|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/11/16: مراسم جشن پنجاهمين سال انتشار مجله العربي /مجله «العربي» نيم قرن آگاهي و روشنگري
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1608 16/11/86 > صفحه 10 (انديشه ) > متن
 
      


مراسم جشن پنجاهمين سال انتشار مجله العربي /مجله «العربي» نيم قرن آگاهي و روشنگري


نويسنده: عبدالنبي قيم

روز دوشنبه چهاردهم ژانويه 2008 برابر با بيست و چهارم دي ماه 86 به همت وزارت اطلاع رساني كويت و با حضور جمع كثيري از نويسندگان، پژوهشگران و متفكران همايشي تحت عنوان «مجله العربي نيم قرن آگاهي و روشنگري» در هتل ماريوت كويت برگزار شد. در اين همايش كه به مناسبت پنجاهمين سال انتشار اولين شماره مجله العربي منعقد شد در مجموع 32 نويسنده و پژوهشگر طبق برنامه از پيش تنظيم شده سخنراني كرده و مقالات خويش را به همايش ارائه دادند.
    
    اولين سخنران اين همايش دكتر جابر عصفور منتقد برجسته آثار ادبي و رئيس مركز ملي ترجمه مصر بود كه تحت عنوان «زبان عربي، چالش ها و آينده آن» مقاله خويش را ارائه داد. پس از آن دكتر عبدالسلام المسدي وزير سابق فرهنگ و آموزش تونس و استاد زبان شناسي دانشگاه تونس مقاله «جايگاه زبان عربي در رويارويي با لهجه هاي عاميانه» را ارائه داد. سخنراني ايشان به دليل نگاه ژرف به مشكلات و معضلات فراروي زبان عربي و استفاده از نمونه هاي آماري و نتيجه گيري هاي مستدل با استقبال حضار مواجه شد.
    
    دكتر ولاديمير شاگال شرق شناس روس و استاد دانشگاه مسكو نيز يكي از سخنرانان اين همايش بود كه تحت عنوان «مجله عربي و آموزش زبان و ادبيات عرب به غيرعرب ها» مقاله خويش را به سمع حضار رساند. او اين مقاله را به زبان عربي بيان و در آن خاطرنشان كرد كه تاكنون بالغ بر 30 ميليون كتاب در شوروي به زبان عربي چاپ و منتشر شده و سهم او از اين مقدار هشت ميليون نسخه بوده است. دكتر يوسف عبدالفتاح فرج استاد زبان عربي دانشگاه هانكوك كره جنوبي و دانشگاه قاهره و مشاور ارشد مركز بين المللي فرهنگي كره و جهان اسلام نيز مقاله خويش را با عنوان «مجله العربي و آموزش زبان عربي در كره» ارائه كرد. ايشان در مقاله خويش خاطرنشان كرد كه در حال حاضر رشته زبان عربي در پنج دانشگاه كره جنوبي داير است و در دانشگاه هانكوك شهر سئول اين رشته تا بالاترين حد يعني مقطع دكتري تدريس مي شود. شاعر معروف احمد عبدالمعطي الحجازي نيز يكي ديگر از سخنرانان همايش بود كه روز چهارشنبه مقاله خويش را با نام «شعر در مجله العربي و تحولات قصيده عربي» ارائه كرد.ايشان در اين مقاله به نقش مجله العربي در آشنايي خوانندگان با شاعران جديد اشاره و پس از آن درخصوص تطورات قصيده عربي در دوران معاصر تا به امروز سخنراني كرد. دكتر هان دوك كيو رئيس مركز بين المللي فرهنگي كره و جهان اسلام، مقاله خود را تحت عنوان «مجله العربي و تحصيلات آكادميك من» به زبان عربي بيان كرد. دكتر هان با بيان اين مطلب كه به هنگام فراگيري زبان عربي در قاهره با مجله العربي آشنا شده به نقش اين مجله در باروري و غناي دانشجويان به ويژه دانشجويان غيرعرب اشاره كرد. دكتر هان دوك كيو خاطرنشان كرد كه لازم است كشورهاي اسلامي نگاه ديگران را به اسلام و مسلمين تغيير داده و تصوير صحيحي از آنها در ذهن جهانيان ترسيم كنند. او شرق و به ويژه كشورهاي شرق آسيا را اولين و سهل الوصول ترين جايگاه براي معرفي اسلام مي داند و از اين رو ايجاد روابط فرهنگي متين و منظم با كشورهاي مزبور را امري لازم و ضروري مي داند.علاوه بر دكتر شاگال و دكتر هان دوك كيو كه سخنراني خويش را به زبان عربي بيان كردند، دكتر چوني وي ليه معروف به عبدالجبار رئيس شوراي مطالعات جهان عرب و چين و استاد دانشگاه و دكتر آرتور گلد اشميت از دانشگاه پنسيلوانيا و دكتر احمد رحمت الله از دانشگاه كرالاي هند نيز سخنراني هاي خويش را به زبان عربي ارائه كردند. نويسنده و متفكر معروف مصري فهمي هويدي نيز يكي از سخنرانان همايش بود كه تحت عنوان «مجله العربي و پيشرفت» سخنراني كرد و از آنجايي كه ايشان از سال 1976 تا 1983 معاون سردبير مجله العربي بود در جلسه افتتاحيه روز دوشنبه مورد تفقد قرار گرفت و لوح تقدير دريافت كرد.
    
    از كشور ما نيز آقاي محمدحسن تبرائيان معاون رئيس مجمع جهاني تقريب مذاهب و آقاي محمود واعظي از موسسه انديشه اسلامي و آقاي عبدالنبي قيم نويسنده و پژوهشگر به دعوت وزارت اطلاع رساني كويت در اين همايش حضور داشتند. طبق برنامه تنظيمي آقاي تبرائيان مقاله خويش را تحت عنوان «نقش مجله العربي در انتشار عربي در ايران» به زبان عربي قرائت كرد. پس از خاتمه سخنراني ايشان دكتر ويكتور الكك استاد زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه شيعه لبنان و استاد سابق دانشگاه تهران در خصوص سخنراني آقاي تبرائيان مطالبي را به سمع حضار رساند و پس از آن آقاي تبرائيان به سوال هاي حضار پاسخ داد.
    
    از جمله چهره هاي سرشناس اين همايش الغبطاني داستان نويس معروف مصري است كه نجيب محفوظ نويسنده معروف مصري و برنده جايزه نوبل ادبيات تنظيم و گردآوري زندگينامه خويش را به ايشان محول كرده است.
    
    گفتني است اولين شماره مجله العربي پيش از استقلال كويت يعني در دسامبر سال 1958 در آن كشور منتشر شد و از آن تاريخ تا به امروز به طور متوالي هر ماه چاپ و منتشر مي شود و اگر دوره كوتاه اشغال كويت توسط رژيم صدام را از نظر دور بداريم در حقيقت مجله العربي به جز دوره مزبور همواره به طور منظم منتشر شده است. مجله العربي با تيراژ ربع ميليون نسخه در ماه (130 هزار نسخه چاپ كويت و 120 هزار نسخه چاپ قاهره به طور همزمان) پرتيراژترين و معروف ترين مجله عربي است كه در تمام كشورهاي عربي و بسياري از كشورهاي اسلامي توزيع مي شود.
    
    اتحاد خط مشي اعتدالي در دوره هاي مختلف انتشار، پرهيز از مباحث ايدئولوژيك و عقيدتي، وارد نشدن به حوزه سياست و قدرت، احترام به اصل آزادي بيان، ايجاد سخنان مناسب جهت طرح ديدگاه ها و آراي مختلف و پايبندي به معيارها و ضوابط نگارش مقالات عامل موفقيت و رمز ماندگاري مجله العربي و مقبوليت آن در نيم قرن اخير بوده است. اتخاذ رويه فوق سبب شده مجله العربي در مدت كوتاهي همكاري بهترين و نام آورترين نويسندگان عرب را جلب كند. در آخرين آمار منتشر شده از سوي مجله العربي بيش از 304 نويسنده و پژوهشگر و شاعر معروف تاكنون در آن مجله قلم زده اند. در حال حاضر مجله العربي با تعداد صفحات 200 تا 300 صفحه و با همان قطع وزيري كه از شماره اول بوده چاپ و منتشر مي شود. چند سالي است كه مجله «العربي الصغير» نيز همراه با مجله العربي جهت كودكان و نوجوانان چاپ و توزيع مي شود. همانطور كه در جلسه صبح روز چهارشنبه در همايش از سوي اينجانب اعلام شد اختصاص چندين صفحه از مجله العربي به نويسندگان و داستان نويسان ايراني و اهتمام به معرفي ادبيات و فرهنگ ايران و همچنين توزيع گسترده و منظم مجله در سطح كشور به ويژه در مناطق پرطرفدار نقش بسيار مهمي در ايجاد ارتباط و آشنايي هر چه بيشتر جهان عرب از ايران و همچنين ايران از جهان عرب خواهد داشت و در نهايت موجبات تقويت و تحكيم پيوندهاي فرهنگي و علمي دو جامعه بزرگ از جوامع اسلامي خواهد شد.
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1608 به تاريخ 16/11/86، صفحه 10 (انديشه )

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 878 بار
    آثار ديگري از "عبدالنبي قيم"

  از عبادان تا آبادان
عبدالنبي قيم، دنياي اقتصاد 30/7/94
مشاهده متن    
  در نمايشگاه كتاب «شارجه» چه گذشت / دختر كتابخوان و بُهت «الحيات» و «شرق»
عبدالنبي قيم، شرق 19/9/93
مشاهده متن    
  فرهنگ معاصر ميانه (عربي - فارسي) / كتاب انديشه
عبدالنبي قيم، ايران 19/4/87
مشاهده متن    
  فرهنگ معاصر عربي ـ فارسي
عبدالنبي قيم، ايران 27/10/85
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بيوتكنولوژي پزشكي ابن سينا
شماره 3 (پياپي 42)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است