|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/11/8: ترديدها درباره يك داروي پايين آورنده كلسترول خون /كاسبي به قيمت جان بيماران
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4068
پنجشنبه سي ام فروردين ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1601 8/11/86 > صفحه 12 (پزشكي) > متن
 
      


ترديدها درباره يك داروي پايين آورنده كلسترول خون /كاسبي به قيمت جان بيماران


نويسنده: الكس برنسون
مترجم: زينب همتي

آزمايش باليني انجام شده روي يك داروي پايين آورنده كلسترول موجب پديد آمدن پرسش هايي درباره تاثير دارويي آن و همچنين رفتار شركت هاي داروسازي شد كه آن آزمايش را هدايت و سرپرستي مي كردند.
    
    شركت هاي داروسازي «مرك» و «شرينگ-پلاگ» كه داروي «زتيا» و قرص حاوي آن «ويتارين» را مي سازند، اعلام كردند كه در بررسي هاي دو ساله انجام شده روي داروي «زتيا» (اين بررسي ها در آوريل سال 2006 به پايان رسيد) مشخص شد كه اين دارو از مداواي بيماران ناتوان بوده و عوارض جانبي كه متوجه بيماران مي كند بيش از منافع آن است.
    
    «مرك» و «شرينگ-پلاگ» بارها مهلت داده شده به آنها براي گزارش نتايج را ناديده گرفتند تا آنكه متخصصان قلب سرتاسر جهان هشدار دادند كه براساس اطلاعات درز يافته به بيرون، داروي «زتيا» فاقد استانداردهاي لازم براي مصرف بوده و تجويز آن بايد متوقف شود. اين در حالي بود كه همزمان با اين مساله، ميليون ها بيمار در سرتاسر جهان به مصرف «زتيا» و «ويتارين» ادامه مي دادند.
    
    شركت هاي داروسازي «مرك» و «شرينگ- پلاگ»، علت تاخير در اعلام نتايج را پيچيدگي اطلاعات اعلام كردند. در حال حاضر و تنها يك ماه پس از آنكه رسانه ها اين شركت ها را به كوتاهي در اطلاع رساني درست متهم كردند و كنگره هاي پزشكي نيز اين شركت ها را تحت فشار قرار دادند تا نتايج بررسي ها را فاش كنند، نتايج در اختيار همگان قرار گرفته است.
    
    «مرك» و «شرينگ-پلاگ» در يك اطلاعيه رسمي اعلام كردند كه نه تنها «زتيا» از تجمع پلاك هاي چربي در شريان ها جلوگيري نمي كند، بلكه به نظر مي رسد كه در تشكيل پلاك ها نيز نقش داشته باشد (اگرچه نقش آنها در تشكيل پلاك هاي چربي بسيار ضعيف است و به گفته دست اندركاران، ممكن است شانسي باشد).
    
    دكتر «استيون نيسن» رئيس بخش قلب كلينيك كليولند معتقد است كه نتايج اين پژوهش بسيار تكان دهنده است. دكتر «نيسن» كه مقالات بسياري از وي چاپ شده و از طرفي مشاور ارشد مجله Journal of the American College of Cardiology است، مي گويد اين نتايج آنقدر بد است كه مي تواند موجب وحشت تك تك افراد جامعه و جهان باشد. به گفته دكتر «نيسن»: «ميليون ها بيمار ممكن است از دارويي استفاده كنند كه در واقع هيچ سودي براي آنها ندارد و حتي مي تواند آنها را در معرض عوارض جانبي بالقوه و خطر سكته قلبي قرار دهد.» به گفته اين متخصص قلب، نبايد براي هيچ بيماري داروي «زتيا» تجويز شود، مگر اينكه ثابت شود كه ساير داروهاي پايين آورنده كلسترول نمي توانند باعث كاهش كلسترول خون بيمار شوند. اعلام اين نتايج باعث شد كه هر دو شركت داروسازي متحمل زيان هاي بسياري شوند. فروش اين دو دارو در سال 2007 نزديك 5 ميليارد دلار بود و اين داروها توانسته بودند نقش بسيار مهمي در سودآوري دو شركت «مرك» و «شرينگ-پلاگ» داشته باشند.
    
    شركت The House Energy and Commerce Committee كه مسوول رسيدگي به تاخير در اعلام نتايج اين دو شركت است، اعلام كرد علاوه بر نتايج منفي به دست آمده درباره اين دارو، اين گمان نيز به وجود آمده است كه اين دو شركت عمداً و آگاهانه از اعلام نتايج بررسي ها خودداري كرده اند.
    
    دكتر «هارلان كرومهولز» متخصص قلب در ييل معتقد است كه شركت هاي داروسازي موظف اند تمامي نتايج آزمايش هاي باليني انجام شده روي داروهاي ساخت خود را (چه مثبت و چه منفي) هرچه سريع تر در اختيار همگان قرار دهند، حتي اگر نتايج به گونه يي باشد كه به فروش آنها صدمه بزند. به گفته «لي ديويس» سخنگوي شركت داروسازي «شرينگ»: «تاخير در اعلام نتايج بررسي ها هيچ ارتباطي با منفي بودن جواب بررسي ها ندارد و اين دو شركت داروسازي تنها دو هفته قبل از نتايج اين بررسي ها مطلع شده اند.»
    
    دكتر «جان كاستلين» متخصص قلب و رئيس بررسي هاي انجام شده روي دو داروي مورد نظر، تا زمان اعلام نتايج بررسي ها در كنفرانس متخصصان قلب در ماه مارس، نه به تلفني پاسخ داد و نه به هيچ اي ميلي.
    
    در بررسي هاي انجام شده، بيماران يا «زوكور» داروي قديمي پايين آورنده كلسترول) يا تركيبي از «زوكور» و «زتيا» (به شكل قرصي كه به «ويتارين» معروف است) را دريافت كردند. حدود 60 درصد از بيماران «زتيا» را به شكل قرص «ويتارين» مصرف كردند كه به وسيله دو شركت «مرك» و «شرينگ-پلاگ» آماده شده بود.
    
    در حال حاضر نزديك به پنج ميليون بيمار در سرتاسر جهان از اين داروها استفاده مي كنند و به جرات مي توان گفت كه در سرتاسر جهان، در هر هفته نزديك به يك ميليون بيمار را مي توان يافت كه به آنها داروي «زتيا» تجويز شده است.
    
    آزمايش باليني روي 720 بيمار انجام شد و حدود دو سال به طول انجاميد. اگرچه تعداد بيماران مورد آزمايش، محدود و همچنين مدت زمان آن كوتاه بود اما متخصصان قلب مايل بودند هرچه زودتر نتايج تحقيقات را ببينند چرا كه اطلاعات اندكي در مورد «زتيا» نسبت به ديگر داروهاي پايين آورنده كلسترول خون وجود داشت.
    
    در حال حاضر مشخص شده است كه استاتين هايي نظير «زوكور» و «ليپيتور» در 35 تا 60 درصد بيماران نه تنها باعث كاهش كلسترول خون مي شود، بلكه از حمله هاي قلبي نيز جلوگيري مي كند. «زتيا» كه با مكانيسم متفاوتي عمل مي كند، تنها در 15 تا 20 درصد از بيماران باعث كاهش كلسترول خون مي شود اما اينكه حملات قلبي را نيز كاهش مي دهد، هنوز ثابت نشده است.
    
    آزمايش باليني انجام شده روي داروي جديد «ويتارين» (تركيب زتيا و زوكور)، درواقع با اين هدف انجام شد كه مشخص شود آيا «ويتارين» نسبت به «زوكور» مي تواند موجب كاهش رشد پلاك هاي چربي درون شريان ها شود يا خير. اما جواب بررسي ها بسيار تكان دهنده بود: در بيماراني كه از «ويتارين» استفاده مي كردند سرعت تشكيل پلاك هاي چربي دو برابر شد.
    
    به گفته دكتر «هووارد هاديس» متخصص قلب دانشگاه كاروليناي جنوبي: «كاهش رشد پلاك هاي چربي بسيار حياتي است چرا كه تشكيل پلاك (كه به آترواسكلروز معروف است) مي تواند موجب انسداد در شريان ها و تشكيل لخته هاي خوني شود كه در نهايت مي تواند موجب حمله ها و سكته هاي قلبي شود.» به گفته وي همين مساله است كه موجب نگراني جامعه متخصصان قلب و عروق شده است. دكتر «هاديس» در ادامه افزود: «به وضوح مي توان گفت كه پيشرفت آترواسكلروز تنها راهي است كه به ما كمك مي كند تا بفهميم آيا در معرض خطر قرار داريم يا خير؟» اگر به موقع درمان را شروع نكنيم، نمي توانيم از اتفاقات بعدي جلوگيري كنيم.
    
    به اعتقاد دكتر «هاديس»: «اگرچه نمي توان از نتايج آزمايش باليني انجام شده روي داروي زتيا چشم پوشي كرد، اما نتايج به دست آمده نيازمند انجام بررسي هاي بيشتر است.» دكتر «مايكل ديويدسون» متخصص قلب در شيكاگو كه او نيز آزمايش باليني آنجام شده روي «زتيا» را در دو شركت «مرك» و «شرينگ-پلاگ» سرپرستي كرده است، مي گويد: «نتايج آزمايش هاي انجام شده صرفاً به اين معنا نيست كه دارو عمل خود را به درستي انجام نمي دهد. بسياري از بيماراني كه از آنها در اين بررسي استفاده شد، ممكن است براي ساليان سال، از استاتين ها استفاده كرده باشند و حال با استفاده از «زتيا» تنها نفع اندكي از آن برده باشند.» به اعتقاد وي بيماران مي بايست قبل از دريافت «زتيا» از استاتين استفاده كرده باشند.
    
    در كنار آزمايش باليني انجام شده، دو شركت «مرك» و «شرينگ-پلاگ» دو آزمايش دارويي گسترده ديگر را آغاز كردند تا دريابند آيا تركيب «زتيا» و استاتين نسبت به «زتيا»ي تنها تاثير بيشتري در كاهش سكته ها و حمله هاي قلبي خواهد داشت يا خير. اما اطلاعات مربوط به اين آزمايش تا سال 2011 در دسترس نخواهد بود.
    
    دو شركت «مرك» و «شرينگ-پلاگ» در سود حاصل از فروش «زتيا» و «ويتارين» شريك بوده اند. اين دو دارو نقش بسيار مهمي در سود اين دو شركت داشته اند، اما از آنجا كه شركت «شرينگ» از «مرك» كوچك تر است، سود كمتري نسبت به «مرك» داشته است. بررسي ها حاكي از آن است كه 70 درصد از سود «شرينگ» به دو داروي «زتيا» و «ويتارين» بستگي داشته است. پس از انتشار نتايج بررسي ها، ميزان فروش اين دو دارو بسيار پايين آمد. بسياري از پزشكان نيز ديگر آن را تجويز نمي كنند.
    
    از آنجا كه «زتيا» نسبت به استاتين هايي چون «ليپيتور» و «زوكور» به شيوه متفاوتي باعث پايين آمدن كلسترول خون مي شود، معمولاً پزشكان از آن به عنوان يك داروي مكمل براي بيماراني كه به رغم استفاده مكرر از استاتين ها همچنان كلسترول شان بالاست، استفاده مي كنند.
    
    حتي قبل از عرضه «زتيا» در سال 2002، تعدادي از متخصصان قلب معتقد بودند كه استاتين ها در كنار كاهش كلسترول، تاثيرات مثبتي نيز روي مشكلات قلبي عروقي دارند، اما داروي «زتيا» فاقد اين تاثيرات است.
    
    آزمايش هاي باليني در بيماراني انجام شد كه داراي ژني بودند كه سطح كلسترول بد خون يا LDL را بالامي برد. در ابتداي آزمايش، سطح LDL بيماران شركت كننده در آزمايش، حدود 320 ميلي گرم در دسي ليتر بود. اين مقدار حدود سه برابر مقداري است كه پزشكان آن را مجاز مي دانند.
    
    طي دو سال، سطح LDL بيماراني كه تنها از «زوكور» استفاده مي كردند، حدود 41 درصد كاهش پيدا كرد در حالي كه اين رقم در بيماراني كه از «ويتارين» استفاده مي كردند به 58 درصد مي رسيد. به رغم اينكه درصد كاهش LDL در بيماراني كه از «ويتارين» استفاده مي كردند بالاتر از «زوكور» بود، بيماراني كه از «ويتارين» استفاده كرده بودند، نسبت به آنهايي كه از «زوكور» استفاده كرده بودند، پلاك هاي چربي بيشتري پيدا كرده بودند.
    
    ترديدها درباره يك داروي پايين آورنده كلسترول خون /كاسبي به قيمت جان بيماران الكس برنسون / مترجم: زينب همتي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1601 به تاريخ 8/11/86، صفحه 12 (پزشكي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1522 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم آماري
متن مطالب شماره 2 (پياپي 22)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است