|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت86/10/3: درآمد پزشکان و عدالت اقتصادي
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9222
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6326 3/10/86 > صفحه 7 (حرف امروز ) > متن
 
 


درآمد پزشکان و عدالت اقتصاديحرف امروز:مقايسه درآمد برخي پزشکان و علي الخصوص متخصصان داخلي با هم رديفان آنها در کشورهاي پيشرفته گوياي واقعيتهايي است که تا حدودي تحقق عدالت را در عرصه سلامت کشور با چالش مواجه مي کند . هر چند وزير بهداشت منکر اين واقعيت است اما درآمدهاي نجومي برخي از پزشکان داخلي ذهن هر پرسشگرمنصفي را تحريک مي کند . البته نمي توان اين موضوع را به کل جامعه پزشکي تعميم داد اما به نظر مي رسد دولت در راستاي تحقق عدالت اقتصادي مي بايست نسبت به اخذ مالياتهاي قانوني از پزشکان پر درآمد اهتمام بيشتري ورزد . درآمدهاي چند ده ميليوني وحتي چند صد ميليوني در ماه براي برخي پزشکان که عموما نقاط کور مالياتي نيز در پرونده اقتصادي آنها زياد است نيازمند نظارت بيش از پيش دولت است .
    ذکر درآمد سالانه متخصصان و پزشکان آمريکايي و مقايسه آن با در آمد پزشکان داخلي در همين رشته ها مي تواند برخي از اين واقعيتها را روشن کند . البته اين مقايسه بايستي متناسب با وضعيت مخارج و هزينه هاي کشور آمريکا صورت پذيرد .
    اواخر سال 2005 تحقيقي در مورد درآمد متخصصين رشته هاي مختلف پزشکي در آمريکا صورت گرفت. در اين مطالعه از 2978 پزشک دعوت شد تا در مورد درآمدشان اطلاعاتي ارايه دهند.
    بر اساس نتايج اين مطالعه در کشور آمريکا درآمد متخصصين رشته هاي مادر، يعني رشته هاي داخلي، اطفال و پزشکي خانواده از بقيه رشته ها پايين تر است. ميانگين درآمد متخصصان اين سه رشته به ترتيب 160، 150 و 148 هزار دلار در سال بوده است. حداقل درآمد متخصصان اين رشته ها حدود 111 هزار دلار در سال و حداکثر درآمد آن ها حدود 250 هزار دلار در سال گزارش شده است.
    اما وضع کساني که در رشته داخلي فوق تخصص گرفته اند به مراتب بهتر است. درآمد در بين فوق تخصص هاي داخلي عمدتا به نوع فوق تخصص بستگي دارد، به طوري که پزشکان فوق تخصص قلب و عروق با درآمد ميانگين 317 هزار دلار در سال رتبه اول را دارند و پزشکان فوق تخصص گوارش در رتبه دوم هستند، به طوري که ميانگين، حداقل و حداکثر درآمد آن ها به ترتيب 292، 179 و 381 هزار دلار در سال است.
    وضع متخصصين خون و انکولوژي هم چندان بد نيست به نحوي که 269 هزار دلار در سال ميانگين درآمد آن هاست و اين درآمد ممکن است به 473 هزار دلار در سال هم برسد. در بين فوق تخصص هاي داخلي، رتبه هاي چهارم و پنجم را نفرولوژي و بيماري هاي دستگاه تنفس دارند که ميانگين درآمدشان به ترتيب 234 هزار دلار و 219 هزار دلار در سال است.
    در انتهاي جدول نيز پزشکان فوق تخصص غدد، روماتولوژي و نورولوژي قرار دارند که ميانگين درآمد آن ها 170، 165 و 197 هزار دلار در سال گزارش شده است. جالب اين جاست که هيچ وقت درآمد اين سه رشته اخير از مرز 250 هزار دلار در سال عبور نکرده است.
    احتمالابايد درآمد متخصصين پوست هم براي شما جالب باشد. ميانگين، حداقل و حداکثر درآمد يک متخصص پوست با 3 سال تجربه طبابت به ترتيب 232، 169 و 407 هزار دلار در سال گزارش شده است. اين اعداد براي يک متخصص روان پزشکي به ترتيب 175، 121 و 189 هزار دلار بوده است. متخصصين طب اورژانس هم درآمدي به طور ميانگين معادل 211 هزار دلار در سال داشته اند.
    اما در بين رشته هايي که غير جراحي هستند، بهترين وضعيت در آمريکا منحصر به متخصصين راديولوژي است به طوري که ميانگين درآمد آن ها حدود 347 هزار دلار در سال، حداقل درآمد آن ها 225 هزار دلار در سال و حداکثر درآمد آن ها 430 هزار دلار است. در ضمن همين جا بايد متذکر شد که تمام درآمد فوق مربوط به متخصصيني با 3 سال تجربه طبابت است.
    ... و اما رشته هايي که از گروه جراحي هستند: در اين ميان، دو رشته جراحي عمومي و جراحي زنان و زايمان رشته هاي مادر محسوب مي شوند. در آمريکا هم مثل ايران درآمد و حقوق متخصصين رشته هاي مادر از بقيه رشته ها کمتر است، به طوري که ميانگين، حداقل و حداکثر درآمد براي يک متخصص زنان و زايمان به ترتيب 248، 184 و 350 هزار دلار در سال و براي يک متخصص جراحي عمومي261 ، 175 و 364 هزار دلار در سال گزارش شده است. اين ارقام در مورد يک متخصص چشم پزشکي يا يک متخصص گوش و حلق و بيني تنها اندکي بهتر است، به طوري که ميانگين، حداقل و حداکثر درآمد آن ها به ترتيب 265، 180 و 393 هزار دلار در سال است.
    اما اوج درآمد مربوط به متخصصين جراحي هاي فوق تخصصي است. در اين بين درآمد متخصصين جراحي قلب و عروق با سالي حدود 558 هزار دلار (حداقل 351 و حداکثر 853 هزار دلار) در صدر جدول قرار دارد.
    متخصصين جراحي مغز و اعصاب با ميانگين 438 هزار دلار درآمد سالانه (حداقل 280 هزار دلار و حداکثر 714 هزار دلار) در رده دوم و متخصصين جراحي عروق با ميانگين 359 هزار دلار (حداقل 238 هزار دلار و حداکثر 637 هزار دلار) در سال در رتبه سوم هستند. درآمد جراحان ارتوپد هم تفاوت چنداني با جراحان عروق ندارد يعني ميانگين درآمد سالانه آنها 357 هزار دلار در سال است اما گاهي به مرز 541 هزار دلار هم مي رسد اما با کمال تعجب ميانگين درآمد جراحان پلاستيک و جراحان فک و صورت چندان زياد نيست. ميانگين درآمد متخصصين اين رشته ها به ترتيب 306 هزار دلار در سال (از 197 تا 412 هزار دلار) و 208 هزار دلار (از 157 تا 353 هزار دلار) در سال است.
    با اين حساب جراحان فک و صورت جزء فقيرترين هاي جامعه پزشکان آمريکا محسوب مي شوند. متخصصين اورولوژي درآمدي معادل 285 هزار دلار در سال و جراحان دستگاه گوارش درآمدي معادل 291 هزار دلار در سال دارند که چندان درآمد بالايي محسوب نمي شود و حتي از درآمد راديولوژيست ها هم کمتر است.
    بسياري عقيده دارند که درآمد متخصصين بيهوشي در آمريکا سرسام آور است اما آمارها نشان مي دهند که درآمد متخصصين بيهوشي در ميانه جدول قرار دارد به طوري که ميانگين درآمد آن ها حدود 302 هزار دلار در سال (حداقل درآمد 220 هزار دلار در سال و حداکثر 393 هزار دلار در سال) گزارش شده است.
    
    
    
    درآمد پزشکان و عدالت اقتصادي
    


 روزنامه رسالت، شماره 6326 به تاريخ 3/10/86، صفحه 7 (حرف امروز )

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5761 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دانش غذا و كشاورزي
متن مطالب شماره 157، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است