|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/10/1: درباره روش شناسي نظريه هاي جديد در سياست: شناخت پديده هاي سياسي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4304
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1571 1/10/86 > صفحه 11 (ادبيات) > متن
 
      


درباره روش شناسي نظريه هاي جديد در سياست: شناخت پديده هاي سياسي


نويسنده: سحر صنيعي

روش شناسي نظريه هاي جديد
    
    در سياست
    
    دکتر جهانگير معيني علمداري
    
    موسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران
    
    تاريخ انتشار 1385
    
    قيمت: 1650 تومان

    
    جامعه مدرن همواره جامعه يي سياسي است. دانش سياسي بخش اساسي و قابل توجهي از دانش اجتماعي انسان در سده هاي اخير بوده است. در سده نوزده و به ويژه از نيمه اين سده با رشد علم گرايي و تسري نگاه علم باور به حوزه جامعه شناسي و سياست در آراي انديشمنداني چون آگوست کنت، پرسش از «چيستي علم» و «روش کسب علم» جايگاهي محوري يافت و پيوند شناخت شناسي و روش شناسي، مبناي نظريه پردازي هاي سياسي در سده بيستم شد.
    
    کتاب روش شناسي نظريه هاي جديد در سياست (اثبات گرايي و فرااثبات گرايي) نوشته دکتر جهانگير معيني علمداري، عضو هيات علمي دانشکده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران، در راستاي نشان دادن مباني يادشده و توضيح نسبت نظريه هاي سياسي جديد با فلسفه علم، براي دانشجويان و دانش پژوهان حوزه مطالعات سياسي نگاشته شده است.
    
    مولف اين کتاب را نه در زمره آثار مربوط به فلسفه سياسي يا پژوهش هاي تجربي بلکه کتابي مي داند که مباحث آن به طور عمده به مطالعه سياست در سطح شناختي مربوط مي شود و ابعاد روش شناسانه آن مي چربد. نويسنده مي کوشد در چارچوب يک رشته مباحث شناخت شناسانه، دستاوردهاي فلسفي و علمي فرااثبات گرايي را براي سياست ارزيابي کند. به اين منظور نظريه هايي انتخاب شده اند که هر کدام توانسته باشند از چشم انداز خاص خود، اثبات گرايي را نقد کنند و از اين راه، شرايط مساعدي براي بهبود روش شناختي نظريه هاي سياسي فراهم آورند.
    
    دکتر معيني اشاره مي کند که رويکرد کتاب، يک رويکرد فرانظريه يي است، اما منظور از فرانظريه چيست؟ در حقيقت هر فرانظريه مدلي از علم ارائه مي دهد. برخلاف نظريه، فرانظريه به ما نمي گويد که جهان چگونه کارکردي دارد، بلکه درباره «چگونگي بنياد نظريه ها» سخن مي گويد و بين انواع فهم هاي موجود از جهان و هستي شناسي آنها درباره واقعيت ارتباط برقرار مي کند.
    
    نگارنده مهمترين انگيزه خود را براي تاليف اين اثر، احساس نياز به ارائه تلقي جديدي درباره ارتباط انديشه شناسي و مسائل روز دانسته است ولي افزوده که اگرچه در اين کتاب هيچ اشاره يي به مسائل روز نشده است، اما در اين مورد توجه به دو نکته داراي اهميت است: اولاً، رشد نظريه هاي سياسي فارغ از تحولات سياسي و اجتماعي و فرهنگي و اقتصادي جهان صورت نمي گيرد و هرگونه بحثي درباره تحول نظريه ها و گذر به وضعيت جديد، به ناچار با توجه به تحولات سياسي و اقتصادي جهان صورت مي گيرد. ثانياً، تحولات فکري و فلسفي، کيفيت انتظارات ما را از دنياي سياست دگرگون مي کنند. شناخت هاي ما از ماهيت پديده هاي سياسي، درک ما را از ماهيت تحولات سياسي و اجتماعي تقويت مي کند. بنابراين استدلال هاي فلسفي مطرح شده در اين اثر را نبايد يک رشته بحث هاي انتزاعي و نامربوط به واقعيت هاي سياسي تصور کرد.
    
    مطالب اين کتاب در هشت فصل تنظيم شده است. در فصل اول علاوه بر مقدمه يي درباره ماهيت«نظريه سياسي جديد» مفاهيم اساسي مانند نظريه توضيح داده شده است.
    
    مولف جديد بودن نظريه هاي سياسي را در چهار معناي متفاوت ذکر کرده و مورد چهارم را به عنوان معناي مورد نظر خود معرفي کرده است. اين چهار معنا عبارتند از: «متاخر»، در مقابل مفهوم «قديم»، جديد بودن نظريه ها به معناي علمي بودن در برابر آراي غيرعلمي و جديد بودن به معناي تحول اساسي و ساختاري در مبناي شناخت شناسي و روش شناسي در سياست.
    
    فصل دوم، به اثبات گرايي (پوزيتيويسم) در سياست پرداخته است. در اين فصل نقش اثبات گرايان در علمي کردن سياست، ابعاد گوناگون جريان اثبات گرايي و پيامدهاي روش شناختي آن مورد بررسي واقع شده است و همچنين سه رويکرد موجود در ميان نظريه هاي اثبات گرا (اثبات گرايي منطقي، فلسفه زبان، اثبات گرايي تبييني) نقد و تحليل شده است.
    
    فصل سوم که «پارادايم و سياست» نام گرفته است ارتباط ميان فلسفه علم و سياست را به ويژه با نگاه به افکار توماس کوهن و مبحث «پارادايم هاي علمي» اين انديشمند مورد توجه قرار داده است.عنوان فصل چهارم بازانديشي و مطالعه سياست است. بازانديشي (رفلکسيويتي) به معناي تامل فرد در دانسته هاي خويش و مسير تحقيق او در دستيابي به دانش است و منظور از بازانديشي در مطالعه سياست تامل درباره چگونگي توليد نظريه و روش تحقيق و شناسايي پديده هاي سياسي است.
    
    «نظريه انتقادي» که فصل پنجم را به خود اختصاص داده، در معناي وسيع مورد تحليل قرار گرفته است. نويسنده يادآور شده که نظريه انتقادي به آراي مکتب فرانکفورت محدود نشده و نقد گسترده مفهوم سلطه و بازتاب آن در مباحث روش شناختي را مدنظر قرار مي دهد.
    
    از آنجا که «ساختارگرايي» بخش مهمي از مباحث شناخت شناسي و روش شناسي نيمه دوم قرن بيستم را به خود معطوف کرد مولف در فصل ششم به بررسي آن پرداخته و دو رويکرد علي و غيرعلي در ساختارگرايي را بررسي کرده است.
    
    فصل هفتم به گفته نگارنده به پست مدرنيسم و ارتباط آن با تحليل سياسي نمي پردازد، بلکه به اين پرسش پاسخ مي گويد که در دوره پست مدرن امکانات موجود براي انديشه سياسي تا چه حد گسترش يافته است.
    
    فصل پاياني کتاب که درباره «هرمنوتيک و سياست» است شرحي از تقابل فهم و تبيين در روش شناسي علوم اجتماعي سده اخير را دربر مي گيرد. هرمنوتيک رمانتيک، هرمنوتيک فلسفي، هرمنوتيک انتقادي و هرمنوتيک راديکال و رابطه هرکدام از اين مباحث با روش شناسي در نظريات سياسي بخش هاي مختلف اين فصل را تشکيل داده اند.
    
    کتاب روش شناسي نظريه هاي جديد در سياست را موسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران در شمارگان 1500 نسخه در اواخر سال 1385 منتشر کرده است.
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1571 به تاريخ 1/10/86، صفحه 11 (ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2618 بار
    آثار ديگري از "سحر صنيعي"

  دومينو زندگي ما آدم هاست / گفت وگو با «سينا كرمي»، بازيگر نمايش «دومينو»
سحر صنيعي، اعتماد 10/2/94
مشاهده متن    
  درباره كودك و نمايش خلاق / آينده زيباتري براي كودكان مان رقم بزنيم
سحر صنيعي، اعتماد 19/12/93
مشاهده متن    
  كودك و نمايش خلاق
سحر صنيعي، اعتماد 9/12/93
مشاهده متن    
  نگاهي به کتاب نخبه گرايي مشارکتي: مفهوم نخبه در گفتمان دموکراتيک
سحر صنيعي، اعتماد 27/5/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي باليني
متن مطالب شماره 3 (پياپي 39)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است