديمي آبي رنگ قرار دارد. دختري با بلوز و دامن بلند، مرا به اتاقي راهنمايي مي کند که اتاق سرپرستي پانسيون دخترانه... است. شايد تنها جايي که بتوان آگهي هاي مربوط به پانسيون هاي دانشجويي را پيدا کرد نيازمندي هاي روزنامه همشهري باشد. در اين آگهي هم نوشته شده بود با مجوز رسمي. وقتي از دختر جواني که مسوول شيفت شب اين پانسيون است مي پرسم، بدون نشان دادن هيچ مجوزي که بر ديوار نصب شده باشد، ادعا مي کند: «ما از دانشگاه تهران مجوز داريم. دانشگاه تهران، دانشجوياني را که نياز به سکونت در پانسيون داشته باشند به ما معرفي مي کند.» او در حالي اين موضوع را مطرح مي کند که بعد از چند دقيقه مي گويد: «نيمي از ساکنان اين پانسيون، کارمند هستند.»
    
    مدرسه قديمي چهارطبقه يي که از در و ديوار آن بوي نا بلند مي شود و هم اکنون نقش پانسيون دخترانه را ايفا مي کند، 120 دختر دانشجو و کارمند را اسکان داده است که حداکثر سن آنان نيز به گفته مسوول خوابگاه 30 سال است.
    
    قيمت اتاق ها بر حسب تعداد تخت هاي موجود در آن متغير است: «يک تخت در اتاق چهار تخته در هر ماه 90 هزار تومان اجاره با 150هزار تومان وديعه، يک تخت در اتاق هاي شش تخته 70 هزار تومان اجاره با 100 هزار تومان وديعه، يک تخت در اتاق هاي هشت تخته 60 هزار تومان اجاره در ماه با 100 هزار تومان وديعه».
    
    مسوول شيفت شب پانسيون در حال ارائه اين توضيحات است که دختر جواني وارد مي شود و براي حضور ميهماني که قرار است امشب در پانسيون داشته باشد، اجازه مي گيرد. سرپرست مي گويد: « 4هزار تومان بايد پرداخت کني تا بتواني ميهمان داشته باشي.»
    
    «همه مي توانند در طول ماه، يکي دو بار ميهمان داشته باشند به اين شرط که از قبل هماهنگ شده باشد و هزينه آن هم پرداخت شود. البته مهمان که آشنا و فاميل هيچ کدام از بچه هاي پانسيون نباشد، شبي پنج هزار تومان بايد پرداخت کند.» وقتي اين توضيحات را مي شنوم با تعجب مي گويم: «مگر مي شود فردي ميهمان باشد و دوست يا فاميل هيچ کدام از اعضاي پانسيون نباشد؟»
    
    دختر جواب مي دهد: «بله، هر زني که بخواهد مي تواند شب در اينجا بماند با ارائه کارت شناسايي و هزينه اش هم شبي پنج هزار تومان مي شود.»
    
    توضيحات مسوول شيفت شب، قانع کننده نيست چون در هر صورت پانسيون مکاني براي اسکان موقت است و نه اسکان يک يا چند شب زناني که دانشجو يا کارمند هم نيستند.
    
    شرايط مورد نياز براي اسکان در پانسيون را مي پرسم: «اصل شناسنامه و کپي آن، کپي کارت دانشجويي، معرفي نامه از محل کار براي والدين، رضايت نامه از والدين.»امکاناتي هم که در پانسيون در اختيار ساکنان آن قرار مي گيرد، يک يخچال براي ساکنان هر اتاق، يک فريزر براي ساکنان يک طبقه و يک تلويزيون است که در سالن ورودي کوچک هر طبقه گذاشته شده است. اين امکانات کم و بيش در همه پانسيون ها مشابه است.در کليه پانسيون ها هم تهيه غذا بر عهده خود افراد است.
    
    آمارها نشان از وجود 100هزار دانشجويي دارد که نيازمند اسکان در خوابگاه هاي دانشجويي هستند در حالي که هيچ امکاناتي براي اسکان آنان وجود ندارد. مسلماً بخش زيادي از اين دانشجويان در تهران هستند و تعداد زيادي از آنان دختر. در اين شرايط، دانشجوياني که هزينه پرداخت وديعه مسکن را ندارند يا سخت گيري هاي خانواده ها در برابر زندگي مستقل و مجردي دختران، آنان را به سمت زندگي در پانسيون هايي سوق مي دهد که با کمترين امکانات، تعداد زيادي دانشجو يا کارمند را در خود جاي داده اند. اين در حالي است که صدور مجوز پانسيون هاي دانشجويي بر عهده سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري قرار گرفته است و به گفته شهرام علي محمدي قائم مقام معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران «با تدوين طرحي، پانسيون هاي دانشجويي از سوي سازمان ميراث فرهنگي ساماندهي و براي فعاليت آنها مجوز صادر شد و حتي به مکان هاي استيجاري نيز مجوز داده شد.»
    
    وي ادامه مي دهد: «تا يک سال گذشته فقط سه پانسيون مجوز داشتند و حدود 40 پانسيون نيز بدون داشتن مجوز و به صورت غيرقانوني فعاليت مي کردند، به همين دليل سازمان نسبت به ساماندهي و ارائه مجوز به آنها اقدام کرد و براي اينکه مشکلي براي دانشجويان به وجود نيايد براي صدور مجوز پانسيون ها استعلام هاي لازم براي تاييد صلاحيت مديران و همچنين نداشتن سوء پيشينه و اعتياد آنان صورت گرفته است.»علي محمدي مي گويد: «نرخ گذاري پانسيون ها با هماهنگي اتحاديه و سازمان صورت مي گيرد و يکي از برنامه هاي سازمان در سال جاري، ارتقاي کيفي پانسيون ها است.»اين در حالي است که مشخص نيست نرخ گذاري پانسيون ها، طبق چه ضوابطي صورت مي گيرد. در حالي که قيمت يک تخت در اتاق چهارتخته در خيابان ويلا، در هر ماه 170هزار تومان با 300 هزار تومان وديعه است، قيمت همين تخت در پانسيون ديگري در اميرآباد شمالي 120 هزار تومان در ماه با 150 هزار تومان وديعه است (البته اين پانسيون داراي اتاق مطالعه و لابي براي تماشاي تلويزيون است) و در منطقه ميرداماد، 120 هزار تومان اجاره در ماه با 150هزار تومان وديعه است (با خط اينترنت و تلفن جداگانه براي هر اتاق و لباسشويي).شايد تنها موارد مشابه در کليه اين پانسيون ها ساعت ورود و خروج است. دانشجويان دختر از ساعت 6صبح حق خروج و تا ساعت 10شب حق ورود به پانسيون را دارند.
    
    
    پانسيون دخترانه در تهران/ ماهي 120هزارتومان براي يک تخت محبوبه حسين زاده
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1571 به تاريخ 1/10/86، صفحه 8 (گزارش اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35984 بار
    آثار ديگري از "محبوبه حسين زاده"

  ٣٩ درصد هندي ها روزنامه مي خوانند
محبوبه حسين زاده، اعتماد 24/3/97
مشاهده متن    
  زنان معدن كار جهان
محبوبه حسين زاده، شرق 13/12/92
مشاهده متن    
  گفت وگو با حسين محموديان، دانشيار دانشكده علوم اجتماعي تهران:نمي توان دسترسي افراد به خدمات بهداشتي را محدود كرد
محبوبه حسين زاده، شرق 16/11/92
مشاهده متن    
  رفتارشناسي انتخاباتي ايرانيان / در نشستي با حضور 7 جامعه شناس بررسي شد
محبوبه حسين زاده، شرق 4/4/92
مشاهده متن    
  ديدگاه هاي روحاني و ولايتي درباره مطالبات زنان
محبوبه حسين زاده، شرق 22/3/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي شهركرد
متن مطالب شماره 2 (پياپي 96)، خرداد و تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است